ďťż
 
[Silesia Industrial Monuments] Buduj z nami mapę zabytków



Robak - Śro Lut 13, 2008 12:55 pm


Witam! Szanowni forumowicze. Chciałbym zaprosić Was do współtworzenia nowego projektu. Będziemy gromadzić w bazie danych wszystkie zabytki przemysłu oraz zabytki związane z rozwojem przemysłu, które leżą na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. Stworzymy największą taką bazę, by zachować ją dla potomności lub ... mieć co do zaproponowania potencjalnym inwestorom. Chętnych do współredagowania mapy proszę o kontakt mailowy (w celu umożliwienia dostępu do edycji mapy).
Co jak co ale to forum to chyba najlepsze miejsce do zebrania ludzi, bo wiem, że nie jest to wam obojętne zagadnienie, macie wiedzę i zdjęcia. Początkowy zarys mapy, którą będziemy uaktualniać na bieżąco możecie zobaczyć pod tym linkiem:
link do mapy




Bruno_Taut - Śro Lut 13, 2008 1:42 pm
Zwracam uwagę na mylący angielski tytuł projektu. Zagraniczny inwestor może się zdziwić szukając zabytkowej cukrowni na Dolnym Śląsku, a znajdując przędzalnię w Sosnowcu. Abstrahując od tego aspektu, projekt bardzo ciekawy.



salutuj - Śro Lut 13, 2008 1:51 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Bruno_Taut - Śro Lut 13, 2008 2:04 pm
Relacja jest dokładnie odwrotna.




Emenefix - Śro Lut 13, 2008 2:07 pm
Okej. Ale nic nie zastąpi samej inicjatywy. Nazwe mozna jeszcze modyfikować
To do dzieła! Ja się w projekcie osobiście zakochałem I mimo dziesiątek zajęć wspieramy Forumowicze tym bardziej

Potem jakaś wspólna ogólna witryna sie przyda z łatwo rozpoznawalnym adresem i gra gitara



MephiR - Śro Lut 13, 2008 2:11 pm
Skoro jest to spis zabytków techniki, to co tam robi willa Donnersmarcków i zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach? Nie lepiej nazwać to po prostu mapą zabytków metropolii silesia?



Bruno_Taut - Śro Lut 13, 2008 2:15 pm
To zabytki przemysłowe (co można rozumieć jako zabytki ery przemysłowej), a nie zabytki techniki.



Emenefix - Śro Lut 13, 2008 2:26 pm

Będziemy gromadzić w bazie danych wszystkie zabytki przemysłu oraz zabytki związane z rozwojem przemysłu



Robak - Śro Lut 13, 2008 2:56 pm
Co do samej nazwy:
Nazwę zaproponował jeden z uczestników projektu. Wszyscy się na nią od razu zgodziliśmy bo słowo Silesia - tak uważam - po prostu kojarzy się z naszym regionem. Nie słyszałem by ktoś protestował po pojawieniu się Silesii City Center (a nie Upper Silesia City Center) albo dynamicznie rozwijający się regionalny portal mmsilesia.pl Oczywiście ma rację ten, kto uważa, że to nie do końca poprawne; że nie oddaje w 100% obszaru odniesienia, lecz to tylko nazwa. Jestem studentem Geografii i zdaję sobie sprawę co to jest Śląsk, Górny Śląsk, Zagłębie itp. Lecz powtarzam, to tylko nazwa, która ma być atrakcyjna, ciekawa i kilkuwyrazowa (a nie licząca ich kilkanaście byleby precyzyjnie opisać co przedstawia i co ma na celu. Najważniejsza jest idea. Nazwa powinna przynajmniej zachęcić do obejrzenia tego co przygotowujemy, nie musi od razu wszystkiego tłumaczyć.
Poza tym nawet jeśli ktoś zaciekawiony wspomnianą cukrownią we Wrocławiu (:) ) przez pomyłkę trafi na stronę naszego regionu i zobaczy 'naszą', zagłębiowską przędzalnię i się nią zainteresuje to pozostaje nam się tylko cieszyć. Bo może w ten sposób uda nam się wspólnie uratować od degradacji chociaż kilka nietuzinkowych obiektów, które chcemy pokazywać.
A jeśli chodzi o obszar zainteresowań to są nim - jak wspomniał Bruno_Taut - zabytki ery przemysłowej. To nie znaczy, że chcemy pokazywać tylko hale, szyby, wieże ciśnień itp., ale także pałace, dwory, gmachy. To głębsze zagadnienie niż z pozoru się może wydawać, co nie znaczy, że nieprzemyślane

Ps. Tak jak pisze Emenefix. Jeśli ma ktoś ciekawsze pomysły na nazwę tego projektu to jak najbardziej jesteśmy na to otwarci Tym niemniej chciałem pokrótce wyjaśnić nasz wybór co do jej obecnej formy.



salutuj - Śro Lut 13, 2008 3:01 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Wit - Śro Lut 13, 2008 3:42 pm
Nazwą to bym się akurat najmniej przejmował hehe

Czy na mapie zamieszczamy wszelkie istniejące obiekty przemysłowe lub poprzemysłowe czy tylko mające status zabytków?



Robak - Śro Lut 13, 2008 3:51 pm

Czy na mapie zamieszczamy wszelkie istniejące obiekty przemysłowe lub poprzemysłowe czy tylko mające status zabytków?

Wszystkie. I to jest właśnie jeden z najważniejszych elementów projektu. Fajnie Wit, że zapytałeś. Chcemy gromadzić wiedzę na temat wszelakich obiektów przemysłowych i poprzemysłowych. Także tych nieznanych, z pozoru nieciekawych, opuszczonych. Obiekty zabytkowe jak najbardziej, ale jeśli ktoś posiada wiedzę odnośnie zwykłej hali z ciekawą elewacją lub budynku, który niegdyś spełniał funkcję przemysłową, a teraz stoi nieużywany i straszy to także podzielcie się tą informacją. Może dla niektórych nieciekawy dla inwestora okaże się odpowiedni



Emenefix - Śro Lut 13, 2008 7:58 pm
Tak sobie myślę i myślę. W końcu jakaś akcja totalna może być
Widzę na tym forum przynajmniej kilka osób, które mają wiedzę na tyle obszerną, że są w stanie coś zrobić Poza tym kilka osób z zewnątrz.
Przecież ktoś może poinformować o nieczynnym szybie, niedaleko od domu, o którym nikt wczesniej nie miał pojęcia ani nie był szerzej znany.
Potem można nawet podbić do tej akcji logo/patronat/wsparcie oficjalne SMM, może Centrum Dziedzictwa, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, RAŚ czy MM

Zgłaszać się do Robaka



absinth - Śro Lut 13, 2008 8:08 pm
kiedys wiecej jezdzilem po industrialach i mialem bardziej aktualne pojecie, w razie czego sluze pomoca, w kazdym badz razie jesli idzie o te sprawy niezastapiona bedzie z pewnoscia pomoc MGL'a ktory jest istna kopalnia wiedzy w tym przedmiocie, podobnie Void i jeszcze pare osob zagladajacych tu na nasze forum



Robak - Sob Mar 29, 2008 6:16 pm
W ścisłym śródmieściu Gliwic, w odległości około 10 minut od rynku znajdują się stare stajnie, które niegdyś należały do Wojska Polskiego. Do niedawna rozległy wojskowy obszar w centrum miasta popadał w ruinę. Lecz obecnie się to zmienia. Kilka nieruchomości znajdujących się na działkach nr 1355 i 1357 zostało odkupionych od wojska przez Firmę Wektor Inwestycje Sp. z o.o. i sukcesywnie zostają one modernizowane i przekształcane na bardzo popularne obecnie lofty.
Jako pierwsze do przebudowy trafiły stajnie. Składają się na nie dwa budynki parterowe z zagospodarowanym poddaszem. Jeden z nich jest na skraju niniejszej działki tuż przy ulicy Zawiszy Czarnego (pomiędzy Biblioteką Miejską przy ul. Kościuszki oraz Wojskową Komendą Uzupełnień przy ul. Zawiszy Czarnego). Drugi budynek stoi wewnątrz działki.
Teren ten posiada bardzo atrakcyjne położenie. Otóż sąsiaduje on z Parkiem Grunwaldzkim, który to także przechodzi przez kolejne etapy renowacji (istnieje tam niewielki cmentarz żołnierzy radzieckich, wyremontowano już większość alejek i ławeczek, powstały: plac zabaw dla dzieci oraz boisko do koszykówki z parkanem).
Jak zaznacza na swojej stronie internetowej inwestor: "Naszym założeniem jest, aby położony w centrum miasta atrakcyjny teren z zachowaniem dawnych substancji budowlanych wraz z tworzonymi nowymi budynkami odbiegał od norm i standardów, stosowanych przez większą część firm developerskich!
Korzystając z doświadczeń znanych pracowni projektowych, pragniemy stworzyć mieszkańcom kompleksu niepowtarzalną możliwość zamieszkania wygodnie i bezpiecznie w niespotykanym miejscu."
Zdjęcia niniejszego przedsięwzięcia dostępne tutaj



Mies - Nie Kwi 06, 2008 2:14 pm

Skoro jest to spis zabytków techniki, to co tam robi willa Donnersmarcków i zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach? Nie lepiej nazwać to po prostu mapą zabytków metropolii silesia?
Właśnie. Jeżeli zamierzacie umieszczać tam każdą zabytkową willę, to z jednej strony ta mapa może być nieczytalena, a z drugiej nigdy nie będzie zawierała pełnej listy zabytkowych obiektów tego typu (już mniejsza o to co uznać za warte umieszczenia na takiej mapie ze względu na wartości artystyczne). Robiłem kiedyś listę dworów i pałaców znajdujących się na obszarze przemysłowego Górnego Śląska i to jest aż kilkadziesiąt obiektów, więc taka cenna inicjatywa może skończyć się na kilkunastu obiektach różnego typu, z różnych okresów i tak naprawdę niczego nie prezentować. Dodać do tego można kolonie robotnicze, kościoły, kaplice, mauzolea, kamienice, parki, wiejskie młyny, zabytkowe zagrody, spichlerze itd. czyli to wszystko co już można odszukać w Katalogach Zabytków. Nie ma w nich jednak często zabytków techniki i chyba na nich byłoby najlepiej się skupić.



Robak - Pon Kwi 21, 2008 10:19 pm
Macie rację. Nie można się rozdrabniać i umieszczać wszystko co narazie mamy bo w końcu nie będziemy mieli nic konkretnego. Dlatego proponuje skupić się na obiektach stricte poprzemysłowych. I tu nasuwa mi się pytanie. Co uważacie o obiektach powojskowych? Ja uważam, że jak najbardziej mogą się one znaleźć na niniejszej mapie zabytków poprzemysłowych. Jest już zaznaczony na niej jeden taki obiekt (Gliwice - stare stajnie wojskowe). Bardzo proszę o podzielenie się waszą opinią na ten temat.
Jednocześnie chcę zaznaczyć, że do listy obiektów doszedł kolejny. Tym razem z Świętochłowic. Są to 2 wieże wyciągowe po zlikwidowanej już KWK Polska. Link do artykułu znajdziecie na mapie SIM. I jeszcze jedno. Przy artykule są niestety tylko 2 zdjęcia więc jeśli ktoś ma jakieś ciekawe ujęcia tych wież to niech się podzieli



dawid_silesia - Pią Sie 08, 2008 8:26 pm
Pałac w Pławniowicach??? To może też zakon/pałac w Rudach??? :D:D

BTW. Dorzucam wąskotorówkę Gliwice - Rudy - Racibórz



Marek Stańczyk - Sob Sie 09, 2008 5:10 pm
Czy ktoś zna - lub wie że w Bytomiu Łagiewnikach była Lokomotywownia? Jeszcze stoją fragmenty starych hal - kiedyś nalezało to do Huty Zygmunt [już w innym wątku o tym pisałem] Więcej info w moim filmie:
http://pl.youtube.com/watch?v=LhHDZPiyhwM



seir - Pon Gru 15, 2008 11:28 pm
Witam,
Tworzę podobny projekt, ale dotyczący kopalń działających i w likwidacji. Aktualnie jest ich ok. 50. Niektóre nazwane mylnie, ale wszystko z czasem poprawimy.

Link do mapy:
Mapa KWK

Grupa autorów jest zamknięta, ale jeśli macie coś do dodania to piszcie na adres mjenso <małpa> gmail <kropka> com

pozdrawiam!



Marek Stańczyk - Wto Gru 16, 2008 9:06 am


Grupa autorów jest zamknięta, ale jeśli macie coś do dodania to piszcie na adres mjenso <małpa> gmail <kropka> com

pozdrawiam!


Temat jest wdzięczny.... - jednak mało kogo niestety interesuje w kraju, wiem po sobie i po tym co juz zrobiłem w zakładach przemysłowych. Wiecej ludzi z zagranicy to interesuje...
Ilu autorów jest do tych 50 kopalń..?
Samemu to można obskoczyć...
.. ja również parę kopalń wykonałem - w fotografiach panoramicznych. trzeba mieć "mocny" papier by do kilku z nich wejść..
Pozdrawiam!



seir - Śro Gru 17, 2008 6:34 pm
Może i mało zainteresowanych, ale odczuwam braki na internecie w takich informacjach. Jak tylko natrafiam na jakieś dane to wpisuję na mapę, poprawiam błędy itd.

Te 50 kopalń sam naniosłem na mapę, o zdjęciach jeszcze nie ma informacji, ale pomysł dobry, aby wszystkie utrwalić na fotografiach... Jeżeli chodzi o pozwolenia na wykonanie zdjęć to z tym problemu nie ma jeśli kopalnia jest z konkretnym właścicielem, z którym idzie pogadać...

pozdrawiam



Marek Stańczyk - Czw Gru 18, 2008 10:05 am
można by zrobić takie opracowanie.. Ja mam kilka wejść na następny rok do kilku kopalń...
Pozdr!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •