ďťż
 
[Katowice i GOP] Najciemniej pod latarnią

salutuj - Pon Sty 05, 2009 12:38 am

Light, or visible light, is electromagnetic radiation of a wavelength that is visible to the human eye (about 400–700 nm), or up to 380–750 nm.[1] In the broader field of physics, light is sometimes used to refer to electromagnetic radiation of all wavelengths, whether visible or not.Latarnia uliczna – oprawa oświetleniowa wraz z konstrukcją ją podtrzymującą (słupem, wysięgnikiem lub przewieszką), mająca za zadanie oświetlać ulice, chodniki i drogi (także alejki w parkach) w warunkach niedostatecznej widoczności – przede wszystkim nocą, ale także w czasie mgły, obfitych opadów atmosferycznych, silnego zachmurzenia itp. – w miejscach, gdzie przebywać może wiele osób lub pojazdów.

Zazwyczaj ustawia się je w miastach i mniejszych miejscowościach na skrzyżowaniach i wzdłuż ulic, a także poza miastami, np. wzdłuż ruchliwych autostrad, na rozjazdach, skrzyżowaniach oraz przejazdach kolejowych.


Katowice, 2009 AD

"Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej."
Panie gospodarzu! Panie gospodarzu!


Prince - Pon Sty 05, 2009 8:03 am
ale co Ty w ogóle chcesz, najpierw Uszok musiałby doznać oświecenia to może by sie coś zmieniło. Niestety dla niego już za późno :Dabsinth - Pon Sty 05, 2009 8:05 pm
Pawle, ale do nielwlasciwej osoby skierowales swoj apel

Co prawda zgodnie z Prawem energetycznym:

Art. 18.
1. Do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy:
[...]
2) planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy;
3) finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy.

a

Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie określa w dziale IV, wymienia Wyposażenie techniczne dróg, a wśród niego urządzenia oświetleniowe

ale

Ustawa o drogach publicznych z kolei sanowi, iz

Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.

2. Zarządcami dróg, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, są dla dróg:

1. krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;

2. wojewódzkich - zarząd województwa;

3. powiatowych - zarząd powiatu;

4. gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

[...]

3. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą autostrady wybudowanej na zasadach określonych w ustawie do czasu przekazania jej, w drodze porozumienia, spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady. Spółka pełni funkcję zarządcy autostrady płatnej na warunkach określonych w umowie o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, z wyjątkiem zadań, o których mowa w art. 20 pkt 1, 8 i 17, które wykonuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

[...]

5. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.

takie trez jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w tym zakresiesalutuj - Pon Sty 05, 2009 8:23 pm
Ale ja jestem szarym człowiekiem.

Niechajże Gospiotrdarz wybierający wzór latarni tu oraz ówdzie zwróci uwagę organowi odpowiedzialnemu.

Dziś też były wyłączone.

Ponadto zauważyłem że zarówno przy granicy z Tychami jak i Mikołowem światła są/świecą się w tychże miastach. a w KAtowicach nie (głównie dlatego że ich brak, ale pomiędzy Piotr owicami i Mikołowem było sporo niedziałających.

W Listopadzie natomiast, gdy jechałem PKM Katowice z Lotniska, było około godziny 4 pm. i warunki atmosferyczne były bardzo fatalne, a latarnie wzdłuż DTŚ zgaszone.
Cuma - Pon Sty 05, 2009 9:22 pm
Na węźle "Wirek" już któryś miesiąc latarnie nie działają....salutuj - Pon Sty 05, 2009 10:28 pm
dobrze by było zamieszczać tu fotki gdzie nie działa

A władze powinyn przeprowadzić kontrolę latarni, bo niektóre tez sie na przemian włączaja i gasną.Wit - Wto Mar 03, 2009 11:53 pm
w temacie latarni ulicznychW Rybniku wymieniono 7339 lamp ulicznych
24.02.2009
Wczoraj w Rybniku odbyło się uroczyste podsumowanie największej w ostatnich latach inwestycji w oświetlenie uliczne.

Za ponad pięć milionów złotych firma Vattenfall, która dostarcza prąd do miasta wymieniła łącznie 7339 lamp na bardziej ekologiczne i energooszczędne. Efekt? Za 3,5 roku rachunki miasta za oświetlenie uliczne spadną o 35 procent.

