ďťż
 
[Akcja] List nt. konkursu na nowy gmach Muzeum Śląskiego

maciek - Sob Gru 10, 2005 7:28 pm
Szanowni Forumowicze,

zamieszczamy treść mejla, który został wysłany przez grupę 09.12.2005 do Marszałka Województwa Śląskiego Pana Michała Czarskiego.
Mejl został wysłany do wiadomości Wydziału Strategii i Planowania Przestrzennego w urzedzie marszałkowskim, Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka, dyrekcji Muzeum Śląskiego, Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz prasy.
List został wysłany w postaci dokumentu MS Word.

[hr]
Temat: List Otwarty w sprawie konkursu na realizację nowego gmachu Muzeum Śląskiego

Treść:
Katowice, dnia 09.12.2005

Szanowny Pan
Michał Czarski
Marszałek Województwa Śląskiego
Ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
fax: 032. 255 25 1

Górny Śląsk od kilkudziesięciu lat czeka na realizację nowego gmachu Muzeum Śląskiego. My, niżej podpisani, jesteśmy szczególnie zainteresowani tą inwestycją, gdyż sprawy miasta i regionu są nam bliskie. Pamiętamy o pięknym i imponującym budynku, w którym miało się mieścić to muzeum, a który został zburzony w czasie II Wojny Światowej. Obecna siedziba muzeum nie spełnia swego zadania w odpowiedni sposób. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję władz Województwa Śląskiego o budowie nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Pochwalamy pomysł zlokalizowania siedziby na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". Obszar ten, położony przy głównej arterii drogowej, w centrum miejskiego życia kulturalnego, oświatowego i biznesowego, można nazwać sercem miasta.

Inwestycja, jaką jest nowy gmach Muzeum Śląskiego, które jest wizytówką województwa i miasta, świadectwem ambicji lokalnej społeczności śląskiej, centrum edukacji młodych pokoleń, zasługuje na to, aby być wielką atrakcją turystyczną regionu.

W związku z tym uważamy, że realizacja tak ważnego projektu, winna być traktowana priorytetowo. Taką jakość może zagwarantować otwarty ogólnopolski, a najlepiej międzynarodowy, konkurs na jej realizację. Powinno w nim wziąć udział możliwie jak najwięcej uczestników. Im większa konkurencja wśród twórców, tym wyższego poziomu prac należy się spodziewać. Taki konkurs byłby promocją regionu Górnośląskiego jak i miasta wojewódzkiego - Katowice - samą w sobie.

Z przykrością stwierdziliśmy, że zakończony konkurs nie spełnił tych kryteriów. Z apeli i protestów środowiska architektów wynika, że warunki okazały się nie do przyjęcia dla zdecydowanej większości pracowni architektonicznych. Z tego powodu w konkursie wzięło udział tak mało biur architektonicznych. Uważamy, iż trzech uczestników to zbyt mała liczba, by wyłonić spośród nich taki, który byłby godzien inwestycji tak wysokiej rangi. Dobrze rozumiemy protesty Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Uważamy, że tryb przeprowadzenia konkursu na budowę nowego gmachu Muzeum Śląskiego powinien być adekwatny do rangi przedsięwzięcia, dorobku kulturowego i dziedzictwa historycznego Górnego Śląska. Dlatego też apelujemy do władz Województwa Śląskiego, o unieważnienie tego konkursu i rozpisanie nowego, spełniającego wszystkie kryteria, jakie odpowiadają tej ważnej dla regionu i miasta Katowice inwestycji, jaką jest siedziba Muzeum Śląskiego.

Z poważaniem

Łukasz Kuś
Jacek Tomaszewski
Maciej Leks
Witold Dzieło
Paweł Niewiadomski
Rafał Złoty
Elżbieta Mędrecka
Oskar Piecuch
Michał Spadziński
Łukasz Szopa
Łukasz Brzenczek
Jerzy Gorzelik
Damian Drzeniecki

[hr]
Wit - Śro Gru 14, 2005 8:40 am
Pierwszy efekt naszego listu...
Z redaktorem Jedleckim z Gazety Wyborczej rozmawiał Sky's

"Kontrowersje wokół konkursu na projekt Muzeum Śląskiego

pj 13-12-2005 , ostatnia aktualizacja 13-12-2005 21:45

Do marszałka województwa trafiła petycja mieszkańców regionu. Chcą ogłoszenia międzynarodowego konkursu na projekt nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Ich zdaniem, tylko to gwarantuje, że muzeum będzie prawdziwą wizytówką Śląska

Kilka dni temu zaprezentowano wyniki konkursu na wykonanie "koncepcji funkcjonalnej i przestrzennej" placówki. Zwyciężyła gliwicka firma, ale muzeum wcale nie musi wyglądać tak, jak chcą autorzy projektu. Konkurs nie miał bowiem charakteru realizacyjnego, a jedynie studialny. Tomasz Studniarek, szef katowickiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, mówi, że właśnie dlatego wielu projektantów nie chciało brać w nim udziału. - Ustalenie, że jest studialny, eliminuje zwycięzcę z dalszych prac nad projektem. Po prostu zabrania tego prawo. W dodatku teraz będzie trzeba ogłosić przetarg na projekt i będzie decydowała cena. To nie gwarantuje jakości obiektu - alarmuje Studniarek.

Przeciwko takim rozwiązaniom protestują również miłośnicy architektury skupieni wokół internetowego forum Grupa Katowickie Wieżowce. - Muzeum będzie bardzo ważnym obiektem, a nie jakąś miejską biblioteką. Tymczasem do konkursu zgłoszono tylko trzy prace, więc wybór był niewielki - mówi Łukasz Brzenczek, jeden z sygnatariuszy apelu do marszałka o ogłoszenie nowego konkursu.

Jerzy Gorzelik, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego, przypomina, że przed II wojną światową w Katowicach powstała wspaniała siedziba muzeum, którą zniszczyli Niemcy. - Nie możemy pozwolić sobie na to, by nowy gmach był prowincjonalny, bo później właśnie tak będzie postrzegany nasz region - mówi. Jego zdaniem, tylko międzynarodowy konkurs byłby szansą na promocję Śląska. - Nie podoba mi się projekt, który powstał. Jest po prostu nijaki. Muzeum powinno mieć bardziej intrygującą architekturę - dodaje.

Zbigniew Kamiński, szef zespołu, który w Urzędzie Marszałkowskich zajmuje się budową nowej siedziby Muzeum Śląskiego, odrzuca zarzuty. - Czy to, że w konkursie wystartują gwiazdy gwarantowałoby lepsze wyniki? Konkurs był otwarty i każdy mógł wziąć w nim udział. Także zagraniczni architekci. To co dostaliśmy będzie podstawą do dalszych prac. Konkurs nie był realizatorski, bo zmusiłby Urząd do zawarcia umowy ze zwycięską firmą - wyjaśnia. Wyklucza również ogłoszenie nowego konkursu.

Stanisław Lessaer, kierownik zwycięskiego zespołu architektów firmy P.A. NOVA wie, że muzeum może wyglądać inaczej i to nie on będzie o tym decydował. - Ale jest pewien kręgosłup, na podstawie którego powstanie. Mieliśmy świadomość, że określamy tylko reguły gry - mówi. "

Jeszcze link do art
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3065925.htmlSafin - Śro Gru 14, 2005 5:37 pm

Pierwszy efekt naszego listu...

Zbigniew Kamiński, szef zespołu, który w Urzędzie Marszałkowskich zajmuje się budową nowej siedziby Muzeum Śląskiego, odrzuca zarzuty. - Czy to, że w konkursie wystartują gwiazdy gwarantowałoby lepsze wyniki? Konkurs był otwarty i każdy mógł wziąć w nim udział. Także zagraniczni architekci. To co dostaliśmy będzie podstawą do dalszych prac. Konkurs nie był realizatorski, bo zmusiłby Urząd do zawarcia umowy ze zwycięską firmą - wyjaśnia. Wyklucza również ogłoszenie nowego konkursu.


"Władza" nie chce słuchać się ludzu??? Czas nastrugać paliki!!
[hr]
Nie mówicie że oni narpawdę chcą taki syf "na kręgosłupie hipermarketu" postawić.