[GKW] GKW a Think Tank
sqro - Sob Gru 10, 2005 12:02 pm
Czy GKW podpada pod definicję Think Tank ?
A tak do łba mi przyszło pewne skojarzenie bo
1. Pewne analizy studialne sa tu prowazone
2. Sporo z tych przemyslen pojawia sie potem w planach lub realizacjach (czyli albo władza nas czyta albo jesteśmy prorokami)
absinth - Sob Gru 10, 2005 12:59 pm
mysle ze jestesmy na dobrej drodze
YCB - Śro Lis 15, 2006 7:46 pm
... jakby pokusić się o jakieś publikacje to pasuje jak ulał...
Think tank
Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) to, z założenia, niezależny, nie działający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mającej podobne cele, ale niekoniecznie posiadający status organizacji pozarządowej.
Działalność think tanków jest finansowana z różnych źródeł, które mają silne interesy w kontroli społecznej: organizacji międzynarodowych, fundacji, przedsiębiorstw, bogatych osób prywatnych, a także środków publicznych, a więc nie są całkowicie niezależne od władzy politycznej ani od dużych firm.
Zdaniem niektórych działalność think tanków nie zawsze jest pożyteczna, gdyż wprowadza zamieszanie w debacie publicznej i utrudnia podjęcie poinformowanej decyzji na ważne społecznie tematy. Można jednak argumentować, że ta działalność przyczynia się do pluralizmu opinii, które są podstawą demokratycznego systemu rządów. Można też argumentować, że bliskie stosunków (np. źródła finansowe) między think tankami, rządem i firmami zniechęca krytyk przeciwko rządowi i firmom.
Historia i charakterystyka
Think tanki stały się szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Wiąże się to ze specyfiką amerykańskiego systemu politycznego oraz dostępem do licznych źródeł finansowania (w tym zwłaszcza bogatych filantropów). Zależnie od przyjętej definicji, w USA działa od kilkuset do ponad tysiąca tego typu organizacji.
Większość think tanków powstało po II wojnie światowej, wtedy też pojawiło się samo pojęcie (tak określano schron, w którym naradzali się amerykańscy stratedzy). Po wojnie think tanki zajmowały się studiami na potrzeby polityki wojennej i bezpieczeństwa, pomagały w tworzeniu polityki społecznej i innych polityk państwa.
Początkowo think tanki miały charakter instytucji akademickich, a od uniwersytetów odróżniało je to, że nie kształciły studentów. Także system zarządzania think tanków jest mniej demokratyczny niż w uniwersytetach.
Z czasem zaczęły się pojawiać instytucje o wyraźnie określonej linii programowej. Dlatego pojęcie to bywa dziś kojarzone z organizacjami prawicowymi, prowadzącymi intensywną kampanię na rzecz określonych celów. Oczywiście, obok ośrodków prawicowych istnieją także ośrodki o poglądach lewicowych.
Interesującym przykładem think tanku jest tzw. Wisdom Project, którego, według pewnych osób, działalność opiera się na idei otwartego kodu. Jego publikacje powstają w wyniku dyskusji na internetowych forach dyskusyjnych. Jednakże Wisdom Project jest dużo mniej radykalnie przezroczysty niż np. GNU, Linux, Debian, Indymedia czy Wikipedia.
Ważniejsze polskie think tanki
* Centrum im. Adama Smitha
* Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP)
* Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE)
* Instytut Spraw Zagranicznych
* Centrum Stosunków Międzynarodowych
* Helsińska Fundacja Praw Człowieka
* Fundacja im. Stefana Batorego
* Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR)
* Instytut Spraw Publicznych (ISP)
* Ius et Lex
* Obserwatorium Wolności Mediów
* Ośrodek Myśli Politycznej
* Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
* Instytut Sobieskiego
* Instytut Państwa i Administracji
* Niezależny Ośrodek Badań Ekonomicznych
* Centrum Edukacji Obywatelskiej