ďťż
 
[Gliwice] Studenckie Warsztaty Architektoniczne OSSA'07



Pah - Wto Wrz 18, 2007 5:54 pm


wiecej na:
http://www.ossa.org.pl/ossa07/start.html




Wit - Pią Paź 19, 2007 9:40 pm
Młodzi architekci o Silesii
Tomasz Malkowski2007-10-19, ostatnia aktualizacja 2007-10-19 22:12



Studenci architektury z całej Polski spotkają się w poniedziałek w Gliwicach. Przez tydzień będą pracować nad przyszłością Aglomeracji Śląskiej. Atrakcją mają być wykłady zagranicznych gości otwarte dla wszystkich.
Młodzi architekci o Silesii

Studenci architektury z całej Polski spotkają się w poniedziałek w Gliwicach. Przez tydzień będą pracować nad przyszłością Aglomeracji Śląskiej. Atrakcją mają być wykłady zagranicznych gości

Warsztaty Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury odbywają się od 10 lat. W tym roku impreza zawitała na Śląsk. Temat tej edycji: - "Silesia-megapolis?" jest bardzo aktualny dla naszego regionu.

- Od kilku miesięcy głównym tematem na Górnym Śląsku jest próba stworzenia jednego, wielkiego organizmu miejskiego. Jednak w dyskusji pomijana jest kwestia architektury i urbanistyki. Chcemy teraz to nadrobić. Liczymy także, że rozpoczniemy debatę publiczną na temat przyszłości i koncepcji funkcjonowania megamiasta - tłumaczy Mateusz Mastalski, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przewodniczący OSSA i koordynator warsztatów.

Przez tydzień w hali Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych studenci będą pracować w grupach nad koncepcjami stworzenia Silesii. Impreza ma charakter otwarty, codziennie odbywać się będą wykłady zagranicznych gości, architektów i urbanistów, którzy mają doświadczenie przy tworzeniu dużych miast.

W poniedziałek o godz. 9, wyjątkowo w Centrum Edukacyjnym (ul. Konarskiego), wykład wygłosi Hiroki Matsuura, specjalista od wielkoskalowych założeń mieszkaniowych z Rotterdamu. Od wtorku do piątku wykłady rozpoczynać będą się o godz. 16 w sali GZUT-u. Wśród wykładowców są twórcy z Hiszpanii, Holandii, Polski.

W przyszłą sobotę młodzi architekci przedstawią owoce swojej pracy w postaci makiet i rysunków. Prezentacja rozpocznie się o godz. 16.



salutuj - Pią Paź 19, 2007 11:08 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Wit - Śro Paź 24, 2007 9:12 pm
Metropolia śląska jak przedmieścia
Tomasz Malkowski2007-10-24, ostatnia aktualizacja 2007-10-24 23:00



Studenci architektury z całej Polski od poniedziałku wizytują nasz region. Nie podoba im się brak jednoznacznego centrum, zadziwiła ich za to ilość zieleni i niesamowite osiedla robotnicze. Na specjalnych warsztatach pracują nad koncepcją stworzenia metropolii śląskiej.
Gdy politycy debatują nad kształtem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, studenci postanowili porozmawiać o architekturze przyszłego megamiasta. Młodzi architekci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zorganizowali u siebie Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury OSSA 2007. Temat "Silesia Megapolis?" ma wywołać w czasie warsztatów dyskusję, jak 17 górnośląskich i zagłębiowskich miast przekształcić w jeden organizm.

W olbrzymiej zabytkowej sali gliwickiego GZUT-u stu studentów z całej Polski od kilku dni głowi się nad tym problemem. Na początku zaczęli od zwiedzania regionu. - Jestem do teraz w szoku po tej wycieczce - mówi Agnieszka Jurecka, studentka gdańskiej politechniki. - Nie spodziewałam się ujrzeć tyle zieleni, zakłady przemysłowe dosłownie w niej toną. W Polsce panuje stereotyp, że jest tu szaro i brudno. Szkoda tylko, że na kopalnie i huty nie można sobie wejść. Myślę, że po wygaśnięciu przemysłu powinny się otworzyć na miasta. Wiele ludzi zapłaciłoby, żeby móc przespacerować się wśród tych olbrzymich konstrukcji - opowiada.

Gallowi Podlaszewskiemu z Warszawy podoba się skala naszych miast. - Są znacznie przyjaźniejsze dla mieszkańców niż stolica. Tutaj można połączyć zalety małych miast i potencjał dużej metropolii, byle tylko miasta nie zlały się w jedną masę - mówił.

Monika Wierzba z Gdańska zauważyła brak jednoznacznego centrum regionu. - Wszędzie są domy, ulice, ale w takim nieładzie, jakbym jechała przez niekończące się przedmieście. Miasta są zaniedbane. Brak jest też sprawnej komunikacji pomiędzy nimi. U nas w Trójmieście funkcjonuje kolejka podmiejska, tutaj, jak słyszałam, głównie podróżuje się autobusami, to chyba uciążliwe na tak dużym obszarze - uważa.

Katarzyna Kiełbińska zachwyciła się osiedlem Nikiszowiec. - Czułam się tam jak we Florencji. Te ulice, bramy oraz plac mają niesamowity klimat. Trzeba je tylko ożywić, ale nie robić z tego skansenu - mówi studentka.

W 10-osobowych grupach studenci pracują nad koncepcjami megapolis. - Niekoniecznie efektem ich pracy będą konkretne pomysły. To mogą być luźne idee. Liczymy, że zwrócą uwagę na coś, czego my, ludzie stąd, nie dostrzegamy - mówi Hanna Szukalska, współorganizatorka imprezy, studentka gliwickiego Wydziału Architektury.

Kilkoro studentów nakręciło film, na którym Ślązacy opowiadają, jak im się żyje w regionie. Pojawiły się pierwsze konkretne pomysły, by przekształcić stare szyby kopalniane w wieże do skoków na bungee. Hałdy ukształtowane w wydmy i pokryte piaskiem mogłyby stać się największą plażą w Europie z dala od morza. Są też futurystyczne pomysły, by sieć połączeń podziemnych w postaci chodników kopalnianych miała swoje odbicie na powierzchni jako trasy szybkich napowietrznych kolejek.

Studenci swoje pomysły zaprezentują publicznie w sobotę w sali GZUT-u o godz. 16.00. Zapraszają mieszkańców regionu. Swój udział w podsumowaniu warsztatów zapowiedział przewodniczący zarządu GZM-u Piotr Uszok, prezydent Katowic.




Wit - Pon Kwi 07, 2008 6:06 pm


Gliwice: Warsztaty architektoniczne na Politechnice Śląskiej
Adam Gawron dodane 05-04-2008 12:52

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej organizuje w dniach 7-18 kwietnia warsztaty dla kandydatów na studia architektoniczne. Przewidziano wiele atrakcji dla gości.

"Zostań studentem Wydziału Architektury". Wiosenne warsztaty dla wszystkich - to tytuł imprezy organizowanej przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Goście, którzy wezmą w niej udział, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w kierunku zawodu architekta, rysując, malując oraz projektując pod okiem pracowników naukowych uczelni.

Dodatkową atrakcją będą wystawy prac studentów wydziału, poczynając od makiet poszczególnych budowli, na projektach architektonicznych i urbanistycznych kończąc, oraz występy muzyczne.

Będzie też możliwość zakupienia książek i czasopism o tematyce architektonicznej podczas kiermaszu.

Pod tym adresem znajdziecie więcej informacji o imprezie: http://www.architektura.polsl.pl/warsztaty.php
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •