ďťż
 
[Katowice] Strażnica dla jednostki RG PSP w Szopienicach

absinth - Pon Lip 25, 2005 11:27 pm
pisalem juz o tym na poprzednim forum i wkleilem nawet rendery okazalo sie jednak ze bedzie realizowany inny projekt moim zdaniem mniej ciekawy od tego poprzednio prezentowanego ale rowniez w/g mnie bedzie to dobra architektura choc bardziej zachowawcza w porownaniu do tego porzedniego

lokalizacja: ul. Bagienna
Autorzy: Budoprojekt - architekci Jerzy Domański, Janusz Rączka
Konstrukcja:
Inwestor: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Powierzchnia: terenu: 19 300 m2; zabudowy: 3662 m2;
kubatura: 19 581 m3
Projekt: 2004
Przew. realizacja: 2005-2006
Koszt inwestycji: 12 503 292 zł brutto

Projekt budynku wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez inwestora. Motyw przewodni rozwiązań projektowych to połączenie tradycyjnej linii obiektów straży pożarnej na Śląsku - ceglanej (klinkierowej) strażnicy, z klasycznym frontem i wewnętrznym placem - z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i funkcjonalnymi. Teren strażnicy podzielono na sektory funkcjonalne: I sektor: droga wyjazdowa z placem wyjazdów alarmowych, II sektor: budynek strażnicy JRG, cześć wschodnia, garaż wraz z częścią socjalną - dojazd i parking interesantów, parking pracowników, III sektor: budynek strażnicy JRG, część zachodnia, pomieszczenia techniczne oraz pomieszczenia sportowe, plac wielofunkcyjny (ćwiczenia ze sprzętem pożarniczym), IV: sektor tereny sportowe.
Ze względu na zapewnienie wyjazdu pojazdów JRG we wszystkich kierunkach, pomiędzy ul. Krakowską i Bagienną zaprojektowano wewnętrzną ulicę szerokości 7 m. Ulica połączona jest z wewnętrznym placem wyjazdów alarmowych szerokości 30 m. Wyjazd północny ul. Krakowską wyposażony będzie w światła ostrzegawcze do wstrzymywania ruchu drogowego w momencie wyruszania pojazdów pożarniczych do akcji. Wyjazd południowy - ul. Bagienna ma długi pas włączania umożliwiający płynny i bezkolizyjny wyjazd pojazdów pożarniczych.Wyjazd południowy jednokierunkowy przeznaczono wyłącznie do wyjazdów do akcji.Wyjazd północny dwukierunkowy - wyjazd do akcji, wjazd samochodów po akcji oraz samochodów pracowników. Bezpośrednio przy drodze wyjazdowej usytuowano budynek strażnicy. W strefie tej zgrupowano garaż wraz z funkcją socjalną tworząc front budynku (część wschodnia). Dojście oraz dojazd interesantów do projektowanej strażnicy przewidziano od strony ul. Krakowskiej.
Pomieszczenia techniczne wraz ze wspinalnią oraz pomieszczeniami sportowymi tworzą zachodnią część budynku. W środku zaprojektowano plac wielofunkcyjny umożliwiający komunikację i techniczną obsługę obiektu. Parking pracowników (50 m.p.) zaprojektowano wzdłuż południowej granicy placu strażnicy, w miejscu nie kolidującym z ruchem podstawowym. Dostęp do części technicznej: od strony wewnętrznego placu - dojazd do warsztatów i myjni, od strony zachodniej - dojazd do magazynów. Niezależne wejście do części sportowej od strony północnej. Układ ten zapewnia całkowicie bezkolizyjną obsługę poszczególnych segmentów JRG. W części zachodniej pod liniami wysokiego napięcia usytuowano plac ćwiczeń o nawierzchni trawiastej. Na końcu działki, wśród istniejącej zieleni zlokalizowano boisko do gier 20 x 40 m (piłka ręczna, piłka nożna - nawierzchnia tartan). Wokół ścieżka do biegania.


absinth - Nie Sty 15, 2006 1:00 pm
Dzis z Pawlem i Dominikiem przejezdzalismy obok placu budowy tak wiec proponuje aby przeniesc watek do inwestycje realizowane

straznica powstaje kolo Selgrosa mniej wiecej tam gdzie chyba kazdy znas szedl do WKUDarkat - Nie Sty 15, 2006 3:11 pm
To znaczy te rysunki które przedstawiłeś w tym wątku to ten projekt realizowany takd-8 - Nie Sty 15, 2006 3:25 pm

straznica powstaje kolo Selgrosa mniej wiecej tam gdzie chyba kazdy znas szedl do WKU

ja mialem WKU na Zalezu :-)
Pieczar - Czw Kwi 27, 2006 7:54 am
Z tego co dzis widzialem to budowa juz trwa, nawet zurawia postawiliabsinth - Pią Maj 05, 2006 9:27 am


Powstaje nowa strażnica Komendy Miejskiej PSP
dziś
Agnieszka Łuczakowska

Ponad 15 milionów złotych będzie kosztowała nowa strażnica Komendy Miejskiej PSP w Katowicach. Wczoraj, w dniu św. Floriana - patrona strażków, wmurowano akt erekcyjny pod jej budowę. Obiekt ma powstać za dwa lata, znajdzie się w pobliżu ulic Szopienickiej i Bagiennej.

Po zakończeniu prac, strażacy będą tu mieli do dyspozycji m.in. salę gimnastyczną, siłownię oraz boisko sportowe. W budynku będzie 18 garaży dla wozów bojowych, a nad nimi umieszczone zostaną sypialnie dla dyżurujących strażaków. Znakiem rozpoznawczym obiektu będzie wysoka wieża, która posłuży również do ćwiczeń.

Na razie Komenda Miejska PSP mieści się przy ul. Wojewódzkiej. - Kiedy przeniesiemy się do Szopienic, na Wojewódzkiej zostaną biura i jeden, dwa wozy gotowe do wyjazdu - mówi Jeremi Szczygłowski f, komendant PSP w Katowicach.

Jest jednak szansa na to, że w centrum powstanie jeszcze jeden budynek straży. - Jest taki pomysł, ale na razie nic nie jest jeszcze przesądzone - mówi prezydent Katowic Piotr Uszok. - Mamy nawet działkę naprzeciwko centrum handlowego Auchan, która by się do tego nadawała. Jednak miejsce to jest trochę oddalone od centrum, więc na razie trwają jeszcze dyskusje w tej sprawie.
(greg) - Dziennik Zachodni

hmmm dziwne bo pierwotnie z tego co pamietam ten obiekt ktory obecnie buduja mial byc siedziba jednostki ratowniczo gasniczej z siedziba w Szopienicach na Uthemannie, a teraz mozna przeczytac ze to bedzie Komenda Miejska PSP...
Jezeli praktcznie likwiduja ta na Wojewodzkiej to z bagiennej do centrum jakos super blisko nie jest podobnie jk z lokalizacji kolo Auchana ktora przeciez w artykule tez okreslono jaka ta ktora jest nieco za daleko od centrumDarkat - Pią Maj 05, 2006 11:17 am
a mi się wydawało jednak że to będzie główna strażnica w Katowicach. Jak na same Szopienice byłby to obiekt trochę za duży
Natomiast co innego zwróciło mi uwagę dopiero zdaje się w przyszłym roku zostanie to otwarte a miało być chyba w tym.absinth - Pią Maj 05, 2006 11:38 am
chyba masz racje
ale teraz tym bardziej zaluje ze jezeli to ma byc glowna straznica to nie realizuja tej "polamanej" koncepcji...Otaru84 - Pią Maj 05, 2006 1:13 pm
cale szczescie ze powstanie tam strażnica PSP anie kolejny market, tak jak sie to dzieje teraz w MysłowicachKris - Pią Maj 12, 2006 8:47 am
Za rok strażacy będą wyjeżdżać do pożarów z nowej siedziby
12.05.2006

Osiemnaście garaży, sypialnie, sala gimnastyczna, siłownia i boisko do gry w piłkę. Nowa komenda Państwowej Straży Pożarnej, która powstaje właśnie w Szopienicach, będzie bardzo nowoczesna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie 2007 roku znajdzie się tu główna siedziba katowickich strażaków.

Na razie pomiędzy centrum handlowym Selgros z jednej i kortami tenisowymi z drugiej strony są tylko fundamenty. W ubiegłym tygodniu wmurowano kamień erekcyjny pod budowę strażnicy. Podczas uroczystości wszyscy podkreślali, że doprowadzenie do budowy nie było łatwe, dlatego tym bardziej trzeba się cieszyć, że inwestycje udało się w końcu rozpocząć.

Obecnie komenda miejska PSP mieści się w budynku przy ul. Wojewódzkiej. Z biegiem lat stał się on jednak za mały, jak na potrzeby strażaków w stolicy województwa. - Jestem z wiązany z katowicką strażą od trzydziestu lat i właściwie przez cały ten czas mówiło się o konieczności wybudowania nowej strażnicy - mówi Marek Durał, który przez czternaście lat pełnił funkcję komendanta miejskiego, a 1 kwietnia przeszedł na emeryturę. - My naprawdę przez dziesiątki lat pełniliśmy służbę w podłych warunkach. Nowa strażnicą będzie najlepszą w województwie śląskim.

Przenosiny straży do Szopienic nie oznaczają, że budynek przy Wojewódzkiej opustoszeje. - Zostaną tam biura i jeden, dwa wozy gotowe do wyjazdu - informuje Jeremi Szczygłowski, komendant PSP w Katowicach. Dodaje, że zmiana siedziby nie wpłynie na wielkość zatrudnienia. - Nie należy się spodziewać, że zwiększy się liczba etatów.

Jak się dowiedzieliśmy, są plany, żeby w centrum wybudować jeszcze jedną strażnicę. Na razie nic niej jest jeszcze przesądzone, ale wiadomo, że kolejny budynek mógłby powstać do 2010 roku. - Jest nawet taka działka naprzeciwko hipermarketu Auchan - mówi prezydent Piotr Uszok. - To miejsce jest jednak trochę oddalone od centrum, dlatego cały czas trwają dyskusje w tej sprawie. Niewątpliwie jednak zasadne jest, żeby w śródmieściu strażacy byli obecni.

W nowej strażnicy w Szopienicach będzie miejsce dla osiemnastu samochodów. Obok nich znajdzie się warsztat i myjka, gdzie będzie można wyczyścić wozy po akcji. Nad garażami będą sypialnie dla strażaków. Znakiem rozpoznawczym komendy będzie wysoka wieża, która oprócz tego posłuży do ćwiczeń. Odbywać się na niej będą zajęcia z drabiną hakową, a wnętrze budowli będzie dobrą imitacją klatki schodowej. Dużą część budynku zajmie sala gimnastyczna. Obok niej strażacy będą także mogli skorzystać z siłowni. Na zewnątrz powstanie boisko sportowe. Całość inwestycji powinna być gotowa w maju 2008 roku, chociaż oficjalny termin zakończenia prac wyznaczono na koniec czerwca tego samego roku. - Ta inwestycja jest jednym z elementów, które mają przyczynić się do zmiany wizerunku Szopienic i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tej dzielnicy - zapowiada Uszok.

Budowa strażnicy częściowo finansowana jest przez miasto, które wyłoży na ten cel około 7 mln zł.

Nowa strażnica w liczbach

Powierzchnia terenu w granicach ogrodzenia- 20.488,80 m kw.

Powierzchnia użytkowa- 4.489,08 m kw.

Powierzchnia zabudowy- 4.203,15 m kw.

Kubatura 23.455,16 m sześć.

Koszt inwestycji 15.213.156,85 zł

Budowę rozpoczęto 28 listopada 2005 roku. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2007 roku.

Grzegorz Żądło - Dziennik Zachodnipimys - Pią Wrz 22, 2006 10:12 am
nie mogę się dostać na ssc więc daje tutaj. zdjęcia z 20.09widok z bagiennej

[/img]SPUTNIK - Pią Wrz 22, 2006 10:41 am
dzięki , gdybyś miał w przyszłości więcej to się nie krępujd-8 - Nie Wrz 24, 2006 3:29 am
ten biurowiec z HMN w tle to niezla maszkarapimys - Czw Paź 26, 2006 11:06 am
minął juz ponad miesiąc od ostatniego update'u więc czas chyba na kolejny.
zdjęcia z dzisiaj[/img]salutuj - Czw Paź 26, 2006 1:54 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoBula - Sob Gru 16, 2006 7:02 pm
Stan na dzisiajmaciek - Sob Gru 16, 2006 11:07 pm
Ooo Dombud potrafi i z cegły budowaćDarkat - Nie Gru 17, 2006 7:09 am
szybko się uwijają a przynajmniej widać już efekty końcowe. Czerwień raczej stonowanamartin13 - Nie Gru 17, 2006 10:48 am
^^ Może i ta czerwień jest stonowana, ale lepsze napewno to niz gdyby mieli zrobić czerwony tynk. A ogólnie to mi się podoba cała ta inwestycja.absinth - Nie Gru 17, 2006 11:12 am
z tym ze w tym realizowanym projekcie od poczatku planowano elewacje ceglana z tego co pamietam

czerwony tynk (kolor strazacka czerwien) proponowano natomiast w innej z prac konkursowych (imo ciekawszej) biura Studniarek+Pilinkiewiczzasnuty - Nie Gru 17, 2006 11:56 am

z tym ze w tym realizowanym projekcie od poczatku planowano elewacje ceglana z tego co pamietam

czerwony tynk (kolor strazacka czerwien) proponowano natomiast w innej z prac konkursowych (imo ciekawszej) biura Studniarek+Pilinkiewicz
ten projekt ktory wygrał to ten sam architekt ktory budował nowego Słowiana?
bo estetyka budynku bardzo podobna.

edyta i kolejna edyta za duzo projektantów projektowych

edyta - ale i tak nie brzmi ten post poprawnie po polsku ;pbiglyk - Śro Lut 28, 2007 8:49 pm
Może ktoś kto przejeżdża przez Szopienice mógłby jakąś fotorelację strzelić...
A strażacy czasem na dzień strażaka w tym roku nie chcą tego otworzyć... (4maja)??
Byłoby to logiczne...gladiator79 - Śro Lut 28, 2007 9:17 pm
Przejeżdżam obok strażnicy prawie codziennie i jakoś specjalnie nie widzę postępów w budowie. Coś tam niby się dzieje, ale w porównaniu z tym co było na początku to nic wielkiego. Jadę autobusem, więc nie ma za bardzo jak zrobić fotki:(Bula - Sob Mar 10, 2007 7:56 pm
Jednostka straży 10.03.07Adasmos - Sob Mar 10, 2007 9:51 pm
Podoba mi się ten projekt, jego prosty, elegancki modernizm. Pasuje dobrze do otoczenia.

Inną strażnicą, która bardzo mi się podoba, jest niedawno zrealizowana strażnica w Poznaniu. Nie jest co prawda modernistyczna w charakterze ale takiego historyzmu życzyłbym sobie wszędzie... sami popatrzcie, pewnie część już zapoznała się z tym projektem:

fotki pochodzą z wątku na SSC: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=305360Mistrzostwo detalu:
Coś pięknego
macu - Sob Mar 10, 2007 9:56 pm
Mistrzostwo świata jak dla mnie.Adasmos - Sob Mar 10, 2007 10:04 pm
Dla mnie też Poznań takimi realizacjami jak ta Strażnica i Stary Browar pokazuje wielką klasę. Byle przykład był zaraźliwy i takie realizacje powstawały w reszcie kraju. Widać, że można stworzyć dobry budynek w stylu historyzującym.babaloo - Sob Mar 10, 2007 10:09 pm
Rzeczywiście fajny projekt. Wieża jest taka kościelna powiedziałbym. Przypomina trochę nasz kościół garnizonowy.martin13 - Sob Mar 10, 2007 10:13 pm
Ta poznańska strażnica, porostu , aż dziw że jest ona nowa, a w dodatku zbudowana w Polsce. Poprostu piekna i dopracowana w każdym szczególe. Wielkie brawa dla Poznania, że zdecydowali się na taką budowę i napewno niepatrzenie na koszty, tylko estetykę.d-8 - Sob Mar 10, 2007 10:15 pm
no fajny obiekt, nie powiem, bardzo mily i rzeczywiscie zaskakuje ze to nowe calkiem...salutuj - Sob Mar 10, 2007 10:35 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoWit - Nie Mar 11, 2007 12:02 am
pozańska strażnica rzuca na kolana...u nas znów byle jakAdasmos - Nie Mar 11, 2007 9:47 am
Ta strażnica świetnie pasowałaby do Śląska/Zagłębia, z racji występowania tu dużej liczby budynków zbudowanych z jej zastosowaniem. Dlatego podoba mi się np. budynek ZUS-u w Zabrzu, komponujący się z sąsiednimi, ceglanymi kamienicami. Z tego co przeczytałem, projektanci poznańskiej Strażnicy pracowali również przy Starym Browarze. Gdyby tak ściągnąć ich tutaj, mogłoby powstać coś naprawdę fajnegoabsinth - Nie Mar 11, 2007 9:59 am
budynek jest bardzo fajny ( przypomne ze w przeciwienstw do tej straznicy na Szopienicach ta poznanska ma charakter srodmiejski) ale projektanci maja chyba juz ten problem ze po sukcesie Starego Browaru nieco sie powtarzaja. Podobnie ma chyba Ghery po BilbaoAdasmos - Nie Mar 11, 2007 10:03 am
^^ No cóż, powtórki czasem są nieuniknione. Trudno wymyślać za każdym razem coś zupełnie innego. W każdym razie, budynek wygląda perfekcyjnie i chciałbym więcej takich powtórek, także tutajjacek_t83 - Nie Mar 11, 2007 10:07 am

budynek jest bardzo fajny ( przypomne ze w przeciwienstw do tej straznicy na Szopienicach ta poznanska ma charakter srodmiejski) ale projektanci maja chyba juz ten problem ze po sukcesie Starego Browaru nieco sie powtarzaja. Podobnie ma chyba Ghery po Bilbao
dokladnie, dlatego mnie ta poznanska realizacja w ogole nie rzuca na kolana nie wiem czym tu sie podniecac. wydaje mi sie, ze za jakis okres czasu taki historyzm bedzie uchodzil za szczyt kiczu.salutuj - Nie Mar 11, 2007 10:14 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoAdasmos - Nie Mar 11, 2007 10:29 am

budynek jest bardzo fajny ( przypomne ze w przeciwienstw do tej straznicy na Szopienicach ta poznanska ma charakter srodmiejski) ale projektanci maja chyba juz ten problem ze po sukcesie Starego Browaru nieco sie powtarzaja. Podobnie ma chyba Ghery po Bilbao
dokladnie, dlatego mnie ta poznanska realizacja w ogole nie rzuca na kolana nie wiem czym tu sie podniecac. wydaje mi sie, ze za jakis okres czasu taki historyzm bedzie uchodzil za szczyt kiczu.jacek_t83 - Nie Mar 11, 2007 10:34 am
ale kiedy powstal rektorat AM a kiedy ta straznica w Poznaniu
to tak jakby ktos mi teraz chcial rynek w Kato zabudowac jakimis historyzujacymy kamieniczkami, no chyba bym sie wsciekl.

@salutuj: za 200 lat to bedzie zabytekiem?? chcialbym to widziecsalutuj - Nie Mar 11, 2007 11:43 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckojacek_t83 - Nie Mar 11, 2007 11:59 am
problem w tym, ze ten historyzm to jest kopiowanie czegos co juz bylo. modernizm byl czyms nowy. a i tak przeszedl swoja ewolucje wlasnie od modernizmu historyzujacego.
popros absintha zeby Ci Odorowskiego pozyczyl.salutuj - Nie Mar 11, 2007 1:28 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckopimys - Pon Kwi 16, 2007 3:00 pm
no to czas na mały apdejcik

Maar - Pon Kwi 16, 2007 3:55 pm
Powiem, że nawet całkiem fajnie wygląda, ale oprócz tego (białego) szczegółu http://img.photobucket.com/albums/v232/ ... G_0317.jpg
przypomina mi to CSFmartin13 - Pon Kwi 16, 2007 7:50 pm
Prace już zmierzają do końca, a efekt końcowy jest całkiem pozytywny. A ten biały detal to rzeczywiście chyba jakaś pomyłka.Bula - Pią Cze 08, 2007 11:47 pm
Rzeczywiście koniec już blisko

08.06.07I chodnik ze ścieżką nawet robią

absinth - Pią Gru 21, 2007 11:34 am


Po ponad stu latach katowiccy strażacy zmieniają swoją siedzibę

Rok wcześniej niż pierwotnie planowano zakończyła się budowa nowej komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Strażacy właśnie się do niej przeprowadzają. Nie oznacza to, że zupełnie zniknie siedziba PSP przy ul. Wojewódzkiej. Pozostanie tu jeden zastęp, którego zadaniem będzie reagowanie na zgłoszenia głównie z centrum miasta.

Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy uciążliwym sąsiadem. Dlatego mieszkańcy ulicy Wojewódzkiej pewnie trochę odetchną - uśmiecha się Jeremi Szczygłowski, komendant miejski PSP. - Chociaż z drugiej strony każdy, kto się tu przeprowadza bierze pod uwagę obecność straży. W końcu jesteśmy tu już ponad sto lat.

Do budynku przy ul. Wojewódzkiej strażacy wprowadzili się w 1903 roku. Na początku XX wieku w obiekcie były stanowiska dla pojazdów, które ciągnęły konie. Potem sprzęt się zmieniał. Zmieniał się także sam budynek, ale mimo to był coraz mniej funkcjonalny. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowej strażnicy. Dlaczego akurat w Szopienicach, pomiędzy ul. Bagienną i ul. Krakowską? - Wbrew pozorom łatwiej i szybciej można stąd dojechać do wielu miejsc niż z naszej dotychczasowej siedziby - tłumaczy Szczygłowski. - Zrobiliśmy testy. Przykładowo na osiedle Tysiąclecia w godzinach szczytu dojeżdżamy w osiem minut. Z ulicy Wojewódzkiej czas dojazdu jest podobny.

W dotychczasowej siedzibie pozostanie cała administracja PSP. Co ciekawe, większość katowickich strażaków przeprowadzi się do Szopienic, ale w odwrotnym kierunku podąży jeden zastęp, który w pierwszej kolejności będzie obsługiwał śródmieście oraz teren w kierunku południa miasta (mniej więcej do Brynowa). Będzie to jednostka, która do tej pory mieściła się na terenie Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". - Budynek przy hucie nie spełniał żadnych wymagań. Poza tym nie był nasz. Stąd pomysł, żeby strażaków z Szopienic przenieść do centrum - wyjaśnia Szczygłowski.

Budowa nowej strażnicy trwała około dwóch lat, chociaż plan zakładał, że prace zakończą się dopiero pod koniec 2008 roku. Tak duże przyspieszenie to w dużej części zasługa wykonawcy, katowickiej firmy "Dombud".

Już na pierwszy rzut oka budynek robi duże wrażenie. Jako pierwsi mieliśmy okazję go zwiedzić.

Rozpoczęliśmy od punktu dowodzenia, który mieści się na parterze. Są tu dwa stanowiska wyposażone w monitory dotykowe. Z tego miejsca można m.in. otwierać wszystkie bramy garażowe oraz wjazdowe do strażnicy, ześlizgi dla strażaków oraz sterować sygnalizacją świetlną, którą uruchamia się na ul. Krakowskiej i ul. Bagiennej przy wyjeździe samochodów do akcji.

Z punktu dowodzenia przez duże okna widać garaże. Są w nich miejsca na 18 samochodów. Dlaczego aż tyle, skoro straż ma tylko 11 samochodów? - Kiedy powstawała strażnica w Piotrowicach, tamtejsza jednostka miała trzy samochody i sześć garaży. Teraz miejsc jest o dwa za mało. Sprzętu z pewnością będzie nam przybywać - tłumaczy komendant Szczygłowski. W garażu jest instalacja odsysania spalin. Dlatego kiedy kierowcy odpalają samochody, wewnątrz budynku nie czuć nieprzyjemnego zapachu spalanej benzyny.

Z garażu strażacy po akcji przechodzą do tzw. szatni brudnej, w której można zostawić ubrania robocze i wziąć prysznic. Za kolejnymi drzwiami jest szatnia, w której strażacy mają czyste, cywilne ubrania. W pobliżu jest też pralnia. Na parterze są także m.in. pokój dowódcy, sala odpraw, jadalnia z tarasem, kuchnia, sala telewizyjna, biuro, magazyn techniczny, serwerownia, sauna oraz sala gimnastyczna. - Do tej pory zawsze musieliśmy kogoś prosić, żeby mieć miejsce do ćwiczeń fizycznych. Teraz ten problem znika - cieszy się Rafał Świerczek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej "Szopienice".

Na piętrze znalazło się 14 sypialni. Wszystkie są dwuosobowe i wyposażone w dwa tapczany, tyle samo taboretów i szaf. - To, że w sypialni będą dwie osoby, ma swoje uzasadnienie. Po trudnej akcji z każdego prędzej czy później musi zejść napięcie. Dobrze jest mieć obok kogoś, z kim można porozmawiać - tłumaczy Świerczek. Oprócz sypialni, na piętrze są również m.in. sala sztabowa oraz pokoje dla praktykantów.

W sumie w całym budynku jest około 120 pomieszczeń. Obok niego stoi wieża do ćwiczeń oraz wieszania węży. Całości dopełnia tartanowe boisko i parking.

- Nad tym, jak ma wyglądać nasza strażnica, zastanawialiśmy się rok. Jeździliśmy, oglądaliśmy, czytaliśmy i sami wymyślaliśmy różne rozwiązania. Dzięki temu teraz możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że mamy to, co nam chodziło - mówi Świerczek.

Nowa siedziba PSP w Katowicach w liczbach

18.228 mln zł - tyle kosztowała budowa i wyposażenie. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa - 10.028 mln zł oraz budżetu miasta

- 8,2 mln zł.

20.488.80 m kw - taką powierzchnię ma działka, na której stanął budynek straży i całe jego zaplecze

4.203,15 m kw. - tyle wynosi powierzchnia zabudowy

4.489,08 m. kw. - tyle powierzchnia użytkowa

23.455,16 m sześć. - a tyle kubatura.

20 na 40 m - takie wymiary ma tartanowe boisko, które mieści się przy strażnicy.

18 na 30 m - a takie sala gimnastyczna

24 m - taka jest wysokość wieży do suszenia węży

2 - tyle przygotowano stanowisk do mycia samochodów

2 - tyle jest ześlizgów, którymi strażacy błyskawicznie mogą przedostać się z piętra na parter

2 m - taka jest wysokość ogrodzenia okalającego teren strażnicy
Grzegorz Żądło - POLSKA Dziennik Zachodniabsinth - Śro Maj 07, 2008 12:31 pm
jutro o 12 ma byc oficjalne otwarcie jednostkiOtaru84 - Czw Maj 08, 2008 2:54 pm
ma ktos moze fotki z dzisiejszego otwarciajacek_t83 - Czw Maj 08, 2008 2:58 pm

ma ktos moze fotki z dzisiejszego otwarcia
mamy obrabiamy material wlasnieDarkat - Czw Maj 08, 2008 5:05 pm
z Bagiennej wygląda to dobrze i rzuca się w oczyWit - Czw Maj 08, 2008 9:08 pm


W Szopienicach otwarto najnowocześniejszą na Śląsku Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP
Katowice: na dzień strażaka nowa strażnica

[youtube]5RtIuYhkvG4[/youtube]

Tegoroczny dzień strażaka przyniósł katowickim pogromcom ognia prezent w postaci nowoczesnej bazy.

MM Silesia odwiedziła katowickich strażaków w ich nowej siedzibie. Wybudowanej za ponad 18 milionów złotych, w Katowicach-Szopienicach.

Nowoczesna baza katowickich strażaków powstała w rejonie ulic Krakowskiej i Szopienickiej. Takie położenie umożliwia katowickiej straży pożarnej reakcję na każde zdarzenie w mieście, w czasie do ośmiu minut.

Budowa nowej jednostki zajęła ponad dwa lata. Efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Obiekt posiada między innymi 24-metrową wspinalnię, czyli symulator klatki schodowej. W przylegającym do niej klinkierowym kominie umieszczono suszarnię węży, z której strażacy cieszą się najbardziej. – Wreszcie będziemy mogli rozwiesić węże 20-metrowe bez zginania ich w pół – nie kryje swej radości jeden ze strażaków.

Na uroczystości otwarcia nowej jednostki pojawili się wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, marszałek Bogusław Śmigielski i Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Z okazji swojego święta, zasłużeni w akcjach ratowniczych na Śląsku strażacy otrzymali odznaczenia nadesłane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.