ďťż
 
[miasta regionu]magazyny, centra logistyczne etc



absinth - Nie Lut 24, 2008 11:55 pm


Chętnych na magazynowe powierzchnie nie brakuje
Agnieszka Stefańska 24-02-2008, ostatnia aktualizacja 24-02-2008 11:44

Śląsk jest jednym z najpopularniejszych regionów na wynajem powierzchni magazynowej. Nowoczesnej powierzchni dostępnej od zaraz nie ma. Na następne wolne metry kwadratowe pod wynajem trzeba czekać co najmniej od trzech do czterech miesięcy

Analitycy są zgodni co do tego, że śląski rynek magazynów i centrów logistycznych jest obecnie najszybciej rozwijającym się w Polsce. – Wpływa na to znaczny potencjał regionu, duży rynek zbytu, rozbudowana infrastruktura drogowa, cały czas pojawiające się nowe inwestycje – mówi Grzegorz Cesarczyk z CB Richard Ellis.

O popularności Śląska decyduje nie tylko dobra lokalizacja regionu znajdującego się w centrum Europy, ale i duże zasoby wykwalifikowanej i niedrogiej siły roboczej.

Przyciąga lokalizacja

– Rozwój tego regionu jest też związany z ogromnym rynkiem konsumenckim, w województwie śląskim mieszka 4,7 mln osób – mówi Tomasz Olszewski z Cushman & Wakefield. – Górny Śląsk jest także doskonałą lokalizacją dla ponadregionalnych centrów logistycznych, gdyż na jego obszarze krzyżują się dwa główne transeuropejskie korytarze transportowe. Budowa autostrady A1 i węzła łączącego ją z istniejącą autostradą A4 w Gliwicach dodatkowo wzmocni pozycję regionu jako lokalizacji logistycznej i przyczyni się do jego dalszego rozwoju – wyjaśnia Olszewski. Ma to olbrzymie znaczenie w przypadku towarów, które do Polski trafiają z Zachodu, tu są składowane i następnie rozwożone na wschód czy na południe Europy.

Region jest drugi po Warszawie pod względem wielkości dostępnej powierzchni magazynowej regionem w Polsce. Pod koniec 2007 roku na Śląsku było w sumie 641,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej. W ciągu całego roku wybudowano i oddano do użytku ponad 260 tys. mkw., powstało kilka nowych komercyjnych projektów logistycznych. W grudniu w budowie wciąż było 168 tys. mkw. w siedmiu projektach. – Dla porównania w największych regionie, czyli w Warszawie i jej okolicach, istnieje w sumie 1,62 mln mkw. magazynów, w okolicach Poznania 459 tys. mkw., a w Polsce Centralnej, czyli w Łodzi i okolicach, 429 tys. mkw. – dodaje Cesarczyk. Tak duża podaż, jego zdaniem, to odzwierciedlenie sporego popytu.

Szukają nie mniej niż 3 tys. mkw.

Jak wskazują analitycy firmy Knight & Frank, w 2007 roku powierzchnia magazynowa, do której wprowadzili się najemcy, to aż 34 proc. całej wynajętej w tym okresie w Polsce. Najwięcej magazynów w regionie wynajęli operatorzy logistyczni (39 proc. powierzchni wynajętej na Śląsku) i sieci handlowe (23 proc.). Następną pod względem ilości wynajętej w zeszłym roku powierzchni jest branża żywnościowa. Jej przedstawiciele podpisali umowy najmu na 10 proc. dostępnej powierzchni. Branże elektroniczna i lekkiej produkcji objęły po 6 proc. wynajętych magazynów.

Najpopularniejsze wśród najemców są powierzchnie od 3 tys. mkw. do 20 tys. mkw. Największe obiekty magazynowe znajdują się w Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Gliwicach i Bielsku-Białej. Głównymi deweloperami działającymi na tym rynku są ProLogis, Panattoni, SEGRO oraz Bel Properties. Jak podają analitycy, stale rosnące zainteresowanie powierzchniami magazynowymi na Górnym Śląsku zachęca deweloperów do kolejnych inwestycji. Przeszkodą jest jedynie ograniczona podaż gruntów, ponieważ na wielu atrakcyjnie położonych terenach szkody górnicze i skażenia uniemożliwiają przeprowadzenie inwestycji. Sporo nadających się do budowy gruntów, zostało zabezpieczonych przez poszczególnych deweloperów. Wynika z tego, że w najbliższym czasie tendencja wzrostu utrzyma się na znacznym poziomie.

Czynsze nie rosną

W rejonie Katowic na najemców czeka ok 3,2 proc. dostępnej powierzchni, na Górnym Śląsku jeszcze mniej – zaledwie 2 proc. istniejących magazynów. – Duża część umów najmu podpisywana jest na powierzchnie magazynowe przed oddaniem obiektów do użytku – mówi Tomasz Olszewski.

Czynsz za wynajem powierzchni w nowoczesnym magazynie klasy A lub B+ wynosi od ok. 3,2 – 3,4 euro za mkw. na obrzeżach regionu do ok. 4 euro w centrum miasta. Im większa powierzchnia do wynajęcia i na im dłuższy okres podpisywana jest umowa, tym opłata jest mniejsza. Na terenie Górnego Śląska czynsze nominalne kształtują się od 3 euro do 3,6 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze efektywne są już znacznie niższe – wynoszą od 2,6 do 3,1 euro miesięcznie.

Do miesięcznych kosztów należy jeszcze doliczyć od 0,8 do 1 euro za mkw. kosztów eksploatacyjnych. One negocjacjom nie podlegają.

Mimo znacznego zainteresowania czynsze nie wzrosły gwałtownie w ostatnim czasie. Odpowiedzią na to może być szeroka oferta przedstawiana przez deweloperów. To jednak, w miarę wyczerpywanie się zasobów terenów pod przyszłe inwestycje, może się w ciągu kilku lat zmienić.
Źródło : Rzeczpospolita




Kris - Czw Mar 13, 2008 9:03 pm


Coca-Cola stawia na soki
13.03.2008,
Amerykański koncern staje do walki o polski rynek soków i nektarów wart ok. 2,7 mld zł.

– Chcemy się stać liczącym się producentem soku w Polsce. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to łatwy rynek – mówi „Rz” Dan Nistor, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska.

Soki to na razie jedyny segment polskiego rynku napojów bezalkoholowych, na którym Coca-Cola nie osiągnęła sukcesu. W 2007 r. udziały (w ujęciu ilościowym) należącej do firmy marki Cappy nie przekraczały 1 proc. Dawało to jej ósme miejsce na rynku.

W dogonieniu rynkowej czołówki Coca-Coli mają pomóc m.in. nowe opakowania oraz intensywna kampania reklamowa, która ruszy 17 marca. – Prowadziliśmy rozmowy z właścicielem Horteksu, funduszem Argan Capital. Nie należy jednak łączyć tego faktu z inwestycjami w markę Cappy – przyznaje Dan Nistor. Dan Nistor wyjaśnia, że firma wprowadziłaby na rynek nową ofertę soków bez względu na efekt rozmów.

Hortex jest drugim po grupie Maspex producentem soków, nektarów i napojów w Polsce.

W 2007 r. Amerykanie zainwestowali w Polsce ok. 50 mln euro. Na razie nie chcą zdradzić, ile wydadzą w 2008 r. W grę wchodzi m.in. rozbudowa magazynów w pobliżu Wrocławia, Poznania i Katowic oraz przekształcenie ich w centra logistyczne.

—b.d.
13.03.2008



Kris - Śro Mar 19, 2008 9:38 pm


Powierzchnie magazynowe na świecie
2008-03-18 (aktualizacja: 2008-03-17)
Izabela Tadra (Puls Biznesu wyd. 2562, s. 16)

Teren wokół portu Heathrow w Londynie utrzymał pozycję najdroższej lokalizacji przemysłowej świata.

Raport „Powierzchnie przemysłowe na świecie” firmy Cushman and Wakefield analizuje najatrakcyjniejsze obiekty przeznaczone na produkcję, logistykę i magazyny w 138 najważniejszych lokalizacjach przemysłowych świata w 52 państwach objętych badaniem.

Coraz droższe

Jak wynika z tegorocznego badania, koszty najmu powierzchni przemysłowych w 2007 r. wzrosły lub utrzymały się na dotychczasowym poziomie w 89 proc. badanych lokalizacji, a spadki odnotowano tylko w 11 proc. W skali globalnej czynsze wzrosły o 6 proc., przy czym największy wzrost odnotowano w Ameryce Południowej (aż o 25 proc.).

Najdroższą lokalizacją jest Londyn. Koszt najmu 1 mkw. w londyńskiej dzielnicy Heathrow wyniósł 211 EUR, czyli 28,90 USD za stopę kw. rocznie. Dublin awansował na pozycję drugą, tuż za nim plasuje się Tokio.

Czarnym koniem na tej liście jest jednak indyjskie miasto Mumbai, które znalazło się na 11. pozycji (wcześniej zajmowało 26.). Odnotowano tu największy wzrost stawek (aż o 94 proc.). Popyt, który doprowadził do tak dużego wzrostu, wynika z niedoborów powierzchni przemysłowej i pobudzany jest przez wzrost gospodarczy tego kraju.

Polska wśród liderów

W pierwszej dziesiątce globalnego rankingu znalazło się aż siedem miast europejskich, ale spośród wszystkich regionów na świecie wzrost najwolniejszy był w Europie i wyniósł w 2007 r. zaledwie 2,5 proc.

W Europie Zachodniej średni wzrost czynszów wyniósł 1,3 proc., natomiast w Europie Środkowej i Wschodniej aż 7 proc. Rynek ten pobudzają producenci i dystrybutorzy, których przyciągają m.in. niższe koszty.

— W ubiegłym roku stawki w Polsce wzrosły o blisko 15 proc., podobny wzrost zanotowano w Europie Środkowo-Wschodniej. Pomimo to pozycja tych krajów w rankingu najdroższych lokalizacji spadła. Umiarkowany wzrost wynika z rosnącej podaży nowoczesnych zasobów, np. w ubiegłym roku w Polsce wzrosły one o 1 mln mkw. — mówi Tomasz Olszewski, szef działu powierzchni magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce.

Do wzrostu stawek w tym roku przyczynią się nowe rynki. Na dojrzałych wzrost będzie wolniejszy, z uwagi na obawy związane z kryzysem na rynku kredytów.

miasta o największym wzroście czynszów*

Pozycja kraj miasto wzrost stawek czynszów

w rankingu (w proc.) w walucie lokalnej

1. Indie Mumbai 94,44

2. Turcja Stambuł 60,00

3. Kolumbia Bogota 54,20

4. Urugwaj Montevideo 38,46

5. Indie New Delhi 30,00 — IMT Manesar

6. Brazylia Sao Paulo 30,00

7. USA San Francisco 29,15

8. Singapur Singapur 26,15

9. Polska Katowice 25,93

10. RPA Cape Town 23,53

*w 2007 r.



ruffryders - Pią Mar 21, 2008 8:09 pm
Czeladź: Będzie centrum logistyczne
dziś
Potężny teren o powierzchni 9, 8536 ha przy ulicy Handlowej i Pustej został sprzedany podczas przetargu ustnego. Cena wywoławcza działki wynosiła 17 milionów 800 tysięcy złotych. W przetargu wylicytowano cenę 21 milionów 933 tysięcy 160 złotych (w tym VAT), za którą to działka została ostatecznie sprzedana. Nabywcą została firma Invest Park 12 z Warszawy. W ten sposób kolejny duży kompleks należący do miasta znalazł nabywcę w rejonie Wschodniej Strefy Ekonomicznej, a budżet gminy zostanie zasilony tak dużą kwotą. Powstanie tu centrum logistyczne i centrala firmy na południową Polskę.