- To efekt naszej dobrej współpracy z firmą. Z jednej strony mamy ekologiczne, nowoczesne oświetlenie uliczne, z drugiej zaś w niedalekiej przyszłości rachunki jakie płacimy za prąd spadną o jedną trzecią. A wszystko to bez jakiegokolwiek nakładu finansowego ze strony miasta - nie kryje radości Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Wielka modernizacja ulicznego oświetlenia ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. - Potrzebowaliśmy 2,5 miesiąca na wymianę 75 procent wszystkich miejskich latarni. Akcję poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja wszystkich lamp. Te które były stosunkowo nowe zostawiliśmy. Efekt jest taki, że dziś Rybnik jest jedynym miastem na Śląsku, które ma w pełni zmodernizowane oświetlenie - mówi Krzysztof Wiśniewski z firmy Vattenfall, odpowiedzialny za projekt.

Rybnicki ulice, skwery, osiedla i parki oświetla łącznie ponad 10 tysięcy lamp. Większość starych, przerdzewiałych kloszy i energochłonnych żarówek o mocy nawet 250 wat zastąpiły lampy najnowszej generacji. - W niektórych przypadkach wymienialiśmy tylko żarówki, czasem razem z kloszami a w przypadku najstarszych latarni wymieniliśmy całe słupy. Wszystkie punkty świetlne są też teraz wyposażone w mikroprocesory, dzięki którym w godzinach nocnych, kiedy ruch na drogach jest mniejszy z żarówki o mocy 150 wat robi się żarówka o mocy 100 wat. Zużycie energii jest wtedy zdecydowanie mniejsze a ulica i tak jest dobrze oświetlona. To technologia rzadko spotykana na Śląsku. Niektóre miasta szukając oszczędności wyłączają lampy na całej drodze. Ten sposób jest prostszy i przede wszystkim bezpieczniejszy dla mieszkańców - mówi Wiśniewski. Przy okazji modernizacji firma Vattenfall zdemontowała także prawie 200 lamp, które wcześniej miasto wymieniło na bardziej nowoczesne na własny koszt. Wszystkie one trafiły do magazynu Rybnickich Służb Komunalnych. - Nie zmarnują się, bo wykorzystamy je jeśli będziemy budować nowe punkty świetlne w mieście - mówi Fudali.

Całkowity koszt realizacji tej gigantycznej inwestycji wzięła na siebie firma Vattenfall. Miasto nie musiało dokładać ani złotówki. - Ta inwestycja zwróci się nam w prosty sposób. Przez najbliższe 44 miesiące od dnia uruchomienia nowego systemu miasto będzie nadal płaciło za energię, tyle ile do tej pory. 35 procent z tej kwoty będzie jednak szło na spłatę inwestycji. Po tym okresie modernizacja zostanie spłacona a miasto zapłaci mniejsze rachunki - mówi Piotr Kołodziej, prezes firmy Vattenfall. - Nasze działania to również spora ulga dla środowiska, bo każda nowoczesna lampa redukuje zużycie energii, dzięki czemu spada emisja dwutlenku węgla. Modernizacja oświetlenia w Rybniku zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ponad 2700 ton rocznie - dodaje.

Wielka akcja firmy Vattenfall obejmuje swym zasięgiem nie tylko Rybnik, ale także kilkanaście innych śląskich miast i gmin. - Łącznie w ciągu trzech lat wydamy na modernizację ponad 65 milionów złotych. Projekt został już zakończony w Tarnowskich Górach, Pyskowicach i Toszku. W tym roku planujemy wymianę oświetlenia między innymi w Bytomiu, Zabrzu, Kuźni Raciborskiej, Pilchowicach, Orzeszu i Rydułtowach. Właśnie przygotowujemy dla tych miast projekty techniczne modernizacji - podkreśl Marek Kleszczewski, dyrektor operatora systemu dystrybucyjnego firmy Vattenfall. - Kolejne gminy i miasta już ustawiają się w kolejce - dodaje.

Barbara Kubica - POLSKA Dziennik Zachodni

http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/965157.htmlsalutuj - Śro Mar 04, 2009 11:38 am
Nie wiem jakimi żarówkami, ale na pewno w większej ilości świecą w Poznaniu.

Byłem w ubiegłą noc i tak ogólnie stwierdzam, że jesteśmy w coraz większej dupie.Maciek B - Czw Mar 05, 2009 4:49 pm
Może nie w kwestii żarówek i latarń, ale a propos tego co salutuj napisał, wczoraj byłem we Wrocławiu i Krakowie i wyciągnąłem ten sam wniosek, co salutuj. Takie ogólne wrażenie odniosłem.bidzis004 - Nie Mar 29, 2009 11:18 pm
Temat mysle niezbędny do funkcjonowania naszych miast , a podobnego widocznie nie ma , mozna wrzucac nowosci z oświetleniem iluminacjami na elewacjach , wymianą oswietlenia , oświetleniem róznych miast arterii , placów miejskich skwerów etc:

Skoro juz tak to moze ktoś sie pokusi i zrobi nocną sesje centrum naszej metropoli?

