ďťż
 
[Katowice] Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM

GoldBoy - Nie Mar 29, 2009 9:31 pm
SUM ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej „Przebudowa obiektu nieczynnej pralni szpitala klinicznego w Katowicach-Ligocie z przeznaczeniem na Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM w Katowicach.

http://www.sum.edu.pl/comment.php?comment.news.1737

Budynek znajduje się przy Medyków 8.
Omawiany budynek został zrealizowany w latach 70 – tych XX wieku, z pierwotnym
przeznaczeniem jako pralnia dla Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii
Medycznej w Katowicach-Ligocie. Obecnie budynek jest niezagospodarowany i stanowi
pustostan.

W przebudowie i zagospodarowaniu przewiduje się zlokalizowanie:
- Centrum Symulacji Medycznej (na parterze)
- Centrum Dydaktyczne ( na I Pietrze)
- na poziomie piwnic przewiduje się lokalizacje pomieszczeń uzupełniających

Centrum będzie jednostka międzywydziałową, wykorzystywana przez studentów Wydziału Lekarskiego w Katowicach oraz Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.
GoldBoy - Sob Lut 13, 2010 11:40 am
Wykłady za pośrednictwem telemostów i symulatory naukowe za ponad 250 mln zł

Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wzbogacą się o nowoczesne sale wykładowe i laboratoria badawcze. Umożliwią studentom uczestniczenie w transmitowanych na żywo wykładach naukowych sław z zagranicy czy symulacje doświadczeń naukowych.
Ich budowa sfinansowana zostanie w ramach XIII Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przedstawiciele władz uczelni podpisali w środę umowy na finansowanie inwestycji z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji (OPI), pełniącym funkcję Instytucji Wdrażającej – umowy opiewały na łączną kwotę 252 mln 777 tys. 929 zł.
– Ogromnie cieszę się, że sześć uczelni z pięciu miast akademickich już wkrótce dzięki funduszom strukturalnym rozpocznie tak znaczące inwestycje. To ważne, że tak ogromne środki płyną w dobre ręce – mówiła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Wierzę, że nowe inwestycje będą służyły przyszłym studentom, ale dzięki szybkiej realizacji także tym, którzy już podjęli naukę.
Adam Zdziebło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zaznaczył, że resort nauki i szkolnictwa wyższego jest liderem w wydatkowaniu środków w ramach POIŚ. – To ogromna zasługa ministerstwa, że pieniądze tak szybko i sprawnie trafiają do środowiska naukowego. Lada dzień kontraktacja sięgnie 100 proc. – przyznał.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w perspektywie finansowej na lata 2007 – 2013 pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w aż trzech Programach Operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki oraz Infrastruktura i Środowisko.
Do tej pory zawarto już 939 umów na łączną sumę 11,7 mld zł, zakontraktowano już 68,3 proc. środków.

Opis finansowanych projektów:
[...]
5. ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY W KATOWICACH – 33 439 285,00 PLN
Przebudowa obiektu nieczynnej pralni szpitala klinicznego w Katowicach-Ligocie pozwoli na uruchomienie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. W ramach projektu zakupione zostanie także wyposażenie informatyczne, meble, symulatory i fantomy medyczne, wyposażenie sal symulacyjnych. Projekt przyczyni się do wzrostu jakości kształcenia studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego w oparciu o technologie ICT oraz najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne stosowane w nauce medycyny. Oferta edukacyjna zostanie wzbogacona o prowadzenie zajęć dydaktycznych z użyciem testów elektronicznych, multimedialnych wykładów czy transmisji zabiegów włącznie z zabiegami chirurgicznymi.
[...]

http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/wyklady-za-posrednictwem-telemostow-i-symulatory-naukowe-za-ponad-250-mln-zl/

----
Tak przy okazji - może warto by stworzyć osobny wątek dla inwestycji w Katowicach szkół wyższych i włączyć tam ten wątek oraz inne podobne (oczywiście bez biblioteki czy kampusu UŚ )? Wątek taki byłby bardziej żywotny a inwestycje nie ginęłyby w ogólnym wątku.GoldBoy - Nie Mar 14, 2010 12:42 pm
http://www.tvs.pl/informacje/22371/

POWSTANIE NOWOCZESNE CENTRUM SYMULACJI DLA STUDENTÓW MEDYCYNY
Marta Buchla, 2010-03-12 18:14
Bezkarnie będzie można podnieść mu ciśnienie, doprowadzić na skraj śmierci, a nawet wywołać i odebrać przedwczesny poród. Symulatory - na nich będą się uczyć studenci. Śląski Uniwersytet Medyczny ogłosił właśnie przetarg na budowę Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które już za dwa lata ma powstać w katowickiej Ligocie.

Wobec cierpienia nawet takiego nietypowego pacjenta, jakim jest symulator, student medycyny nie rzadko bywa bezradny. - Pracując wcześniej na takim symulatorze, wiem mniej więcej jak mogę udzielić tej pomocy
, czułbym się pewniej w sytuacji, gdyby coś takiego wydarzyło się naprawdę - przyznaje Sylwester Klecza, student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Bo pierwsze doświadczenia z żywym pacjentem dla wielu oznaczają strach. - To jest niesamowity stres, czy to jest podstawowe pobieranie krwi czy inne zabiegi. Zawsze jest obawa, że można zrobić krzywdę pacjentowi, czego byśmy nie chcieli - wyznaje Aleksandra Antosz, studentka medycyny.

Dlatego, żeby teoria nie szła na bakier z praktyką, Śląski Uniwersytet Medyczny stawia na symulatory. Ale to, co imituje ten fantom, to tylko namiastka tego, co już niedługo czeka studentów. Na Katowickiej Ligocie już za dwa lata otworzy się nowy rozdział w kształceniu przyszłych lekarzy. Powstanie tam bowiem Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. - Tworząc takie centrum, na pewno będziemy prekursorami w skali polskiej, europejskiej czy światowej - uważa Izabela Koźmińska-Życzkowska.

W centrum symulacji zajęcia dla studentów będą przeprowadzane w nowocześnie wyposażonych salach, w których studenci będą mogli się sprawdzić w najbardziej skomplikowanych sytuacjach zagrożenia życia pacjentów. - Ta infrastruktura centrum pozwoli symulować to, co się dzieje na sali intensywnej terapii, w karetce, w tym pokoju
większą rolę ogrywa wyobraźnia studentów, tam zapomną, że to symulacja - wyjaśnia Radosław Marciniak, wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Będzie można symulować prawie wszystko. - Symulator czy też pacjent dostanie drgawek, zacznie wymiotować i student będzie musiał w podjąć określone działania
- oznajmia prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor ds. klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Takie zajęcia symulacyjne to ratunek dla przyszłych studentów medycyny, którym nie raz pacjenci odmawiali udziału w operacji czy choćby pobrania krwi. - Takie sytuacje w szpitalu czy gdziekolwiek jest trudno wygenerować, one zdarzają się rzadko i studenci nie mają możliwości nauczyć się zachowania w takich sytuacjach - przyznaje prof. Jałowiecki. I w sytuacji, kiedy przyjdzie im zdać ten najważniejszy egzamin przed pacjentem, dzięki takiej edukacji, mają większe szanse na bycie bezbłędnym.

-----
Link do przetargu na roboty budowlane:
http://www.sum.edu.pl/comment.php?comment.news.2401ellilamas - Czw Mar 18, 2010 9:30 am
Zakres prac:
• Powierzchnie: użytkowa:3700m²; • Kubatura: 20358m³, • Liczba kondygnacji: 3, • ZAKRES PRAC: nowy układ funkcjonalny, wymiana instalacji, stolarki okiennej, nowe posadzki, nowe malowanie, okładziny, prace wykończeniowe, dostosowanie do potrzeb dydaktycznych i naukowych.

Projektują:
MABUD Biuro Usług dla Budownictwa Danuta i Marian Mazgaj
Wit - Czw Cze 24, 2010 9:57 pm
Lekarze jak piloci. Będą ćwiczyć na symulatorach
Iwona Sobczyk 2010-06-23, ostatnia aktualizacja 2010-06-23 22:12:15.0Na świecie to już standard, w Polsce jeszcze nie. Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zanim zetkną się z prawdziwym pacjentem, będą ćwiczyć na symulatorach. Uczelnia zaczyna budowę nowoczesnego centrum symulacji medycznej. Takiej placówki nie ma jeszcze żadna polska uczelnia.

Prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor ds. klinicznych SUM pierwszy raz z zaawansowanymi symulatorami medycznymi zetknął się lata temu za granicą. - Medycyna zaczerpnęła pomysł z lotnictwa. Nikt nie posadzi za sterami pilota, który wcześniej nie trenował na symulatorze. Lekarze postanowili spróbować podobnej drogi. Wrażenie, jakie na mnie zrobiły takie symulatory medyczne było na tyle silne, że kiedy zastanawialiśmy się jak poprawić jakość dydaktyki na naszej uczelni, zaproponowałem, żebyśmy spróbowali stworzyć właśnie centrum symulacji - mówi.

Po latach starań projekt w końcu nabiera konkretnego kształtu. Budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM właśnie się zaczyna. Obiekt stanie na miejscu nieczynnej od lat pralni szpitala klinicznego przy ul. Medyków. Ze zbudowanego w latach 70. gmachu zostanie tylko konstrukcja. Posłuży do budowy jednego z najnowocześniejszych ośrodków dydaktycznych w kraju. Centrum będzie kosztowało ponad 33 mln zł, 85 proc. tej kwoty wyłoży Unia Europejska.

Wszystko po to, żeby studenci byli lepiej przygotowani do pracy, a pacjenci spokojniejsi. - Nie możemy kształcić przyszłych lekarzy kosztem praw pacjenta i komfortu leczenia. Dzięki symulacji, student będzie spotykał się z pacjentem dopiero kiedy jego umiejętności i wiedza zostaną sprawdzone na symulatorze - mówi prof. Jałowiecki. Na symulatorach żacy będą mogli przećwiczyć przede wszystkim sytuacje nagłego zagrożenia życia. Nie da się ich przewidzieć. Bywa, że niektórym przypadkom studenci nie mają okazji stawić czoła w czasie całego procesu swojego kształcenia. W centrum symulacji będą mogli je ćwiczyć do woli. I robić błędy bez szkody dla nikogo.

Symulator na pierwszy rzut oka może przypominać zwykłego manekina - dopóki się nie odezwie. Jego życiem kierują komputery - Symulatory mówią, mają wyczuwalne tętno, rozszerzają im się źrenice, pocą się i krwawią. To bardzo sugestywne - mówią Gabriela Handzlik i Bartłomiej Orlik, studenci medycyny w SUM. Z symulatorami medycznymi zetknęli się w Monachium, gdzie jakiś czas studiowali.

Każdy z pokojów symulacji będzie imitował rzeczywiste środowisko. W centrum powstanie więc szpitalny oddział ratunkowy, intensywna terapia, oddział pediatryczny dla noworodków i sala operacyjna. Będzie też symulator karetki. Wewnątrz będzie się można poczuć jak w prawdziwej pędzącej i podskakującej na wybojach "erce". Pokoje symulacji będą miały swoje sterownie. Zza lustra weneckiego studentów będą obserwowali stamtąd wykładowcy. Za pomocą komputerów sterujących symulatorami będą mogli w każdej chwili utrudnić przyszłym lekarzom zadanie.

Przez pierwsze pięć lat z centrum będą mogli korzystać tylko studenci wydziału lekarskiego w Katowicach i lekarsko-dentystycznego w Zabrzu. Takie są wymagania konkursu, w ramach którego uczelnia dostała dofinansowanie na inwestycję. - Potem chcemy otworzyć centrum dla studentów także innych wydziałów - mówi prof. Jałowiecki. Otwarcie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej zaplanowano na wrzesień 2012 roku.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... orach.html

Studenci SUM wkrótce będą "trenować" na fantomach, które jęczą, wymiotują i płaczą
Justyna Przybytek

Dzisiaj 04:01:02 , Aktualizacja dzisiaj 21:41:31Za dwa lata Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach będzie szkolił studentów w najbardziej nowoczesnym ośrodku dydaktycznym w kraju. Podobne posiadają tylko uniwersytety medyczne w Europie Zachodniej.

Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM powstanie w budynku dawnej pralni klinicznej w Ligocie. Budowa pochłonie 33 mln zł - 85 proc. uczelnia pozyskała z pieniędzy unijnych, a resztę dołożyło Ministerstwo Zdrowia.

- To będzie absolutnie unikatowe przedsięwzięcie w Polsce w nauczaniu medycyny - mówiła wczoraj podczas inauguracji budowy rektor SUM, prof. Ewa Małecka-Tendera. Cele inwestycji są dwa: stworzyć studentom dwóch wydziałów, lekarskiego i lekarsko-dentystycznego (to ok. 5 tys. osób), warunki do nauki niespotykane dotąd na polskich uczelniach i... ocalić pacjentów przed rolą królika doświadczalnego. - Do tej pory byli w pewnym sensie narażeni na współpracę z naszymi studentami - żartowała prof. Małecka-Tendera. W nowym centrum studenci będą mogli praktykować na fantomach reagujących jak żywi ludzie (płaczą, krzyczą, wymiotują).

W dwukondygnacyjnym budynku będzie sześć sal symulacyjnych, imitujących środowisko rzeczywiste (mieszkanie, ulica, sala operacyjna), w tym nowo-rodkowa, intensywnej terapii, operacyjna, a także szpitalny oddział ratunkowy. Do tego symulator karetki, trzęsącej się równie mocno co ambulans w trakcie jazdy. Zajęcia w symulatorach będą nagrywane, a potem analizowane, do tego zza weneckiego lustra poczynania studentów będą obserwować wykładowcy.

Nowoczesne będą też sale wykładowe. Studenci będą mogli oglądać tu np. bezpośrednią transmisję z oddziałów klinicznych i sal operacyjnych, albo na przykład dzięki monitorom 3D zobaczą prezentację budowy anatomicznej człowieka lub będą mogli porozmawiać z wirtualnym pacjentem i na podstawie tego wywiadu wydać diagnozę. W równie nowoczesnym ośrodku w Monachium przez kilka dni szkolili się Gabriela Handzlik i Bartłomiej Orlik, studenci piątego roku wydziału lekarskiego.

- To było bardzo efektywne. Wiadomo, teoria jest potrzebna, ale ważne też, żeby sprawdzić ją w praktyce - mówił Bartek.

Budynek ma być gotowy we wrześniu 2012 r.

http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/ ... egoria=858