ďťż
 
Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo - Katowice 16 II 2008R.

kropek - Czw Lut 14, 2008 6:58 pm
Zakładam nowy temat, bo za bardzo nie mam gdzie tego wrzucić.
-----------------------------------------------------------------------------

Rusza Akcja w Katowicach!16 lutego w katowickiej galerii Rondo Sztuki odbędzie się śląska edycja
architektonicznego happeningu „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo”.

Przedsięwzięcie to przygotowane jest wspólnie przez Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz portal sztuka-architektury.pl.

„Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo" jest przedsięwzięciem, które, poza warstwą podstawową, czyli pokazaniem publiczności na żywo jak powstaje projekt architektoniczny, ma na celu promocję współczesnej architektury polskiej, młodych projektantów oraz wizerunku architektury jako gałęzi sztuki.

W imprezie wezmą udział młode pracownie architektoniczne i grupy projektantów ze Śląska. Ich zadaniem będzie stworzenie na żywo, pracując przy otwartych dla publiczności stanowiskach, projektu budynku. Temat projektu zostanie wybrany tak, aby był jak najciekawszy, zarówno dla projektantów, jak i dla widzów. Przez dziesięć godzin publiczność będzie mogła obserwować, jak postępuje praca architektów - od wstępnych dyskusji i szkiców, po opracowanie makiet i wizualizacji. Następnie, po zakończeniu prac projektowych, pracownie będą miały po 10-15 minut na zaprezentowanie publiczności swoich koncepcji, a widzowie, głosując, wybiorą zwycięzców.

W trakcie projektowania, w bloku o nazwie „Manifesty”, uczestniczące w Akcji zespoły będą miały okazję zaprezentować swój dorobek oraz przedstawić architektoniczne credo.

Impreza odbyła się już we Wrocławiu i Poznaniu. Zwycięzcy wszystkich edycji lokalnych spotkają się w wielkim finale, który odbędzie się jesienią w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Finałowi towarzyszyć będzie wystawa najlepszych projektów powstałych podczas całej „Akcji-kreacji”.

Data: 16 II 2008
Miejsce: Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Rozpoczęcie imprezy i prezentacja tematu – 10.00
Prace projektowe: 10.00-19.00
Manifesty: 15.30-17.00
Prezentacje projektów: 19.00-20.00
Głosowanie: 20.00-20.15
Ogłoszenie wyników i zamknięcie imprezy: 20.15-20.30

Jak donosi @mmbd na http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=580086 projektowany będzie budynek, który "moze stać sie kluczowy dla przyszłości Katowic", jaki - to tajemnica

Ciekawe, co wymyślą?
Wit - Nie Lut 17, 2008 5:32 pm
Ratusz dla Silesii? Najlepiej na hałdzie
Magdalena Warchala2008-02-17, ostatnia aktualizacja 2008-02-17 17:00Jaki ratusz byłby odpowiedni dla aglomeracji Silesia - największego megamiasta w Polsce? Pytanie zadano architektom. Odpowiedzieli unoszącym się na wysięgniku obwarzankiem.

Przez całą sobotę w katowickim Rondzie Sztuki trwał happening "Akcja - kreacja. Projektowanie na żywo". Pięć zespołów projektantów tworzyło od podstaw koncepcję ratusza dla śląskiego megamiasta. Atmosfera była gorąca, bo ogłoszony rano temat trzeba było zrealizować w zaledwie dziesięć godzin. W dodatku architektom patrzyli na ręce widzowie, którzy mieli niepowtarzalną okazję, żeby podejrzeć kolejne etapy powstawania projektu - od pomysłu po gotową makietę czy wizualizację. Widzowie byli także sędziami.

Młodzi architekci mieli oryginalne pomysły. Grupa studentów z Politechniki Śląskiej i Wrocławskiej przekonywała, że ratusz nie powinien służyć tylko do załatwiania spraw urzędowych, ale być także miejscem relaksu, gdzie można napić się kawy czy piwa.

- Każde miasto powinno mieć własny ratusz, a elementem wspólnym tych obiektów może być wieża - nie tradycyjna, lecz świetlna. Byłby to doskonały punkt orientacyjny, a świecąca 17 kolorowymi słupami Silesia wyróżniałaby się spośród innych miast - proponowali architekci z grupy Last Night Project.

Inna grupa zaproponowała ratusz przenośny, w formie obwarzanka na rampie. Mógłby wędrować z miasta do miasta i w ten sposób nie byłoby kłótni o jego lokalizację.

Grupa Plus8 stworzyła koncepcję ratusza, składającego się z małych obiektów - miejsc kontaktu petenta i urzędnika rozproszonych po całej Silesii.

Kolektyw warsztatowy Jojko, Nawrocki, Paszenda, Patas stwierdził natomiast, że ratusz dla Silesii, która nigdy nie będzie jednorodnym organizmem, jest nonsensem. Zamiast tego lepiej postawić we wszystkich miastach czerwone ławeczki, które byłyby elementem tworzącym regionalną tożsamość.

Publiczności najbardziej spodobał się jednak koncept grupy Grawizja, złożonej ze studentów Politechniki Śląskiej. Zauważyli oni, że ratusz zwykle stał na rynku, czyli skrzyżowaniu dróg. Dlatego zaproponowali zlokalizowanie ratusza Silesii na hałdzie w Sośnicy, gdzie skrzyżują się drogi A1 i A4.

- Na piętrze ratusza, otoczonego parkiem z 17 obeliskami symbolizującymi poszczególne miasta, obradowaliby radni. Na parterze byłaby galeria z wystawą o Śląsku i punkt informacji turystycznej - proponował Andrzej Truszczyński z Grawizji.

Zwycięzcy śląskiej edycji "Akcji - kreacji" pojadą w listopadzie na finał do Muzeum Architektury we Wrocławiu, gdzie zmierzą się z laureatami podobnych konkursów z Poznania, Warszawy, Gdańska, Szczecina, Łodzi i Krakowa.
......................................
Był ktoś?maciek - Nie Lut 17, 2008 5:49 pm
Moim zdaniem powinni zorgarnizaować warsztaty pod hasłem: "Jak najszybiej wykurzyć Uszoka i jego nierobów z UM". Wówczas pojawiłyby się ciekawe koncepcje zmodernizowanych taczek. Na przykład taczka w kształcie kostuchy(skojarzenie z Kostuchną jak najbardziej zasadne), albo taczka w kształcie strzelby Bojaruna(Bojarun strzela do zwierząt leśnych dla tych co nie wiedzą ).Wit - Pon Lut 18, 2008 12:03 am


Architekci już projektują megamiasto
dziś
Jak ma wyglądać ratusz w megamieście Silesia? Ma stanąć na hałdzie w Sośnicy? Ma być supernowoczesny, ale wirtualny? Ma się unosić nad naszymi głowami w różnych miastach aglomeracji? A może... nie ma sensu?

Różne propozycje mieli śląscy architekci i studenci architektury podczas sobotniej, nietypowej akcji w Rondzie Sztuki w Katowicach.

- Naszym zdaniem ratusz to przede wszystkim miejsce, które pomaga utożsamiać się z miastem. Silesia nie jest i nigdy nie będzie jednorodnym organizmem, z wydzielonym centrum, więc jak utożsamiać się z Silesią? - pytali architekci Marcin Jojko, Bartek Nawrocki, Rafał Paszenda i Adam Patas z Kolektywu Warsztatowego.

Na początek zaproponowali więc integrację mieszkańców, np. poprzez ustawienie w różnych miejscach aglomeracji takich samych... czerwonych ławek. To była najbardziej oryginalna propozycja, która przypadła do gustu m.in. młodym obserwatorom akcji Hani Kozłowskiej i Wojciechowi Dziadkowiczowi.

- Trzeba przemówić do ludzi w formie happeningu - mówił Wojciech. - Bardzo byśmy chcieli żyć w takim mieście, jakim może być Silesia, a więc na kształt Londynu.

Group_A Architects choć zaprojektowała ratusz, również poszła w stronę zaskoczenia. Stworzyli SFERAtusz.

- Powinno to być demokratyczne rozwiązanie. Formę mógłby przyjąć odwrotną niż tradycyjny układ: rynek a na nim ratusz - mówili Jacek Krych i Darek Gajewski.

Powstał latający obiekt, przypominający kształtem obwarzanek, który może przemieszczać się ponad Silesią.

W konkursie zwyciężył jednak projekt najbardziej realny, studentów architektury z grupy GraWizja z Politechniki Śląskiej.

- Budynek powinien stanąć na przecięciu ważnych dróg, czyli na hałdzie w Sośnicy - mówił Andrzej Truszczyński.

Nad nim dominować ma wieża wyciągowa, na samej górze ma stanąć siedemnaście obelisków z kamienia.

Jeszcze inną propozycję miała grupa studentów politechnik śląskiej i wrocławskiej Last Night Projekt, którzy chcą, żeby nie było budynku ratusza, tylko by komunikować się z urzędnikami za pomocą nowoczesnych technik, np. z kawiarni na Rynku.

Ratusz rozproszony, przystosowany do skali człowieka zaproponowała też grupa plus8.pl.

Akcja-Kreacja

Projektowanie na żywo to impreza Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W różnych miastach naszego kraju architekci przez dziesięć godzin na oczach widzów projektują ważny dla regionów obiekt. Publika wybiera zwycięzcę, który pokaże projekt na wystawie we Wrocławiu. Tam w listopadzie zostanie wyłoniony główny zwycięzca. Na Śląsku tworzono ratusz dla Silesii.

Marta Żabińska - POLSKA Dziennik Zachodni
.................
jest GW, jest DZ....czyżby MMSilesia przegapiły wydarzenie weekendu?
Emenefix - Pon Lut 18, 2008 7:36 am
hihi MMSilesia jak zwykle bedzie miec relacje i to jak zwykle najbogatszą . Za momencik ;pjacek_t83 - Pon Lut 18, 2008 7:42 am

.................
jest GW, jest DZ....czyżby MMSilesia przegapiły wydarzenie weekendu?

już ty się misiaczku o nas nie martw
swoja drogą bardzo ciekawie te ratusze się na zdjeciach prezentują. czyżby GW i DZ nie opłaciło na ten dzień fotografów??;)Emenefix - Pon Lut 18, 2008 7:49 am
Co prawda żadne "wydarzenie weekendu" to nie było no ale proszę bardzo

Adam Gawron, Piotr Niewiadomski 17-08-08
[press=mms]757[/press]

fotyEmenefix - Pon Lut 18, 2008 7:51 am

czyżby GW i DZ nie opłaciło na ten dzień fotografów??;)

GW i DZ mają chyba najemników tylkojacek_t83 - Pon Lut 18, 2008 7:53 am
nie, to Echo ma najemników, "wykorzystują" fotografów z DZ. GW ma chyba swoich.Emenefix - Pon Lut 18, 2008 8:04 am
Dawida Chalimoniuka znam. to wszystko jest okazjonalnie. No ale wiemy jakie są zarobki fotografów. średnio 2, 3x wyższe niż dziennikarzyMichał Gomoła - Pon Lut 18, 2008 8:42 am
Ta makieta to cały efekt końcowy ich działań?Emenefix - Pon Lut 18, 2008 8:56 am
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:Djacek_t83 - Pon Lut 18, 2008 9:10 am

Ta makieta to cały efekt końcowy ich działań?
wiesz, w pare godzin sie za duzo nie da zrobic
zreszta to byla taka zabawa dla zabawy jak dla mnie tak zeby sie polansowacAdasmos - Pon Lut 18, 2008 12:52 pm
Grawizja jako jedyna zrobiła makietę. Reszta zespołów pokazała tylko wizualki.
Różne było też podejście zespołów do samej imprezy. Najpoważniej potraktowali ją studenci, pracownie natomiast z przymrużeniem oka, mam wrażenie.Michał Gomoła - Pon Lut 18, 2008 7:37 pm

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Zapytać nie można?

Dziś przeczytałem relację w GW i skoro niektórzy uczestnicy zaprojektowali przenośny ratusz to raczej, tak jak mówicie, wydarzenie to zostało potraktowane z dużym przymrużeniem oka ( przynajmniej przez niektórych uczestników). Miałem się na to wybrać, niestety coś mi wypadło w ostatniej chwili, teraz jednak mogę odetchnąć z ulgą, bo wygląda na to, że dużo nie straciłem