Szukam zdjęc wielkomiejskich Katowic ulic deptaków etc ale nigdzie niemoge znajsc , chodzi mi o aktualne zdjęcia.

Pozdrawiam i zachęcam do wrzucania zdjęc , mysle ze temat nie spocznie na laurach a będzie często odwiedzanym wątkiem przez nas...Wit - Pon Kwi 27, 2009 10:34 pm
Metropolia będzie pięknie świecić w nocy
Tomasz Głogowski2009-04-27, ostatnia aktualizacja 2009-04-27 19:28W ciągu kilku najbliższych lat koncern Vattenfall wyda na Górnym Śląsku 645 mln zł. Nie tylko na modernizację sieci i stacji energetycznych, ale i na latarnie oraz kolorowe oświetlenia budynków.
Na same tylko lampy uliczne firma wyda do 2011 roku ponad 70 mln zł. W pierwszej kolejności nowe latarnie pojawią się na ulicach Katowic, Zabrza i Bytomia, ale na nowe oświetlenie mogą też liczyć mniejsze miejscowości, jak: Kuźnia Raciborska, Pilchowice, Orzesze, Rydułtowy czy Gaszowice.

Vattenfall zaproponował władzom śląskich gmin, że wyłoży pieniądze potrzebne na zakup lamp, a miasta będą przez najbliższe 3-4 lata spłacać "pożyczkę" z pieniędzy, które zaoszczędzą dzięki montażowi nowoczesnego oświetlenia. - Szacujemy, że oszczędności związane z samą tylko wymianą żarówek mogą sięgnąć od 30 do 50 proc. - mówi Mirosław Janik, zastępca dyrektora do spraw utrzymania sieci Vattenfall Distribution

Piotr Uszok, prezydent Katowic, przekonywał w poniedziałek, że nawet gdyby rachunki miasta za prąd nie zmalały, to i tak warto montować nowe oświetlenie, bo miasto dzięki temu wypięknieje. - Poprawi się też bezpieczeństwo - mówił Uszok.

Pierwszym dużym miastem, które współpracuje z Vattenfallem, jest Rybnik. Zamontowano tam już ponad 7 tys. nowych latarń, czyli większość miejskiego oświetlenia. Kosztowało to ponad 5,2 mln zł, ale jak zapewniają w magistracie, rachunki za prąd zmniejszą się teraz o około 35 proc.

Zaproponowany przez koncern plan "rozświetlenia" Śląska to nie tylko uliczne lampy. Najwięcej, bo 214 mln zł pochłonie modernizacja sieci niskiego i średniego napięcia. Niewiele mniej, bo 150 mln zł ma kosztować wymiana sieci wysokiego napięcia, a na przyłączanie nowych klientów przeznaczono ponad 165 mln zł.

Koncern obiecuje, że gruntownie odnowi stare stacje energetyczne, które szpecą dziś wiele śląskich miast. W Katowicach przebudowana zostanie stacja Torkat znajdująca się obok Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Ohydne kable i słupy znikną, a kosztem 27 mln zł powstanie nowy budynek nawiązujący do miejskiego krajobrazu. W Zabrzu odnowiona zostanie stacja Płaskowicka, co ma kosztować 17 mln zł.

- Nasze inwestycje to nie tylko odnawianie infrastruktury, ale też poprawa niezawodności - zapewniał Piotr Kołodziej, prezes Vattenfall Distribution.salutuj - Wto Kwi 28, 2009 5:26 am
hmm to jest rewelacyjny news:

Koncern obiecuje, że gruntownie odnowi stare stacje energetyczne, które szpecą dziś wiele śląskich miast. W Katowicach przebudowana zostanie stacja Torkat znajdująca się obok Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Ohydne kable i słupy znikną, a kosztem 27 mln zł powstanie nowy budynek nawiązujący do miejskiego krajobrazu.absinth - Sob Maj 16, 2009 10:13 am

Pawle, ale do nielwlasciwej osoby skierowales swoj apel

Co prawda zgodnie z Prawem energetycznym:

Art. 18.
1. Do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy:
[...]
2) planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy;
3) finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy.

a

Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie określa w dziale IV, wymienia Wyposażenie techniczne dróg, a wśród niego urządzenia oświetleniowe

ale

Ustawa o drogach publicznych z kolei sanowi, iz

Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.

2. Zarządcami dróg, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, są dla dróg:

1. krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;

2. wojewódzkich - zarząd województwa;

3. powiatowych - zarząd powiatu;

4. gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

[...]

3. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą autostrady wybudowanej na zasadach określonych w ustawie do czasu przekazania jej, w drodze porozumienia, spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady. Spółka pełni funkcję zarządcy autostrady płatnej na warunkach określonych w umowie o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, z wyjątkiem zadań, o których mowa w art. 20 pkt 1, 8 i 17, które wykonuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

[...]

5. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.

takie trez jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w tym zakresie


jeszcze pozwole sobie uzupelnic moj owczesny wywod o czesc dotyczaca sankcji:

Kodeks wykroczeń
Art. 79. § 1. Kto wbrew swemu obowiązkowi zaniecha oświetlenia miejsc dostępnych dla publiczności,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ze złośliwości lub swawoli oświetlenie takie gasi,
podlega karze grzywny do 500 złotych.absinth - Sob Sty 30, 2010 4:18 pm
jakis czas temu zwrocilem sie do UM w sprawie oswietlenia, a w zasadzie jego braku. Chodzi o plac przed Superjednoistka miedzy Palacem slubow a dawnym Handlowym Domem Dziecka. Plac ten jest, ciekwostka , wymieniany na stroni naszego UM jako jedna z atrakcji turystycznych miasta. Zapytalem jak to jest ze od dluzszego juz czasu miejsce to jest po zmroku nieoswietlone. reflektory wbudowane w nawierzchnie, ktore iluminowaly rozlinnosc, juz pare lat temu zostaly zbite i od tego czasu nikt tego nie naprawil. Co wiecej zwykle latarnie takze od co najmniej roku nie swieca

oto odpowiedz:
marianus - Sob Lut 06, 2010 7:06 pm
Wątek w sumie może średnio odpowiedni, no mój post też tyczy się światła...

Może to nie aż tak istotne, ale zastanawia mnie dlaczego od jakiegoś czasu, bank PKO znajdujący się na rogu ul. Mielęckiego i Warszawskiej nie jest oświetlony w nocy..a dokładniej to świecą może ze trzy zewnętrzne lampy, jeden z reflektorów się obrócił i świeci w niebo, a reszta jest wyłączona(zepsuta)? Wygląda na to, jakby ze strony zarządcy budynku nikt się tym nie zajmował.....a szkoda bo to bardzo ciekawy budynek, do tego ta okolica w ogóle jest bardzo ciemna, gdyż nie ma tam akurat czynnej latarni.absinth - Pią Lut 19, 2010 8:54 pm
moze bedzie jasniej :0

2010-02-18
2010-03-02 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia ulicznego ul. Kołodzieja w Katowicach
2010-02-18
2010-03-02 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia ulicznego łącznika pomiędzy ulicami Morawa a Bednarską w Katowicach
2010-02-18
2010-03-02 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego ul. Cegielnia Murcki II etap w Katowicach
2010-02-18
2010-03-01 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego ul. Henryka Wieniawskiego w Katowicach
2010-02-18
2010-03-01 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego ul. Ścianowej w Katowicach
2010-02-18
2010-03-01 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego skweru u zbiegu ulic Szarych Szeregów i Armii Krajowej w Katowicach
2010-02-18
2010-02-26 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego traktu pieszego pomiędzy ulicami Młodzieżową i Radosną w Katowicach
2010-02-18
2010-02-26 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego drogi dojazdowej do garaży przy ul. Mysłowickiej-bocznej w Katowicach
2010-02-18
2010-02-26 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia ulicznego rejonu Pl. Ogród Dworcowy w Katowicachmaciek - Pią Lut 19, 2010 10:30 pm
cusz na razie w katowicach pod latarniami jest tak:kolor a-bażurku w sypialni uszakapiotrekb - Sob Lut 20, 2010 10:10 am

moze bedzie jasniej :0

2010-02-18
2010-03-02 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia ulicznego ul. Kołodzieja w Katowicach
2010-02-18
2010-03-02 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia ulicznego łącznika pomiędzy ulicami Morawa a Bednarską w Katowicach
2010-02-18
2010-03-02 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego ul. Cegielnia Murcki II etap w Katowicach
2010-02-18
2010-03-01 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego ul. Henryka Wieniawskiego w Katowicach
2010-02-18
2010-03-01 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego ul. Ścianowej w Katowicach
2010-02-18
2010-03-01 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego skweru u zbiegu ulic Szarych Szeregów i Armii Krajowej w Katowicach
2010-02-18
2010-02-26 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego traktu pieszego pomiędzy ulicami Młodzieżową i Radosną w Katowicach
2010-02-18
2010-02-26 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia drogowego drogi dojazdowej do garaży przy ul. Mysłowickiej-bocznej w Katowicach
2010-02-18
2010-02-26 Katowice usługi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach Opracowanie dokumentacji projektowej wykonania oświetlenia ulicznego rejonu Pl. Ogród Dworcowy w Katowicach


Z tego co widzę, kilka lokalizacji to dobrze znane niebezpieczne miejsca lub miejsca często "padające łupem" wandali. Wiwat wybory!absinth - Wto Mar 23, 2010 10:24 pm
zagadka na dobranoc, gdzie jest tak "jasno"to ul. Warszawska na odciunku od Damrota w kierunku wschodnim (dzielnica centrum)

trzy latarnie pod rzad nie swiecabidzis004 - Wto Mar 23, 2010 11:46 pm
Smiech na sali , u mnie na osiedlu jest więcej latarni , ba są stylowe i estetyczne , pare lat temu wymienione całe na nowe , WSTYD Katowice i te centrum ehh.Wit - Czw Mar 25, 2010 10:13 pm
tu wrzucę ku przestrodze !

W Mysłowicach padł rekord kraju. Przez wyłączone lampy
Marcin Pietraszewski, Anna Malinowska 2010-03-19, ostatnia aktualizacja 2010-03-19 23:32:13.0W ciągu dwóch ostatnich tygodni przestępczość w Mysłowicach wzrosła o 38 procent. To rekord Polski. Wszystko przez to, że na niektórych ulicach wyłączono lampy. Zaniepokojona policja apeluje do władz miasta o rozsądek. - Jestem bezsilny, bo to radni nie dali pieniędzy na oświetlenie - twierdzi Grzegorz Osyra, prezydent miasta

Lampy nie świecą od początku marca przy siedemnastu ulicach, bo Miejski Zarząd Dróg dostał w tym roku mniej pieniędzy (o budżecie decydują radni). Władze miasta zdecydowały więc o natychmiastowym wprowadzeniu oszczędności i wyłączeniu lamp na części ulic. Na pierwszy ogień poszły te, przy których mieszkają radni, którzy głosowali za okrojonym budżetem.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W ciągu dwóch pierwszych tygodni zaciemnienia, przestępczość w mieście w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku wzrosła aż o 38 procent. To rekord Polski!

- Chodzi o najbardziej dotkliwe dla ludzi przestępstwa jak kradzieże, włamania, czy pobicia - przyznaje aspirant Ryszard Padewski, rzecznik prasowy komendy miejskiej w Mysłowicach. Na początku marca zeszłego roku w mieście popełniono 36 takich czynów, teraz już 58. Policja nie chce powiedzieć wprost, że jest to spowodowane wyłączeniem oświetlenia na ulicach. - To chyba jednak oczywiste, że ciemność generuje przestępczość - mówi asp. Padewski.

Według naszych informacji na zaciemnionych ulicach doszło do dwóch napadów. W pierwszym bandyci pobili kobietę, w drugim złamali rękę mężczyźnie. Pozostałe przestępstwa popełniono tam gdzie jest światło. - Jedno wiąże się jednak z drugim, bo musimy kierować więcej patroli tam, gdzie jest ciemno i tym samym odsłaniamy inne dzielnice miasta - mówi jeden z pragnących zachować anonimowość oficerów policji. Dodaje, że zaciemnienie ulic niesie też za sobą poważne zagrożenia w ruchu drogowym. - I chyba tylko cudem nie potrącono tam żadnego przechodnia - mówi nasz informator.

Kilka dni temu szef mysłowickiej komendy wysłał do Grzegorza Osyry, prezydenta miasta pismo, w którym alarmuje o zagrożeniach związanych z wyłączeniem lamp na ulicach. Na razie nie dostał odpowiedzi.

Grzegorz Osyra przyznaje, że jest zaniepokojony wzrostem przestępczości, ale jak twierdzi niewiele może zrobić, bo ma związane ręce. - Jeżeli żona nie da panu na piwo, to się go pan nie napije. Moją żoną są radni, którzy nie chcą dać więcej na oświetlenie. Posługuję się przyjętym przez nich budżetem i mogę tylko powiedzieć, że jestem zbulwersowany ich postawą - mówi Osyra.

Skonfliktowany z prezydentem Bernard Pastuszka, przewodniczący Rady Miasta również jest zaniepokojony informacjami płynącymi z komendy. Tyle, że odpowiedzialnością za to co się dzieje w mieście obarcza prezydenta Osyrę. - Skoro nie potrafi się dogadać z radnymi, niech poda się do dymisji. Bo z powodu jego indolencji cierpią mieszkańcy. My do końca kadencji jakoś sobie bez niego poradzimy - mówi Pastuszka.

Zdaniem Bogumiła Zawadzkiego, prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Obywateli sytuacja panująca w Mysłowicach dotarła już do granicy absurdu. - Zajadli w walce o władzę politycy zapomnieli, że zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców to jeden z ich głównych obowiązków. W tej sytuacji prokuratura powinna przedstawić zarzuty osobom, które świadomie narażają ich zdrowie lub życie - mówi Zawadzki.

Tymczasem mieszkańcy boją się po zmroku wychodzić na miasto. - Mysłowice nigdy nie były oazą spokoju, ale teraz, jak wyłączyli prąd, nastoletni bandyci czują się całkowicie bezkarni - mówi Joanna Zyguła.

- Podczas wrześniowych wyborów wystawimy politykom rachunek za tę zabawę - dodaje Wanda Sidełko.

Asp. Padewski: - Zrobimy wszystko, aby utrzymać porządek na ulicach.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... lampy.html

Pierwsza ofiara śmiertelna mysłowickich ciemności?
Anna Malinowska 2010-03-25, ostatnia aktualizacja 2010-03-25 21:01:17.0

56-letni mężczyzna został w środę wieczorem śmiertelnie potrącony na ul. Mikołowskiej. Policja i rodzina zmarłego uważają, że do wypadku mogło się przyczynić wyłączone od początku marca oświetlenie ulicy

- Brat skończył pracę później niż tata. Nie przystanął jednak, gdy zobaczył przy Mikołowskiej karetkę pogotowia i radiowozy. Powiedziałem mu w domu, że coś musiało się stać z tatą, bo zawsze był punktualny. Brat bez słowa wybiegł z domu. Na Mikołowskiej policjanci pokazali mu zegarek i okulary. Na jezdni leżała jeszcze czapka taty - pan Marcin z trudem opowiada o środowym wypadku. Samochód potrącił jego ojca, gdy ten przed godz. 21 wyszedł z pracy i wracał do domu.

Mężczyzny nie udało się uratować. - Na miejscu zabezpieczono ślady i samochód marki Żuk. Do sprawy zostanie powołany biegły. Zaraz po zdarzeniu kierowca był kompletnie roztrzęsiony. Nie wiemy jeszcze, jaki był dokładny przebieg zdarzania, musimy poczekać na opinię biegłego - zastrzega aspirant sztabowy Ryszard Padewski, rzecznik mysłowickiej policji. Wiadomo, że kierowca żuka był trzeźwy.

Ulica Mikołowska - podobnie jak kilka pobliskich ulic - od początku marca tonie po zmierzchu w ciemnościach. Po tym, jak mysłowiccy radni nie zgodzili się na zwiększenie budżetu Miejskiego Zarządu Dróg, prezydent Grzegorz Osyra zdecydował o wyłączeniu w ramach oszczędności światła na niektórych ulicach. Zgodnie z jego zaleceniami światła nie ma tam, gdzie mieszkają radni.

- Jak tak można? Mikołowska to jedna z najruchliwszych ulic w mieście. Tragedię przeżywa nie tylko moja rodzina, ale też rodzina tego kierowcy. Czy ktoś to rozumie? - pyta pan Marcin. Dodaje, że za wcześnie, by mówić o winnych, ale jego zdaniem do wypadku mogłoby nie dojść, gdyby ulica była oświetlona.

Podobnego zdania jest aspirant Padewski. - Przy oświetleniu zwiększa się kąt widzenia kierowcy - dodaje. I przypomina, że od kiedy na części ulic zgasły światła, w mieście odnotowano wzrost przestępczości.

Edward Lasok, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mysłowicach: - Śmierć przechodnia to bardzo smutna wiadomość. MZD dostał mniej pieniędzy, ale na konserwację lamp ulicznych. Jeśli przykładowo przy jednej ulicy jest ich pięć, dwie zgasną i ich nie naprawimy, to dalej jest jasno. To prezydent zalecił całkowite zaciemnienie na wybranych ulicach.

Prezydent Osyra mówi, że łączy się w bólu z rodziną zmarłego i odbija piłeczkę w stronę radnych. - Po raz kolejny muszę powtórzyć, że nie ja wyłączyłem światło, bo nie mam takich kompetencji. Radni dali mniej pieniędzy, więc zaproponowałem, żeby na własnej skórze przekonali się o konsekwencjach tej decyzji.

Radni jeszcze przed śmiertelnym wypadkiem złożyli doniesienie na prezydenta do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Dowodzą, że Osyra działa na szkodę mieszkańców i przyczynia się do wzrostu przestępczości w mieście. Prezydent uważa, że radni złożyli doniesienie na samych siebie.

- Te polityczne gierki do pewnego momentu może i były śmieszne. Teraz nikt nie zwróci mi ojca - mówi pan Marcin.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... osci_.htmlabsinth - Śro Mar 31, 2010 4:40 pm
kilka ostatnich zamowien MZUiM

Ogłoszenie z dnia 2010-03-30

Katowice: Rozbudowa oświetlenia ulicznego w rejonie ul. Zgody w Katowicach

Numer ogłoszenia: 90532 - 2010;

Ogłoszenie z dnia 2010-03-30

Katowice: Wykonie oświetlenia ul. Krakowskiej w Katowicach na odc. od ul. Lwowskiej do granic miasta Mysłowice

Numer ogłoszenia: 90530 - 2010;

Ogłoszenie z dnia 2010-03-30

Katowice: Rozbudowa oświetlenia ulicznego w rejonie ul. Gajowej w Katowicach

Numer ogłoszenia: 90528 - 2010;

Ogłoszenie z dnia 2010-03-30

Katowice: Rozbudowa oświetlenia ulicznego w rejonie ul. Bałtyckiej w Katowicach

Numer ogłoszenia: 90526 - 2010;Wit - Sob Kwi 03, 2010 8:46 pm
CORAZ WIĘCEJ MIAST REGIONU POGRĄŻA SIĘ W CIEMNOŚCIACH
Maciej Wąsowicz, 2010-04-03 21:30

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Ta poetycka fraza coraz częściej opisuje prozę życia w miastach regionu, które dosłownie gasną w oczach. Bo to, że latarnie nie są gwarantem światłości na ulicach udowodniła władza w Mysłowicach, udowadnia w Zabrzu a od kilku tygodni także ta w Sosnowcu.

Jedni wychodzą na wieczorny spacer z psem, inni z bliską osobą, a Piotr Dudała wychodzi z latarką. - Czujemy się jakbyśmy byli w areszcie domowym, bo po prostu panują egipskie ciemności - skarży się mieszkaniec Sosnowca.

Ciemności wprawdzie egipskie, ale zafundowane mieszkańcom przez sosnowieckich urzędników, którzy już piąty tydzień nie potrafią podpisać umowy z dostawcą energii i wyjść z energetycznego impasu. - Myślę, że gmina dojdzie do porozumienia. Sprawa z Enionem natomiast nie dotyczy niestety tylko tego miasta - stwierdza Wojciech Guzik z sosnowieckiego magistratu.

Faktycznie nie, bo lista śląskich ciemnogrodów wydłuża się z tygodnia na tydzień. Tak jest np. na Nowobytomskiej w Zabrzu, gdzie zakaz świecenia obowiązuje mniej więcej na tak opisanym obszarze. - Są latarnie, ale nie wiadomo dlaczego nie świecą. Może to wynikać z jakiegoś zaniedbania, ale kogo niestety nie wiem - przyznaje Agnieszka Morys, mieszkanka Zabrza

Wie za to ten, który latarniom się nie kłaniał i sprawił, że noce w Mysłowicach należą do najmroczniejszych w województwie. A oko jest w stanie dostrzec tylko najjaśniejszych bywalców ulic. - Niestety w tym kraju nie ma nic za darmo i energetyka nie będzie oświetlać Mysłowic dlatego, że jest superprezydent czy superradni - tłumaczy Grzegorz Osyra, prezydent Mysłowic.

Superpomysł na przywrócenie zasilania na Lotników w Sosnowcu mają superurzędnicy z garścią superpretensji. - Nie do przyjęcia jest to, że mimo że zgłaszamy, że taka awaria jest, Enion nie podejmuje odpowiednich działań - podkreśla Guzik.

Tyle, że dla przedstawicieli Enionu to, że na Lotników ciemno jest absolutnie jasne. Bo droga do jasnych latarni w każdym wypadku musi zacząć się od zwykłego podpisu, którego zabrakło. - My wykonujemy usługę na zlecenie urzędu miasta. Jeśli urząd nie zwraca się do nas o wykonanie takiej usługi, to my takiej usługi nie możemy wykonywać - wyjaśnia Piotr Żydek, rzecznik prasowy Enionu.

Natomiast mieszkańcy w Mysłowicach, Zabrzu i Sosnowcu, gdzie w sumie nie świeci kilkaset przydrożnych latarń, nie wiedzą już gdzie szukać pomocy. - Strach się wieczorem ruszyć - mówi Dudała.

Bez strachu ruszyła za to machina urzędnicza, która ponoć rozświetli trwającą od tygodni uliczną pomroczność. - Jesteśmy w trakcie negocjacji umowy - zapewnia Guzik.

- Rozmowy prowadzimy. W najbliższym czasie będzie zawarta umowa - zaznacza Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Potrzebne tylko trochę czasu - dokładnie tak jak w Mysłowicach. - Dziś wyłączamy siedemnaście ulic. Za chwile będzie to kilkadziesiąt, ponieważ arytmetyka jest jasna - oświadcza Osyra. Jasna, że będzie ciemno.

http://www.tvs.pl/informacje/23129/absinth - Pon Sie 02, 2010 6:14 pm
[quote="Wit"]CORAZ WIĘCEJ MIAST REGIONU POGRĄŻA SIĘ W CIEMNOŚCIACH

Stowarzyszenie Moje Miasto walczy z ciemna strona mocyLampy przed Superjednostką wreszcie ponownie zaświecą
pj
2010-07-30, ostatnia aktualizacja 2010-07-30 23:45

Przed Superjednostką od wielu miesięcy nie palą się lampy. Urzędnicy obiecują zamontować je na początku sierpnia.

Łukasz Brzenczek, katowiczanin (z SMM ) , często odwiedza znajomych mieszkających w Superjednostce. Stara się wychodzić przed zmierzchem, bo między siedzibą urzędu stanu cywilnego a blokiem nie świecą lampy. Zresztą to niejedyny mankament. Plac przed mrówkowcem, wyremontowany jakieś dziesięć lat temu, sprawia wrażenie, jakby nikt o niego nie dbał. - Nie oczekuję luksusów, ale przynajmniej ze względów bezpieczeństwa mogliby coś zrobić z lampami - mówi Brzenczek.

Na wysłany w tej sprawie list dostał z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów odpowiedź z informacją, że oświetlenie "jest wyeksploatowane", i stwierdzeniem, że remont jest konieczny, ale na to są potrzebne pieniądze.

Od korespondencji minęło kilka miesięcy i nic się nie zmieniło. - Żeby w tak dużym mieście nie było pieniędzy na naprawę paru lamp? - zastanawia się katowiczanin.

Zapytaliśmy o to wczoraj Piotra Handwerkera, dyrektora MZUiM. Wprawdzie na początku sprawy nie pamiętał i twierdził, że nikt nie zgłaszał problemów w tym miejscu, ale pół godziny później zadzwonił z dobrymi wiadomościami. - Na początku sierpnia wyremontujemy oświetlenie w tym miejscu. Dostaliśmy już z magistratu pieniądze na kolejne inwestycje - zapewnił.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... wieca.htmlbidzis004 - Wto Lis 30, 2010 3:20 pm
Witam , może nie tyle GOP , co Bielsko nocą.

Musicie przyznać że robi piorunujące wrażenie , ciekaw jestem jak na tym tle nocą wypadają takie Gliwice czy Zabrze.. , jestem skłonny już dziś powiedzieć że niestety wygląda to u nas blado..
niestety nigdzie takowych panoram nie można znależć a i z wiadomych względów ciężko ustrzelić taką panoramę.

Bielsko od dawna w moim przekonaniu jest takim Śląskim Innsbruckiem.
(Fotka nie moja , za dalekieobserwacje.eu)więcej..
http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=8164

(Myślę że można by spokojnie ten temat rozszerzyć na całe woj.Śląskie)absinth - Wto Lis 30, 2010 5:38 pm
to co widac na tej focie to obszar od Bielska, az po Jaworzno z lewej strony, stad takie LAbidzis004 - Wto Lis 30, 2010 9:56 pm

to co widac na tej focie to obszar od Bielska, az po Jaworzno z lewej strony, stad takie LA

Oj nie umniejszaj Bielsku nie umniejszaj.. bo wpadnie tu zaraz pewien gość chwyci Cię za ucho , zaprowadzi do śródmieścia Katowic , a tam najesz się wstydu.

A na poważnie to przecież pierwszy plan mniej więcej do połowy zdjęcia to Bielsko i całkiem pokaźne obszary wokół czyli notabene Bielskie Suburbia , natomiast to co widać na drugim i dalej trzecim planie to fakt i z pewnością nie jest to Bielsko a tak jak już powiedziałeś , Jaworzno bądź inne miasto z dala od Podbeskidzia.