ďťż
 
[Foto dej] Śląskie plenery fotograficzne

Emenefix - Wto Wrz 23, 2008 4:45 pm
Uwaga! Szykuje się kolejny "Foto Dej". Tylko gdzie?

Pierwsza edycja pleneru fotograficznego "Photo Day" była wielkim sukcesem. Przyszło 40 osób. Przymierzamy się do kolejnego, w październiku. Zastanawiamy się tylko nad miejscem.Tradycja pierwszych Photo Day narodziła się w Szczecinie ponad rok temu. Na plenery zorganizowane przez szczecińską MM-kę przychodzi dziś mnóstwo ludzi. Był one zorganizowane na przykład w koszarach i lotnisku wojskowym, na pokładzie statku, w szczecińskiej katedrze i w wielu innych ciekawych miejscach.

Jaka jest idea imprezy? Po pierwsze dobra zabawa, po drugie możliwość robienia zdjęć w miejscu nie do końca dostępnym dla wszystkich (załatwia to redakcja), po trzecie - można wziąć udział w konkursie na najlepsze zdjęcie pleneru i wygrać fajne nagrody.

A że na Śląsku i w Zagłębiu miejsc ciekawych nie brakuje no to mamy zagwarantowane kilka albo kilkanaście edycji. Pierwsza edycja odbyła się w Katowicach na szczycie wieżowca Altus, skąd "pofociliśmy" naszą metropolię z góry. Zwycięzcą poplenerowego konkursu został Marcin Rejdych.

A gdzie zorganizujemy kolejny plener? Pomysłów mamy kilka, ale czekamy też na Wasze opinie i sugestie. Dlatego specjalnie uruchomiliśmy nową ankietę w naszym portalu, gdzie możecie zaproponować najlepszą Wazym zdaniem miejscówkę. Wystarczy zerknąć na prawą kolumnę i zjechać nieco niżej. Czekamy również na Wasze komentarze.I jeszcze jedno - postanowiliśmy zmienić nazwę tej cyklicznej imprezy na "Foto dej" - zgodnie z naszą śląską tradycją.

Foto Dej - dej nom swoja fota !

http://www.mmsilesia.pl/2926/2008/9/23/ ... ylko-gdzie
absinth - Wto Wrz 23, 2008 4:46 pm
Elektrownia Szombierki!Emenefix - Czw Paź 16, 2008 7:31 pm


Foto Dej 2.0 Elektrociepłownia Szombierki i Górnośląska Kolej Wąskotorowa

Drodzy Autorzy i Przyjaciele MM-ki, rezerwujcie czas na ostatni weekend października. W niedzielę 26 października, specjalnie dla Was zorganizowaliśmy kolejną edycję naszego zlotu fotograficznego. Tym Razem impreza pod nazwą "Foto Dej" odbędzie się na terenie Elektrociepłowni Szombierki.

To jeden z najwspanialszych zabytków techniki industrialnej w Europie. Budowla, której twórcami byli Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga, twórcy między innymi osiedla Nikiszowiec wygląda niczym ogromne zamczysko a niektórzy nazywają ją katedrą przemysłu. Piękny ceglany budynek, gigantyczna wieża z największym w Polsce zegarem, kominy i cudowne surowe wnętrza, jakby z epoki żelaza i pary. To wszystko odwiedzimy wspólnie i oczywiście sfotografujemy. Jednocześnie wysłuchamy kilku przewodników, którzy opowiedzą o historii i ciekawostkach tego miejsca. Współorganizatorem pleneru jest Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Bytom S.A, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

To nie wszystko. W tym dniu czeka Was niepowtarzalna okazja, aby połączyć plener industrialny z plenerem kolejowym. Otóż spotykamy się na dworcu kolejowym w Bytomiu i pod Elektrociepłownię podjeżdżamy kolejką wąskotorową, którą opiekuje się Stowarzyszenie SGKWSpotykamy się o godzine 10:00 na dworcu kolejowym w Bytomiu w hali głównej (to również fajne miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć). stamtąd idziemy na peron wąskotorówki, którą podjedziemy pod Elektrociepłownię. Tam odbiorą nasz przewodnicy i udamy się na zwiedzanie. Na każdy zakamarek budowli mamy przewidziane przystanki, by w spokoju wykonać kilka, kilkanaście zdjęć.

Chętnych prosimy o zalogowanie się i dodanie do listy poprzez opcję "IDĘ"
klik -> tutajjacek_t83 - Nie Paź 26, 2008 2:42 pm
szybka relacja live z Foto Dej 2.0

Jesteśmy w Bytomiu na Foto Dej 2.0

pozdro dla ekipy GKW nie mylić z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi ale dla nich też pozdro
jacek_t83 - Pon Paź 27, 2008 8:15 am
fotoryjeszyn:

>> Foto Dej 2.0: Bytom był nasz!>> moremark40 - Pon Paź 27, 2008 9:58 am

Chociaż na jednym zdjeciu jestem(jesteśmy)Emenefix - Śro Gru 03, 2008 4:27 pm
Witajcie! Już wiemy, gdzie odbędzie się trzeci Fotodej.

Razem z organizatorami Jarmarku na Nikiszu zapraszamy na Nikiszowiec, urokliwą, robotniczą dzielnicę Katowic. Będzie to niepowtarzalny plener, gdyż tego dnia mieszkańcy Nikiszowca, miasto oraz masa społeczników zorganizuje pierwszy jarmark świąteczny na śląską nutę. Będą występy artystyczne, rękodzieło do kupienia lub licytowania, kramy, karuzele, malarze oraz ich obrazy, rzeźby i mnóstwo innych atrakcji. A to wszystko w scenerii robotniczego eldorado.Spodziewanych jest kilkuset odwiedzających. A może nawet kilka tysięcy? Mamy pozwolenie od organizatorów na robienie zdjęć gdziekolwiek i kiedykolwiek w czasie imprezy. Doskonały plener dla fotoamatorów żądnych fotografii ludzi, fotografii reportażowej oraz architektonicznych detali Nikiszowca w zimowej i świątecznej atmosferze. Na Jarmark zapewne przybędą znane osobistości, związane ze Śląskiem, artyści, politycy. Będzie licytacja bombek z autografami.Z naszej strony zapewnimy przewodników, z którymi można będzie się przespacerować po osiedlu i usłyszeć co nieco o jego historii. Nikiszowiec to unikatowe osiedle robotnicze wyglądające jak miasteczko z baśni. wąskie uliczki, kolumnady, małe czerwone okiennice, mnóstwo cegły i kolorowe podwórka. To wszystko atrakcje "Nikisza"już możecie się logować tutaj obowiązkowe!

Zobaczcie jak było wcześniej

-> Foto Dej 2.0 w Bytomiu

-> Photo Day 2.0 w Gdańsku

W KONKURSIE FOTODEJOWYM DO PROFESJONALNA TORBA FOTOGRAFICZNA
Sponsorem nagród w konkursie Fotodejowym jest sklep internetowy Fotozakupy.pl z Tarnowskich GórKris - Nie Gru 07, 2008 6:50 pm


„Fotodej” w Nikiszowcu

Stara górnicza zabudowa i świąteczny jarmark stały się w niedzielę plenerem dla młodych fotografów. Do Nikiszowca przyjechało 80 mistrzów obiektywu między innymi z Cieszyna, Krakowa i Łodzi.W czasie 3. edycji spotkań fotograficznych "Fotodej" zawodowcy i fotoamatorzy chcieli się przekonać, czy szary Śląsk kryje w sobie piękno.

Marcin Szczepański robi zdjęcia od 5 lat, do Katowic przyjechał z Krakowa, żeby pokazać, że szarość Śląska jest pozorna.

Spotkania fotograficzne "fotodej" to największa na Śląsku impreza plenerowa dla fotografów. W trzeciej edycji udział wzięło ponad 80 osób.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie odbędzie się kolejny "fotodej" na Śląsku. O tym zadecyduje społeczność portalu internetowego, który organizuje imprezę. Największym zainteresowaniem cieszą się kamieniołomy w Jaworznie i podziemia katowickiego Spodka.

(Aktualności)
http://ww6.tvp.pl/6605,20081207841398.stronaKris - Nie Gru 07, 2008 6:53 pm
Foto day w Nikiszowcu

Przemysław Białkowski, 2008-12-07 19:24
Nikiszowiec sposobów na promocję poza jarmarkiem ma wiele. Przyciąga coraz więcej miłośników wąskich uliczek i familoków. Blisko stu foto-maniaków swoje obiektywy wycelowało w najbardziej charakterystyczne miejsca zabytkowej dzielnicy. Organizowany przez portal MM Silesia foto day to największa tego typu impreza w Polsce.

Deszczowa piosenka na Nikiszowcu. I chociaż zrobić zdjęcie w deszczowych warunkach to nie lada wyczyn, takich wyczynowców znalazło się blisko stu. Wśród nich Jerzy Chachlowski, który na foto day przyjechał z Cieszyna. - Wziąć aparat i fotografować i potem dyskutować, potem porównywać, potem np. posłać na forum czy na konkurs - to jest piękne. W poszukiwaniu piękna, ale i bratniej duszy. - Czyli fotografia to może być rzecz która łączy ludzi? - Tak jak najbardziej, jak każde hobby: szachy, pływanie, chodzenie w góry, są to ludzie których łączy pasja do danych rzeczy - mówi Marcin z Krakowa.

Recepta na udane połączenie? - Wystarczy skrzyknąć się na jakąś sprawę raz i można następnego dnia zebrać dwieście osób czy to flash moby czy to foto days, czy to jakieś prowokacje, to wszystko działa, to wszystko jest proste - tłumaczy Marcin Nowak, organizator. Proste jak... wyposażenie fotografa amatora. - Aparat w sumie dosyć stary, statyw najtańszy z supermarketu, jak na takie klimaty to jest całkowicie wystarczające.

Do tego widzieć, to czego nie zauważają inni i pierwsze gołębie za płoty. Charakterystyczne familoki, wąskie uliczki to raj dla wirtuozów migawki. Artur Nyk, który romans z fotografią rozpoczął 16 lat temu, uważa że takie plenery to bezcenne doświadczenie. - Można naprawdę skończyć świetne szkoły, ale jeżeli nie robi się zdjęć jeżeli się tego nie praktykuje, nadal nie można się nazwać fotografikiem, sprzęt tak naprawdę jest tylko dodatkiem, a nie jest rzeczą najważniejszą. Bo najważniejsze to dobre chęci. - Niestety dzisiaj mnie nie ma z aparatem, być może to jakieś niedopatrzenie, ale to wynika z faktu, że jestem na kilku różnych wydarzeniach w różnych miejscach - powiedział Piotr Uszok, prezydent Katowic.

A w obu tych profesjach, niedopatrzenie oznacza niepowodzenie.
http://www.tvs.pl/informacje/6916/Emenefix - Nie Gru 07, 2008 9:33 pm
No fajnie było, ale mokro

http://www.mmsilesia.pl/3607/2008/12/7/ ... gory=videoEmenefix - Wto Mar 24, 2009 3:56 pm
Wiosna. Project FOTODEJ come back!Lista obecności: http://www.mmsilesia.pl/meeting/3803/Fo ... olice.htmlLista obecności: http://www.mmsilesia.pl/meeting/3804/Fo ... owiec.htmlLista obecności: http://www.mmsilesia.pl/meeting/3805/Fo ... uchni.htmlEmenefix - Czw Kwi 02, 2009 9:25 pm
No to znamy już szczegóły:

Widzimy się w samo południe o godzinie 12.00 pod pałacem Dietla w Sosnowcu-Pogoni przy ul. Żeromskiego. Trafić łatwo, bo na małe podwórko kieruje tutaj mała brama, czy też tunel. Sama w sobie już ciekawa.

Tam tradycyjnie poznamy się, przeliczymy, zorganizujemy i sprawdzimy "liczebność stada". To ważne, bo od tego zależy czy będzie jakakolwiek szansa na wejście i zrobienie kilku fotek wewnątrze remontowanego pałacu. Jeśli będzie nas za dużo, trudno - idziemy dalej, atrakcji nie zabraknie.

Na drodze zwiedzania uda się nam sfotografować: zabytkowy komisariat policji, wraz z wnętrzami, przyzakładowy kościół ewangelicki od środka, zabytkową przędzalnię Dietla (uwaga, niebezpiecznie!), wolnym spacerkiem dotrzemy do przepięknego budynku dawnej Szkoły Realnej Dietlów, dziś jednego z wydziałów UŚ. Historia się tu przeplata z uniwersyteckim życiem, kusi piękna aula. Wejdziemy do środka. Całość spina kolonia robotniczych domków oraz romantyczny park, dawniej odgrodzony murem. Co ma w sobie ten rejon Sosnowca? Niektórzy mówią, że najbardziej tajemniczy i romantyczny?

- Ten fragment Sosnowca jest ciekawy, bo to praktycznie w całości zachowany zespół zabudowy XIX-wiecznego kombinatu przemysłowego. Typowy układ fabryka-pałac-osiedle robotnicze - twierdzi Adam Gawron, znany orędownik ratowania zabytków na Pogoni i członek Stowarzyszenia Moje Miasto, który będzie wspomagał nas merytorycznie. - To taki historyczny mikrokosmos. A Sosnowiec, to obok Łodzi, Częstochowy i Bialegostoku, największy ośrodek przemysłu włókienniczego w czasach zaborów. - tłumaczy Adam.

Po plenerze właściwym zapraszamy na foto-afterparty w Mauzoleum Dietlów i cmentarzu wielowyznaniowym i na sam koniec piwko

Nie byłoby tego dnia gdyby nie pomoc naszych przyjaciół z Forum dla Zagłębia Sosnowiec, głównie wiceprezesa Rafała Sicińskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chetnych. Pogoda będzie nam sprzyjała. Więc kto wie, może będzie Was znó tylu ilu w EC Szombierki - czyli setki

Dla formalności prosimy tylko o dodanie się do listy uczestników. Wystarczy zalogować się i kliknąć w przycisk "idę" . To naprawdę nam pomoże w wielu kwestiach a jednocześnie zintegruje fotodejową brać.

Jeśli nie byliście jeszcze na fotodejach to zobaczcie jak to wyglądało np w Bytomiu albo w Krakowie

Nie możesz być teraz? Nie szkodzi. Przygotowaliśmy dwa kolejne fotodeje. Na osiedlu Giszowiec i w Teatrze Nowym w Zabrzu.Emenefix - Nie Cze 07, 2009 12:40 am
No i kilka kolejnych fotodejów już za nami!!

Sosnowiec - Pogoń
http://www.mmsilesia.pl/4954/2009/4/5/u ... anged=true


Giszowiec
http://www.mmsilesia.pl/5106/2009/4/20/ ... anged=true


Teatr Nowy i Donnersmarckowie
http://www.mmsilesia.pl/5224/2009/4/26/ ... otorelacja


Elektrownia Jaworzno
http://www.mmsilesia.pl/5857/2009/6/6/f ... anged=true


Śmiejemy się, ze jak tak dalej pójdzie to MM dostanie "Cegłę z Gazety" za najlepszą promocję regionu