ďťż
 
[Jaworzno] Zakłady Dolomitowe w Pieczyskach



absinth - Śro Cze 08, 2005 9:53 am
zapraszam do galerii
w planach jest aby na tym terenie utworzyc tzw Park Polnocny niestety nic wiecej nie wiem o tej inicjatywie a miejsce ma klimacik ( ostatnio krecono tam film )
http://gkw.katowice.pl/modules.php?name ... s&album=51




MarcoPolo - Śro Cze 08, 2005 11:58 am
http://gkw.katowice.pl/modules.php?name ... m=51&pos=8

WyglĹĄda jak zamczysko.



Wit - Śro Cze 08, 2005 7:43 pm
Przyznam się bez bicia, że nawet nie wiedziałem o istnieniu tego miejsca, a wygląda na bardzo ciekawe....wycieczke trzeba zrobić



Tequila - Wto Lip 19, 2005 6:34 pm
W Jaworznie Pieczyskach powstanie Park Północny

maszm 19-07-2005 , ostatnia aktualizacja 19-07-2005 19:10

Zdegradowane tereny byłej XIX-wiecznej cementowni Jaworzno mają w przyszłości zamienić się w imponujące centrum rekreacyjno-usługowe.

O tym, jak teraz wygląda ten teren, najlepiej świadczy fakt, że w maju Brytyjczycy kręcili tu film o trzęsieniu ziemi. Scenografowie specjalnie się nie napracowali. Rozsypujące się budynki bez okien i powyginane stalowe konstrukcje stoją tu od lat.

Zmienić ma to projekt "Park Północny". - Chcemy ożywić gospodarczo i społecznie ten teren - mówi Anna Mocała-Kalina z jaworznickiego magistratu. Trwa opracowywanie niezbędnej dokumentacji, w holu głównego budynku magistratu można już zobaczyć makietę parku.

Teren byłej cementowni zostanie podzielony na dwie strefy: usługowo-produkcyjną i parkowo-rekreacyjną. Część budynków będzie wyburzona, pozostałe zostaną przystosowane do nowych zadań. Mają tu powstać m.in. ośrodek szkolenia zawodowego dla bezrobotnych, warsztaty rzemiosła i pracownie plastyczne, galerie sztuki, centrum szkoleniowo-konferencyjne, centrum wspinaczkowe ze sztuczną ścianką, dyskoteki.

Rewitalizacja Pieczysk ma kosztować ok. 40 mln zł i potrwa od 2007 do 2013 r. Jaworzno stara się o pieniądze z funduszy unijnych.




d-8 - Śro Sie 31, 2005 6:13 pm
to miejsce jeszcze 10 lat temu wygladalo calkiem inaczej, ale chyba tak z wieloma miejscami jest na Slasku. nie zmienia to faktu ze nadal jest tam niesamowity klimat.
napisalem maila do kumpla w UM w Jaworznie, moze bedzie mozna sie dowiedziec czegos wiecej na temat planow w/w 'parku polnocnego' ?



insane - Sob Wrz 03, 2005 10:41 am
dobrze wiedziec ze jeszcze to stoi
poniewaz od 2 miesiecy wybieram sie tam i nie potrafie sie zebrac zeby wykonac telefon o pozwolenie



absinth - Sob Wrz 03, 2005 10:44 am
mysmy tam byli 2 razy bez pozwolenia
za 2 razem albo jak Dominiqo dzwonil to mu powiedzieli zdaje sie ze pozwolen na focenie juz nie bedzie bo obiekt jest w tak zlym stanie ze nie chca ponosic odpowiedzialnosci czy cos
ale nie jestem pewny czy dobrze pamietam



insane - Sob Wrz 03, 2005 11:09 am
bo pewnie dzownil do syndyka
mam numer do jednej osoby od znajomego z UM Jaworzno.... wiec zobacze co sie da zrobic a jak nie to illegal



d-8 - Wto Wrz 06, 2005 6:38 pm
UM podobno tu nie ma jak pozwolen wydac bo na terenie rzadzi pan syndyk, ale moze sie myle...

na maila o info co to za projekt 'park polnocny' nadal czekam



insane - Sob Wrz 10, 2005 7:39 am
tak wlasciwie to syndyk tak rzadzi ale biurokracja jest spora ..
UM moze i nie ma ale to ich miasto



MGL - Sob Wrz 10, 2005 9:13 am

tak wlasciwie to syndyk tak rzadzi ale biurokracja jest spora ..
UM moze i nie ma ale to ich miasto


Mój znajomy fotografik załatwił tam sesję (z modelką) poprzez właśnie UM z pominięciem (tfuu) syndyka.
Tymczasem Absinth, Domingo i Ja - któregoś ciepłego dnia po prostu weszliśmy na teren od d..py strony - nikt się nie czepiał, bo ten film akurat tam kręcili.



cindyseedling - Wto Gru 05, 2006 1:37 pm
Szansa dla Pieczysk, nadzieja dla ludzi

Czy mieszalnik szlamu może stać się centrum wspinaczkowym, a stare magazyny klinkieru cementowego - centrum kultury i rozrywki? Czy dawne wyrobisko kopalni dolomitu można zamienić w ośrodek do nurkowania? Czy w ogóle możliwe jest, aby tereny dawnej cementowni i jej okolice - dziś miejsce zdegradowane tak urbanistycznie, jak i społecznie - stały się wielofunkcyjnym gospodarczo i kulturalnie miejscem, osiedlem, gdzie żyje się w miarę dostatnio i bezpiecznie?
W Jaworznie mówią, że tak. A stworzony tam ,,Program rewitalizacji i rozwoju zdegradowanych obszarów poprzemysłowych oraz studium programowo-przestrzenne dla dzielnicy Pieczyska" nie tylko potwierdza, wydawało by się, fantastyczne mrzonki, ale wzbudza też niemałe zainteresowanie samych mieszkańców wspomnianej dzielnicy. Projekt rewitalizacji wysoko oceniają także eksperci unijni z ministerstwa gospodarki.



Pozostałości po zabudowie przemysłowej - Cementownia "Szczakowa"

Tak się plecie historia

Doprawdy historia Pieczysk byłaby doskonałym materiałem na scenariusz serialu. I nie byłaby to żadna opera mydlana! Wręcz przeciwnie - to samo życie, toczące się na przestrzeni ponad stu lat na przykładzie dzielnicy północnego Jaworzna. Trud budowania i rozbudowy cementowni Szczakowa, trzeciej na ziemiach polskich, która z czasem stała się największą i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jako ciekawostkę podajmy, że w 1930 roku został oddany tutaj do użytku największy piec rotacyjny do wypału klinkieru cementowego. Trzeba podkreślić, że Pieczyska to była nie tylko dzielnica przemysłowa, ale też miejsce, które tętniło życiem. Miejsce, gdzie zdobywano zawód, miejsce dające pracę setkom ludzi, którzy mieszkali w zachowanych do dziś domach osiedla robotniczego czy kolonii domów urzędniczych. Zatopione w zieleni tętniło życiem, które ogniskowało się wokół zakładowego kasyna ,,Poczekana".
Po drugiej wojnie światowej najpierw jeszcze niedostrzegalnie cementownia zaczęła chylić się ku upadkowi. Lata 70. XX wieku były ostatnim okresem świetności cementowni. Przestarzałe urządzenia i technologie, wysokie koszty produkcji spowodowały zaniechanie podstawowej produkcji, wreszcie ostateczne zamknięcie firmy. Był koniec XX wieku.



Wizualizacja przedstawiająca koncepcję zagospodarowania "Parku Północnego"

Dać nadzieję...

W Pieczyskach zostały obiekty po dawnej cementowni - dziś choć zniszczone, o dużej wartości historycznej. Zostali też ludzie: w większości bezrobotni, pogrążeni w marazmie, bez perspektyw, bez nadziei...
Tymczasem autorom wspomnianego "Programu rewitalizacji i rozwoju zdegradowanych obszarów Pieczyska" przyświeca dwojaki cel: ożywić gospodarczo to zapomniane i zaniedbane miejsce, dawnym budynkom cementowni Szczakowa nadać nowy status, co pozwoli na - i to jest drugi cel - zaktywizowanie gospodarcze tutejszych mieszkańców. Zatem ocalić przed dalszą degradacją poprzemysłowe budynki, uporządkować i uzupełnić zabudowę osiedla przyfabrycznego i równocześnie poprawić jakość życia mieszkańców dzielnicy. Dać im nadzieję, wyrwać z marazmu.
W jaki sposób? Wszystkie działania w ramach rewitalizacji w Pieczyskach wymagać będą rąk do pracy, zakładane ożywienie gospodarcze dzielnicy (dzięki pozyskaniu budynków po cementowni) spowoduje zwiększenie zatrudnienia (co zmniejszy lokalne bezrobocie), zakłada się prowadzenie szkoleń zawodowych (m.in. naukę korzystania z technik informatycznych).
Choć na razie projekt rewitalizacji Pieczysk pozostaje w sferze planistycznej (aktualnie miasto zakończyło prace nad studium programowo-przestrzennym), osiągnięto już jeden cel: mieszkańcy dzielnicy są żywo zainteresowani czekającymi ich zmianami. A w programie rewitalizacji Jaworzna chodzi przede wszystkim o ludzi, a nie tylko mury!

Ewa Kłodzińska



absinth - Wto Gru 05, 2006 2:09 pm
Pieczyska rzeczywiscie sa bardzo klimatyczne

moze nie az tak jak Grodziec ale mimo wszystko

otatnio tam chyba bylem z Dominikiem i MGL'em w maju 2005

jestem ciekaw jak to teraz wyglada



Wit - Wto Gru 05, 2006 6:15 pm
nasza SZAMA tam powinna zawitać
Nie byłem tam nigdy



cindyseedling - Wto Gru 05, 2006 6:39 pm
Jak ostatnio tamtedy przejezdzałam w drodze do Krakowa ujżałałam pierwszy raz na oczy Cementownie Szczakowa otuloną we mgle.. Niezapomniany widok.. Szkoda że utrwalony tylko w pamięci



cindyseedling - Wto Gru 05, 2006 6:57 pm
http://www.infiltracja.pl/krim/jaw/ja1.jpg



absinth - Wto Gru 05, 2006 10:53 pm

nasza SZAMA tam powinna zawitać
Nie byłem tam nigdy


z tym ze to nie do konca jest legal

tam przynajmniej kiedys pilnowala ochrona

za 2 razem wmieszalismy sie w tlum przy okazji krecenia tego filmu o trzesieniu ziemi i troche pofocfilismy



Adasmos - Śro Gru 06, 2006 8:35 am
Można przy okazji SZAMY nawiązać współpracę z Sekcją Historii Śląska Studenckiego Koła Naukowego Historyków z UŚ. Prowadzą program "Ocalić od zapomnienia". Chodzi o to, żeby utrwalać w formie fotograficznej cenne obiekty poprzemysłowe naszej aglomeracji. Pomagają w załatwieniu wejścia na teren danego zakładu, trzeba tylko wysłać im jego dane (adres, właściciel itp.) Co wy na to?



absinth - Śro Gru 06, 2006 9:36 am
to ze kontakt z nimi juz mamy

kiedys z Safinem przy okazji pkazu "Dwuglowego Smoka" ktory organizowali wstepnie sie z nimi zgadalismy

wczoraj Przemek (nazwisko do wiadomosci absintha ) z tego kola przyslal mi maila ze szczegolami odnosne tego "ocalic..." al;e dopiero dzis bede mial czas zeby go przejrzec szczegolowo



Void - Śro Gru 06, 2006 2:47 pm
Czy można dostać namiar na Sekcję Historii Śląska Studenckiego Koła Naukowego Historyków z UŚ?



absinth - Śro Gru 06, 2006 3:05 pm
ok przesle ci na PM maila do nich



Void - Pią Gru 21, 2007 9:53 pm
Cementownia Jaworzno - zdjęcia z dzisiaj:

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... stry/1.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... stry/2.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... stry/3.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... CT0241.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... CT0236.jpg



absinth - Pią Gru 21, 2007 11:46 pm
nie miales spotkania z ochrona?



Void - Sob Gru 22, 2007 7:30 am
Tzn, raz się ktoś przewinął, ale się nie wychylałem ;p



Void - Śro Gru 26, 2007 11:37 am
Kilka kolejnych zdjęć z Jaworzna (21-12-2007):

http://fc01.deviantart.com/fs22/f/2007/ ... dustry.jpg

http://fc01.deviantart.com/fs23/f/2007/ ... dustry.jpg

http://fc04.deviantart.com/fs22/f/2007/ ... dustry.jpg

http://fc05.deviantart.com/fs22/f/2007/ ... dustry.jpg

http://fc02.deviantart.com/fs24/f/2007/ ... dustry.jpg



Wit - Pią Lut 29, 2008 11:50 pm


Niezwykłe znalezisko w starej cementowni
dziś
Architekci, którzy pracują przy planach rekultywacji terenu po byłej cementowni "Szczakowa" w Jaworznie dokonali wyjątkowego odkrycia.

W jednej z zalanych piwnic hali młynów znaleźli plastikowy worek, a w nim rysunki techniczne, które wykonano ponad sto lat temu, w okresie, kiedy szczakowski zakład powstawał. Cementownia ruszyła w 1883 roku i była drugim takim zakładem na ziemiach polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym należała do najnowocześniejszych w Europie. Ciężkie czasy dla zakładu zaczęły się po drugiej wojnie światowej, ale ogłosił upadłość dopiero w 1995 roku.

Odnalezione rysunki potwierdzają tę długą historię. Rynkowa wartość dokumentów sięga kilkadziesięciu tysięcy złotych, ale znalezisko jest cenne głównie ze względów historycznych.

- Już kilka lat temu poszukiwaliśmy tych rysunków. Niestety, wtedy się nie udało. Teraz mamy pełną dokumentację procesu powstawania cementowni. Wykorzystując je razem ze zdjęciami przemysłowych obiektów z różnych okresów oraz relacje mieszkańców możemy krok po kroku odtworzyć całą historię cementowni - cieszy się Przemysław Dudzik, dyrektor jaworznickiego muzeum.

Historycy już dawno zwracali uwagę, że teren Zakładu Dolomitów, gdzie mieszczą się ruiny cementowni, można by przekształcić w muzeum przemysłu, które byłoby nie mniej atrakcyjne niż kopalnia soli w Wieliczce.

Prace związane z rekultywacją terenów byłej cementowni już się zaczęły. W jej ramach mają powstać m.in. dwa ogólnodostępne parki oraz ścieżki rowerowe. Poza tym budynek, w którym mieściły się warsztaty, zostanie odnowiony. Dzięki odnalezionym rysunkom można będzie odtworzyć elewację dokładnie taką, jaką budynek miał w czasach swojej świetności. Wewnątrz będą pomieszczenia biurowe.

Grażyna Krawczyk - POLSKA Dziennik Zachodni



Wit - Wto Mar 04, 2008 7:33 pm
Cenne dokumenty odnalezione w cementowni
Tomasz Malkowski2008-03-04, ostatnia aktualizacja 2008-03-04 19:30



Architekci pracujący nad rewitalizacją kompleksu cementowni w Pieczyskach znaleźli zatopioną dokumentację zakładu. Część rysunków ma nawet sto lat!

Wartość dokumentów jest duża, pomoże odtworzyć historyczny wygląd budynków.
Malownicze ruiny w Pieczyskach to pozostałość po olbrzymiej cementowni, która działała tu nieprzerwanie od 1883 roku. W ostatnich dziesięcioleciach zabytkowe budynki niszczały. Jaworzno ma jednak ambitne plany rewitalizacji tego miejsca. Niestety w archiwach nie ma żadnej dokumentacji zakładu.

Sensacyjnego odkrycia dokonali architekci, którzy pracują nad projektem odnowienia cementowni. - W budynku dawnej straży pożarnej, koło portierni, w czasie inwentaryzacji architekci znaleźli leżące w wodzie dokumenty. Okazało się, że to rysunki architektoniczne zakładu. Są czytelne, wykonane w dobrej, starej technice - mówi Anna Janowicz, kierowniczka kontraktu z WBP Zabrze.

Architekci rysunki częściowo wysuszyli i przekazali miastu. Setki arkuszy planów znalazły się już w Muzeum Miejskim. Czeka je teraz konserwacja, a potem szczegółowe badanie ich zawartości. - Już po pobieżnym ich przejrzeniu mogę stwierdzić, że to bardzo bogata i obszerna dokumentacja techniczna budynków i urządzeń, które były w cementowni. Najstarsze datowane są na koniec XIX wieku. Na podstawie tych rysunków będzie można dokładnie prześledzić wszystkie etapy rozbudowy zakładu - zapewnia Przemysław Dudzik, dyrektor muzeum w Jaworznie.

Jest sporo rysunków z lat 20., wykonanych przez niemieckie i duńskie firmy. Dokumentacja była prowadzona nawet w czasie okupacji, z tego okresu pochodzą np. rysunki inwentaryzacyjne. Nie brakuje też powojennych planów obiektów z lat 60. i 70.

Zaskakujący jest fakt, że w rozkradanym przez złomiarzy zakładzie nikt nie ruszał porozrzucanej po podłodze dokumentacji.

- Dziwne, że po likwidacji nie przekazano tych dokumentów od razu do archiwum miejskiego. A tutaj mamy prawie całą dokumentację. Jej wartość na rynku antykwarycznym mogłaby osiągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - wyjaśnia Dudzik. Liczy, że część brakujących dokumentów może wciąż znajdować się na terenie zakładu.

Projekty architektoniczne nie wylądują jednak w szafach. Archiwalne rysunki posłużą architektom do odtworzenia historycznych detali części budynków cementowni. Miasto planuje w dawnych warsztatach szkolnych stworzyć biura dla przedsiębiorców.

- Myślimy też z o zrobieniu wystawy rysunków w jednym z wyremontowanych budynków w cementowni. Byłoby to ciekawe konfrontowanie dokumentacji sprzed wieku z tym, co zachowało się do naszych czasów - dodaje dyrektor.
.......................................................................
Fajnie, że coś się zaczyna kręcić wokół Pieczysk



AntoniusBlock - Wto Mar 04, 2008 9:37 pm
Świetny obiekt taki nietypowy.



Void - Pią Mar 14, 2008 10:48 am
Zdjęcia z 1930r. Pochodzą z materiałów dotyczących betonu z roku 1930. Opis co się znajduje na zdjęciu jest zawarty w linku:

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... jemnos.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... dlapom.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... udowie.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x318 ... oci450.jpg



dziango - Czw Maj 08, 2008 6:45 am
Bedac ostatnio w cementowni dowiedzialem sie, iz pozostac maja obiekty ze zdjecia nr 4 oraz nr 10 (od góry), reszta ma zostac wyburzona. Powoli likwiduja rózne budynki zakladu, widac kontenery, palety odzyskanej cegly... Podobno teren cementowni jak i budynki zostaly kupione przez osobe prywatna. Zysk ma przyniesc zlom stalowy co znajduje sie w konstrukcjach... Ponizej pare zdjec z wypadu:

[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/760b75730a7688a8.html]
[/URL]





Void - Czw Maj 08, 2008 6:58 am
Czyli plany odnosnie rewitalizacji okazaly sie jak zwykle bujdą...



dziango - Czw Maj 08, 2008 7:05 am
Byc moze te dwa obiekty zostana odnowione (budynek z 4go zdjecia oraz okraglego mlyna z 10go). Szkoda tylko, ze cala reszta pójdzie w gruz... Sa tam budynki naprawde stare i ich wyburzanie to nieporozumienie. Mozna je jakos zagospodarowac... Mam przeczucie iz z cementowni jednak NIC nie pozostanie...



Void - Czw Maj 08, 2008 7:10 am
Nie Ty jeden masz takie przeczucie... Po prostu znowu mamy świadectwo inteligencji polaka - ważne że zysk, reszta się nie liczy... Podobnie było z przędzalnią Dietla w Sosnowcu - piękne zabudowania, wyjątkowe ale ktoś kupił teren, obiekt nie był w rejestrze zabytków i wyburzył by postawić tam magazyn na mrożonki... ręce opadają... (a przy okazji - wyburzają resztę zabudowań Huty Baildon)



dziango - Czw Maj 08, 2008 7:22 am
Najlepiej wszystko wyburzyc... zatrzec prace wczesniejszych pokolen. Niech nasze dzieci zapomna, niech nie widza tej pracy. "A to polska wlasnie...". Mrozonki na Dietlu... :|



Void - Czw Maj 08, 2008 8:00 am
Byłem ostatnio tam przy tych przędzalniach i aż się prosi o karę dla tego człowieka, który się dopuścił nie wpisania obiektu do rejestru, a temu hurtownikowi swoją drogą też... ale co do Jaworzna - czyli te plany, które widnieją na obrazku kilka postów wcześniej też już są nieaktualne? nie wyobrażam sobie tego miejsca bez tak charakterystycznych silosów...



dziango - Czw Maj 08, 2008 8:22 am
Tzn wygladalo to tak: Robie zdjecia w pobllizu magazynu klinkieru i podchodzi do mnie jakis robotnik, który rozbiera pobliska hale. Pyta sie o godzine i co ja tu w ogóle robie. Odpowiedzialem mu zgodnie z prawda. Potem sie go zapytalem czy te budynki beda likwidowane. On odpowiedzial, ze dwa zostana, reszta pójdzie do rozbiórki. Potem mówil, ze teren wraz z budynkami zostal kupiony przez osobe prywatna, która liczy na zysk ze sprzedanego zlomu. Nawet jesli te dwa obiekty zostana to znajda sie zapewnie pod wplywiem korozyjnego dzialania zlomiarzy. Teren musialby byc chroniony. Faktycznie ma wizjach Pólnocnego Parku Przem. wszystko wyglada nawet nawet. Ale szczerze watpie by taki Park powstal, albo powstanie za pózno...



Void - Czw Maj 08, 2008 8:47 am
No właśnie... Cóż, kolejne miejsce zmasakrowane..



MarcoPolo - Czw Maj 08, 2008 11:55 am
Ladne zdjecia. ladny obiekt, r.i.p.



dziango - Czw Maj 08, 2008 12:43 pm
Porównanie do zdjecia z postu cindyseedling na poprzedniej stronie:



Wnet zostanie tylko niebo...




Wit - Czw Maj 08, 2008 3:32 pm
no nie....nie załamujcie mnie



dziango - Sob Maj 10, 2008 8:13 am
Mozliwe, ze ostanie sie ten budynek ze zdjecia nizej. Czy ta biala kostka na nim to jakis alarm, zabezpieczenie ppoz, moze cos jeszcze innego? Bo na nadajnik mi nie wyglada, jest za nisko.



Pozdrawiam.



Zemun - Śro Maj 28, 2008 12:22 pm

reszta ma zostac wyburzona. Powoli likwiduja rózne budynki zakladu, widac kontenery, palety odzyskanej cegly..Zysk ma przyniesc zlom stalowy co znajduje sie w konstrukcjach...


Ja pierdziele, przecież to jest gorsze niż żałosne. Aż wierzyć się nie chce, jak debilnych mamy ludzi przy władzy, którzy zezwalają na takie działania.



dziango - Pią Maj 30, 2008 9:44 am
Niestety... Sądze iz ten park nic nie pomoze, nie zdązy..



Wit - Śro Cze 04, 2008 4:16 pm
Cementownia zlicytowana
dziś
Wczoraj krakowska firma w drodze licytacji kupiła tereny po byłej Cementowni Szczakowa w Pieczyskach.

Miasto zyskało na transakcji, m.in. dlatego, że stały tam stare budynki, które inspektor budowlany nakazał rozebrać. To oszczędności dla gminy, bo nie będzie musiała pokrywać kosztów przymusowej rozbiórki, a byłby to wydatek rzędu kilku milionów złotych.

GK - POLSKA Dziennik Zachodni



Void - Śro Cze 04, 2008 6:26 pm
A ma ktoś zdjęcia jak tam obecnie wygląda?



Zemun - Śro Cze 04, 2008 7:03 pm

Cementownia zlicytowana
dziś
Wczoraj krakowska firma w drodze licytacji kupiła tereny po byłej Cementowni Szczakowa w Pieczyskach.

Miasto zyskało na transakcji, m.in. dlatego, że stały tam stare budynki, które inspektor budowlany nakazał rozebrać. To oszczędności dla gminy, bo nie będzie musiała pokrywać kosztów przymusowej rozbiórki, a byłby to wydatek rzędu kilku milionów złotych.

GK - POLSKA Dziennik Zachodni


Pewnie gmina jeszcze dopłaciła by pozbyć się tego zbędnego "balastu". A jeszcze w zeszłym roku takie ambitne plany były odnośnie tej cementowni...


A ma ktoś zdjęcia jak tam obecnie wygląda?

Za kilka dni, może w sobotę, się tam przejadę na sesje fotograficzną, więc coś zapodam.



dziango - Śro Cze 04, 2008 7:50 pm
ja mam zdjecia ale sprzed miesiaca okolo

Byc moze w niedziele bede znów na Pieczyskach wiec porobie nieco zdjec. Moze sie tez czegos nowego dowiem. Pozdrawiam



dziango - Sob Cze 14, 2008 5:53 am
Jak pisze Dziennik Zachodni (Piątek 13 czerwca 2008):

"Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa trzech budynków wielorodzinnych przy ulicy Solskiego. Jest to możliwe, bo wreszcie udało się zamknąć proces upadłościowy dawnej Cementowni Szczakowa w Pieczyskach.
-Na wniosek władz miasta odbyło się postępowanie licytacyjne na sprzedaż terenu byłej cementowni. Zależało nam na tym, aby proces upadłościowy nie ciągnął się już dłużej. W konsekwencji dwudziestohektarową działkę, na której znajdują się budynki przemysłowe kupiła firma SLAG RECYCLING z Krakowa. Natomiast miasto zakupiło 7 tys. m2 terenu, na którym stoją dwa budynki mieszkalne- mówi Marcin Marzyński kierownik biura informacji i komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Miasto już po cichu liczy na dobrą współpracę z nowym przedsiębiorcą. Licytację wygrała krakowska firma, której misją jest rewitalizacja terenów poprzemysłowych oraz dostarczanie surowców przeznaczonych dla drogownictwa, budownictwa i hutnictwa. Firma już zobowiązała się do wyburzenia budynków poprzemysłowych, które znajdują się na terenie cementowni. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszystkie budynki nakazał rozebrać, bo ich stan techniczny jest fatalny i zagrażał bezpieczeństwu. Dzięki temu, że zadanie wykona krakowska firma, Jaworzno zaoszczędzi kilka milionów złotych.
Miasto zdecydowało się na kupno części terenu, aby lokatorzy tamtejszych mieszkań mogli czuć się bezpiecznie.
-Nie chcemy, aby w Jaworznie powtórzyła się sytuacja z Zabrza, gdzie lokatorzy mieszkań Huty Zabrze dowiedzieli się, że ich domy zostały sprzedane biznesmenowi z Warszawy. Planujemy, że budynki w przyszłości zostaną wyremontowane. Na tym terenie powstaną także nowe mieszkania komunalne- zapowiada Jacek Nowak, wiceprezydent Jaworzna.
Dzięki tej inwestycji w mieści powstaną kolejne 24 mieszkania jedno i dwupokojowe. W następnych latach planowana jest jeszcze budowa dwóch budynków mieszkalnych przy ulicy Poniatowskiego. W sumie na kupionym właśnie terenie po dawnej cementowni powstanie sześćdziesiąt nowych mieszkań komunalnych.
Już w tym miesiącu miasto zakończy remont budynku, w którym będą się mieściły 24 mieszkania przy ul. Dąbrowszczaków 15."

Dobrze, że chociaż zdjęcia pozostaną... bo z ambitnych wizji utrzymania przy życiu cementowni jak zwykle nici...



nomad_fh - Pią Wrz 19, 2008 2:15 pm
Niestety

Normalnie szlag człowieka może trafić. Kilka lat temu, jeszcze jak pracowałem w jednej z lokalnych gazet, to jakie były wizje, co to tam nie powstanie. UM (a dokładnie osoba odpowiedzialna za programy unijne) mamiła nas renderami wykorzystania tego miejsca , moze jeszcze gdzieś znajdę te plany u siebie w archiwach .

Akurat było to wg mnie najbardziej klimatyczne miejsce w Jaworznie, które miało jeszcze to coś.
Obecnie nie zostanie nic ciekawego. Ale za to wybudują park z "plastikowymi dinozaurami" pare kilometrów dalej .

Tym bardziej przykro, że na terenie tego zakładu spędziłem nie jedną sesje zdjęciową. I zorganizowałem w 2004 roku plener fotograficzny, zjechało się prawie 50 osób z całej Polski i byli zachwyceni tym obiektem...

Ale najprościej zaorać...



nomad_fh - Wto Lis 18, 2008 6:37 pm
Zapraszam do tematu:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=750950

dotyczącego inwestycji na tym terenie. Jeśli chcecie, mogę to wrzucic też na gkw.

Na pewno zostanie najwyższy komin, na pewno zostaną dawne zbiorniki klinkietu (cztery wysokie zbiorniki), na pewno zostanie okrągła "rotunda" - powstanie tam centrum wspinaczkowe.

Co do tego budynku w temacie, kilka postów wyżej - jego stan już jest fatalny. Tzn mury istnieją, natomiast większość blach z dachu w automagiczny sposób zniknęła.
Generalnie złomiarze mają tam teraz raj.



Wit - Wto Lis 18, 2008 6:47 pm
Prosimy o wrzucenie tych informacji u nas



dziango - Nie Lis 23, 2008 2:40 pm
Na pewno zostanie najwyższy komin, na pewno zostaną dawne zbiorniki klinkietu (cztery wysokie zbiorniki), na pewno zostanie okrągła "rotunda" - powstanie tam centrum wspinaczkowe.



nomad_fh - Nie Lis 23, 2008 2:52 pm
Niestety, ale tak to wygląda
Jeszcze do momentu, jak był strażnik, to złomiarze byli, ale jakoś się ograniczali.
Teraz budynki znikają w oczach

Wit: wrzucę, tylko muszę poprzerabiać, bo GKW korzysta z innego kodu niż skyper i nie da się na żywca przenieść (nie przenosi linkowanych zdjęć,tzn przenosi zdjęcia, ale linki do oryginałów wyrzuca poza zdjęcie).



Void - Pią Sty 16, 2009 5:20 pm
Cementownia w Szczakowej - hala pieców rotacyjnych:
http://audiovis.nac.gov.pl/obrazy/PIC_1-G-1893.jpg

Cementownia w Szczakowej - widok z lotu ptaka:
http://audiovis.nac.gov.pl/obrazy/PIC_1-G-1892.jpg

lata świetności:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 16118.html

Grodziec z lotu ptaka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 97588.html

Źródło internet oraz forum Eksplorator



Mascot - Śro Kwi 01, 2009 8:56 pm
Siema. Pierwszy raz pisze posta w tym temacie. Dziś ( 01.kwietnia.2009r. ) Byłem w Zakładach Dolomitowych / Cementowni Szczakowa. Poniżej daje linka z paroma fotkami. Mam nadzieje że link działa W jednym z budynków widać że coś się dzieje ... coś ... nizebyt dobrego ... Sami zobaczcie.

http://picasaweb.google.pl/MaSCot94/Cem ... tnia2009r#



dziango - Czw Kwi 02, 2009 9:06 am
Od początku taki jej los widziałem... Dobrze, że zdjęcia są chociaż, bo oczywiście kamień na kamieniu nie ma prawa zostać...
Widzę, że systematycznie jej ubywa. Jeszcze rok temu lepiej to wyglądało. Przynajmniej więcej było sufitów i podłóg. W 2 lata zniknie 100 lat historii.



Mascot - Czw Kwi 02, 2009 12:00 pm
No niestety takie są polskie realia. Kto w polsce sie takimi obiektami przejmuje ? Historycy i ludzie tacy jak my ... .



Void - Nie Cze 21, 2009 8:39 pm
http://www.jaw.pl/video/show/944

News nie jest nowy, ale wklejam linka, bo dla zainteresowanych krótki filmik z migawkami z cementowni.

Dzisiaj przypadkowo się znalazłem w Szczakowej i jak zaprzestali wyburzać w ub roku to do tej pory nic się tam nie dzieje.



Mascot - Nie Cze 21, 2009 9:14 pm
I bardzo dobrze że się nic nie dzieje, bo mam zamiar w przyszłym tygodniu ( jak pogoda dopisze ) się tam po raz 3 wybrać. Jedynie co to złomiarze działają.
Jak ktoś chce dołaczyć do wycieczki to zapraszam



absinth - Sob Paź 17, 2009 1:05 pm
Ze strony medusa group

















d-8 - Sob Paź 17, 2009 9:01 pm
kolejna bardzo fajna wizka ?

bo jakos nie chce mi sie wierzyc, ze na tym koncu swiata to powstanie...



Kris - Pon Mar 22, 2010 5:37 pm
Zamiast firm i muzeum są gruzy, a będą mieszkania


Z powstałej w 1883 roku cementowni dziś pozostały tylko sterty gruzu (© Marzena Bugała)

Na terenie byłej Cementowni Szczakowa nie będzie ani parku technologicznego z nowymi firmami i miejscami pracy, ani galerii sztuki czy muzeum, gdzie można by ocalić od zapomnienia budynki jednego z najstarszych tego typu w Polsce zakładów.

Takie były zamierzenia miasta i są one zgodne z aktualnymi wciąż planami zagospodarowania przestrzennego tego terenu. O zmianę tych zapisów stara się jednak krakowska firma Slag Recycling. To ona wykupiła bowiem w 2008 roku za 1 mln 170 tys. zł od syndyka masy upadłościowej cementowni aż 20 hektarów gruntów zakładu i jak dowiedzieliśmy się w magistracie zamierza przeznaczyć ten teren pod zabudowę mieszkaniową. Miasto nie miało wówczas takich funduszy. Kupiło tylko 8 hektarów za 235 tys. zł, które chce zmodernizować i umiejscowić tam m.in. park.

Obecnie trwa wyburzanie mających wartość zabytkową obiektów byłej Fabryki Portland Cementu w dzielnicy Pieczyska, która powstała w 1885 roku. Była jedną z najnowocześniejszych w Europie. Teraz nie pozostanie po niej prawie nic.

- To skandal, że giną budynki, które mają tak ogromną wartość historyczną. Przynajmniej część z nich warto przecież ocalić od zapomnienia. Co będziemy pokazywać następnym pokoleniom, same hipermarkety - pytają jaworznianie.

Według planu zagospodarowania przestrzennego, w Pieczyskach, oprócz zakładów przemysłowych, miało powstać centrum kultury i rozrywki. W jego skład miało wejść muzeum, w którym zwiedzający mieli podziwiać maszyny i inne urządzenia przeznaczone do wyrobu cementu. Główną atrakcję parku miały stanowić ruiny starej cementowni. Miały tu powstać m.in. ośrodek szkolenia zawodowego dla bezrobotnych, warsztaty rzemiosła i pracownie plastyczne, galerie sztuki, centrum szkoleniowo-konferencyjne, centrum wspinaczkowe ze sztuczną ścianką.

- Miasto planowało przejęcie całego tego terenu, ale niestety nie udało się. Firma Slag Recycling teraz ma inne zamierzenia względem tego terenu i zawnioskowała o zmianę obowiązującego planu. Okazało się też, że nie jest zainteresowana budową infrastruktury przemysłowej. Zamiast parku chce przekształcić grunty po cementowni na tereny pod zabudowę mieszkalną - tłumaczy Teobald Jałyński, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Ustalenia dotychczasowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru zakładały funkcję usługowo-przemysłową. Była to naturalna konsekwencja funkcji, jaką obszar ten sprawował dotychczas - dodaje Sebastian Kuś z jaworznickiego magistratu.

Wcześniejsze plany spełzły więc na niczym. Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mają zostać wprowadzone najpóźniej we wrześniu br. - Część budynków została wyburzona. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy - mówi Renata Ród, rzecznik prasowy krakowskiej firmy. Oficjalnie Slag Recykling nie chce potwierdzić swoich planów mieszkaniowych wobec byłej cementowni.

Miasto zamierza skupić się na modernizacji swojej 8-hektarowej działki. Będzie to teren po byłym kamieniołomie w rejonie ul. Płetwonurków i ul. Jana III Sobieskiego. - Wyburzymy zdewastowaną infrastrukturę. Usuniemy odpady i zanieczyszczenia. Pojawią się tam drzewa i krzewy. Początek prac jeszcze w tym roku - tłumaczy Sebastian Kuś. Inwestycja będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Jej koszt to 4,3 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść prawie 3,2 mln zł.

http://www.dziennikzachodni.pl/zaglebie ... ,id,t.html
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •