ďťż
 
[Rybnik] Inwestycje drogowe

ruffryders - Wto Maj 20, 2008 9:01 pm
Ogloszono przetarg na:
Przebudowa nawierzchni jezdni i chodników ulicy Gliwickiej
http://www.rybnik.pl/bip/przetargi/new/ ... 23&id=2497

juz niedlugo szersza fotorelacja z tego odcinka i z innych remontowanych ulic w miescie
dawid_silesia - Czw Lip 03, 2008 8:47 am
Od dziś (1.07.) do końca lipca zamknięta będzie ul. Rudzka, na odcinku pomiędzy ul. Kotucza, a ul. M. Curie - Skłodowskiej.Zamknięcie ulicy spowodowane jest przebudową w tym miejscu sytemu kanalizacji. W związku z tym wprowadzono objazdy:

do Centrum: ulica Rudzka, ulica Kotucza, Rondo Wileńskie, ulica Dworek, Rondo Plaza, ulica Hallera, ulica Wiejska, ulica Raciborska, ulica M. Curie – Skłodowskiej, ulica Rudzka

z Centrum: ulica Rudzka, ulica M. Curie – Skłodowskiej, ulica Raciborska, Rondo Plaza, ulica Dworek, Rondo Wileńskie, ulica Kotucza, ulica Rudzka.

http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wia ... -7535.html[/img]ruffryders - Śro Lip 09, 2008 1:27 pm
Roboty w realizacji:

1) Remont cząstkowy jezdni ul. Wodzisławskiej na odcinku od ul. Staffa do ul. Konarskiego oraz w obrębie Stacji paliw „Statoil” - do14.08.2008r.;
2) Remont kapitalny ul. bocznej Janowickiej oraz remont cząstkowy jezdni ul. Janowickiej w obrębie ul. Siwca i Wolnego - do 14.08.2008r.;
3) Remont ul. Ziemskiej - do 30.09.2008r.;
4) Montaż punktów świetlnych w dzielnicach w ilości 108 szt. - do 30.06.2008r.;
5) Wykonanie nakładek asfaltowych po wyłomach zimowych - do 31.07.2008r.
6) Dostawa znaków drogowych - do 31.10.2008r.;
7) Remont nawierzchni przy współpracy z „ISPA” - do 30.11.2008r.;
Wykonanie oznakowania poziomego - do 31.10.2008r.;
9) Dostawa elementów betonowych dla Rad Dzielnic - do 30.11.2008r.;
10) Projekt budowlano - wykonawczy przebudowy ul. Podmiejskiej z mostem - do 15.11.2008r.;

Przetargi w trakcie na:
1) Remont chodnika na ul. Sportowej - do 31.07.2008r.;
2) Wykonanie obniżenia niwelety drogi w rejonie wiaduktu na ul. Zebrzydowickiej - do 22.08.2008r.;
3) Wykonanie chodnika wraz z zatoką na ul.1 Maja - do 30.09.2008r.;
4) Remont nawierzchni asfaltowej ul. Śląskiej - do 30.09.2008r.;
5) Remont placu przy ul. Włościańskiej - do 14.08.2008r.;
6) Wykonanie dokumentacji technicznej oraz dostawa i montaż masztów fotoradarowych - do 31.08.2008r.;
7) Przebudowę ul. Gliwickiej z rondem (50% dofinansowania z rezerwy b.państwa) - do 30.10.2008r.;
Budowę Obwodnicy od ul. Budowlanych do Rudzkiej – Podmiejskiej - do 2010rWit - Sob Sie 30, 2008 8:27 pm


Pobiją własny rekord rond
wczoraj
Rybnik chce pobić własny rekord w ilości rond wybudowanych w jednym mieście. Urzędnicy właśnie ogłosili, że trzy kolejne tego typu skrzyżowania powstaną na ulicy Żorskiej. W sumie rond będzie już blisko trzydzieści, nie licząc małych skrzyżowań w dzielnicach.

Wszystkie trzy nowe obiekty drogowe mają powstać na skrzyżowaniach ul. Żorskiej z ulicami: Sygnały, Ligocką i Gotartowicką.

- Nie budujemy rond tylko dlatego, żeby bić kolejne rekordy. Tego typu skrzyżowania są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne, a decyzję o ich budowie podjęliśmy po sygnałach, jakie docierały do nas od mieszkańców - zapewnia Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Problemy mają między innymi kierowcy wyjeżdżający z podporządkowanej ulicy Gotartowickiej na przelotową Żorską. - Rondo w tym miejscu to bardzo dobre rozwiązanie. Teraz trzeba bardzo długo czekać, by włączyć się do ruchu. Żorską non stop ciągnie sznur aut - mówi Krystian Sobik, kierowca z Gotartowic.

Przebudowa skrzyżowań ma się rozpocząć zaraz po tym, jak zostaną rozstrzygnięte wszystkie przetargi. Na razie opracowywane są projekty budowlane. Później przyjdzie czas na wyłonienie wykonawcy. - Wtedy też okaże się, ile będzie kosztować inwestycja - dodaje rybnicki prezydent.

Ile dokładnie jest rond w Rybniku? Urzędnicy stracili już rachubę i oficjalnie mówią - ponad dwadzieścia.

My policzyliśmy te największe. Jest ich 23, w sumie z tymi, które mają powstać na ulicy Żorskiej, będzie 26.

Oprócz dużych rond, w rybnickich dzielnicach jest jeszcze ponad dziesięć mniejszych skrzyżowań o ruchu okrężnym. Wszystkie mają swoje nazwy, wiele zostało nadanych na cześć miast partnerskich Rybnika, co spodobało się w sąsiednich Żorach, które zastosowały tę samą zasadę.

Rybnik jest niekwestionowanym liderem na liście polskich miast, jeśli chodzi o ilość rond. W Szczecinie, który jest na drugim miejscu, takich skrzyżowań jest dwadzieścia.

Tomasz Siemieniec - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rybnik.naszemiasto.pl/wydarzenia/891485.html
Wit - Pią Lis 21, 2008 7:15 pm


Droga jak z obrazka
14.11.2008
Rybnik i Czerwionka-Leszczyny wspólnie przygotowują gigantyczną inwestycję, w ramach której kompletnie przebudowana zostanie ulica Brzozy na granicy obu miast.

Wąska, biegnąca między szeregiem domów jednorodzinnych ulica, dziś na wielu odcinkach jest dziurawa jak szwajcarski ser. Mieszkańcy od dawna domagali się zerwania wysłużonego asfaltu i ułożenia chodnika wzdłuż ulicy.

- Już myśleliśmy, że będzie tu musiało dojść do jakieś tragedii, żeby urzędnicy w końcu zareagowali i zrobili coś z tą ulicą. Droga jest tak wąska, że ledwo potrafią się tu wyminąć dwa auta, a o chodniku nie ma nawet mowy. A kierowcy pędzą jak szaleni. Dzieci chodzą do pobliskiej szkoły i co kilka kroków muszą uciekać na posesje mieszkańców, żeby nie wpaść pod pędzące auto czy autobus - mówi nam Józef Woźniak, mieszkaniec Książenic.

W końcu, po latach starań, mieszkańcy doczekają się remontu ulicy. Urzędnicy z Rybnika i Czerwionki-Leszczyn w końcu się dogadali i zamierzają remont całej ulicy przeprowadzić wspólnie. Nie tylko podzielą się kosztami, ale razem będą też starać się o dofinansowanie inwestycji z rządowych pieniędzy. - Nie trzeba będzie też ulicy zamykać dwa razy, bo remont będziemy prowadzili mniej więcej w tym samym czasie - zapowiadają urzędnicy.

Ulica Brzozy zaczyna się w rybnickiej dzielnicy Kamień. Za remont odcinka do granicy z gminą Czerwionka-Leszczyny zapłaci Rybnik. - Na jej skrzyżowaniu z ulicą Szewczyka wybudujemy kolejne w mieście rondo. Tego typu skrzyżowanie znacznie poprawi bezpieczeństwo, bo dziś ruch na tym odcinku nie jest najlepiej zorganizowany. Decyzję podjęliśmy miedzy innymi po sygnałach od mieszkańców - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Według wstępnych wyliczeń przebudowa newralgicznego skrzyżowania w Kamieniu ma kosztować ponad 1,3 miliona złotych. Większość potrzebnej kwoty urzędnicy zabezpieczyli w przyszłorocznym budżecie.

- Mamy na ten cel już milion złotych. Będziemy się jednak starali o dotacje z rządowego programu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli tak zwanych "schetynówek". Z tego programu na Śląsk w przyszłym roku spłyną 63 miliony złotych. Jeśli nie zdążymy z wnioskiem na czas, to postaramy się ściągnąć kasę z Unii Europejskiej. Mamy na to spore szanse, bo Unia ceni inwestycje, które łączą miasta i gminy - podkreśla Fudali.

Rybnik zajmie się nie tylko przebudową niebezpiecznego skrzyżowania, ale także poprawi w kilku miejscach nawierzchnię drogi. - Asfalt nie jest tutaj jeszcze w fatalnym stanie, bo zaledwie dwa lata temu budowali nam kanalizację i mamy położony nowy "dywanik". Ale skrzyżowanie aż się prosi o przebudowę. Niedawno namalowali nam tutaj nowe linie wyznaczające pasy, ale zrobili to tak dziwnie, że więcej z nimi problemów niż pożytku - mówi Zbigniew Kozik z Kamienia.

Kompleksowego remontu wymaga za to ulica Brzozy na odcinku biegnącym przez gminę Czerwionka-Leszczyny w sołectwie Książenice. Tam asfalt na odcinku kilku kilometrów przypomina sito. Autobusy kursujące na tej trasie i auta muszą zwalniać, do minimalnej prędkości, bo inaczej mogłoby się to skończyć wypadkiem.

Mieszkańcy często musieli naprawiać ogrodzenia swoich posesji po tym, jak kierowcy tracili panowanie nad kierownicą z powodu kiepskiego asfaltu. - Tam już nie ma mowy o łataniu dziur, tylko konieczne jest zerwanie całego asfaltu i położenie nowego dywanika. Przy okazji zrobimy też porządne pobocza i chodnik z jednej strony jezdni - mówi Grzegorz Wolnik, zastępca burmistrza Czerwionki-Leszczyn. Urzędnicy wyliczyli, że na ten remont wydadzą grubo ponad milion złotych.

Mieszkańcy już dziś nie mogą doczekać się początku robót. - W końcu nie będę musiał się martwić, że zawieszenie samochodu zerwę na jakiejś dziurze. Może nasza ulica w końcu przestanie przypominać polną drogę - kwituje Józef Woźniak.

Barbara Kubica - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rybnik.naszemiasto.pl/wydarzenia/922039.htmlWit - Pią Lis 28, 2008 7:00 pm


Zbudują dojazd do autostrady
21.11.2008
Na początku przyszłego roku ma ruszyć przebudowa ciągu ulic: Świerklańskiej, Tkoczówskiej, Błękitnej i Małachowskiego.

- Modernizując te drogi stworzymy sobie łącznik z autostradą A-1, a dokładniej z budowanym tam właśnie węzłem Świerklany. Chcemy stworzyć kierowcom możliwość szybkiego i bezpiecznego dotarcia do autostrady. Poza tym dzięki tej modernizacji stworzymy mieszkańcom możliwość ominięcia bezpośredniego centrum miasta i korków - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Modernizacja dróg odbywać się będzie w trzech etapach i potrwa do 2011 roku. Wartość całej inwestycji to przeszło 21,5 mln złotych.- W przyszłym roku wykonamy pierwszy etap drogi, czyli przebudujemy ulicę Świerklańską, na odcinku od ulicy Kowalczyka do Żeromskiego. Szacujemy, że na ten cel potrzebujemy ponad 8 milionów złotych - wylicza Fudali.

Władze miasta już zgłosiły projekt przebudowy tych dróg do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W ramach popularnych "schetynówek" rząd przeznacza miliard złotych na przebudowę i remont lokalnych ulic. Z tej puli na Śląsk spłynie ponad 61 milionów złotych.

- Są szanse, żeby ściągnąć na naszą inwestycję 3 miliony złotych. Zrobimy wszystko, żeby te pieniądze dostać - mówią urzędnicy. Do budowy drogi dojazdowej do autostrady dołoży się też miasto, które przeznaczyło na ten cel ponad 1,5 miliona. Kolejne 3,5 miliona da kopalnia Jankowice.

Kierowcy już zacierają ręce na myśl o tym, że będzie można szybko dojechać do A-1. - Na razie toniemy w korkach, może ta nowa droga coś zmieni - mówią.

KUB - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rybnik.naszemiasto.pl/wydarzenia/924555.html