- Oczywiście wcześniej zadbaliśmy o promocję tego terenu. Na początku chcieliśmy go podzielić i sprzedać po kawałku, ale nie było zainteresowanych - mówi Marek Mrozowski, burmistrz Czeladzi. - Postanowiliśmy więc sprzedać ten teren w całości. Udało się, a był to pierwszy przetarg - mówi zadowolony burmistrz.

Na co zostaną przeznaczone w ten sposób uzyskane pieniądze?

- Część z nich wykorzystana zostanie na projekty przygotowywane do konkursów na dotacje unijne. Natomiast 15 milionów przeznaczymy na dalsze zagospodarowanie Wschodniej Strefy Ekonomicznej, uzbrojenie terenów - mówi burmistrz.

(mano) - POLSKA Dziennik Zachodni




Wit - Pon Maj 19, 2008 10:23 pm
Panattoni przygotowuje centrum logistyczne w Lędzinach
wnp.pl (JM)19.05.2008 07:20

Amerykański koncern Panattoni poprzez spółkę zależną PLC, przeprowadził przygotowania do budowy kolejnego kompleksu logistyczno-magazynowego na terenie województwa śląskiego.

Zespół dwóch hal zostanie zlokalizowany w miejscowości Lędziny, przy ulicy Lędzińskiej. Przedsięwzięcie obejmie budowę obiektów o łącznej powierzchni około 28 tys. mkw. (odpowiednio 9,8 tys. mkw. i 18 tys. mkw.).

Inwestycja zrealizowana zostanie w sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu S1. Przypomnijmy, że Panattoni wybudował już podobny kompleks w pobliskich Mysłowicach-Kosztowy.



absinth - Nie Cze 15, 2008 7:45 pm


Czynsze w najbliższym czasie nie spadną
Dorota Kaczyńska 15-06-2008, ostatnia aktualizacja 15-06-2008 16:08

Największy popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową poza aglomeracją warszawską jest na Górnym Śląsku, w Polsce Środkowej, Poznaniu oraz Wrocławiu. Rośnie również znaczenie mniejszych miast, zwłaszcza położonych na wschodzie

Według szacunków firmy Emmerson w kwietniu 2008 r. zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych wynosiły ok. 4,2 mln mkw. Jednocześnie w budowie znajdowało się kolejnych ok. 1,5 mln mkw. powierzchni. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu (420 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (280 tys. mkw.), w Polsce Środkowej (260 tys. mkw.) oraz we Wrocławiu (154 tys. mkw.).

– Na terenie warszawskich stref realizowanych jest tylko 270 tys. mkw., co oznacza, że stolica będzie nadal zmniejszała swój udział w powierzchniach magazynowych w stosunku do innych – stale rozwijających się rynków regionalnych – opowiada Piotr Wójcik, analityk z firmy Emmerson. – Na uwagę zasługuje Kraków, gdzie jest realizowanych ok. 50 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, a w planach jest kolejne 150 tys. mkw. – dodaje.

Nowe lokalizacje

Warszawski rynek powierzchni magazynowej jest dziś największym pod względem dostępnych zasobów rynkiem powierzchni magazynowych w Polsce. Jego podaż sięgająca blisko 1,9 mln mkw. stanowi około 46 proc. powierzchni logistycznej w kraju. Do głównych lokalizacji magazynów w Warszawie należą Ursynów, Włochy, Praga-Północ oraz miejscowości podwarszawskie – Piaseczno, Błonie, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, a także Teresin i Mszczonów.

Natomiast wśród regionalnych rynków logistycznych, których popularność rośnie kosztem aglomeracji stołecznej, najwięcej najemców przyciągają centra logistyczne na Górnym Śląsku, w Polsce Środkowej, Poznaniu oraz Wrocławiu. Łączna powierzchnia magazynowa tych czterech regionów wynosiła pod koniec I kwartału 2008 r. ok. 2,1 mln mkw.

Analitycy Emmerson zwracają uwagę na wzrost zainteresowania inwestorów miastami, w których do tej pory nie budowano nowoczesnych magazynów – są to Bydgoszcz i Toruń. M.in. spółka Goodman w Łysomicach pod Toruniem wybuduje 25 tys. mkw. powierzchni magazynowej, a Panattoni szykuje 40 tys. mkw. magazynów w pobliżu Bydgoszczy. – Wzrost znaczenia tych dwóch miast na logistycznej mapie Polski jest związany z budową autostrady A1 oraz z inwestycjami realizowanymi w Łysomicach przez japoński koncern Sharp – twierdzi Wójcik. Jak zauważa, do innych rozwojowych pod względem logistyki miast należą Pilzno, Dębica, Mielec oraz Rzeszów. – Położone wzdłuż budowanej autostrady A4, a obecnej drogi krajowej nr 4, stają się coraz bardziej atrakcyjne dla wielu inwestorów. Poza infrastrukturą drogową za wybudowaniem w tym regionie centrów logistycznych przemawia bliskość granicy ukraińskiej ułatwiająca dystrybucję towarów na rynki wschodnie. Dodatkowym atutem jest także dostęp do rzeszowskiej, świetnie wykwalifikowanej i stosunkowo taniej siły roboczej – opowiada Wójcik.

Duży popyt

W I kw. 2008 r. podpisano umowę najmu na blisko 380 tys. mkw. Co dalej? Popyt w najbliższym czasie raczej nie spadnie, a podaż w obecnie budowanych kompleksach wyniesie ok. 1,1 mln mkw. – Rozwojowi logistyki w Polsce na pewno będą sprzyjać planowane inwestycje drogowe, wymuszane m.in. przez organizację Euro 2012 i Unię Europejską – zapewnia Piotr Wójcik. – Budowa nowych powierzchni magazynowych to właśnie odpowiedź na rosnący popyt, który w 2007 r. sięgnął ponad 1,4 mln mkw. – dodaje.

W centra logistyczne planuje zainwestować swój kapitał kilka międzynarodowych firm deweloperskich, m.in. Real Management, Pinnacle Central & Eastern Europe, przejęty niedawno przez Jartom Arcapita Bank B.S.C., a także CTP Invest oraz polska firma transportowo-logistyczna Pekaes. Mimo wzrostu zasobu powierzchni stawki czynszowe w większości regionów nie spadną. A obecnie czynsz efektywny w magazynie klasy A o dużej powierzchni sięga blisko 3 euro za mkw. Wyjątek stanowi warszawska strefa pierwsza, do 10 km od centrum miasta, gdzie czynsz wywoławczy zaczyna się od 4,50 euro za mkw. Analitycy prognozują jednocześnie 3 – 5-proc. zwyżki czynszów w mniejszych miastach regionalnych.
Źródło : Rzeczpospolita





Wit - Wto Wrz 09, 2008 11:12 pm


ProLogis otwiera w Będzinie nowe centrum dystrybucyjne
portalspozywczy.pl - 09-09-2008 09:58

ProLogis otwiera jeden z najnowocześniejszych w południowej Polsce park dystrybucyjny klasy A: ProLogis Park Będzin II.

- Strategiczne położenie parku na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, na granicy Będzina i Sosnowca, 30 km od międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach, 13 km od Katowic, umożliwia łatwy dostęp do autostrady A4, będącej częścią drogi E40, najdłuższej trasy łączącej Europę Wschodnią i Zachodnią - podkreślają przedstawiciele firmy.

ProLogis Park Będzin II składa się z trzech budynków. Centrum odpowiada potrzebom logistyki i dystrybucji, składowania oraz produkcji lekkiej. Łącznie oferuje 48 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo - biurowej.

http://logistyka.wnp.pl/prologis-otwier ... 1_0_0.html



mark40 - Wto Lis 25, 2008 4:10 pm


Śląski boom logistyczny

Województwo śląskie leży w logistycznym centrum kraju. W ciągu ostatnich lat powstało tu ponad 700 tysięcy mkw. nowoczesnych magazynów i centrów logistycznych. Mimo to wskaźnik niewynajętej powierzchni magazynowej jest jednym z najniższych. Nowe inwestycje w centra logistyczne sprawią, że podana liczba będzie wyższa o następne kilkaset tysięcy. Region ten będzie jednym z najważniejszych punktów na mapie transportowej Europy.

O atrakcyjności województwa śląskiego decyduje wiele czynników. Region ten ma znakomitą lokalizację. Leży na skrzyżowaniu dwóch spośród dziesięciu transeuropejskich korytarzy transportowych. Są to historyczne szlaki wschód-zachód (łączący Frankfurt ze Lwowem) i północ-południe (łączący Gdańsk z Wiedniem). To w tym regionie powstanie największy węzeł drogowy w Europie (węzeł Sośnica w Gliwicach - przecięcie autostrad A4, A1 i DK 44).

Śląskie ma najgęstszą sieć kolejową w Polsce, przebiega tędy wiele międzynarodowych magistral kolejowych, w tym końcówka linii szerokotorowej łączącej Europę z Azją. Dobrze rozwinięta jest też sieć drogowa, a obecne inwestycje (budowa autostrady A1 i Drogowej Trasy Średnicowej) jeszcze poprawią tę sytuację. Do Katowic już teraz można z każdego kierunku dostać się, jadąc wielopasmową drogą - co w polskich warunkach, niestety, nie jest czymś oczywistym. Rozwija się też transport lotniczy - lotnisko Pyrzowice jest najdynamiczniejszym portem lotniczym kraju po Okęciu, zwłaszcza jeśli chodzi o ruch cargo.

Jednak o atrakcyjności regionu decydują nie tylko dobre położenie i rozwinięta sieć transportowa. Śląskie to wielkie centrum produkcyjne, przyciągające wiele inwestycji zagranicznych. W ostatnich latach bardzo rozwinął się zwłaszcza przemysł motoryzacyjny i maszynowy. Śląskie jest największym eksporterem w Polsce. Mając duże zasoby dobrze wyszkolonej siły roboczej, jest atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji produkcyjnych. Ponadto trzeba zaznaczyć bliskość przemysłowych regionów Czech i szybko rozwijającej się północno-zachodniej Słowacji.

Te regiony razem z Górnym i Dolnym Śląskiem i Małopolską tworzą środkowoeuropejską odnogę tak zwanego "banana Europy", obszaru intensywnie zurbanizowanego i prężnego gospodarczo. Województwo śląskie zlokalizowane jest w samym centrum tego megalopolis. Samo natomiast jest też dużym rynkiem zbytu z 4,5 mln mieszkańców i dużą chłonnością konsumpcyjną dzięki wysokim jak na polskie warunki zarobkom. To wszystko zachęca, by właśnie tu lokalizować centra logistyczne.

To wszystko sprawia, że Górny Śląsk jest drugim (po Warszawie) pod względem wielkości dostępnej powierzchni magazynowej regionem w kraju, który ciągle szybko się rozwija. W połowie 2008 roku dostępnych było w sumie ponad 700 tys. mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej. Obecnie w budowie wciąż jest 280 tys. mkw. w kilku projektach i planuje się następne.

Obiekty magazynowe znajdują się w kilku miastach. Począwszy od niewielkich, mieszczących się przy trasach wylotowych w Czeladzi, Katowicach, Sosnowcu, Tychach, do ogromnych parków logistycznych: Panattoni Park w Mysłowicach (190 tys. mkw.) oraz największego w regionie Prologis Park w Chorzowie (230 tys. mkw.).

W Łabędach, gdzie znajdują się port wodny i duży kolejowy terminal towarowy, powstają obiekty Śląskiego Centrum Logistycznego, będącego węzłem transportu intermodalnego, w skład którego wejdą magazyny, terminal kontenerowy oraz parkingi dla tirów. Sprawność obsługi zapewni nowoczesny system zarządzania WMS. Jedną z ostatnich inwestycji jest otwarty we wrześniu Prologis Park II w Będzinie.

Do dyspozycji klientów są tu trzy budynki o łącznej powierzchni magazynowo-biurowej ponad 48 tys. mkw., z czego 70 procent jest już wynajęte. Wciąż rozrasta się gliwicki Tulipan Park (obecnie ma 150 tys. mkw.). Powiększone o 13,5 tys. mkw. będzie też Śląskie Centrum Logistyki w Sosnowcu. Jednak największą inwestycją będzie, planowane tuż obok Prologis Park Chorzów, Centrum Logistyczne Kochłowice (oba przy autostradzie A4). Planowane centrum powstanie na 60 ha i będzie nie tylko większe od swego sąsiada, będzie także największym tego typu obiektem w Polsce.

Region górnośląski dzięki tym inwestycjom zmniejszy dystans dzielący go od stolicy w ilości powierzchni magazynowej. Specjaliści Metropolis przewidują, że dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze, m.in. budowanemu skrzyżowaniu autostrad w Gliwicach, rozbudowywanemu Euroterminalowi w Sławkowie, bliskości Kanału Gliwickiego oraz lotniska w Pyrzowicach, atrakcyjność regionu jeszcze bardziej wzrośnie. Być może w przyszłości stanie się międzynarodowym centrum logistycznym, podobnie jak euroregion Moza-Ren.

Łukasz Kuś, Marek Borys - Inwestor Gazeta Inwestycyjna
http://logistyka.wnp.pl/slaski-boom-log ... 2_0_1.html




gojik - Pon Gru 08, 2008 9:31 pm
wszystko ok, ale z tą Sośnicą i największym węzłem w Europie to ktoś przegiał



Kris - Wto Cze 29, 2010 8:34 pm
Tysiąc miejsc pracy w gliwickiej hali magazynowej Tesco

(© ARC)

Dziennik Zachodni Olga Wiśniowska

2010-06-29 16:37:53, aktualizacja: 2010-06-29 16:37:53

Przed końcem roku w Nowych Gliwicach powstanie ogromna hala magazynowa Tesco. Pracę początkowo znajdzie tam 400-500 osób. Jeśli magazyn stanie się rozdzielnią dla sklepów w sąsiednich krajach, zatrudnionych może być ponad 1000 osób.
Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Hala ma mieć powierzchnię 57 tys. m kw. Już w czasie świąt ma działać pełną parą. Wtedy też zatrudnionych będzie ok. półtora tysiąca pracowników.

- Nowe miejsca pracy oznaczają większe wpływy do budżetu, a co za tym idzie, pieniądze na kolejne inwestycje. Jednak pracę znajdą tu nie tylko gliwiczanie. Rozbudowana infrastruktura pozwoli dotrzeć tu również mieszkańcom innych miast - twierdzi Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta.

- Oprócz pracowników na hali, będziemy również tworzyć kadrę kierowniczą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zacząć pracę na niższym szczeblu i awansować. 90 proc. naszej kadry kierowniczej pochodzi z wewnętrznego awansu - mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska.

Do końca roku ma również postać 50 nowych sklepów Tesco. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, gliwicki magazyn stanie się centrum dystrybucyjnym nie tylko na Polskę południową. Będą stąd rozwożone towary również do sklepów w Czechach i na Słowacji.
http://www.dziennikzachodni.pl/slask/27 ... ,z,no.html
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •