[Oświata] Druga politechnika w GOPie (Katowicach)

sqro - Sob Lis 19, 2005 4:38 pm
Pytanie jak w temacie. Czy miałoby to sens? Wprowadzało element zdrowej konkurencji czy tez niepotrzebnie rozbijao srodowisko?
Ciekaw jestem waszych opinii.

Sqro

Piotreq - Sob Lis 19, 2005 4:45 pm
Jest miejsce na:
1. Podarowanie terenu i budynków PŚ przez miasto Katowice,
2. Stworzenie prywatnej uczelni technicznej,
3. Stworzenie parku wysokich (bio)technologii.

Ale miasto nie robi nic zeby przyciagnac inwestycje HiTech. Chca tylko banki bo przemysl kojarzy im sie z hutami i kopalniami. Mi przemysl kojarzy się z Siemens, ABB, HP, Dell i wieloma innymi.

salutuj - Sob Lis 19, 2005 5:23 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko

Bruno_Taut - Sob Lis 19, 2005 5:34 pm
Jest miejsce na solidne prywatne uczelnie. Państwowe powinny zostać przekazane samorządowi wojewódzkiemu.

darius - Sob Lis 19, 2005 5:44 pm
Uważam,że jest miejsce i powinna powstać w Sosnowcu. A czym by miała się zjamować? Przede wszystkim elektronika, informatyka, biotechnologia, kierunki zwiazane z ochroną środowiska.

SPUTNIK - Sob Lis 19, 2005 5:52 pm

co do specjalności: tak

lokalizacja : zdecydowanie nie

uczelnie w naszym regionie już są wystarczająco porozrzucane

Bruno_Taut - Sob Lis 19, 2005 5:58 pm
A moim zdaniem najlepsza lokalizacja to Bytom. Byłaby to szansa na rewitalizację tego miasta zmierzającego obecnie ku zagładzie.

SPUTNIK - Sob Lis 19, 2005 6:04 pm
a ja chciałbym żeby kato były w końcu miastem akademickim z prawdziwego zdarzenia. irytują mnie te porozrzucane wydziały i uczelnie. rozumiem dwa, trzy miasta w całej aglomeracji które pełniłyby funkcję centrów naukowych, ale nie co miasto to uczelnia .

Bruno_Taut - Sob Lis 19, 2005 6:06 pm
Zagłębie Ruhry poszło w tym kierunku i chyba słusznie. Problemem nie jest rozproszenie (na w sumie niewielkim, silnie zurbanizowanym obszarze), ale fatalna komunikacja.

SPUTNIK - Sob Lis 19, 2005 6:25 pm
może przy lepszej komunikacji , ale na dzień dzisiejszy studiowanie na dwóch kierunkach na dwóch uczelniach w oparciu o transport publiczny jest nierealne.

miglanc - Sob Lis 19, 2005 8:36 pm
Czasem studiowanie na jednym kierunku na US jest nierealne - na przyklad biologia i ochrona srodowiska ma zajecia na Jagiellonskiej, Bankowej, w Sosnowcu, a biblioteke wydzialowa maja w Chorzowie.

maciek - Sob Lis 19, 2005 9:00 pm

W Sosnowcu?...Chłopie toś dowalił.

SPUTNIK - Nie Lis 20, 2005 12:56 pm

wiem coś o tym ;] czasami jednego dnia jestem w Bedzinie, Sosnowcu i na Ligocie, a wiem że będę się też musiał przejechać parę razy do Zabrza. W zeszłym roku ŚlAM otworzył nowy wydział w Bytomiu...

GoldBoy - Nie Lis 20, 2005 3:09 pm
Moim zdaniem w regionie jest miejsce dla jednego jednego wydziału/kierunku o określonym profilu, przynjamnije na poziomie uczelni państowych. Nie do końca rozumiem po co jest np.: "Katedra Stosowanych Nauk Społecznych" na PolŚl. Co innego uczelnie prywatne, które mogą naciskać na państowe by te bardziej dostosowywały się do zmian rynku. Tylko, że studiowanie akurat na uczelni technicznej jest bardziej kosztowne.

sqro - Pon Lis 21, 2005 8:39 am

tu sie z tobą absolutnioe nie zgodzę. Moją działkę możesz studiowac i na UŚ i na AE i na PolSl. Uwierz mi że w danej dziedzinie akcenty mogą byc rozłozone na tyle różnie zaleznie od tego gdzie sie studiuje że to akurat nie przeszkadza.
Jeśli chodzi natomiast o uczelnie prywatne to jest to dramat i sposób na wyciąganie pieniędzy z dzieciaków. Taki gallus np to nic innego jak hurtownia z dyplomami. W naszym kraju nie ma tradycji solidnych uczelni prywatnych (pewne nadzieje budzi PJWSTK w Bytomiu) A jeśli chodzi o nacisk prywatnych na państwowe to uwierz mi na AEiI nie odczuwa sie go, a pozostałe kierunki nie mają prywatnej "konkurencji" (no jest jeszcze OiZ).

Sqro

absinth - Pon Lis 21, 2005 10:22 am
solidnymi uczelniami prywatnymi pewnia sa ta w Nowym Saczu i warszawska WSPIZ im Kozminskiego

sqro - Pon Lis 21, 2005 10:46 am

tak - tylko patrze na nasze podwórko .

cyt: "Jako pierwsza ze szkół niepaństwowych WSPiZ zdobyła prawo doktoryzowania (nadaje stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu). Dziś już posiada uprawnienia do nadawania habilitacji. Jako jedyna z tego sektora znalazła się ostatnio w wąskim gronie najlepszych uczelni, którym Państwowa Komisja Akredytacyjna przyznała ocenę wyróżniającą." - także mają czym sie pochwalić

A na marginesie dygresja - jak tylko rządzący zrealizują swoje pomysły odpłatności za studia to zaraz pojawią się tabuny chętnych do "sprywatyzowania" uczelni. Ciekawe jak to się skończy?

Bruno_Taut - Pon Lis 21, 2005 10:56 am
Sama prywatyzacja uczelni to moim zdaniem dobry pomysł. Rynek szybko spowoduje podział na pierwszą, drugą i trzecią ligę. Jedni będą zarabiać na solidnym kształceniu, inni na przechowywaniu. Wartość dyplomów na rynku pracy będzie mocno zróżnicowana.
Obecnie mamy do czynienia nie z konkurencją, ale z uzupełnianiem się sektora państwowego i prywatnego. Prywatne uczelne nie mają sznas z uprzywilejowanymi państwowymi, więc często przyjmują rolę spokojnej przystani dla dorabiających wykładowców i niewymagających studentów (często nie oznacza zawsze) .

salutuj - Pon Lis 21, 2005 11:28 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko