ďťż
 
Hostele na Śląsku

Iluminator - Czw Wrz 30, 2010 7:43 am
Euro 2012: Małe firmy budują tanie hotele dla miliona turystów

Euro 2012 ujawni słabe strony bazy hotelowej – małą liczbę miejsc noclegowych w obiektach niższej klasy. Aby zaspokoić zapotrzebowanie, przez 10 lat trzeba budować 10 hosteli rocznie.

Szacuje się, że podczas imprezy Polskę odwiedzi ok. 1 mln turystów. To prawie dwa razy tyle, ile miejsc w hotelach jedno- i dwugwiazdkowych, których jest w kraju 815. Według danych Cushman & Wakefield obiekty tej klasy dysponują obecnie 28,3 tys. pokoi, a to oznacza 58 tys. miejsc noclegowych. To za mało, nawet gdy dołoży się te oferowane przez hostele, czyli obiekty wynajmujące łóżka, a nie pokoje. Tych bowiem, według danych HostelWorld.com, jest w kraju zaledwie 156, z czego ponad 80 w rejonie Krakowa.

Ale jak oczekuje Andrzej Szafrański, ekspert Instytutu Hotelarskiego, to właśnie w tej grupie obiektów można oczekiwać wzrostu w związku ze zbliżającym się Euro 2012. Powodem są niższe koszty inwestycji, co w czasach utrudnionego dostępu do kredytów ma ogromne znaczenie. Dlatego tym rynkiem interesują się inwestorzy indywidualni. Już dziś stają do przetargów o nieruchomości, w których mogą otworzyć hostel. Jest to widoczne zwłaszcza w Łodzi i Lublinie.

Hostel można wybudować za mniej niż 1 mln euro. Na hotel klasy ekonomicznej potrzeba przynajmniej 1,5 mln euro.

10 hosteli rocznie

Jak szacuje Alex Kloszewski, analityk z międzynarodowej agencji nieruchomości Colliers International, zapotrzebowanie jest na prawie 1 – 1,2 tys. pokoi niższej klasy rocznie. – Przez najbliższe 10 lat trzeba by budować 10 hosteli czy najtańszych hoteli rocznie, aby zrealizować potrzeby rynkowe – twierdzi Kloszewski. Największe braki są w województach lubelskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim, gdzie są zaledwie po 1 – 2 hostele. W województwie zachodniopomorskim i podlaskim nie ma ich w ogóle.

Do inwestowania w obiekty klasy ekonomicznej, w tym hostele, zachęcać może również ich stale rosnąca popularność. Co więcej, łatwiej im przetrwać w kryzysie, który nie tylko im nie szkodzi, ale wręcz ukazuje ich mocną stronę. Łóżko w pokoju wieloosobowym można wynająć za 25 zł. Rośnie jednak liczba hosteli dysponujących wyłącznie pokojami 2-, a maksymalnie 5-osobowymi. Te stają się coraz większą konkurencją dla hoteli o podobnym standardzie. Pokój dwuosobowy kosztuje w nich od 70 do 110 zł poza sezonem i do 140 zł w sezonie. Za nocleg w hotelu ekonomicznym trzeba zapłacić średnio od 170 do nawet 250 zł.

– Mamy stały 10-proc. wzrost obrotów – tłumaczy właściciel dwóch krakowskich hosteli pod logo Trzy Kafki. W weekendy pokoje wynajmują studenci zaoczni, a w dni powszednie osoby podróżujące służbowo.
Autor: Patrycja Otto
Artykuły z: Dziennik Gazeta Prawna---------

Śląsk - 0 hosteli

Mówienie, że największe braki są w województwach lubelskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim to jakieś NIEPOROZUMIENIE.
szymon_k-ce - Czw Wrz 30, 2010 8:12 am
Hmm, sądzę raczej, że po prostu nie ujęto w tym rankingu województwa śląskiego.
Na dowód: http://maps.google.pl/maps?hl=pl&expIds ... CkQtQMwAA#.SPUTNIK - Czw Wrz 30, 2010 11:09 am
nowa jakość w Katowicach więc pozwolę sobie rzucić pełną informację

absinth - Czw Wrz 30, 2010 2:34 pm
fajny, szkoda tylko, ze na takim... no okolica jest ciekawa. Na Borkach, gdzie snieg pada w workach ;P
kropek - Czw Wrz 30, 2010 2:36 pm
co do hostelów w Kato - jakieś tam jednak są
np. za całkiem niezły uważam ten w kamienicy na rogu Mickiewicza i Słowackiegorasgar - Pią Paź 01, 2010 6:19 am
Na plebiscytowej (powyżej Jagiellońskiej) też znaleźć można jakiś hostel

PS:


fajny, szkoda tylko, ze na takim... no okolica jest ciekawa. Na Borkach, gdzie snieg pada w workach ;P

Uśmiałem sięmaciek - Pią Paź 01, 2010 8:42 am
Byłem w tym centrum nurkowym z hostelem, bo szukałem szybko nowych płetw. Trwał wtedy remont całego budynku w środku. O hostelu nie wiedziałem, że ma być. Ciekawy pomysł, czegoś nowego na rynku na którym robi sie coraz mniej miejsca dla nowych szkół nurkowania. Zobaczymy co z tego im wyjdzie.ellilamas - Pią Paź 01, 2010 9:04 am
Świetna realizacja. Bardzo mi się to podoba.bidzis004 - Nie Paź 03, 2010 2:04 pm
A jak to się prezentuje z zewnątrz?Iluminator - Pon Paź 04, 2010 5:02 am
Ranking był zbudowany według danych HostelWorld.com. Kiedyś przeglądałem rankingi według innego serwisu i tam Kraków miał ponad 130 tego typu placówek.