[Nauka] Chorzowski Festiwal Nauki

mark40 - Śro Lut 18, 2009 7:48 pm
Dziś trafiłem na to info:

I Chorzowski Festiwal Nauki

W dniach od 4 do 7 marca 2009 r. odbywać się będzie w Chorzowie I Chorzowski Festiwal Nauki. Jego celem jest promocja wśród mieszkańców Chorzowa i innych miast naszego regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań edukacyjnych i naukowych.

Adresatami Festiwalu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, studenci oraz wszystkie osoby zainteresowane naukami przyrodniczymi, ścisłymi czy humanistycznymi. W ramach Festiwalu Nauki odbędą się wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, dyskusje panelowe, konkursy i wycieczki. Instytucje naukowe, badawcze i kulturalne będą miały okazję zaprezentowania uczestnikom festiwalu swój najnowszy dorobek.

Chorzów jest silnym ośrodkiem edukacyjnym i coraz bardziej znaczącym miastem akademickim. W Chorzowie funkcjonuje pięć uczelni wyższych z wydziałami Uniwersytetu Śląskiego na czele. To właśnie Uniwersytet Śląski objął patronatem naukowym ten festiwal. I Chorzowski Festiwal Nauki wpisuje się w hasło „CHORZÓW MIASTEM KREATYWNYM”. Chcąc sprostać konkurencji innych miast, innych regionów, musimy śmiało postawić na edukację i naukę.

Miasto Chorzów jako organizator festiwalu proponuje dzieciom, młodzieży i dorosłym atrakcyjny program festiwalowy. Wśród wykładowców festiwalowych znajdują się takie sławy naukowe jak prof. Jerzy Buzek, prof. Tadeusz Sławek, prof. Janusz Janeczek i szereg innych. W trakcie festiwalu będzie wygłoszonych około 60 wykładów, odbędzie się 15 warsztatów, 16 konkursów, 6 wycieczek do zakładów pracy technologicznie zaawansowanych, 2 konferencje i wiele pokazów. Program konferencji zostanie wydrukowany w formie folderu w ilości 5 tys. egzemplarzy.

I Chorzowski Festiwal Nauki odbywać się będzie w różnych miejscach Chorzowa, między innymi w Chorzowskim Centrum Kultury, Domu Kultury Batory, Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości. Program prezentowany jest na stronie www.festiwalnauki.chorzow.eu

Patronat: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, Wspólny Chorzów, Chorzowianin, Goniec Górnośląski, COMTV.pl

absinth - Śro Lut 18, 2009 8:56 pm
Fajna inicjatywa

btw tak sobie pomyslalem, moze by tak dawny OPT wrocil do swojej pierwotnej funkcji t/j Osrodka Postepu Technicznego?

Swoja droga biedny Kopel, kryzys wiec dzialek nie bedzie sie dalo sprzedac, a przynajmniej nie tak dobrze jak wczesniek, coz za strata (i w tym momencie zamilkne)

Maciek B - Czw Lut 19, 2009 3:18 pm
Nawet bardzo fajna. Na kilka wykładów warto byłoby się wybrać, a może i załapać na jakieś zwiedzanie. Program prezentuje się ciekawie.
A co do OPT, to byłby to niezły pomysł, zwłaszcza w obliczu budowy MCK.

Wit - Pon Mar 02, 2009 9:42 pm
Chorzów: Festiwal dla głodnych wiedzy
Magdalena Warchala2009-03-02, ostatnia aktualizacja 2009-03-02 21:39

Czy woda może zastąpić benzynę? W jaki sposób komputery pomagają w łapaniu przestępców? Do czego służy wielki zderzacz hadronów? - Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można usłyszeć w czasie startującego w środę I Chorzowskiego Festiwalu Nauki.

Podczas czterech dni wykładów, warsztatów i pokazów naukowcy w przystępny sposób objaśnią skomplikowane zagadnienia, tak by stały się zrozumiałe dla każdego. Oprócz poważnych tematów, jak ewolucja czy klęski żywiołowe, będzie też czas na lżejsze rozważania, np. o historii rock and rolla.

Swoją wiedzą z mieszkańcami podzielą się naukowcy, m.in. prof. Janusz Janeczek, prof. Tadeusz Sławek czy prof. Jerzy Buzek, jak również uczniowie i studenci, którzy przygotowali wiele prezentacji, konkursów i eksperymentów. Będą też wycieczki do zakładów przemysłowych, na lotnisko i do Planetarium Śląskiego. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, ale na wycieczki trzeba się wcześniej umówić telefonicznie. Spotkania naukowe zaplanowano w Chorzowskim Centrum Kultury, Domu Kultury „Batory”, szkołach i uczelniach. Festiwal organizuje magistrat wspólnie z Uniwersytetem Śląskim. Szczegóły na www.festiwalnauki.chorzów.eu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Kris - Śro Mar 04, 2009 10:04 pm
Rozpoczął się I Chorzowski Festiwal Nauki

Wykłady o rock and rollu, Wielkim Zderzaczu Hadronów i autach na wodę, wycieczki do elektrociepłowni i na Stadion Śląski - to tylko niektóre atrakcje I Chorzowskiego Festiwalu nauki, który rozpoczął się w środę w Chorzowie.

Podczas festiwalu, który potrwa do soboty, zaplanowano ok. 60 wykładów, 15 warsztatów, 16 konkursów, sześć wycieczek do firm wykorzystujących zaawansowane technologie, a także dwie konferencje i wiele pokazów. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Zaplanowano m.in. pokazy średniowiecznego rynsztunku bożogrobców, wycieczki na Stadion Śląski, do elektrociepłowni, do firmy budującej nowoczesne tramwaje i wagony metra, drukarni prasowej, a także Planetarium Śląskiego. Uczestnicy będą też mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z dziedziny fizyki, chemii czy biologii.

Wykłady będą poświęcone m.in. rock and rollowi jako złożonej kulturze, która zmieniła stosunki społeczne, gwałtownym zjawiskom przyrodniczym, takim jak trzęsienia ziemi czy tsunami, alternatywnym źródłom energii, mechanizmom ewolucji, możliwościom powstania samochodu na wodę, a także jednemu z największych przedsięwzięć naukowych ostatnich lat - Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu - władze Chorzowa i Uniwersytetu Śląskiego, jego celem jest promocja wśród mieszkańców Chorzowa i innych miast regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań edukacyjnych i naukowych.

Adresatami festiwalu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, studenci oraz wszyscy zainteresowani naukami przyrodniczymi, ścisłymi czy humanistycznymi. (PAP)