ďťż
 
[Chorzów] Sieć kolejowa prośba

l3cho - Nie Kwi 26, 2009 7:42 pm
Witam
Zwracam się do Was z prośbą: otóż potrzebował bym informacji na temat sieci kolejowej w mieście Chorzów, to znaczy jakie dokładnie linie przebiegają przez Chorzów (towarowe, osobowe), jakie są bezpośrednie połączenia itp. Wiem, że na Wikipedii jest troszkę informacji na ten temat, ale potrzebował bym bardziej wiarygodnego źródła informacji i jak najbardziej aktualnego.
Pozdrawiam.
le_szek - Pon Kwi 27, 2009 9:22 am
Tu masz listę chorzowskich stacji i przystanków:
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... er=1&woj=0

W opisie każdej z nich masz informację, jakie linie przez nią przechodzą (i w jakim są stanie).kr0lik - Pon Kwi 27, 2009 10:09 am
2 linie pasażerskie (131 i 137). Przy granicy ze Świętochłowicami na ul. Armii Krajowej łączą się w jedną linię na kształt litery T. Linia 131 przecina centrum na pół.

Stacje pasażerskie - Batory (obie linie - 131 i 137), Miasto (131), Stary (131) (ten trzeci dworzec to ruina). Bezpośrednie połączenia zobacz w rozkładzie na stronie PKP klikając na nazwę stacji.
Najwazniejszy dworzec to Batory, mimo to nie stają tam nawet pospieszne, które z kolei zatrzymują się w Chorzów Miasto, gdzie pasażerów jak na lekarstwo.

Do tego dosyć skomplikowane linie towarowe. Najważniejsza z Batorego do Kochłowic (przez Biadacz, wzdłuż ul. Skrajnej, przecina wiaduktem ul. Batorego na wysokości Brzozowej), na wysokości Obroków i Prologis jest kilka mało używanych rozjazdów.

Druga sieć towarowa jest na linii 131 na północ/wschód od dworca Chorzów Miasto, tam jest prawdziwy torowy mętlik na terenach Huty Kościuszko, Konstalu, Elektrowni Elcho i dalej na Żabich Dołach. Wzdłuż ul. Legnickiej jest odbicie w stronę Siemianowic, a z Żabich Dołów są odbicia na Brzeziny (Piekary) i Maciejkowice.l3cho - Śro Kwi 29, 2009 9:45 pm
Witam
Bardzo dziękuje wam obu za przydatne informacje, miałbym jeszcze jedną prośbę, otóż zebrałem informacje o sieci tramwajowej, autobusowej i kolejowej w mieście Chorzów, które są mi potrzebne do pracy magisterskiej. Chciałbym je tu zaprezentować i prosić o opinię, dodanie nowych informacji, poprawie czy też usunięcie.

Sieć tramwajowa:
Kod: Zaznacz wszystkoMiasto Chorzów obsługiwane jest przez Tramwaje Śląskie S.A. Przez miasto przebiega obecnie 9 linii tramwajowych (stan na Marzec 2009). Obsługują one połączenia ze wszystkimi miastami sąsiednimi oprócz Piekar Śląskich i Siemianowic Śląskich, w których to nie ma komunikacji tramwajowej.
Przez miasto przebiegają następujące linie tramwajowe:
- T0 (Katowice - Chorzów),
- T6 (Katowice - Chorzów - Bytom),
- T7 (Bytom - Chorzów - Katowice - Świętochłowice),
- T9 (Bytom - Ruda Śląska - Świętochłowice - Chorzów)
- T10 (Świętochłowice - Bytom - Chorzów),
- T11 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska),
- T17 (Bytom - Świętochłowice - Chorzów),
- T19 (Katowice - Chorzów - Bytom),
- T20 (Chorzów - Katowice).

Linie tramwajowe w Chorzowie przebiegają w następujących dzielnicach:

Chorzów Batory:
- ulicą Armii Krajowej,
- aleją Bojowników o Wolność i Demokrację do granicy z dzielnicą Centrum,
- ulicą Wolności do granicy z dzielnicą Centrum;
Centrum:
- aleją Bojowników o Wolność i Demokrację od granicy z dzielnicą Chorzów Batory,
- częścią ulicy Hajduckiej,
- ulicą Wolności od granicy z dzielnicą Chorzów Batory
- częścią ulicy Powstańców,
- ulicą Jana Faski,
- Rynkiem,
- wzdłuż ulicy Katowickiej do granicy z dzielnicą Centrum;
Chorzów II:
- wzdłuż ulicy Katowickiej od granicy z dzielnicą Centrum,
- ulicą 3-go maja.
Żadne linie tramwajowe nie przebiegają aktualnie przez dzielnicę Chorzów Stary (linia tramwajowa nr 12 została zlikwidowana na przełomie 2008/2009).

Sieć autobusowa:

Kod: Zaznacz wszystkoSieć komunikacji autobusowej miasta stanowi integralną cześć systemu komunikacji autobusowej aglomeracji katowickiej. Przez miasto przebiegają linie zwykłe oraz przyśpieszone.  Linie autobusowe wykonują przewóz na zlecenie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).
Główne trasy linii przyśpieszonych (820, 830, 840, 870)  obsługują następujące kierunki:
trasa pośpieszna:  Katowice - Tarnowskie Góry, przebiega ulicą Katowicką, 
trasa pośpieszna:  Katowice - Gliwice, przebiega ulicą Katowicką oraz ulicą 3-Maja,
trasa pośpieszna:  Katowice - Gliwice, przebiega Drogowa Trasą Średnicową.

Przez miasto przebiegają następujące linie autobusowe:
-6 (Gliwice - Zabrze - Ruda Śląska - Świętochłowice - Chorzów - Katowice),
-7 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze)
-22 (Chorzów - Siemianowice),
-23 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze),
-48 (Katowice - Ruda Śląska - Chorzów),
-74 (Katowice - Siemianowice Śląskie - Chorzów),
-92 (Zabrze - Bytom - Chorzów),
-98 (Siemianowice Śląskie - Chorzów - Ruda Śląska),
-120 (Knurów - Gierałtowice - Mikołów - Ruda Śląska - Chorzów – Katowice),
-130 (Katowice - Ruda Śląska - Chorzów),
-139 (Chorzów - Ruda Śląska),
-144 (Chorzów - Ruda Śląska - Świętochłowice),
-165 (Katowice - Chorzów),
-177 (Katowice - Ruda Śląska - Chorzów),
-190 (Chorzów - Siemianowice Śląskie - Katowice),
-201 (Chorzów - Świętochłowice - Bytom),
-632 (Katowice - Chorzów),
-663 (Siemianowice - Śląskie Chorzów),
-664 (Siemianowice Śląskie - Chorzów),
-665 (Siemianowice Śląskie - Chorzów),
-820 (Katowice - Chorzów -  Bytom - Tarnowskie Góry),
-830 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Bytom),
-840 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice),
-870 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice),
-974 (Siemianowice Śląskie - Chorzów),
-998 (Chorzów).

W mieście Chorzów funkcjonują także przystanki międzynarodowej komunikacji autobusowej oraz PKS.

Sieć kolejowa:

Kod: Zaznacz wszystkoPrzez miasto przebiegają: dwie linie pasażerskie, linia numer 137 (Katowice - Legnica) oraz linia 131 (Chorzów Batory – Tczew) oraz rozbudowany system linii towarowych, z których najważniejsze to linia z Chorzowa Batorego do Kochłowic oraz sieć towarowa linii 131 na północny-wschód od dworca Chorzów Miasto.
Na terenie Chorzowa znajdują się następujące dworce:
- Dworzec Chorzów Batory (Linia 131 i 137) położony na ulicy Armii Krajowej, (posiada: 2 perony, 4 krawędzie peronowe,  przejście podziemne) najważniejsza stacja kolejowa w Chorzowie, wraz z przystankami autobusowymi i tramwajowymi stanowi ważny węzeł przesiadkowy na terenie miasta. Połączenia: Gliwice, Częstochowa, Katowice, Lubliniec, Kluczbork, Wieluń Dąbrowa, Zawiercie.
- Dworzec Chorzów Miasto (Linia 131) położony na placu Dworcowym (posiada: 1 peron, 2 krawędzie peronowe, przejście podziemne). Połączenia: Warszawa Wschodnia, Białystok, Lubliniec, Kluczbork, Katowice, Wieluń Dąbrowa, Szczecin Główny, Bielsko Biała Główna, Kraków Główny, Kołobrzeg, Gliwice.
- Dworzec Chorzów Stary (Linia 131) położony na ulicy Legnickiej  (posiada: 2 perony, 2 krawędzie peronowe, nieczynne przejście nadziemne). Połączenia: Lubliniec, Kluczbork, Katowice, Wieluń Dąbrowa.

Potrzebował bym jakiś dodatkowych informacji na temat PKS w Chorzowie, bo niestety nic nie udało mi się znaleźć.

Z góry dziękuje.

Pozdrawiam
kr0lik - Sob Maj 02, 2009 1:02 pm
PKSy i Międzynarodowe busy jeżdża tylko ul. Katowicką, stają w jedną stronę na Rynku przed BZWBK, w drugą stronę na placu przy ul. Krakusa. PKS w Chorzowie to same dalekobieżne przelotówki, mało kto w Chorzowie wsiada/wysiada, w 90% przypadków kierowca tylko zwalnia przy przystanku, ale widząc że nikt nie idzie w stronę autobusu nawet się nie zatrzymuje i jedzie dalej.

Tramwaje:
W Siemianowicach po ostatnich wyczynach Kopla ostała się jeszcze linia nr 13 (napisałeś ze nie ma żadnej) z pętlą przy pl. Skargi.
Do T0 dodaj, że pętla Stadion Śląski (de facto linia 0 nie przebiega terytorialnie przez Chorzów)
T7 zła kolejność, jest Bytom-Świętochłowice-Chorzów-Katowice
T10 jest ogólnie dziwną linią (całe 2 kursy na dobę) i miejscami wraca do Świętochłowic (Św-ce Chropaczów - Bytom Łagiewniki - Św-ce Piaśniki)
T39 w ogóle nie uwzględniłeś

Możesz dodać, że siedziba TŚ i zakład remontowy jest w Chorzowie-Batorym (Biadacz) na Inwalidzkiej, a przed Ratuszem na Rynku jest dość ruchliwa pętla tramwajowa.

Cała ul. Wolności (główny deptak miasta) jest w granicy dzielnicy Centrum
Ul. Faski możesz sobie darować, wszyscy na nią mówią po prostu Rynek, z kolei nie uwzględniłeś Chrobrego.

Busy miejskie:
92 możesz dodać, że z Zabrza Rokitnicy (to bardziej już Bytom niż Zabrze)
120, 130 i 177- to bym wywalił, bo w Chorzowie jest tylko jeden przystanek, w dodatku na żądanie na totalnym zadupiu i tylko w jedną stronę.
830 nie jedzie przez Świętochłowice (jedzie tak samo jak 820 tyle, że kończy trasę w Bytomiu)
998- linia mikrobusowa
Międzynarodowy przystanek jest teoretycznie (oprócz tych 2 o których już pisałem) u dołu ul. Paderewskiego koło Carrefoura, ale praktycznie bardzo rzadko busy tam stają

Kolej w porządku, możesz dodać że 100% pociągów pasażerskich jedzie do/z/przez Katowice Główne i raczej sieć jest tranzytowa, gdyż chorzowianie jeżdża głównie tramwajami i autobusami KZK GOP, a jak jadą dalej pociągiem to wolą dworca w Katowicach, gdzie jest dużo więcej połączeń, a dojazd z Chorzowa do dworca w Katowicach jest dobry tramwajami (20 minut).
Aha, głowy sobie uciąc nie dam, ale w Chorzowie Starym są chyba 3 perony (trzeci od strony Doliny Górnika). Jest też na pewno przejście nadziemne, ale chyba nieczynne (tzn ludzie przechodzą, ale formalnie kładka jest nieczynna)
Przez dworzec Chorzów Stary i Chorzów Miasto jeżdża dokładnie te same pociągi, z tym że na Miasto stają wszystkie, a na Starym tylko osobowe. Koło dworca (na dworcu?) Chorzów Stary jest ogromna składnica i przeładownia węgla, skąd trafia min. do elektrowni Elcho, gdzie z dworca są nowe tory pod sam piec w elektrowni.l3cho - Pon Maj 04, 2009 12:18 am
Witam
Bardzo dziękuje za kolejną odpowiedź, uzupełnienie, korekty i poprawki danych, zastosowałem się do nich. Jednak mam jeszcze parę pytań co do:


PKSy i Międzynarodowe busy jeżdża tylko ul. Katowicką, stają w jedną stronę na Rynku przed BZWBK, w drugą stronę na placu przy ul. Krakusa.

Wydaje mi się, że autobusy międzynarodowe zatrzymują się jeszcze koło teatru rozrywki, a dokładnie koło sklepu elektronicznego "Chip". Jakiej strony dotyczy ten przystanek?


Tramwaje:
W Siemianowicach po ostatnich wyczynach Kopla ostała się jeszcze linia nr 13 (napisałeś ze nie ma żadnej) z pętlą przy pl. Skargi.

Poprawione: Kod: http://rozklady.kzkgop.pl/index.php?co=rozklady&submenu=linie_szczegolowo nie ma jej wyszczególnionej, a na przystankach jest, chyba mają błąd, tak czy siak linia dodana. Co do złej kolejności linii "7" to wynikała ona z tego, że patrzałem na kursy dzienne i nocne, dlatego podałem informacje w nawiasie. (taki sam przypadek dla linii 830).


Cała ul. Wolności (główny deptak miasta) jest w granicy dzielnicy Centrum
Ul. Faski możesz sobie darować, wszyscy na nią mówią po prostu Rynek, z kolei nie uwzględniłeś Chrobrego.


Dodane: Kod:


Busy miejskie:
120, 130 i 177- to bym wywalił, bo w Chorzowie jest tylko jeden przystanek, w dodatku na żądanie na totalnym zadupiu i tylko w jedną stronę.


Zmienione na:
Kod: Zaznacz wszystko-120: 1 przystanek n/ż w Chorzowie Bat. (Knur. – Giera. – Mik. - Ruda Ś.- Chor. – Kat.),
-130: 1 przystanek n/ż w Chorzowie Batorym (Katowice - Ruda Śląska - Chorzów),
-177: 1 przystanek n/ż w Chorzowie Batorym (Katowice - Ruda Śląska - Chorzów),
-998: linia minibusowa (Chorzów).

Co do kolei dodatkowe informacje również naniesione.

Dziękuje i pozdrawiam.le_szek - Pon Maj 04, 2009 6:40 am
Linia Chorzów Batory - Ruda Kochłowice ma numer 164.
Jest jeszcze linia towarowa Katowice - Chorzów Batory - numer 713kr0lik - Pon Maj 04, 2009 4:36 pm
Koło Chipa jest chyba jakaś tabliczka "Komunikacja Międzynarodowa", ale nie widziałem żeby tam zatrzymywały się jakieś autobusy. 100 metrów dalej jest ten przystanek przed Bankiem Zachodnim i tam właśnie zatrzymują się autobusy w stronę Niemiec.
Taka sama tabliczka stoi na AKSie koło boiska/lodowiska, ale nigdy tam nie widziano żadnego autobusu.

Tramwaj 39 jeździ dopiero od miesiąca, więc pewnie jeszcze nie uaktualnili na stronie, ale tutaj już jest http://rozklady.kzkgop.pl/index.php?co=rozklady

Co do ul. Wolności to już zależy od promotora (czy czepia się szczegółów), teoretycznie masz rację, ale ten kawałeczek w dzielnicy Batory to jakieś krzaki, chaszcze i most kolejowy po którym od dawna nic nie jeździ. Jadąc od strony Świetochłowic jest znak drogowy - Chorzów (miasto) w lewo (Wolności), a Chorzów Batory (dzielnica - na białym tle) prosto (Armii Krajowej). Możesz dodać ciekawostkę, że na ul. Wolności znajduje się jedyna mijanka w Chorzowie (ulica jest za wąska by na całej długości puścić podwójne tory). Wszystkie inne tory w mieście są podwójne.

To samo tyczy się tego nieszczęsnego przystanku autobusowego przy autostradzie z którego nikt nie korzysta, jak promotor czepialski to zostaw jak jest. Praktycznie rzecz biorąc ten przystanek (i 3 linie które go obsługują) ma zerowe znaczenie jeśli chodzi o Chorzów.l3cho - Pon Maj 04, 2009 5:51 pm
Dziękuje wam za pomoc, dodatki i poprawki naniesione.
Pozdrawiam