Miasto Katowice w Szybie Wilson

absinth - Czw Mar 27, 2008 9:57 pm

jako oficjalny partner przedsięwzięcia

zaprasza 18 kwietnia 2008 r o godz. 19.00 do Galerii Szyb Wilson przy ul. Oswobodzenia 1, w Katowicach gdzie odbędzie się

wernisaż wystawy „Miasto Katowice”

Uczestnicy projektu: Agnieszka Olszewska (komiks), Ewa Toczkowska (obiekty), Marta Strzoda (fotografia), Anna Lorenc (fotografia analogowa), Aleksandra Kendzia (malarstwo), Natalia Binda (environment), Zbigniew Flakus (instalacja multimedialna).
Agnieszka Wawrzkiewicz

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka oraz Dyrektora Śląskiego Centrum Kulturowego w Katowicach Jacka Owczarka. Wystawa odbywa się w ramach obchodów stulecia Nikiszowca.

Organizator: Fundacja dla Śląska
Współorganizator: Galeria Szyb Wilson
Koordynator projektu i kurator wystawy: Agnieszka Wawrzkiewicz

d-8 - Pią Mar 28, 2008 8:53 am
życzyłbym sobie zeby szyb wilson bardziej się kręcił, żeby częsciej i gęsciej się tam coś działo.
wporzo miejscówka

Safin - Pią Mar 28, 2008 3:43 pm

absinth - Czw Kwi 03, 2008 9:06 am
w czasie wernisażu koncert:

Zbigniew Flakus & Michał Sieciński

Tomasz Wiśniewski (wokal) & Piotr Brzychcy (gitara) z zespołu "Kruk"

Stowarzyszenie Moje Miasto jako partner wystawy serdecznie zaprasza

caterina - Pią Kwi 04, 2008 12:20 pm
ja jestem bardzo ZA!!!

i bede thx za zaproszenie

jacek_t83 - Pią Kwi 04, 2008 12:21 pm

Daje radę. Ostatecznie wygra.

dlaczego na przekor i pomimo? czy prezydent mial zamiar to zlikidowac? szyb wilson sobie radzi bo polaczyl sztuke z komercja. i brawo za to, ze ktos wpadl na taki genialny pomysl.

absinth - Śro Kwi 09, 2008 8:51 am

jako oficjalny patron zaprasza na:

d-8 - Śro Kwi 09, 2008 9:04 am
fajowski plakat

Bruno_Taut - Śro Kwi 09, 2008 9:39 am
Szkoda tylko, że jako trzeci język wybrano francuski a nie niemiecki. Jesteśmy jednak na Śląsku i w Europie Środkowej. Angielski to lingua franca całego świata, ale w naszej jego części drugie miejsce w hierarchii tradycyjnie przypada niemieckiemu.

jacek_t83 - Śro Kwi 09, 2008 9:51 am
wybrano 3 jezyk francuski bo sa plany zeby wystawa pojechala do Saint-Etienne

d-8 - Śro Kwi 09, 2008 10:45 am
to mozna by dodac czwarty. do Koeln wystawa tez moze przeciez pojechac

jacek_t83 - Śro Kwi 09, 2008 12:14 pm
ale to juz nie do mnie ale do organizatorow

Safin - Pią Kwi 11, 2008 12:20 pm

jacek_t83 - Pią Kwi 11, 2008 12:38 pm

absinth - Czw Kwi 17, 2008 10:17 am
dla przypomnienia

Emenefix - Czw Kwi 17, 2008 11:46 am

Kultura: Jutro w Galerii Szyb Wilson będzie można zobaczyć prace z projektu "Miasto Katowice"

Miasto Katowice w Szybie Wilson

Jacek Tomaszewski 17-04-08

Impreza jest efektem prac nad projektem, który ma na celu promocję młodych twórców oraz Katowic. Wystawa odbywa się w ramach obchodów stulecia Nikiszowca i potrwa do 23 maja.

- Katowice funkcjonują w stereotypowym ujęciu jako miasto o stosunkowo młodej historii, kojarzone wyłącznie z przemysłem, pozbawione terenów zielonych. – mówi Agnieszka Wawrzkiewicz, kurator i pomysłodawca projektu. - Na przekór obiegowym opiniom stanowią intrygującą mozaikę. Istnieją tu ukryte pokłady, do których trzeba sięgnąć, by umieć odczytać kod tego miasta. Obecnie urbi stoi na progu poszukiwania tożsamości i kreowania wizerunku – dodaje.

Wystawa prezentuje sposób odczytania tekstu miasta przez młodych twórców (studentów i absolwentów ASP w Katowicach). Artyści z ASP odnaleźli ciekawe miejsca i wskazali je za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Powstała specyficzna mapa miejsc ĂĄ la peron 9 i ¾ z powieści Joanne K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” nakreślona z poczuciem humoru.

Głównym celem projektu jest promocja i wsparcie dla młodych śląskich twórców. Artyści będą mieli nieodpłatnie zapewnione materiały plastyczne, miejsce prezentacji prac szerokiej publiczności, jak również wydany zostanie profesjonalny katalogu dokumentujący ich działalność.

Fundacja dla Śląska pełni w projekcie rolę inkubatora młodego animatora kultury wspierającego inicjatywę Agnieszki Wawrzkiewicz oraz wystąpiła do Urzędu Miasta po pieniądze na wystawę.

Artyści w swoich pracach wypowiadają się na temat wizerunku miasta, problemów społecznych, architektury, tradycji. Wystawa w po zakończeniu ekspozycji w Galerii Szyb Wilson ma zostać pokazana w Krakowie we współpracy z Fundacją i Galerią Bronisława Chromego w Krakowie. Kurator przedsięwzięcia planuje również nawiązanie kontaktu z miastem partnerskim Katowic we Francji – Saint-Etienne. W założeniu zatem promocja miasta w ramach projektu przekracza granice regionu.

Kolejnym celem przedsięwzięcia jest ożywienie społeczności lokalnej, zarówno artystów ze środowiska katowickiego, ale również mieszkańców Katowic poprzez udział w wernisażu i obejrzenie wystawy opowiadającej o miejscu zamieszkania, pokazującej różne aspekty życia w nim oraz rozmaite oblicza Katowic. Wystawa ma zwrócić uwagę odbiorców na zagadnienia związane z Katowicami.

Wernisaż rozpocznie się jutro o godzinie 19:00 w Galerii Szyb Wilson na Nikiszowcu. Podczas wystawy z koncertem wystąpią Zbigniew Flakus&Michał Sieciński oraz Tomasz Wiśniewski (wokal) & Piotr Brzychcy (gitara) z zespołu "Kruk".

Poniżej prezentujemy część prac, które będzie można jutro zobaczyć na wystawie. Więcej o poszczególnych praca w zapowiedzi wystawy w dziale "Dzieje się" - Wystawa: Miasto Katowice w Szybie Wilson

caterina - Sob Kwi 19, 2008 10:36 am
wernisaz udany,duzo ludzi ,w kazdym wieku.
same prace całkiem całkiem,niektore rewelacja jak metalowe obrecze z panorama roznych miejsc Katowic.szczegolnie ciekawy efekt jak sie stoi w srodku.
Polecam

Safin - Sob Kwi 19, 2008 4:40 pm
Mnie urzekła praca odnosząca się do jednego z naszych wariatów, króla Katowic.