ďťż
 
[Technika] Sposoby wydobycia węgla...



Arolahti - Śro Gru 13, 2006 10:59 am
Witam

Na początek chciałbym się przywitać z wszystkimi

A teraz konkretnie, poszukuję wszelkich informacji na temat Maszyn wyciągowych... Jestem studentem automatyki i robotyki i interesują mnie info związane ze sterowaniem plc tych maszyn(praca będzie pisana pod kątem sterowania za pomocą plc)... oraz wszelkie informacje dotyczące specyfikacji, budowy - w celu uzupełnienie pracy...

Jeśli ktoś takie informacje (materiały) posiada to chętnie przyjmę i oczywiście odpowiednio sie odwdzięczę

Pozdrawiam
Arek




Reds - Śro Gru 13, 2006 7:25 pm
Witam
Jest kilka sposobów wydobywania węgla na powierzchnię. Mógłby ktoś opisac wydobycie za pomoca "skipu" oraz innych metod używanych?



Void - Śro Gru 13, 2006 11:29 pm
Za wikipedią: "Skip jest to naczynie wyciągowe poruszające się w szybie za pomocą lin nośnych i wyrównawczych przeznaczone do transportu urobku z poziomu wydobywczego. Skip porusza się z prędkością do 20 metrów/sekundę."



MGL - Czw Gru 14, 2006 9:40 am
Skip jest przystosowany do pracy w tzw. automacie - czyli cała procedura wydobycia urobku skipem jest zautomatyzowana o ile urządzenie wyciągowe zostało do tego także zmodyfikowane. Nie oznacza to, że maszynisty nie ma wtedy na stanowisku - zawsze jest!
Zastosowanie pojemnych skipów zwykle wymusza przeróbkę starych wież wyciągowych które w epoce wydobywania wagonami w klatkach nie były zbytnio wysokie. Naczynie skipu wyciągane jest na całą swoją wysokość zawsze ponad przenośnik na który wysypuje się węgiel z dolnej klapy skipu - jeśli więc odprowadzenie urobku na nadszybiu nie jest umieszczone na zrębie tylko kondygnację czy dwie wyżej to trzeba sporo nadbudowywać wieżę. I jeszcze jeden aspekt z tym związany otóż stare szyby np. pomocnicze nie miały zbyt duzych srednic więc przy ich późniejszej adaptacji na wydobywczy z naczyniem skipowym te naczynia musza być odpowiednio węższe i z racji tego jeszcze wyższe! Tak było np. na kop. Bytom gdzie na głównym rejonie dawny szyb wentylacyjny przejął rolę skipowego - jego nowa zastrzałowa wieża była smukła i bardzo wysoka.
Także szyb Fortuna I z Kleofasa doskonale obrazuje taką modernizację wieży - na oryginalnej przedwojennej konstrukcji wieży dla jednego przedziału szybowego nadbudowano całkiem nową wysoką wieżę wyciągową.
Naczynie skipowe może mieć także do dwóch klatek u góry swojej konstrukcji - tzw. skipo-klatka.

Skipu na nowoczesnych wieżach basztowych jak (np. Staszic czy Ziemowit itp.) - w których maszynownia jest na głowicy wieszane są nie na jednej ale na 4 linach (tzw. czterolin) - taki sposób zmniejsza kąt opasania liny na kołach pędnych - zmniejsza więc rozmiar całego ustrojstwa oraz zapewnia lepszą stabilizację naczynia podczas jazdy z dużą przędkością!
Także dwuliny (czteroliny nie wiem czy w polsce) stosuje się na typowych wieżach zastrzałowych - np. nieistniejąca już Fortuna II...

Pozdrawiam




polar21 - Pon Gru 18, 2006 6:41 pm
Generalnie skip to metalowa klatka o roznych gabarytach normowanych generalnie srednica szybu.





To drugie zdjecie przedstawia skip 45-cio tonowy. Jak sie dobrze przyjrzec widac stojacego przy skipie czlowieka co tez daje wyobraznie o jego gabarytach

ja tylko dodam ze wlasnie z wzgledow opisanych przez Marka skipy zamonotwane w szybach starych XIX-wiecznych koplni maja ograniczona pojemnosc np. 7,5
tony (KWK Rozbark). Takich ograniczen nie ma oczywiscie w nowo wybudowanych wiezach basztowych. Np. wieza szybu I KWK Staszic byla wyposazona juz w cztery 18-tonowe skipy co zapewnialo juz duza zdolnosc wydobywcza.

Obecnie mamy tendencje do zwiekszania pojemnosci skipow co oczywiscie wiaze sie z ograniczeniem kosztow wydobycia.

Najwieksze skipy w Polsce zamontowane sa jak mi sie wydaje na szybie 1.3 kopalni Bogdanka o pojemnosci 35 ton.
Nieco mniejsze w szybie R-2 kopalni miedzi Rudna (33 i 30 ton).

Z kopaln Slaskich wydaje mi sie ze najpojemniejsze skipy zamnotwane sa w KWK Piast, ale nie jestem w stanie zweryfikowac prawdziwosci tej tezy.

NA koniec filmik przedstawiajacy rozladunek skipu.

http://www.youtube.com/watch?v=ESXihBz9i2g


Skip jest przystosowany do pracy w tzw. automacie - czyli cała procedura wydobycia urobku skipem jest zautomatyzowana

No byc maszynista szybu wydobywczego to najlepsza fucha na kopalni. Siedzi sie w klimatyzowanej kabinie powiedzmy 60 m nad ziemiaa a poniewaz caly kompleks

wydobywczy jest zautomatyzowany rola maszynisty ogranicza sie w zasadzie fdo kontroli pracy urzadzenia.
Z tego co sie orientuje praca maszynistow traktowana jest tak samo jak praca pod ziemia ze wszystkimi przywilejami gornikow dolowych

Drugim czesto stosowanym sposobem wydobycia urobku za pomoca tasmociagu po upadowej. Ten system stosowany jest raczej w kopalniach w ktorych zloe zalega na

niewielkiej glebokosci. Wowczas transport pionowy stosowany jest do przewozu ludzi i materialow.

Nalezaloby sie spodziewac ze wraz ze wzrostem sredniej glebokosci eksploatowanych pokladow bedzie sie zwiekszac rola transportu pionowego.
Mamy oczywiscie odstepsta od reguly. Pare lat temu w KWK Janina zdecydowano sie na wybudowanie upadowej (jak to okreslono w celu ograniczenia kosztow) mimo ze w latach 60-tych zglebiono szyb wydobywczy III.



polar21 - Pon Gru 18, 2006 6:47 pm
i jeszcze opsis ze strony producenta

Skipy przeznaczone są do ciągnienia urobku urządzeniem wyciągowym zabudowanym w szybie. Do prowadzenia skipów w szybie po stalowych prowadnikach służą prowadnice toczne zabudowane na głowicy i pod ramą dolną. Do zabezpieczenia prowadzenia i do awaryjnego hamowania w zgrubionych prowadnikach służą prowadnice ślizgowe. Do prowadzenia skipów w przerwach prowadników służą ślizgi na bokach głowicy, pojemnika i ramy dolnej. Głowice skipów przewidziane są do rewizji szybu i wyposażone są w barierkę i zdejmowany daszek ochronny. Skipy mogą być dzielone. Łączenie w całość odbywa się na zrębie szybu za pomocą złączy śrubowych. Pojemniki skipów mogą być wyłożone wymiennymi blachami trudnościeralnymi, które zapewnią długie użytkowanie pojemnika. Ścianę czołową przeciwną do zasypu można wykonać z wykładziną drewnianą lub z poliuretanu oraz zamocować na niej amortyzatory przeciwkruszeniowe. Pojemniki skipów wyposaża się w klapę z nożycowymi mechanizmami zamykającymi lub gilotynowymi. Skipy przystosowane są do zawieszenia lin nośnych i lin wyrównawczych.
Do skipów wykonujemy przeciwciężary.
Skipy składają się z zasadniczych elementów:
- głowicy,
- członu zasypowego,
- pojemnika,
- klapy pojemnika z nożycowym mechanizmem zamykającym lub gilotynowym,
- ramy dolnej,
- cięgieł nośnych,
- daszka ochronnego,
- barierki ochronnej,
- prowadnic ślizgowych skrajnych i pośrednich,
- prowadnic tocznych.




Reds - Pon Gru 18, 2006 9:16 pm
A mam takie pytanko do polara21 oraz do Marka:
Skąd tyle wiecie na temat górnictwa, przemysłu??



MGL - Pon Gru 18, 2006 9:35 pm

A mam takie pytanko do polara21 oraz do Marka:
Skąd tyle wiecie na temat górnictwa, przemysłu??


Jeśli chodzi o mnie, to tak już mi pozostało. Stopniowe rozgryzanie kwestii technicznej - jak to działa nastało u mnie dość wcześnie bo Kopalnie zacząłem rysować w wieku przedszkolnym, a puste kartki do rysowania przynosił mi ojciec z pracy [był z tym wtedy pewien problem jakby kto nie wiedział] - idealnie białe były zwykle rewersami fragmentów odbitek ozalidowych z Biura Projektowego w którym pracował Bloki rysunkowe dopiero później stały się bardziej dostępne.
Do dziś mam większość tych rysunków!

Tak to było.



polar21 - Wto Gru 19, 2006 2:59 pm

Z kopaln Slaskich wydaje mi sie ze najpojemniejsze skipy zamnotwane sa w KWK Piast, ale nie jestem w stanie zweryfikowac prawdziwosci tej tezy.

Z materialow ktore mam wynika ze na Piascie w 86r. były zamontowane skipy 30-tonowe (pytanie czy od tego czasu nie wymieniono ich na wieksze).


A mam takie pytanko do polara21 oraz do Marka:
Skąd tyle wiecie na temat górnictwa, przemysłu??


No w moim przypadku romans z gornictwem zaczął sie dosyc pozno. Pochodze z rejonu gdzie gornictwo jest glownym pracodawca i glowna przyczyna rozwoju regionu, moj ojciec byl nawet geologiem na kopalni, ja jednakze nie mam nic wspolnego z gornictwem, pracuje w całkiem innej branży.

Natomiast zaczoąłem sie interesoweac tymi tematami po pierwszej wizycie na dole na praktyce studenckiej kiedy bylem pod ogromnym wrazeniem tego co zobaczylem.

Potem jeszcze dwa razy zalatwialem sobie praktyke na koplani, ale tak naprawde chodzilo mi o to zeby zjechac na dol lub zobaczyc inne interesujace obiekty (np. wieze wyciagowa szybu wydobywczego).

No i tak mi juz zostalo
W sumie to ludzie sie dziwia jak im mowie co mnie interesuje z moja zona na czele, ktora stara sie nieco utemperowac moje zainteresowania

A jesli chodzi o informacje to zbieram sobie taka rozna litereature badz artykuly prasowe na ten temat.



wolff - Wto Cze 24, 2008 1:49 pm

Z tego co sie orientuje praca maszynistow traktowana jest tak samo jak praca pod ziemia ze wszystkimi przywilejami gornikow dolowych

No to kolego źle się orientujesz, nawet sygnaliści na szybach dzielą się na tych dołowych (sygnalista międzypoziomowy) jak i na powierzchniowych. To samo z maszynistami maszyn wyciągowych. Jeżeli ma wpis w "zatrudznieniu" (umowie o pracę) maszynista szybikowej maszyny wyciągowej wtedy ma przywileje dołowe, jeżeli tylko ma wpisane - maszynista maszyny wyciągowej to "klapa", jest traktowany jak pracownik powierzchni. Nawet Sąd Pracy mu nie pomoże, chyba że ma świadków że obsługiwał międzypoziomowe szybikowe maszyny wyciągowe na cały okres zatrudnienia.



kiwele - Wto Cze 24, 2008 2:33 pm

Z tego co sie orientuje praca maszynistow traktowana jest tak samo jak praca pod ziemia ze wszystkimi przywilejami gornikow dolowych

No to kolego źle się orientujesz, nawet sygnaliści na szybach dzielą się na tych dołowych (sygnalista międzypoziomowy) jak i na powierzchniowych. To samo z maszynistami maszyn wyciągowych. Jeżeli ma wpis w "zatrudznieniu" (umowie o pracę) maszynista szybikowej maszyny wyciągowej wtedy ma przywileje dołowe, jeżeli tylko ma wpisane - maszynista maszyny wyciągowej to "klapa", jest traktowany jak pracownik powierzchni. Nawet Sąd Pracy mu nie pomoże, chyba że ma świadków że obsługiwał międzypoziomowe szybikowe maszyny wyciągowe na cały okres zatrudnienia.



wolff - Wto Cze 24, 2008 3:49 pm
Wiele się w przepisach emerytalnych pozmieniało, jedne na lepsze inne na gorsze.
Kiedyś nie było tzw. "listy stanowisk" i można było w świadectwach pracy przekazywanych do ZUS wpisyać dowolną nazwę zawodu byle było zaznaczone że "na dole", w tej chwili już taki "numer" nie przechodzi a zapisy w kartach pracy pozostały niezmienione. Osobiście miałem problemy z wcześniejszym przejściem na wcześniejszą emeryturą pomimo że pracowałem na dole. Jak przyjmowałem sie na kopalnię (kopalniana straż pożarna) to nie było rozgraniczeń - wszyscy strażacy zjeżdżali na dół do prac zabezpieczania porzeciwpożarowego dołu kopalni. Do naszych obowiązków należało zabezpieczanie ścian, przodków, chodników, przekopów oraz wszystkich komór i urządzeń na dole w sprzęt p.poż według wytycznych MGiE. (Ministerstwo Górnictwa i Energetyki)
W dziale zatrudnienia w kartotece miałem wpisane "strażak na dole". Lepszym numerem był podział czyli numeracja oddziałów gdzie nr od 1-50 to były oddziały dołowe a powyżej odziały powierzchni, akurat straż na naszej kopalni był to oddział nr 72 z czego wynikało że pracownicy są pracownikami powierzchni.
Gdybym na emeryturę przechodził przed rokiem 1990 nie było by żadnego problemu.
Wszystko zależało od dyrektora zakładu jak sobie poustawiał oddziały i związaną z nimi pracę. Naszemu akurat pasowało żeby to strażacy obsługiwali dół kopalni.
Problem powstał z chwilą powstania tzw "listy stanowisk dołu kopalni" gdzie nie było stanowiska "strażak" ponieważ na innych kopalniach te same prace wykonywali pracownicy np wentylacji wyznaczeni przez sztygara oddziałowego.
Ja uzyskałem prawo do wcześniejszej emerytury w 2003 jednak rok trwały przepychanki pomiędzy kopalnią i ZUSem. Cała sprawa zakończyła się w Sądzie Pracy gdzie udowodniłem 25 lat pracy pod ziemią i w roku 2004 przeszedłem na emeryturę czyli rok później mając 26 lat dołu.
To samo stało sie z sygnalistami i "maszyniokami" - rozgraniczyli stanowiska na powierzchniowe i dołowe i jeżeli ktoś wcześniej (przed 1990 rokiem) miał źle wpisane stanowisko do karty zatrudnienia to ma lub będzie miał problemy z ZUSem.



stolek - Nie Paź 26, 2008 7:40 pm
Witam
Ostatio czytam sobie książkę "górnictwo w czasie i przestrzeni" z Polskiego kongresu górniczego.
Wśród wielu przykładów wież wyciągowych, cechowni i innych obiektów o ciekawej architekturze są wymieniane maszyny wyciągowe.
Jest napisane min o przejściu z maszyn bębnowych na tarcze cierne z powodu zbytniego zwiekszania sie wymiarów bębnów.
I tu mam pyt:
Przykładem ogromnej maszyny bębnowej jest:
Szyb Zbigniew z 1897 roku gdzie średnica bębna wyniosła uwaga uwaga 7.2m !
Czy ktoś coś słyszał o tym szybie, a raczej maszynie??



Palililumpa - Nie Lis 23, 2008 4:01 pm
Witam. Nie wiem czy to o ten szyb Zbigniew chodzi ale znalazłem coś takiego

Szyb Zbigniew to ten bliżej.



Przekrój





Wit - Śro Lis 26, 2008 7:15 pm


Maszyny zastąpią górników
dziś
Nowoczesna kopalnia będzie wyglądać tak: zamiast górników sprzężone ze sobą zdalnie sterowane olbrzymie maszyny. Na powierzchni sztab specjalistów pracujących za pomocą joysticków i komputerowych myszek. A wszystko pod czujną kontrolą wielu kamer i internetowych systemów informatycznych.

To nie filmowy scenariusz. Zdaniem ekspertów z katowickiej fabryki maszyn i urządzeń górniczych Famur całkowicie bezzałogowa obsługa ścian wydobywczych w kopalniach będzie możliwa już w 2020 roku.

- To przełom w systemie nadzorowania i monitorowania maszyn górniczych. Pierwszym z nich jest system e-kopalnia, który stanowi układ nerwowy systemu maszyn pracujących pod ziemią, drugim będzie e-kompleks zarządzający tzw. pracą w ścianie - mówi Ryszard Bednarz, wiceprezes zarządu grupy Famur, odpowiedzialny za badania i rozwój.

Ten pierwszy etap już jest możliwy do wprowadzenia, jego niektóre elementy są testowane m.in. w katowickiej kopalni Staszic. Realizacja drugiego etapu będzie oznaczała, że górnicy nie będą potrzebni przy wydobyciu, bo praca będzie w pełni zautomatyzowana.

System e-kopalni był hitem ostatnich Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa w Katowicach - otrzymał nagrodę w kategorii nowość.

Sami inżynierowie ostrożnie wypowiadają się o zastąpieniu na dole górników maszynami. W ich opinii chodzi bardziej o wycofanie załóg z rejonów najbardziej ekstremalnych i niebezpiecznych.

Sami górnicy są jak najbardziej za. Uważają, że maszyny mogłyby pomóc im wykonywać najtrudniejsze zadania na dole. Powątpiewają jednak, czy taki system jest w ogóle możliwy do wprowadzenia. Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce: - Oczywiście, że bezpieczniej wysłać w zagrożony rejon maszynę niż człowieka, ale obawiam się, że szybko to nie nastąpi. Dzisiaj na inwestycje w kopalniach nie ma pieniędzy, a taki system kosztuje grube miliony - mówi Czerkawski.

Katowicki Famur chwali się opracowaniem systemu bezzałogowej obsługi górniczych ścian wydobywczych. Inżynierowie z Polskiego Centrum Techniki Górniczej (spółka z grupy Famur) stworzyli nowatorskie rozwiązanie e-kopalni, które na niespotykaną dotąd skalę zakłada zdalną diagnostykę pracy podziemnych urządzeń.

Dół kopalni w przyszłości ma być wielkim połączeniem komputerów, serwerów, sieci teleinformatycznej z maszynami, które będą odpowiadały za wydobycie i bezpieczeństwo. Na razie nie mówi się o zastąpieniu górników bezzałogowymi kompleksami, ale o wprowadzeniu ich w miejsca, gdzie jest najbardziej niebezpiecznie.

- Wyeliminowanie konieczności bezpośredniej i bieżącej obsługi maszyn oraz urządzeń oznacza, że mniej ludzi będzie przebywało w strefach niebezpiecznych. Jestem przekonany, że maszyny nigdy nie zastąpią pracy człowieka, mogą mu ją jedynie ułatwić - mówi Ryszard Bednarz, wiceprezes zarządu w Famurze.

Czy komputery czuwające nad pracą w kopalni to nie jest zbyt śmiała wizja?

- Elementy tego systemu, pod względem posiadanych możliwości, nie ustępują urządzeniom stosowanym w rozwiązaniach powierzchniowych np. przy zarządzaniu produkcją. Ich niezwykłość polega na tym, że przystosowane są do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach kopalnianych - wyjaśnia Bednarz.

System e-kopalni był prezentowany na ostatnich, tegorocznych Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa w Katowicach. Bacznie przyglądali mu się m.in. przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której kopalnie od lat uchodzą za najbardziej niebezpieczne. Występują tam w większości najwyższe zagrożenia wybuchem metanu.

- Bezzałogowe maszyny mogłyby pracować na prostych odcinkach. A u nas teren geologicznie jest bardzo trudny, występują liczne uskoki. Musielibyśmy poczekać na wyniki testów które dadzą odpowiedź na pytanie, jak się sprawdzą w takich warunkach - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Sami górnicy są jak najbardziej "za". Zbigniew Juskowiak od 23 lat pracuje w kopalni Jas-Mos. - Lepiej wysłać maszynę niż człowieka, ale trudno mi uwierzyć, że to się sprawdzi. Na dużych halach badawczych może to i działa, ale w warunkach dołowych, trudnych, awarie to normalka. Dostajemy czasami sprzęt najnowszej generacji, ale często nie wytrzymuje próby czasu. Nie wyobrażam sobie, by maszyny działały bezawaryjnie - mówi.

Zdaniem górniczych ekspertów, bezzałogowe wydobycie za 20 lat to realny scenariusz. Zwłaszcza, że kopalnie sięgają po węgiel coraz głębiej, gdzie jest coraz niebezpieczniej. W latach 90. w kopalniach wydobywano węgiel z 2500 ścian, dziś jest ich zaledwie 170.

- Dają 84 mln ton węgla rocznie, tylko dwa razy mniej niż w latach 90., choć ich liczba zmniejszyła się siedmiokrotnie - wylicza Jerzy Markowski, były minister górnictwa. - Jak się pod koniec lat 70. zatrudniałem w kopalni, na ścianie pracowało 300 górników, a wydobywaliśmy 700 ton węgla na dobę. Gdy się zwalniałem w 1995 roku robiło już tylko 30 ludzi, a wydobycie wzrosło do 7 tysięcy ton! Więc nie zdziwię się, gdy za 20 lat ludzie będą zbędni. Już teraz górnik na dole nie jest rębaczem, obsługuje nowoczesne kombajny i zmechanizowane obudowy - wyjaśnia Markowski, który wiele lat był dyrektorem kopalni Budryk, w której obecnie trwa inwestycja pogłębienia pokładów do 1300 metrów.

Takie roboty czekają także kopalnie Kompanii Węglowej. Do Budryka dobije w przyszłości kopalnia Bielszowice, która sięgnie po pokłady leżące na 1300 metrach. Podobnie w kopalniach Rydułtowy-Anna, Szczygłowice i Knurów. Dlatego waśnie tam rozważana jest możliwość montażu w przyszłości systemu e-kopalni.

- Ale pod warunkiem, że będzie sprawdzony i przetestowany w górniczych warunkach - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.

- Na takich dużych głębokościach warunki pracy to prawdziwe piekło - mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce. Ale daleki jest od twierdzenia, że maszyny zastąpią ludzi. - Przecież musi je ktoś zwieźć na dół, zamontować, nadzorować. Dzisiaj na inwestycje w kopalniach nie ma pieniędzy, a taki system kosztuje grube miliony. Więc to też może być przeszkodą w ich stosowaniu - mówi Czerkawski.

W Famurze nie podają konkretów.- Koszty wdrożenia e-kopalni zależą od rozbudowy systemu. Od kilku do kilkunastu milionów złotych - wyjaśnia Ryszard Bednarz.

300 ludzi pracowało przy ścianie wydobywczej w latach 70. Dziś wystarczy 30.

Jacek Bombor - POLSKA Dziennik Zachodni

http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/927236.html



WOJCIECH - Pon Mar 30, 2009 2:42 pm
Jako że jest to technika górnicza, postanowiłem umieścić to tutaj.A więc rodzaje zbiorników podsadzkowych ( coś dla packi28 ), przepraszam za niską jakość zdjęć ( z komórki ) ale wciąż nie mam skanera i chyba bedę musiał kupić nowy - bo naprawa jest zbyt kosztowna.






Wszystkie fotki pochodzą z książki Zasady projektowania kopalń część VII, projektowanie powierzchni kopalń wegla,wyd.Śląsk K-ce 1965 r.



packa28 - Pon Mar 30, 2009 3:05 pm
Dzięki Wojciech .



WOJCIECH - Pon Mar 30, 2009 3:15 pm
Jak to mówią tutaj w Anglii: You are welcome packa28! Jutro postaram się ustawić najbardziej optymalne ustawienie na komórce, aby było bardziej wyraźnie nastepnym razem.Napisz co chcesz z mostów - to poślę, co Cię interesuje ( może szczegółowe wymiary itp. )to znajdę i poślę.Ale jutro, bo jestem dziś zbyt zmęczony po pracy.



WOJCIECH - Pon Mar 30, 2009 7:39 pm
Przekrój przez łapadło ( spadachron )na głowicy naczynia klatkowego:

I urządzenie skipowe szybu, po zastrzałach i budynku sortowni można poznać, że jest to przekrój przez urządzenie skipowe dawnego szybu Mościcki kop. Prezydent ( później Polska ), który stoi do dzisiaj w Chorzowie:




WOJCIECH - Czw Kwi 02, 2009 12:13 pm
Kilka fotek stron z książki Zasady projektowania kopalń ( mosty i podsadzkownie ):







packa28 - Czw Kwi 02, 2009 1:39 pm
Wojciech,a nie wiesz przypadkiem jakiego mostu zsypowego jest to zdjęcie?



WOJCIECH - Czw Kwi 02, 2009 2:31 pm
Niestety nie.I nie sądzę, aby udało się to ustalić, ponieważ jest to fotografia wykonana w celu przykładu mostu podsadzkowego.Książka pochodzi 1978 roku i tego mostu może już dawno nie być.



packa28 - Czw Kwi 02, 2009 2:40 pm
A to szkoda.



WOJCIECH - Czw Kwi 02, 2009 6:39 pm
Dalej o technice podsadzania:
Schemat mostu podsadzkowego,

i rysunek wagonu samowyładowczego powszechnie używanego do dzisiaj do transportu piasku ( tzw. typ pyskowicki ),




WOJCIECH - Nie Kwi 05, 2009 8:04 pm
Przekrój przez wieżę szybową basztową i poszybie jak sądzę taka jest na szybie wydobywczym kop. Ślask:




WOJCIECH - Sob Kwi 11, 2009 8:12 pm
Świąteczny prezent dla Forumowiczów
Tabela przedstawiająca maszyny wyciągowe produkcji Zakładów Urządzeń Technicznych Zgoda w Świetochłowicach.Tabelę tą wykonałem na podstawie listu referencyjnego ZUT Zgoda - jaki zabrałem z ówczesnych Targów Górnictwa i Energetyki Simmex w katowickim Spodku w latach dziewięćdziesiątych.Kompedium wiedzy nt. niemal wszystkich zainstalowanych maszyn wyciągowych w polskich i zagranicznych kopalniach produkcji Zgody:
K-5000/800 5400 12/10 800 O C A 1961 WAPNO ( kop.soli )

K-5000/800 5400 12/6 900 O C A 1959 ROZBARK

K-7000/300 10000 16/- 872 O S L 1959 PSTROWSKI

K-5000/800 4000 10/8 733 O C A 1959 NOWY WIREK

K-5000/1100 7200 12/8 492 O C L 1951 BIERUT

K-6500/1600 1200015,4/- 830 O S L 1959 NOWY WIREK
K-6000/1600 7500 14/- 569 O C/S L 1960 MOSZCZENICA

K-6000/1600 5600 12/8 560 O S L 1961 ROZBARK

K-6000/1600 7500 14/- 350 O C L 1961 CZERWONE ZAGŁĘBIE

K-5000/1100 7500 14/- 480 O S L 1959 SOSNOWIEC

K-6000/1600 7000 12/8 650 O C L 1963 MYSŁOWICE

K-K-7000/2 x 1100 10000 16/- 850 O S L 1961 ZIEMOWIT

K-6000/1600 7500 14/10 750 O C L 1961 SZCZYGŁOWICE

K-6000/1460 7500 14/10 490 O C L 1962 SZCZYGŁOWICE

K-6000/1600 7500 14/- 455 O S L 1963 BIERUT

K-6000/1600 7500 14/12 630 O C L 1966 LU-CJA-TO ( Chiny )

K-6500/2400 9000 15,3/- 420 O S L 1967 LU-CJA-TO ( Chiny )

K-5000/800 4200 12/- 890 O S A 1962 VICTORIA

K-5000/800 5400 10/6 540 O C A 1963 BOBREK

K-5000/800 4800 10/6 751 O C A 1963 MOSZCZENICA

K-6500/2400 10000 15,3/- 490 O S L 1963 SZCZYGŁOWICE

K-5000/800 5000 10/6 640 O C A 1967 MICHAŁ

K-6500/2400 10000 15,3/- 630 O S L 1964 ANDALUZJA

K-6500/1600 10000 15,3/10 824 O C L 1965 WIECZOREK

K-6500/2400 12000 15,3/12 800 O C L 1966 HALEMBA

K-6500/2400 12000 15,3/- brak danych O S L 1967 KŁODAWA
( kop.soli )

K-6500/1600 19400 15/12 728 O C L 1966 MIECHOWICE

K-5000/1100 6000 12/8 450 O C L 1975 POLSKA

K-6000/17000 7500 15/12 665 O C L 1963 RADZIONKÓW

K-6500/1600 10000 14/10 600 O C L 1968 SUDAMDIH
( Indie )

K-5000/800 5000 10/10 774 O C A 1969 DYMITROW

K-6000/1700 10000 15/12 660 O C L 1966 JULIAN

K-5000/1000 8400 10/10 440 O C A 1971
SIEMIANOWICE

K-5000/1000 8400 10/10 760 O C L 1963 ZIEMOWIT

K- 5000/1100 8400 16/12 600 O C L 1969 DĘBIĘŃSKO
K-6000/1600
10000 16/12 800 O S A 1965 A-O-Z
( Korea )

K-5000/800 4000 16/- 800 O S A 1965 A-O-Z
( Korea )

K-5000/800 10000 12/- 800 O S A 1965 GO-GAN-WON
( Korea )

K-5000/800
4000 12/- 800 O S A 1965 GO-GAN-WON
( Korea )

K-5000/800
4000 12/- 800 O S A 1965 A-O-Z
( Korea )

K-5000/800 4000 12/- 1600 O S L 1968 SUDAMDIH
( Indie )

K-5000/800 4000 12/- 850 O S L 1964
SZCZYGŁOWICE

K-6000/1600 4000 14/- 438 O S L 1969 JULIAN

K-6500/2400 4000 15,3/- 320 O S L 1972 CZERWONA GWARDIA

K-6000/1600 10000 14/- 800 O S L 1967 GLIWICE

K-6000/1600 10000 14/- 842 O C A 1967 POLKOWICE

K-6000/1600 10000 14/- 250 O S A 1967
LENIN

K-6000/1000 12000 12/12 430 O S L 1974 GEN.ZAWADZKI

K-5000/800 10000 10/- 826 O C A 1967 POLKOWICE

K-6000/1600 10000 14/- 672 O C A 1969
WUJEK

K-6000/1000 5000 12/12 600 O C L 1974 MONIDIH
( Indie )

K-5000/800 8000 12/12 620 O S L 1965 ANDALUZJA

K-6000/1600 8000 14/10 726 O C L 1968 BORYNIA

K-6500/2400 4700 15/- 702 O C L 1968 DĘBIĘŃSKO

K-6000/1600 7500 14/12 720 O C L 1969 MIECHOWICE

K-6000/1600 12500 14/12 440 O S L 1971 SOSNOWIEC

K-6500/2400 10000 15/12 717 O S L 1969
WUJEK

K-6000/1600 10000 14/- 718/943 O C L 1969 ZOFIÓWKA

K-6000/1600 10000 15/- 750 O S L 1972 SOBIESKI

K-6500/2400 7500 15/- 695 O S L 1973 WAŁBRZYCH

K-6500/1600 12000 16/10 630 O C L 1972 WIECZOREK

K-6500/1600 13000 14/- 654 O S L 1974 RADZIONKÓW

K-6000/1600 10000 15/10 778 O C L 1974 RYDUŁTOWY

K-6500/2400 10000 14/- 440 O S L 1974
BOŻE DARY

K-6000/1600 10000 15/- 685 O S L 1974 ROZBARK

K-6500/2400 10000 14/12 705 O C L 1974
XXX – LECIA PRL

K-6000/1600 9000 15/10 464 O C L 1973 KATOWICE

K-5000/1100 10000 13/- 365 O S L 1975 GOTTWALD

K-5000/1450 7500 13/12 356 O C L 1978 JANINA

K-6000/2000 7500 13/12 810 O C L 1975
PIAST

K-6000/2000 10000 13/12 810 O C L 1975
PIAST

K-6500/2000 10000 13/10 556 O C L 1976 SILESIA

K-6500/2400 10000 13/- 720 O S R 1976 GOTTWALD

K-6500/2400 12500 16/- 835 O S L 1976
1 – MAJA

K-6500/2400 12500 13/- 677 O S L 1976 KAZIMIERZ – JULIUSZ

K-6500/2400 12500 13/- 552 O S L 1977 ZABRZE PORĘBA

K-6000/2000 12500 14/- 510 O S L 1976 JAWORZNO

K-6500/2400 8750 10/10 745 O C 1982 BRZESZCZE

K-5000/1000 12500 10/10 628 O C 1980
PIAST

K-5000/1000 6000 10/10 brak danych brak danych1986 ROZBARK

K-5000/900 6000 brak danych brak danych brak danych 1988 WIECZOREK

K-5000/1450 6000 brak danych brak danych brak danych 1990 POLSKA

BB-5000/700 3520 9,2/9,2 565 O C A 1954 SILESIA
BB-4000/700 3900 10/10 282 O C A 1957 BARBARA - WYZWOLENIE
BB-5000/800 4000 12/6 456 O C A 1959 ZIEMOWIT
BB-5000/1100 6000 12/10 480 O C A 1962 WESOŁA
BB-4000/800 6000 8/- 250 O S A 1960 NIWKA - MODRZEJÓW
BB-4000/800 6000 8/6 230 O C A 1963 NIWKA - MODRZEJÓW
BB-4000/800 4000 8/6 500 O C A 1969 GRODZIEC
BB-4000/800 6000 8/6 240 O C L 1974 MILOWICE
BB-5000/1000 4000 10/8 650 O C A 1967
Nr 2 Korea
BB-6000/1600 8000 14/12 404 O C L 1974 GEN.ZAWADZKI
BB-6000/1600 8100 14/12 471 O C L 1975 WAŁBRZYCH
BB-4500/1600 14000 10/- 238 O S L 1974
POMORZANY
BB-5000/1100
10000 12/10 400 O C L 1961 LENIN
BB-5000/2000
6000 10,6/10,6 610 O C L 1982 Korea
BB-5000/2000
6000 10,6/10,6 610 O C L 1982 Korea
B-5000/2x100/Pst 2300 8/6 1200 O – A 1975 BYTOM
B-5000/2x100/Pst 2300 8/6 1200
O – A 1979 LUBIN
B-5000/2x1000 b.d. brak danych brak danych
brak danych 1985 KOPEX
B-5000/2x1000 b.d. brak danych brak danych
brak danych 1985 KOPEX
B-5000/2x1000 b.d. brak danych brak danych
brak danych 1985 KOPEX
2L-5000/1100 10000 12/10 520/800
O C L 1973
GLIWICE
2L-5000/1100 10000 12/10 520/800 O C L 1974 GLIWICE
2L-6000/1000 20000 5/- 950
O C L 1977
RUDNA
2L-6000/1000 10000 14/12 765
O C L 1974
WUJEK
2L-5000/2000 10000 13/12 708/933
O C L 1974
XXX - LECIA PRL
2L-5000/2000 10000 13/12 583/1033
O C L 1974
XXX - LECIA PRL
2L-5000/2x2000 22000 13,6/- 924
O S L 1976
BIELSZOWICE
2L-6000/2400 12500 15/12 744
O C R 1979
LUBIN
2L-6000/2400 10000 16/12 960
O C R 1979
ZAGŁĘBIE LUBELSKIE
2L-6000/2x2000 22000 13,6/- 766
O S L 1979
BOBREK
2L-5000/2000 12000 13,4/12 876,8
O C R 1979
NOWA RUDA
2L-6000/2400 12500 15/12 950
O C R 1979
SOŚNICA
2L-6000/2400 12500 15/12 950
O C R 1979
SOŚNICA
2L-5000/1450 7500 16/12 488
O S R 1979
SILESIA
2L-6000/2400 12500 12/12 1030
O C R 1979
HALEMBA
2L-5600/1200 12500 6/- 745
O C L 1979
POLKOWICE
2L-5000/2000 11000 10,8/- 460/660
O C R 1979 Chiny
2L-5000/2000 11000 10,8/- 460/660

O S L 1978 Chiny
2L-5000/2000 11000 10,8/- 460/660

O S L 1978 Chiny
2L-5000/2000 11000 10,8/- 460/660
O S L 1979 Chiny
2L-5000/2000 1100 10,8/- 1030 O S L 1979 MANIFEST LIPCOWY
2L-5000/1450 1290 16/16 864/943 O C R 1979 ZAGŁĘBIE LUBELSKIE
2L-6000/2400 10000 16/16 960 O S/ C R ZAGŁĘBIE LUBELSKIE
2L-6000/2x20000 22500 16/- 695/1095 O C R SUSZEC
2L-5000/2000 12000 16/12 1100 O S R 1982 RUDNA
2L-6000/2x2000 22000 16/- 504 O C L 1985 MURCKI
2L-5000/1450 10000 13/12 650/1015 O C R
1986 KNURÓW
2L-5000/2000 12000
10,9/10,9 899 O C L 1983
BRZESZCZE
2L-5000/2000 10000 16/12 856/556 O C L 1986 CHWAŁOWICE
2L-6000/2000 10000 16/12 856/1006 O C L 1986 CHWAŁOWICE
2L-6000/2x2000 10000
11/11 505/800 T C L 1987
CZECZOTT
2L-5000/2000 10000 11/11 650/900 O C L 1982 CZECZOTT
2L-5000/2000 12000/20000
16/12 441/950 O S/C R 1987
NIWKA – MODRZEJÓW
2L-5000/2000 4400
12/12 413/1000 O C L 1987
BOLESŁAW ŚMIAŁY
2L-5000/2000
12000 10,9/10,9 302/537 O C L 1987
JANINA
2L-5000/2000 10000
11/11 621/940 O C L 1986 CZECZOTT
2L-6000/2400 2500
14/12 719/1315 O C L 1987
BUDRYK
2L-5000/2000 10000 11/11 638/950 O C L 1987
CZECZOTT
2L-6000/2400 12500 13/12 1050 O C L 1987
ŚLĄSK
2L-5000/2000 12000 10/10 821/1300 O C L 1987 ZABRZE
2L-6000/1000 10000 4,8/4,8 820/1020 O C L 1987 KRUPIŃSKI

2L-6000/2x20000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1987 KRUPINSKI

2L-5000/2000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1988 GOTTWALD

2L-6000/2400 b.d. brak danych brak danych brak danych 1989 BUDRYK
2L-6000/2400 b.d. brak danych brak danych brak danych 1989 MORCINEK

2L-5000/1450 b.d.
brak danych brak danych brak danych 1989 MURCKI
2L-6000/2400 b.d. brak danych brak danych brak danych
1990 BOGDANKA

2L-5000/2000 b.d. brak danych brak danych brak danych
1990 BOLESŁAW ŚMIAŁY
2L-6000/2400 b.d.
brak danych brak danych brak danych 1990 RUDNA
2L-5000/2000 b.d. brak danych brak danych brak danych
1990 ZIEMOWIT
2L-6000/2000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1990 NIWKA – MODRZEJÓW
2L-5000/2000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1991 CZERWONA GWARDIA

2L-5000/2000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1991 JAWORZNO

4L-3400/2400 10000 16/12 1000 T C L 1965 MARCEL
4L-3400/2400 18000 16/10 795 T S L 1965
WUJEK

4L-3400/2400 12500 16/12 1000 T C L 1967 ZABRZE

4L-4000/3000 15000 16/- 850 T S R 1967 STASZIC

4L-2500/1000 5000 10/10 510 T C A 1965 SZOMBIERKI

4L-4000/3000 15000 16/- 900 T S R 1968 STASZIC

4L-2500/1000 7000 12/10 795 T C A 1965
LENIN

4L-3400/2400
9000 16/12 735 T C L 1967
SŁUPIEC
4L-3400/2400 12500 16/12 830 T S L 1968
DYMITROW
4L-3400/2400 10000 16/10 765 T K L 1965
WUJEK
4L-4250/2x2400
10000/
20000 16/12 950 T C/S L 1970 SOŚNICA
4L-4250/2x2400
20000 16/12 950 T C L 1971 SOSNICA
4L-4000/3000 15000 16/- 501 T S L 1969
JASTRZĘBIE
4L-3400/2400
10000 16/12 899 T C L 1972 ANNA
4L-2500/800
6000 10/10 810 T C A 1969 POKÓJ
4L-4000/3000 15000 16/- 755 T S R 1967
LUBIN
4L-3400/2400 10000 16/12 625 T C L 1973
1 – MAJA
4L-4000/3000 15000 16/- 855 T S R 1967
LUBIN
4L-4000/3000 15000 16/- 988 T S R 1968
POLKOWICE
4L-4000/3000 15000 16/- 1030 T S L
1971 JASTRZĘBIE
4L-4250/2x2400 20000 20/- 830 T S L 1970 MANIFEST LIPCOWY
4L-4000/3000 15000 16/6 570 T C L 1974
KOMUNA PARYSKA
4L-4250/2x2400
20000 20/- 820 T S L 1976
BORYNIA
4L-5500/2x3400 27000 16/12 795 T S T 1972
LENIN
4L-3400/2400 10000 10/12 610 T C L 1973
1 – MAJA
4L-5500/2x3600 10000 14/12 1050 T S R 1977 RUDNA
4L-5500/2x3600 3000 20/- 1050 T S R 1977 RUDNA
4L-3400/2400 10000 16/12 650 T C L 1973
SIEMIANOWICE
4L-2400/2x2400 20000 20/- 800 T S L 1976 BORYNIA
4L-4250/2x1900 20000 16/- 842/1002 T S R 1975 ŚLĄSK
4L-4000/2900 16000 16/- 1000 T S R 1973 RUDNA

4L-4250/2x2400 20000 20/- 832 T S L 1975 POKÓJ

4L-5000/2x2900 25000 16/- 1160 T S R 1975
XXX - LECIA PRL
4L-5000/2x2900
25000 20/- 900 T S R 1976
BRZESZCZE
4L-5000/2x2900 27000 20/- 617 T S L 1977 JANKOWICE

4L-5000/2x2900 27000 16/- 1000 T S L 1978 JANKOWICE
4L-5000/3600 30000 13/- 951 T S L 1978 SZCZYGŁOWICE

4L-4000/2900 20000 16/- 1000 T C R 1973 RUDNA – R1

4L-4000/2900 20000 16/- 1000 T C R 1974 RUDNA – R3

4L-4000/2900 16000 16/- 1000 T S R 1976 RUDNA – R3

4L-5500/2x3400 30000 16/- 1025 T S R 1976 ZIEMOWIT

4L-4000/3000 15000 16/- 830 T S R 1978 POLKOWICE – P6

4L-5500/2x3400 30000 16/- 707 T C R 1977 ZIEMOWIT

4L-4000/2900 20000 16/12 794 T C L 1976 POKÓJ

4L-5500/2x3600 30000 16/- 860 T S R 1977 PIAST
4L-5500/2x3600 30000 16/- 1010 T S R 1978 PIAST

4L-5000/2x2900 25000 30/- 1160 T S R 1977 XXX – LECIA PRL

4L-3400/2400 10000 16/12 855 T C R 1979 Z M P

4L-3400/2400 10000 16/12 855 T C R 1979 Z M P

4L-3400/2400 13000 13/12 1000 T C R 1978 Chiny

4L-3400/2400 13000 13/12 1000 T C R 1978 Chiny

4L-3200/2x630 7500 12/12 brak danych T C A 1975 RYDUŁTOWY

6L-3500/2x2400 25000 16/12 brak danych T C/S R 1979 LUBIN – L6

4L-5500/2x3600 20000 16/- 754/932 T S L 1979 ŚWIERKLANY
4L-5500/2x3600 10000 16/12 635/1035 T C R 1980 SUSZEC
4L-3400/2400 10000
16/12 835/1035 O C L 1983
SUSZEC
4L-3400/2400 30000
20/12 747/1190 T S L 1981
MAKOSZOWY
4L-3400/2400 30000
20/12 940/1190 T S L 1987
MAKOSZOWY
4L-5500/2x3600 30000
20/- 1088 T S R 1980
HALEMBA
4L-5500/2x3600 30000
20/12 1000 O S R 1987
ZAGŁĘBIE LUBELSKIE
4L-4000/2900 20000
16/12 637/913 T C/S L 1976
SZCZYGŁOWICE
4L-5000/2x2900 25000 20/- 104/1200 T S R 1987 KACZYCE
4L-5500/2x3600 30000
16/- 698/1000 T S R 1987
CZECZOTT
4L-4000/2900 24000
16/12 961/991 T C R 1986
SIEROSZOWICE
4L-4000/3600 22000 18,3/- 1011 T S/C R 1987 SIEROSZOWICE

4L-3400/2400 10000
16/12 977/1256 T C R 1984
KACZYCE
4L-3400/2400 10000
16/12 1106/1256 T C R 1985
KACZYCE
4L-5500/2x3600 30000
20/12 1040/1240 O C R 1988
SOŚNICA
4L-4000/2900 23000
16/12 1022 T C R 1988
SIEROSZOWICE
4L-4000/3600 22000
18,3/- 1096 T S R 1988
SIEROSZOWICE
4L-4250/2x2400 20000
22/- 907/1070 T S R 1987
ZABRZE
4L-4250/2x2400 10000
20/- 1078 T C/S R 1987
ZABRZE
4L-4000/2x24000 20000 20/12 950 T C/S R 1986 VICTORIA
4L-5500/2x3600 30000 16/- 553/850 O S R 1985 CZECZOTT
4L-4250/2x2400 20000 20/- 1127 T S R 1987
ŚLĄSK
4L-5000/3600 17160 20/12 875 T S L 1986 HALEMBA

4L-3400/2400 10000 16/12 585/755 T C L 1987 KAZIMIERZ – JULIUSZ

4L-5500/2x3600 b.d. brak danych brak danych brak danych 1988 LENIN

4L-3400/2400 b.d. brak danych brak danych
brak danych 1988
MOSZCZENICA
4L-3400/2400 b.d. brak danych brak danych brak danych 1989 MOSZCZENICA

4L-4000/3000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1990 Chiny

4L-4000/3000 b.d. brak danych brak danych brak danych 1990 Chiny
4L-5500/2x3600 b.d. brak danych
brak danych brak danych 1990
SOŚNICA
4L-5500/2x2400 b.d. brak danych brak danych brak danych 1991 BUDRYK
4L-4000/2200 b.d. brak danych brak danych brak danych 1991 Chiny

4L-3400/1250 b.d. brak danych brak danych brak danych 1991 Chiny

Legenda:

BB - maszyna dwubębnowa
B - maszyna jednobębnowa
K - maszyna z pojedynczym kołem pędnym ( tarcza Koepe )
2L - maszyna z kołem pędnym dwulinowa
4L - maszyna z kołem pędnym czterolinowa
6L - maszyna z kołem pędnym sześćciolinowa

O - maszyna na zrębie
T - maszyna na wieży
C - klatka
S - skip
A - napęd asynchroniczny
L - zasilanie prądu stałego z przetwornicy Leonarda
R - tyrystor

Dodatkowe objaśnienia:

Pierwsza liczba oznacza średnicę nośnika liny ( tarczy Koepe lub bębna ) w mm
Druga liczba moc silnika napędowego w kW
Przykład:
( K – 5000/800 maszyna z kołem pędnym o średnicy 5000 mm i mocy silnika 800 kW )
Pierszy wyraz: typ maszyny i moc silnika/ów np. K - 1600/6000
Drugi wyraz: udźwig w kG np. 10000
Trzeci: głębokość ciągnienia np. 810
Czwarty: oznaczenie techniczne ( objaśnienie w legendzie )
Piąty: rok dostarczenia np. 1978
Szósty: kopalnia
Źródło; List referencyjny ZUT Zgoda
PS trochę sie po wklejeniu poprzesuwało - bo pisane było w Wordzie , ale chyba jest w miarę czytelne.jak coś - pytać - wyjaśnię lub zaiteresowanym wyślę oryginał tabeli na emaila:wink:

[/list]



WOJCIECH - Nie Kwi 19, 2009 6:43 pm
Udało mi się uporzadkować powyższą tabelę za pomocą pewnego programu, tak więc teraz posyłam przejrzystą i czytelną ( mam nadzieję ) Listę Referencyjną zainstalowanych maszyn wyciągowych produkcji ZUT Zgoda:









WOJCIECH - Nie Kwi 19, 2009 6:54 pm
Pominąłem dwulinowe i bębnowe - wklejam teraz:






WOJCIECH - Pon Kwi 20, 2009 11:22 am
Prezentuję dla zainteresowanych próbkę moich projektów, wiekszość jest nie dokończona ponieważ wykonanie trwa bardzo długo ( benedyktyńska praca ).jest to tylko próbka.Wszystkie projekty wykonuję na arkuszach A4 ( 1 cm = 1 m ) wykonując najpierw ołówkiem zarysy, potem specjalny długopis i końcowa faza to wymazanie linii ołówkowej, nałożenie kolorów oraz łączenie ( to najwiekszy problem - ponieważ projekty mają kilka metrów długości!)ich w całość.
Szyb wentylacyjny VI ( wentylator promieniowy Cappel ):

Ten sam szyb - część dalsza ( wieża wyciągu kubła rewizyjnego KUBA - 5 ):

Duży wentylator WOG - 2,5 u ( część pierwsza i kolejne aż do dyfuzora ):




Prawie gotowy projekt ( wg. własnego pomysłu ) zespołu budynków kopalnianego działu transportu ( część pierwsza i druga ):





Marek Stańczyk - Pon Kwi 20, 2009 12:04 pm
no no.. Kupa roboty - jak napisałeś...
Co do danych - jest tego od cholery.. Wielu tych maszyn już tez nie ma...



WOJCIECH - Pon Kwi 20, 2009 8:44 pm
Musiałbym być na jakiejś rencie albo emeryturze, nie pracować - tylko całymi dniami rysować aby zrobić wszystkie projekty co chcę, a i tak chyba mi życia by brakło... Jest to bardzo czasochłonne ale cho...nie wciąga i efekt jest fantastyczny.Staram się umieścić jak najwięcej szczegółów i być dokładny jak tylko na to pozwala skala 1 cm - 1 m. Poprzednio robiłem projekty w mniejszej skali ale nie byłem zadowolony, ta skala jest lepsza bo można wiecej umieścić.
Co do spisu maszyn wyciągowych - to rzeczywiście większość już nie ma, ale dobrze wiedzieć gdzie jaka maszyna była.



WOJCIECH - Pią Kwi 24, 2009 3:27 pm
Jeden z projektów ( jak zwykle nie skończony ) szybu zjazdowo - materiałowego:







Krzychu - Pią Maj 15, 2009 12:52 pm
Panowie,potrzebuję informacji na temat KWK Wieczorek w Katowicach.Jeśli chodzi o historię to conieco można w necie znależć.Ale chciałbym się coś dowiedzieć o dzisiejszych parametrach kopalni(tak ogólnie,ilość i glębokość szybów,wydobycie,głębokość pokładów itp.).Zawezwali mnie tam na rozmowę w sprawie pracy więc chciałbym wiedziec gdzie idę;)



WOJCIECH - Śro Lip 22, 2009 8:20 am
Podstawowa wiedza nt. wyciągów szybowych ( naczynia, wieże, zawiesia...).
http://www.zsp3halemba.pl/uploads/gornik/rys/rys17.pdf



MGL - Śro Lip 22, 2009 10:09 am

Przekrój przez wieżę szybową basztową i poszybie jak sądzę taka jest na szybie wydobywczym kop. Ślask:

Witaj,

Na "Śląsku" jest zupełnie inaczej tzn typowo - obie maszyny na górnym poziomie, ale czynny tylko jeden przedział, drugi nigdy nie był uruchomiony choć maszyna jest kompletna!
Układ jak pokazałeś na przekroju jest bodajże na Bielszowicach w tej niższej (starszej) wieży ale głowy nie dam:)
Na pozostałych kopalniach KHW: Staszic, Wesoła, Wujek układ maszyn ma wieży też jest taki jak na Śląsku - obie maszyny obok siebie na jednym poziomie...
Pozdr



WOJCIECH - Nie Sie 02, 2009 7:00 pm


Witaj,

Na "Śląsku" jest zupełnie inaczej tzn typowo - obie maszyny na górnym poziomie, ale czynny tylko jeden przedział, drugi nigdy nie był uruchomiony choć maszyna jest kompletna!
Układ jak pokazałeś na przekroju jest bodajże na Bielszowicach w tej niższej (starszej) wieży ale głowy nie dam:)
Na pozostałych kopalniach KHW: Staszic, Wesoła, Wujek układ maszyn ma wieży też jest taki jak na Śląsku - obie maszyny obok siebie na jednym poziomie...
Pozdr

Dziękuję MGL. Znam ten typowy układ maszyn ( dwie bliźniacze maszyny obok siebie ), ale zaskoczeniem było dla mnie co napisałeś, że drugi przedział Ślaska nie był nigdy uruchomiony, choć maszyna jest. Ciekawe dlaczego. Kopalnia była uruchomiona bodajże w 1974 czy 1976 i potem były lata osiemdziesiąte - czyli czas kryzysu - więc może dlatego nie inwestowano już więcej...
Myślałem że ten układ jest na Śląsku ( jak na przekroju ), ponieważ bardzo przypominał mi OBRYS WIEŻY do tego na Śląsku. No ale jest inaczej. Na Bielszowicach nie ma tego układu, ponieważ miałem kiedyś książkę Nowoczesne Maszyny Wyciągowe ( niestety oddałem ją do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - teraz żałuję ), gdzie były przykłady zastosowania maszyn wieżowych i był tam szyb ( ten starszy ) właśnie z Bielszowic z układem typowym. Ciekawe więc gdzie może być na polskich kopalniach zainstalowany układ maszyn wyciągowych wieżowych nad sobą. Kto z forumowiczów to wie?



tom30 - Pon Lis 23, 2009 1:01 pm
Witam kolegów.
Z tego co się orientuję to taki układ maszyn znajduje się w ZG Lubin szyb L-2 (są to skipowe maszyny tyrystorowe produkcji ASEA, drugi taki zestaw jest w ZG Polkowice-Sieroszowice szyb P-2(ale nie są to maszyny ASEA tylko nowsze produkcji ABB)



WOJCIECH - Wto Maj 04, 2010 7:25 pm
Strona firmowa MWM Elektro z przykładem modernizacji urządzenia wyciągowego szybu I przedział "A" kopalni "Makoszowy":
http://www.mwm.com.pl/public/products_a ... 20NOWY.pdf



slawek3422 - Czw Maj 06, 2010 2:58 pm

Wojciech,a nie wiesz przypadkiem jakiego mostu zsypowego jest to zdjęcie?

Identyczny był przy szybie Michał w Siemianowicach (Michałkowicach). Jako dziecko lubiłem stawać pod płotem i oglądać jak piasek zsypuje się do zbiornika, teraz w miejscu zbiornika zrobili parking dla TIR-ów



WOJCIECH - Nie Sie 15, 2010 10:41 pm
Znalezione na Teberii.Piękne albumy kop. " Bogdanka". Kompedium wiedzy nt. tej kopalni, historia, budowa,dzień dzisiejszy:
http://www.teberia.pl/jubileusze/bogdan ... /album.pdf
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •