[Telewizja] Programy, audycje, filmy o Górnym Śląsku
Wit - Wto Lut 14, 2006 4:16 pm
Jak w temacie.
Polecajcie tu, co warto lub trzeba zobaczeć o naszy regionie w telewizji
Na początek mój ulubiony film
TVP2 wtorek 14 luty 00:30
Grzeszny żywot Franciszka Buły
Śląska plebejska ballada filmowa, której akcja rozgrywa się w latach 1922-39. Życie tytułowego bohatera - górnika, bezrobotnego, podwórkowego artysty - przedstawiono na tle historycznym, społecznym i obyczajowym epoki, wykorzystując obficie śląski folklor, gwarę i rubaszny ludowy humor.
Niemal cała obsada pochodziła ze Śląska; obok aktorów zawodowych wystąpili amatorzy. Film zdobył Srebrne Lwy Gdańskie i Grand Prix w San Remo.
jacek_t83 - Nie Cze 04, 2006 9:41 am
De facto nie o Górnym Śląsku ale związane troche z naszym folklorem
16:45, TVP Kultura, Sztygar na zagrodzie
Filmowa ballada o sztygarze, który chciał zostać rolnikiem. 7 maja 1976 roku Stanisław Mazur przybył w galowym mundurze górnika do wsi Rydułty Niskie wraz z żoną Walentyną, pasierbem Władziem i synem Rysiem. Postanowił związać swoje dalsze życie z pracą na roli, założył gospodarstwo. Wytrwałością, pracowitością i zaangażowaniem osiągnął niespotykany sukces. Szybko doprowadził podupadłe godpodarstwo do rozkwitu. Stał się jednak solą w oku miejscowej społeczności. Nękany zawiścią sąsiadów musiał odejść. Rok po przybyciu do Rydułt Niskich sztygar, w tym samym galowym mundurze, opuszczał niegościnną wieś. Kolejne symboliczne sceny świetnie potęgujące dramaturię obrazu egzemplifikują zawartą w filmie treść. Autor próbuje pokazać, że miarą sukcesu człowieka jest aktywna postawa wobec życia, ale do osiagnięcia postępu ogólnego jest potrzebna świadoma aktywność zbiorowa. Zmaganiom "sztygara na zagrodzie" towarzyszy piosenka śpiewana na wzór ludowej ballady, nadająca filmowi charakter przypowieści z morałem.
15min Polska 1978
http://tv.wp.pl/opis.html?pr_tele_id=3403198179
Wit - Czw Paź 12, 2006 11:44 pm
przypominam o istnieniu tego tematu, ponieważ ostatnio informacje o audycjach w TV lądują w temacie o filmach kręconych na Śląsku
Mies - Nie Lis 05, 2006 10:45 pm
Za kilkanaście minut zaczyna się "Perła w koronie"na TVP 1, a dokładnie 5 min. po północy.
Można sobie obejrzeć przy okazji cechownię kopalni "Wieczorek".
absinth - Wto Lis 14, 2006 7:36 pm
bylem dzis po raz 3 na projekcji filmu o gornoslaskim modernizmie "Dwuglowy Smok"
przy okazji dowiedzialem sie ze film wkrotce ma polececiec w telewizyjnej jedynce
a na wiosne Jadwiga Kocur bierze sie za krecenie filmu o architekturze przemyslowej Gornego Slaska
maciek - Nie Gru 17, 2006 7:29 pm
onet.pl | Bar Ying Rang
martin13 - Czw Gru 21, 2006 9:32 am
http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/680572.html
Powstanie TV Silesia?
dziś
14 godzin programu tylko o Śląsku, w tym reportaże, wywiady, promocja miast, śląskich artystów, a nawet śląski serial. Spółka deweloperska z Katowic zamierza uruchomić kanał TVS (TV Silesia). Będzie to telewizja o profilu informacyjno-publicystycznym, adresowana do mieszkańców Śląska. Ma ruszyć na przełomie 2007 i 2008 roku.
- Chcemy w ten sposób promować nasz region - mówi Arkadiusz Hołda, prezes powstającej właśnie spółki TVS, a jednocześnie szef firmy deweloperskiej Holdimex, która zajmuje się budową oraz sprzedażą mieszkań i biurowców. Pomysł na śląską telewizję pojawił się po ostatnich propozycjach utworzenia aglomeracji na bazie największych miast na Śląsku.
Czy nowa telewizja stanie się konkurencją dla publicznej TVP3? - Chyba nie, to nie jest naszą intencją - zapewnia Hołda. - Mamy wypełnić pewną lukę. To ma być mocna regionalna telewizja prywatna z transmisjami na żywo, dobrymi reportażami. Tyle się dzieje na Śląsku. Chcemy o tym mówić.
TVS złożyła już wniosek o przyznanie koncesji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Kanał ma być nadawany drogą satelitarną i poprzez sieci kablowe w regionie oraz - to nowość - przez telefonie cyfrowe. Trwają rozmowy z operatorami. Szansa jest spora. Na terenie Katowic można już oglądać telewizję dostarczaną po telefonicznych kablach. Niebawem podobna możliwość pojawi się w Sosnowcu.
Nowa telewizja ma przyciągnąć znanymi twarzami telewizji publicznej. Hołda nie chce podawać konkretnych nazwisk. - Ujawnię je, kiedy otrzymamy koncesję - podkreśla Hołda. Uruchomienie projektu ma kosztować ok. 20 mln zł.
Wit - Czw Gru 21, 2006 11:18 am
Świetnie, jakby to się udało zrealizować
MarcoPolo - Czw Gru 21, 2006 11:21 am
Heheh wieszczylem taka potrzebe.
To moze byc jeden z elementow, ktore zintegruja elity slaskie.
Kris - Czw Gru 21, 2006 2:58 pm
Trzymam kciuki za powodzenie.
Wit - Pią Gru 22, 2006 12:06 am
Pomysł na śląską telewizję
am2006-12-21, ostatnia aktualizacja 2006-12-21 21:06
Jest szansa, że na Śląsku powstanie nowa regionalna telewizja. Arkadiusz Hołda, prywatny przedsiębiorca z Katowic, zwrócił się już w tej sprawie z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Śląsk musi się promować, a my mamy na to pomysł. Teraz wszystko zależy od KRRiT - mówi Hołda, szef spółki deweloperskiej Holdimex, jednocześnie kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Mówi, że to właśnie zajęcia z młodymi studentami zachęciły go do prac nad projektem śląskiego kanału.
- Kiedy zobaczyłem, jak zdolnych ludzi mamy w regionie, zrozumiałem, że ten potencjał trzeba wykorzystać. Półtora roku temu zacząłem już poważnie podchodzić do tej sprawy. Zauważyłem, że ani telewizja publiczna, ani żadna z prywatnych stacji nie są blisko ludzi żyjących na Śląsku. Chcę tę lukę na rynku wypełnić - dodaje Hołda.
Zanim decyzji w sprawie koncesji nie podejmie KRRiT, Hołda nie chce zdradzać szczegółów swego przedsięwzięcia. Mówi jedynie, że telewizja będzie pokazywać wszystko, co wiąże się z regionem: programy społeczne, sportowe, kulturalne i te związane z samorządami - wszystkiego aż 14 godzin dziennie. Całość ma okrasić śląska gwara.
Jak mówi szef Holdimeksu, dobrze, że złożenie wniosku o koncesję zbiegło się z koncepcją utworzenia aglomeracji, którą niektórzy nazywają już Silesią. Tak też ma nazywać się nowa telewizja.
- Czasy są takie, że sprzyjają przedsiębiorcom. Wygrywa ten, który ma lepszą ofertę. Konkurencyjność jest potrzebna. To jest dobre dla wszystkich: i dla odbiorców, którzy mają szerszą ofertę, i dla nadawców, którzy muszą starać się o lepszy poziom owej oferty - uważa senator Krystyna Bochenek, wieloletnia dziennikarka radiowa i telewizyjna.
Nowa telewizja ma kosztować ok. 20 mln zł. Ma być nadawana drogą satelitarną, przez sieci kablowe i telefonie cyfrowe.
PIO - Pią Gru 22, 2006 3:07 pm
Powstanie nowa telewizja informacyjna
22.12.2006
Przeznaczona mieszkańcom Śląska TVS (TV Silesia) zamierza ruszyć pod koniec przyszłego roku.
TVS będzie stacją o profilu informacyjno-publicystycznym, adresowaną do mieszkańców aglomeracji śląskiej.
„Spółka TVS Sp. z o.o. złożyła do KRRiT wniosek o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie drogą satelitarną programu telewizyjnego pod nazwą TVS. Wniosek jest na etapie opiniowania i sporządzania wykazu braków” – informuje nas Ewa Hernik z Departamentu Koncesyjnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Prezesem spółki, a zarazem głównym udziałowcem TVS jest Arkadiusz Hołda. Jest on także prezesem firmy deweloperskiej Holdimex, zajmującej się budową oraz sprzedażą mieszkań i biurowców.
Propozycja stworzenia kanału pokrywa się w czasie z planem połączenia miast górnośląskich w jedną aglomerację śląską. Miałoby ją tworzyć 17 największych miast Śląską, a utworzony region funkcjonowałby pod nazwą Silesia.
źródło: www.wirtualnemedia.pl
jacek_t83 - Czw Sty 04, 2007 6:36 pm
na TVP2 leci wlasnie program o zamachu na Gomulke i Chruszczowa w Sosnowcu Zagórzu
miglanc - Czw Sty 04, 2007 8:47 pm
Nie no w takim porzadnym, prawomyslnym miescie zamach przygotwywano
Adasmos - Czw Sty 04, 2007 9:51 pm
Trzymam kciuki za powstanie takiej telewizji. Coraz mniej mnie interesują "wojny na górze", a w coraz większym stopniu to, co koło mnie.
miglanc - Czw Sty 04, 2007 10:25 pm
Tym bardziej ze TVP zamierza calkowicie zlikwidowac telewizje regionalne i utworzyc kolejny ogolnopolski kanal z serialami i teleturniejami.
kropek - Pią Sty 05, 2007 11:15 am
Tym bardziej ze TVP zamierza calkowicie zlikwidowac telewizje regionalne i utworzyc kolejny ogolnopolski kanal z serialami i teleturniejami.
TVP 3 od lipca bedzie funkcjonowac jako TVP Info z tego co wiem. To ma byc publiczna telewizja, ktora bylaby konkurencja dla TVN 24.
jacek_t83 - Nie Sty 14, 2007 10:28 am
Na straży swej stać będę
dramat
poniedziałek 15.01.2007 TVP 1 01:20
Po klęsce kampanii wrześniowej Janek Klimza powraca na rodzinny Śląsk. Wraz z przyjacielem i jego siostrą zakładają organizację konspiracyjną. Do sąsiedniego mieszkania wprowadza się młody oficer niemiecki. Odbywa się pierwsze zebranie grupy założycielskiej Polskiej Organizacji Zbrojnej, a jej członkowie przysięgają wierność na pistolet Janka, którego używał podczas kampanii wrześniowej. Polacy zamieszkujący na Śląsku są nakłaniani przez władze niemieckie do podpisywania aktu lojalności wobec Rzeszy. Janek odmawia.
reż.Kazimierz Kutz, wyk.Krzysztof Kolberger (Jan Klimza), Iwona Świętochowska (Maja Madejanka), Wojciech Wysocki (Darek Madeja), Teresa Szmigielówna (Madeja), Tomasz Dedek (Herbert Białas), Marta Straszna (Helena Białasowa), Andrzej Grabarczyk (Paulek)
105min Polska 1983
Mies - Nie Sty 14, 2007 1:22 pm
^^Ciekawe co teraz Kutz mówi o swojej patriotycznej twórczości z 1983 roku (czyżby kręcił jeszcze w stanie wojennym?).
Bruno_Taut - Nie Sty 14, 2007 4:41 pm
Najprościej byłoby zapytać samego Kutza. Okazje nadarzają się tak w Katowicach jak i w Warszawie.
Mies - Nie Sty 14, 2007 9:17 pm
Nie ma innego wyjścia, bo w wywiadach jakoś przeskakuje te czasy i wspomina głównie lata 60, Cybulskiego i panienki z tamtych czasów.
salutuj - Nie Sty 14, 2007 9:29 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
Mies - Nie Sty 14, 2007 9:45 pm
No tak, w latach 80. uwikłał sie pewnie w jakieś żony, dzieci itd. i już dobre czasy się skończyły
martin13 - Wto Lut 27, 2007 8:20 pm
Śląski kanał coraz bardziej realny
Anna Malinowska 2007-02-27, ostatnia aktualizacja 2007-02-27 20:46
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w Katowicach powstanie prywatna regionalna telewizja. Za miesiąc ma się rozpocząć nabór kandydatów do pracy w Telewizji Silesia.
Na pomysł stworzenia regionalnego kanału wpadł Arkadiusz Hołda, szef spółki deweloperskiej Holdimex, a także kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. - Złożyliśmy już wszystkie wymagane dokumenty w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Raczej nie będziemy mieć problemów z uzyskaniem koncesji. Decyzja zapadnie w ciągu dwóch najbliższych miesięcy - cieszy się Hołda. Od kwietnia zamierza kompletować zespół. Szuka ludzi młodych, ambitnych, którzy "czują region". - Rozumieją Śląsk, jego problemy, a jednocześnie kochają to miejsce, mają pomysły, jak wyciągnąć z niego wszystko, co najlepsze i wypromować to - mówi Hołda.
Nowa telewizja ma być nadawana drogą satelitarną, przez sieci kablowe i telefonię cyfrową. Silesia będzie nadawać przez 14 godzin dziennie. W programie będą wiadomości, audycje społeczne, sportowe, poświęcone kulturze, niektóre prowadzone gwarą. - Nie zapomnimy też o ludziach, którzy wyjechali ze Śląska do Niemiec, Anglii czy Irlandii. Większość z nich wyemigrowała nie dlatego, że chciała, ale dlatego, że zmusiła ich sytuacja ekonomiczna. Chcemy być w kontakcie z Polonią, bo to też część tego regionu, tyle że setki kilometrów od Katowic - zapowiada Hołda.
SPUTNIK - Nie Mar 11, 2007 9:13 pm
widzieliści reklamę mBanku w po Śląsku ?
Bruno_Taut - Nie Mar 11, 2007 9:14 pm
Raczej po śląskiemu.
SPUTNIK - Nie Mar 11, 2007 9:34 pm
Raczej po śląskiemu.
dobra dobra, wiadomo ze reklama jest stylizowana tu raczej chodzi o pewną zauważalną tendencję
absinth - Nie Mar 11, 2007 10:09 pm
no ale ta reklama to juz jakos z rok temu jak nie wiecej byla
teraz jest jakis powrot do przeszlosci
d-8 - Pon Mar 12, 2007 7:25 am
widzieliści reklamę mBanku w po Śląsku ?
nie, nie widzieliscie.
a jaka jest ? ok czy wali wiocha ?
Kris - Czw Wrz 06, 2007 7:55 pm
Telewizja Silesia będzie z dala od polityki
Jarosław Piwowar
2007-09-06, ostatnia aktualizacja 2007-09-06 21:11
Dużo lokalnych informacji, śląskie telenowele, szlagry i wice - to czeka widzów Telewizji Silesia. Start - już w lutym 2008.
Pomysłodawcą i inwestorem przedsięwzięcia jest Arkadiusz Hołda, szef firmy deweloperskiej Holdimex, a także kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, która współpracuje z telewizją. - W pewnym momencie stwierdziłem, że trzeba wreszcie poprawić wizerunek Śląska. Brakuje takiej telewizji, która byłaby medium promującym nasz region - tłumaczy Hołda.
Do współpracy dobrał sobie doświadczonych dziennikarzy spoza Śląska. Za sprawy programowe odpowiadać ma Sławomir Zieliński, były szef telewizyjnej "Jedynki", przez wiele lat związany z "Teleexpressem" i "Panoramą". - To ma być telewizja informacyjna z trzema dużymi i wieloma mniejszymi dziennikami. Stacja będzie mieć własną ramówkę, ale z dużą możliwością manewru. Jeżeli coś się wydarzy, to będziemy to pokazywać na okrągło - mówi Zieliński o swoich planach w Silesii. Zapewnia, że w TVS znajdzie się miejsce zarówno dla magazynów ekonomicznych i prawnych, jak i tych, które dotyczą świata mody albo muzyki popularnej. W planach jest też emisja śląskiej telenoweli. Zieliński chciałby, żeby Telewizja Silesia funkcjonowała z dala od polityki. - Politycy będą mile widziani tylko wtedy, kiedy będą chcieli rozwiązać konkretny problem mieszkańców Śląska i Zagłębia - deklaruje Zieliński i dodaje, że planuje też dobry program interwencyjny.
Nad kwestiami technicznymi czuwać będzie Jarosław Hasiński, były dyrektor poznańskiego ośrodka TVP. - Będziemy wykorzystywać technologię cyfrową, oprócz telewizji powstaną cztery radia internetowe, wortal internetowy i e-gazeta - obiecuje Hasiński. Nowa telewizja będzie dostępna poprzez satelitę, sieci kablowe, a także w internecie i dzięki sieciom telefonii komórkowej.
Siedziba TVS mieścić się będzie w pomieszczeniach po kinie Elektron przy pl. Grunwaldzkim w Katowicach, bardzo blisko Spodka. Od czerwca trwa tam remont i montaż studia. Szefowie telewizji chcą do końca października skompletować zespół pracowników - oprócz doświadczonych dziennikarzy chętnie widziani są ci początkujący, a nawet studenci. Zieliński, który odpowiada również za rekrutację, mówi, że nie narzeka na brak chętnych.
- Czujemy tremę, bo wiemy, jak dużo oczekuje się po TVS. Mamy jednak sporo zapału. W studiach telewizyjnych na razie miesza się jeszcze cement, ale my już chcemy robić programy - śmieje się Zieliński.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4466952.html
macu - Pią Wrz 07, 2007 7:44 am
Zapowiada się bardzo ambitne przedsięwzięcie, ciekawe jak to się skończy? Fachowcy w kierownictwie pozwalają wierzyć, że dobrze :-)
A poza tym Koszutka rządzi :-)
babaloo - Pią Wrz 07, 2007 8:13 am
Chciałbym żeby nie było zbyt przaśnie i zbyt sensacyjnie - brukowcowo No i żeby nie każde wiadomości rozpoczynały sie od tego co w górnictwie
Sabino Arana - Pią Wrz 07, 2007 8:46 am
A ja bym chcial zeby to bylo cos dla kazdego , zeby byly tez programy typu Sobota w Bytkowie czy pseudoślaskie piosenki a'la Miroslaw Szołtysek(nie mylic z Markiem ) , po to zeby sciagnac jak najwieksza ogladalnosc , odciagnac starszych od TVP i zajac regionalna tematyka . Coś tam przebąknięto o Zagłębiu ale sie nie łudze ze nas ujmią w ramówce , jesliby 10% programow poswiecono Zaglebiu to uznalbym to za sukces
Bruno_Taut - Pią Wrz 07, 2007 8:51 am
Sobota w (Od)Bytkowie hitem nowej telewizji? Niezłe. A te 10% programu o Zagłębiu emitowane będzie pewnie pod hasłem "Wice i bojki ło gorolach zza rzyki" albo w dziale "Walki kibiców".
A tak serio, to założenie, że nowa TV będzie daleko od polityki, jest błędne. Potrzebna jest nam porządna regionalna telewizja, która zajmuje się całokształem spraw publicznych na Górnym Śląsku.
Bartek - Pią Wrz 07, 2007 8:53 am
Największym sukcesem byłoby to aby nie tworzyli sztucznych podziałów Śląsk vs Zagłębie, ale realizowali program o całym woj. Śląskim z np. przedstawieniem historii Śląska, Zagłębia, były realizowane transmisje z meczów II i III ligi piłki nożnej, siatkówki itd Nie być telewizją która będzie tylko przedstawiała jaki to Śląsk jest super, ale również przedstawiać jak to np. prezydent Uszok nie daje rady z inwestycjami i remontami
Wszystko można zrobić, ale trzeba mieć kasę i chęci!
absinth - Pią Wrz 07, 2007 8:54 am
Wszystko można zrobić, ale trzeba mieć kasę i chęci!
i zasieg
Bruno_Taut - Pią Wrz 07, 2007 9:02 am
Największym sukcesem byłoby to aby nie tworzyli sztucznych podziałów Śląsk vs Zagłębie, ale realizowali program o całym woj. Śląskim z np. przedstawieniem historii Śląska, Zagłębia, były realizowane transmisje z meczów II i III ligi piłki nożnej, siatkówki itd Nie być telewizją która będzie tylko przedstawiała jaki to Śląsk jest super, ale również przedstawiać jak to np. prezydent Uszok nie daje rady z inwestycjami i remontami
Wszystko można zrobić, ale trzeba mieć kasę i chęci!
To nie są podziąły sztuczne, ale historyczne. Sztuczne to jest to g..wniane województwo pseudośląskie. Mało mnie obchodzi co dzieje się w Częstochowie (większości moich znajomych też nie). Na pąć tam niy łaża - wola Annaberg.
babaloo - Pią Wrz 07, 2007 9:22 am
Też mnie nie obchodzi co się dzieje w Częstochowie, ale w Sosnowcu już tak.
Poza tym, istnieje takie ważne słowo "kompromis" ... Wiem nie zawsze łatwo przechodzi przez usta . Z tego powodu jestem skłonny przeboleć obecność (na razie teoretyczną) np. Częstochowy w nowej telewizji.
absinth - Pią Wrz 07, 2007 9:24 am
Jesli idzie o Czestochowe jestem jej bardzo zyczliwy...
i zycze jej z calego serca zeby sie odlaczyla od woj. slaskiego i przylaczyla do swietokrzyskiego czy gdzie tam chce...
babaloo - Pią Wrz 07, 2007 9:32 am
Nooo ... ja też. Jestem nawet skłonny podpisywać petycje w tej sprawie o ile istnieją. W każdym razie częstochowianie mogą liczyć na moje pełne wsparcie. Niech tylko zostawią Lubliniec
Bruno_Taut - Pią Wrz 07, 2007 9:46 am
Też mnie nie obchodzi co się dzieje w Częstochowie, ale w Sosnowcu już tak.
Poza tym, istnieje takie ważne słowo "kompromis" ... Wiem nie zawsze łatwo przechodzi przez usta . Z tego powodu jestem skłonny przeboleć obecność (na razie teoretyczną) np. Częstochowy w nowej telewizji.
W Sosnowcu bywam tylko na meczach.
A Częstochowa musiałaby się znaleźć w programach o tematyce politycznej z uwagi na to, że reprezentowana jest w sejmiku.
Sabino Arana - Pią Wrz 07, 2007 9:55 am
Sobota w (Od)Bytkowie hitem nowej telewizji? Niezłe. A te 10% programu o Zagłębiu emitowane będzie pewnie pod hasłem "Wice i bojki ło gorolach zza rzyki" albo w dziale "Walki kibiców".
A tak serio, to założenie, że nowa TV będzie daleko od polityki, jest błędne. Potrzebna jest nam porządna regionalna telewizja, która zajmuje się całokształem spraw publicznych na Górnym Śląsku.
Popatrz na to jak powstawało Radio Maryja . Tam zaczynano w oparciu o tematyke stricte religijną , ludzie załapali bakcyla na to radio bo ono idealnie trafiło w ich gusta , zżyli sie z tym radiem a kiedy juz od niego uzaleznili zupelnie to Rydzyk zaczal im kształtowac swiatopoglad .Oczywiscie nie chcialbym zeby telewizja sluzyla do tak niecnych manipulacji ale chodzi mi o sama zasade przyciagania widza . Marzy mi sie telewizja która z jednej strony trafia w masowe gusta a z drugiej łaczy to wszystko z regionalna tematyka , np ; w "Ślaskim klanie" śląski doktor Lubicz gada ze swoja córką o tym czy kiedy przyjdzie ankieter ze spisu ludnosci to czy wpisze narodowosc śląska czy polska zas Rysio ze Slaskiego klanu jezdzi taksą po Katowicach i narzeka na korki . A po Klanie by byly wiadomosci , 5 minut wiadomosci z kraju,25 z regionu , dziadki by juz kanalu nie przelaczaly tylko ogladali jak leci , jesliby wciagneli sie w sprawy regionu a przestali myslec jak tu ocalic Polske przed Michnikiem to bylby wielki sukces . Starsi ludzie u nas sie lubia angazowac w sprawy pub;liczne , jakby zamiast na pielgrzymke na Jasna Góre chodzili na marsze RAŚiu to chyba byloby dobrze nie? a zamiast tworzyc jakies rodziny Radia Maryja mogliby tworzyc lokalne stowarzyszenia Wiem ze pisze tylko o dziadkach ale oni sa przyszloscia tego narodu bo on sie starzeje oczywiscie dla kazdego cos milego ale mysle ze lepiej by bylo zeby ta tv nie byla zbyt przeintelektualizowana , jakby pomysl wypalil to potem przeciez moglaby powstac Silesia 2 dla bardziej wymagajacych np z rektorem Sławkiem jako dyrektorem programowym
macu - Pią Wrz 07, 2007 10:21 am
O ile na Częstochowie w TV Silesia mi nie zależy o tyle nie wyobrażam sobie pominięcia Sosnowca i okolic. Nazwa "regionalna" zobowiązuje do pokazania bieżących wydarzeń w całym regionie niezależnie od tego pod jakim zaborem była jego część kiedyś.
Bruno_Taut - Pią Wrz 07, 2007 12:57 pm
No więc własnie. Województwo śląskie to jedynie jednostka administracyjna. Region, to Górny Śląsk, którego wschodnią granica są m.in. rzeki Brynica i Przemsza. Region ten nie był pod żadnymi zaborami w przeciwieństwie do sąsiedniego Zagłębia Dąbrowskiego, które ma własną historię, własne tradycje i własną tożsamość.
Sabino Arana - Pią Wrz 07, 2007 2:34 pm
No więc własnie. Województwo śląskie to jedynie jednostka administracyjna. Region, to Górny Śląsk, którego wschodnią granica są m.in. rzeki Brynica i Przemsza. Region ten nie był pod żadnymi zaborami w przeciwieństwie do sąsiedniego Zagłębia Dąbrowskiego, które ma własną historię, własne tradycje i własną tożsamość.
No o tym to juz chyba kazdy wie. Chodzi o to czy w tej telewizji powinno sie poruszac tematyke zaglebiowska czy nie. Mozna by nawet przyjac taki punkt widzenia ze Zagłębie ma tyle związku z Górnym Śląskiem co Pomorze i ze predzej powinno sie tam pokazywac górnośląski , czeski Bogumin niż Sosnowiec , ehh...szkoda gadac.
Ciekawe czy w takiej telewizji , w wiadomosciach, poruszano by sprawy lotniska w Pyrzowicach. Uwazam ze nie powinno sie bo to historycznie nie sa śląskie ziemie
salutuj - Pią Wrz 07, 2007 2:47 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
Sabino Arana - Pią Wrz 07, 2007 3:03 pm
GOP i ROW w pierwszej kolejnosci , potem reszta wojewodztwa i opolszczyzna co do wiadomosci i publicystyki. Jesli chodzi o programy kulturalno-spoleczne to zdecydowana dominacja ślaskosci ale zeby byl w ramowce choc jeden program pokazujacy to co w tej Silesii nieslaskie i tutaj przede wszystkim Zagłebie i Czestochowskie. Zeby w tej telewizji bylo choc tyle o zaglebiowskiej kulturze co programow katolickich w tvp za Kwiatkowskiego to bylbym bardzo zadowolony.
Bruno_Taut - Pią Wrz 07, 2007 3:27 pm
Moim zdaniem częstochowskie tylkoo tyle, o ile mowa jest o działaności samorządu woejwódzkiego. W przypadku Zagłębia i tak rynek wymusi uwzględnienie problemów tego regionu, bo kto pogardzi kilkusettysięczną rzeszą potencjalnych odbiorców znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Tyle tylko, że powinno się prezentować Zagłębie jako sąsiedni region, a nie, zgodnie z tryndem infantylnej politpoprawności, jako część tego samego regionu. To nie żadna "Silesia", ale de facto "Polonia Minor".
salutuj - Pią Wrz 07, 2007 4:28 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
Bruno_Taut - Pią Wrz 07, 2007 4:35 pm
We wszelkich, poza tymi związanymi z administracją wojewódzką.
salutuj - Pią Wrz 07, 2007 7:35 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
absinth - Pią Wrz 07, 2007 9:10 pm
Moim zdaniem częstochowskie tylkoo tyle, o ile mowa jest o działaności samorządu woejwódzkiego.
dokładnie!
a co do pokazywania Zaglebia to uwazam, ze jest to naturalne i trudno tez by bylo podkreslac na kazdym kroku ze "powinno się prezentować Zagłębie jako sąsiedni region, a nie, zgodnie z tryndem infantylnej politpoprawności, jako część tego samego regionu. To nie żadna "Silesia", ale de facto "Polonia Minor""
bo nie zawsze (raczej w znikomej czesci przypadkow) taka informacja bedzie w ogole potrzebna kiedy np bedzie sie mowic o zderzeniu tramwajow, inwestycjach czy czymkolwiek co z historia zwiazane nie jest. Jesli proogram bedzie o historii, kulturze etc to oczywiscie nie mozna zaklamywac rzeczywistosci i mowic, ze historie mamy ta sama...
Piotreq - Sob Wrz 08, 2007 11:26 am
Mówimy tu od razu jaki teren ma ta tv obejmować. Myślę to jest określone koncesją. Ważniejszą sprawą byłoby zastanowić się czy nie jest to kolejna strategia typu berciki, telefoniada, program podróżniczy. Nie chce programów typu "Na osiedlu X w Y trwa wymiana kanalizacji. Wolałbym jakieś dziennikarstwo śledcze nt np Parku Chorzowskiego, naszych firm panstwowych, wyplywania kasy z oddzialu NFZ itd. Brakuje nam tv która pokazałaby naszych polityków. Jako wyborca chce wreszcie wiedzieć co to za nazwiska są na liście wyborczej. Powinni pokazać ich pracę w sejmiku, w radach miejskich. Pokazać naszych w sejmie. Pokazać co się dzieje nowego w województwie. Pokazać Ślązakom Zagłębie i Zagłębiakom Śląsk. Pokazać nasze firmy, nasze wydarzenia kulturalne. Absolutnie nie myślę o festynach, tylko o poważnych wydarzeniach kultury. Być może stworzyć serial dziejący się w województwie śląskim, ale o normalnym serialowym temacie. To można później sprzedać innej TV i w ten sposób promować województwo.
MephiR - Sob Wrz 08, 2007 2:59 pm
Mówimy tu od razu jaki teren ma ta tv obejmować. Myślę to jest określone koncesją. Ważniejszą sprawą byłoby zastanowić się czy nie jest to kolejna strategia typu berciki, telefoniada, program podróżniczy. Nie chce programów typu "Na osiedlu X w Y trwa wymiana kanalizacji. Wolałbym jakieś dziennikarstwo śledcze nt np Parku Chorzowskiego, naszych firm panstwowych, wyplywania kasy z oddzialu NFZ itd. Brakuje nam tv która pokazałaby naszych polityków. Jako wyborca chce wreszcie wiedzieć co to za nazwiska są na liście wyborczej. Powinni pokazać ich pracę w sejmiku, w radach miejskich. Pokazać naszych w sejmie. Pokazać co się dzieje nowego w województwie. Pokazać Ślązakom Zagłębie i Zagłębiakom Śląsk. Pokazać nasze firmy, nasze wydarzenia kulturalne. Absolutnie nie myślę o festynach, tylko o poważnych wydarzeniach kultury. Być może stworzyć serial dziejący się w województwie śląskim, ale o normalnym serialowym temacie. To można później sprzedać innej TV i w ten sposób promować województwo.
Dobrze prawi! Polać mu wódkę!
Po przedstawieniu kierownictwa można mieć nadzieję, że telewizja będzie stać na odpowiednim poziomie. Ciekawe natomiast jest jacy dziennikarze będą pracować w tej stacji. Zasięg będzie raczej nieograniczony z racji tego, że sygnał będzie nadawany drogą satelitarną i kablową. Dobrze by się stało gdyby TV Silesia trafiła do wszystkich polskich platform cyfrowych (Cyfra +, Cyfrowy Polsat, N) i największych operatorów kablowych (UPC, Multimedia, Vectra).
Ja osobiście chętnie zobaczyłbym program podróżniczy, ale tylko po Górnym Śląsku i Zagłębiu. Takie coś można zrobić dobrze i ciekawie. Nawet mógłbym wskazać kilka osób, które na pewno zainteresowałyby widza. Prowadzącym nie powinien być jakiś aktor, albo wypacynkowany model, który będzie recytować przygotowany materiał, ale cała grupa przewodników, którzy będą mówić o swoim terenie z głowy i pełnym zapałem.
Można nawet pokusić się o jakiś reality show, gdzie kilka dwuosobowych drużyn jeździłoby po GOP-ie i wykonywało jakieś zadania (na Avanti leciał kiedyś taki program, tyle że dookoła świata i format bardzo mi przypadł do gustu).
jacek_t83 - Wto Wrz 11, 2007 7:17 am
a ja wczoraj ogladalem ten film:
http://www.filmweb.pl/Ptaki++ptakom+197 ... lm,id=8980
film strasznie pompatyczny i nadmuchany ze momentami myslalem, ze pekne ale fajnie bylo poogladac zdjecia starych Katowic
Emenefix - Wto Wrz 11, 2007 7:42 pm
Zakładam osobny wątek o TV Silesia. Myślę, że są powody...
Emenefix - Śro Wrz 12, 2007 9:36 pm
Marzy mi się telewizja nowoczesna. Zarówno technicznie, graficznie jak i mentalnie oraz merytorycznie.
Dużo świeżej krwi. Ciekawe programy. Nietypowe konwencje. Czerpanie z dobrych pomysłów.
Np z zespołem Myslowitz spacer po kopalniach Mysłowic.
Dużo kultury, newsów kulturalnych, imprezy, życie nocne. Sztuka, historia, ciekawe miejsca. Dyskusje panelowe, sondy w terenie itd itp. Byleby było profesjonalnie. Patrzcie na taką TVP3. Niby tyle lat istnieje a czy nie wydaje wam się że momentami to obciachowe? Nawet dla oczu
salutuj - Śro Wrz 12, 2007 10:15 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
Sabino Arana - Czw Wrz 13, 2007 8:01 am
Marzy mi się telewizja nowoczesna. Zarówno technicznie, graficznie jak i mentalnie oraz merytorycznie.
Dużo świeżej krwi. Ciekawe programy. Nietypowe konwencje. Czerpanie z dobrych pomysłów.
Np z zespołem Myslowitz spacer po kopalniach Mysłowic.
Dużo kultury, newsów kulturalnych, imprezy, życie nocne. Sztuka, historia, ciekawe miejsca. Dyskusje panelowe, sondy w terenie itd itp. Byleby było profesjonalnie. Patrzcie na taką TVP3. Niby tyle lat istnieje a czy nie wydaje wam się że momentami to obciachowe? Nawet dla oczu
Niby tyle lat istnieje ale przeciez praktycznie juz jej nie ma. Wiadomo ze Wildstein zamienil kanaly regionalne w jeden informacyjny. Za starych czasow TVP3 miala troche ciekawych programow,malo ale jednak. Czy nikt z Was nie obejrzałby jeszcze raz legendarnej Telefoniady z Caderem , z lodami Algida od sponsora i nagrodami pocieszenia w postaci szamponu czy plynu do spryskiwaczy? albo ten teleturniej pilkarski gdzie rywalizowali ze soba przedstawiciele lokalnych druzyn?
maciek - Czw Wrz 13, 2007 8:09 pm
Telefoniady to już raczej nie, bo to straszna żenada była,... ale śmieszna.Sobotę w Bytkowie bardzo chętnie
Sabino Arana - Pią Wrz 14, 2007 7:10 am
Wczoraj na TVP2 byl film dokumentalny o Erwinie Sówce , malarzu z Nikiszowca . W wiekszosci opowiadał o malarstwie i snuł egzystencjalne przemyslenia ale były tez zdjecia Nikiszowca troche o nim opowiedzial , generalnie fajnie.
Safin - Pon Wrz 17, 2007 10:00 pm
Wpadłem przypadkiem na ten program. Był
GENIALNY!!!
Jeśli ktokolwiek ma go jakoś zachowany, bardzo proszę o kontakt.
I dlaczego Debil Bercik leci w ciągu dnia, a takie świetne programy daje sie w ogólnopolskiej Dwójce jako zapchajdziury po 1:00.....
Emenefix - Wto Wrz 18, 2007 5:46 pm
Skoro SAfin się tak uniósł to i ja zgłaszam zainteresowanie
babaloo - Wto Wrz 18, 2007 6:26 pm
Tak z innej beczki oglądałem dzisiaj Aktualności i wydaje mi się, że układanie ramówki tego programu rozpoczyna się od przeglądania kroniki kryminalnej na stronach KW Policji. Kogo obchodzi przemyt iluś tam butelek spirytusu. I dlaczego informacja o podpaleniu kafejki internetowej w Chorzowie jest najważniejsza
Przygnębiający jest też brak szerszego zajęcia się problemem. Był materiał o konferencji w sprawie transportu i zamiast zająć się tym głębiej, wskazać problemy, pojawiające się pomysły na ich rozwiązanie itd. to dano do zrozumienia, że i tak nic się nie zmieni i puszczono kilka mini wywiadów z pasażerami pociagu do Rybnika, którzy wyraźnie nie chcieli za bardzo mówić i nie mieli zresztą nic konkretnego do powiedzenia.
Publiczna telewizja regionalna chyba powoli odchodzi ... Od jakiegoś czasu Aktualności są coraz gorsze ale dzisiaj to już była klapa totalna. Nie wiem, pewnie taka jest polityka TVP. A najgorsze jest to, że odnosze wrażenie, że w tym regionalnym programie, regionu o którym się mówi się po prostu nie lubi.
Safin - Wto Wrz 18, 2007 7:07 pm
Jastrzab! Co to ma byc! Forum kaze nadawac pozytywnie, to od razu do dzieła
A tak na serio to musze sie niestety zgodzic z dołujacym poziomem telewizji regionalnej. Tak to jest gdy najpierw idzie polityka.
babaloo - Wto Wrz 18, 2007 7:18 pm
A tak na serio to musze sie niestety zgodzic z dołujacym poziomem telewizji regionalnej. Tak to jest gdy najpierw idzie polityka.
Chyba mówisz o "za kulisach" bo w programie nie ma polityki prawie wcale. A powinna też być. Nawet gdyby była sama polityka to byłoby o wiele lepiej niż jest.
absinth - Śro Wrz 19, 2007 6:52 am
ja aktualnosci ogladam tylko wtedy gdy Jastrzab zapoda info, ze cos w nich bedzie, w innych wypadkach raczej sie powstrzymuje
z tvp3 jeszcze sie nie dowiedzialem niczego o regionie czego wczesniej nie byloby juz gdzie indziej...
Wit - Śro Paź 24, 2007 10:42 pm
O sześciu tragediach w śląskich i zagłębiowskich kopalniach opowie film
dziś
Historie sześciu dużych katastrof w śląskich i zagłębiowskich kopalniach z ostatnich 50 lat opowie nowy dokumentalno-fabularny serial TVN. Pilot "Katastrof górniczych" zobaczymy 21 listopada, w rocznicę katastrofy w kopalni Halemba. Zginęło w niej 23 górników.
- Serial będzie opowiadał o górnikach i ratownikach, którzy znaleźli się w ekstremalnych sytuacjach, o ich losach, a także losach ich rodzin i przyjaciół - opowiada reżyser Radosław Dunaszewski. Dla TVN zrealizował już wcześniej "Wielkie ucieczki" - fabularyzowany dokument w odcinkach, a także seriale dokumentalne "Jarmark Europa", "Chicago" i "Bitwa o Anglię".
- Te historie mogłaby opowiedzieć para profesorów, ale ich opowieść nigdy nie zainteresowałaby widzów tak, jak film. Ten serial skierowany będzie do młodych, wykształconych ludzi. Sukces "Wielkich ucieczek" przekonuje, że idziemy w dobrym kierunku - mówi Andrzej Sołtysik, rzecznik TVN.
Formuła "Katastrof górniczych" będzie przypominać "Wielkie ucieczki" - pierwszy odcinkowy fabularyzowany dokument TVN, który okazał się dużym sukcesem. Każdy odcinek oglądało ponad 2,5 miliona widzów. Cała produkcja kosztowała około 8 mln zł. "Katastrofy górnicze" będą o połowę tańsze.
Pierwszy odcinek opowie o wypadku z 1995 roku, jaki miał miejsce w kopalni Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej. Zginęło 5 górników. Jednym z ocalonych był Andrzej Witt. I to właśnie on będzie jednym z głównych bohaterów. Witt razem z trójką górników został wyciągnięty spod zwałowiska.
- Jak czułem się przed kamerami? Nie było łatwo. Były chwile, w których nie mogłem wydusić z siebie słowa. Z drugiej strony chciałem wszystko opowiedzieć. Nie można ciągle uciekać przed wspomnieniami - wspomina pan Andrzej.
Andrzeja Witta w części fabularnej odcinka zagrał wrocławski aktor Adam Cywka. Jak mówi, ta rola jest dla niego jednym z większych wyzwań w karierze. - To nieprawdopodobna historia - podkreśla. - W serialu najważniejsze będzie nie tyle zrelacjonowanie samej katastrofy minuta po minucie, co pokazanie, jak ta tragedia odbiła się na ludziach.
Po wypadku żaden z czterech uratowanych górników nie wrócił do pracy pod ziemią. To dlatego pilot serialu będzie nosił tytuł "Ostatnia szychta". - Z żadnym z kolegów nie mam kontaktu. Utrzymywaliśmy go przez pierwsze miesiące, ale każda nasza rozmowa dotyczyła wypadku. A o tym chyba każdy z nas chciał zapomnieć - przyznaje Andrzej Witt.
Prace nad "Ostatnią szychtą" trwały prawie osiem miesięcy. Następne odcinki powstaną w przyszłym roku. Będą opowiadać historie katastrof w kopalniach: Makoszowy w Zabrzu (rok 1958; zginęło 72 górników), Generał Zawadzki w Dąbrowie Górniczej (rok 1969; zginął 1 górnik, uratowano ponad 80 osób), Niwka Modrzejów w Sosnowcu (rok 1998; zginęło 6 górników), Halemba w Rudzie Śląskiej (uratowanie Zbigniewa Nowaka w 2006 roku) i Bielszowice w Rudzie Śląskiej (rok 2005; 17 górników zostało rannych). W serialu nie będzie jednak mowy o zeszłorocznej, listopadowej katastrofie w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej. - Sprawa jest zbyt świeża. Za wcześnie na poruszenie tego tematu - wyjaśnia Dunaszewski. - "Katastrofy górnicze" będą za to hołdem dla ofiar tragedii.
Seriale utrzymane w konwencji fabularyzowanego dokumentu cieszą się dużą oglądalnością. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że stacja pracuje już nad kolejnym dokumentem pt. "Generał", który przybliży kulisy zamachu na generała Władysława Sikorskiego.
Kolejne odcinki serialu o katastrofach TVN pokaże za rok. Równolegle na rynku ukaże się książka wydawnictwa Znak, w której opisane zostaną kulisy największych wypadków w historii górnictwa. Jej autorami są Radosław Dunaszewski i Sławomir Starzyński.
Marcin Zasada - Dziennik Zachodni
Kris - Pią Lis 02, 2007 4:34 pm
dzisiaj na TVP 3 Katowice widziałem zapowiedź programu o wizycie zagranicznych dziennikarzy przez Vatenfall.
TVP3 godz. 19:30 program Śląsk Na Nowo.
Mam nadzieję, że się nie pomyliłem
Wit - Pią Lis 09, 2007 6:30 pm
Katastrofy górnicze w TVN
tg2007-11-09, ostatnia aktualizacja 2007-11-09 18:59
We wtorek, 27 listopada, telewizja TVN pokaże pilotażowy odcinek serialu "Katastrofy górnicze". Cudem ocalali górnicy i ratownicy opowiadają w nim o największych tragediach, które wydarzyły się na dole.
To fabularno-dokumentalna opowieść, nawiązują swoim formatem do innego cyklu - "Wielkie ucieczki". Każdy z sześciu odcinków będzie składał się z dwóch części. W pierwszej autorzy rozmawiają z bezpośrednimi uczestnikami wypadków, druga będzie filmową rekonstrukcją wydarzeń.
Pilotażowy odcinek pt. "Ostatnia szychta" opowie o katastrofie w kopalni Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej. W 1995 roku zginęło tam pięciu górników. - Nasi bohaterowie chcieli opowiadać o tym, co się wydarzyło, bo była to dla nich terapia. Hołd złożony kolegom, którzy zginęli - mówi reżyser Radosław Dunaszewski.
Zdjęcia trwały osiem miesięcy, kręcono je w zabytkowych kopalniach Guido i Luiza oraz kopalni Nowy Wirek. Jesienią zeszłego roku TVN kręcił właśnie odcinek, w którym Zbigniew Nowak, cudem ocalały górnik z Halemby (spędził pod ziemią 111 godzin), opowiada o tym, co przeżył. Po wybuchu metanu w Halembie (zginęło 23 górników) trzeba było zmienić scenariusz. - Opowieść Nowaka miała kończyć się happy endem. Tymczasem na tej samej kopalni, kilka miesięcy później, życie straci 23 innych górników - mówi Dunaszewski.
Premiera cyklu 27 listopada o godz. 21.30 w TVN.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
SilesianSkyscraper - Pią Lis 09, 2007 6:35 pm
Niedawno leciało w Aktualnościach coś o inwestycji mieszkaniowej za Spodkiem. Budynki od 4 do 18 pięter. Wspomniano o tym w materiale o Śląskim Manhattanie, czyli przebudowie Katowic.
budziq - Nie Lis 11, 2007 12:35 pm
przypadkiem oglądałem kawałek uroczystości 11 Listopada, zaraz po transmisji z obchodów pojawił się krótki film dokumentalny opowiadający o II RP... niestety albo został on zrobiony przez kompletnych ignorantów historycznych, albo celowo została w nim przemilczana sprawa Autonomii Śląskiej. Najbardziej zdenerwowały mnie słowa: "doprowadziły do stworzenia jednolitej administracji państwowej". Obawiam się, że dzięki tym sprytnym przemilczeniom z roku na rok coraz mniej osób będzie świadomych prawdziwej historii albo nawet samego istnienia Autonomii Śląskiej.
Mies - Nie Lis 11, 2007 3:28 pm
celowo została w nim przemilczana sprawa Autonomii Śląskiej. Bo to panie wszystko spisek wrogich sił kościoła i narodu. A może przemilczana dlatego , że nic takiego nigdy nie istniało?
Bruno_Taut - Nie Lis 11, 2007 3:38 pm
To by pasowało. Pamięć o autonomii wymazywali ci sami, którzy kierowali się przekonaniem, że religia to opium dla ludu.
Budziq, a to był program na tzw. regionalnej czy na TVP 1 lub 2?
budziq - Nie Lis 11, 2007 5:48 pm
na jedynce...
Bruno_Taut - Nie Lis 11, 2007 8:23 pm
Na ogólnopolskim kanale nie spodziewałbym się relacjonowania sytuacji na Śląsku w ramach programu o II RP. To z ogólnopolskiej perspektywy zbyt mało istotne.
jacek_t83 - Czw Gru 06, 2007 2:41 pm
nie o Górnym Śląsku ale nie wiedziałem gdzie wrzucić
Mies van der Rohe zbliżenie
dokument
czwartek 06.12.2007 TVP Kultura 17:05
"Regular or super" to niosąca wiele informacji opowieść o pracy jednego z najbardziej wpływowych architektów XX wieku Miesa van der Rohe.
Emenefix - Śro Sty 02, 2008 7:18 pm
Telewizja będzie tropić w Rudzie Śląskiej
5 stycznia na antenie telewizji TV4 zostanie wyemitowany film dokumentalny o Rudzie Śląskiej.
„Instynkt Tropiciela” – taki tytuł nosi program, który prezentuje atrakcje turystyczne i kulturalne polskich miast. Odcinek poświęcony Rudzie Śląskiej został nakręcony w czerwcu 2007 roku. Ekipa telewizyjna razem z pracownikami Wydziału Rozwoju Miasta w poszukiwaniu materiału odwiedziła najciekawsze miejsca w Rudzie Śląskiej.
Co zobaczymy w programie? Familoki, czerwone kolonie dla pracowników kopalń i hut, których na terenie Rudy Śląskiej znajduje się ponad 30. Będzie też o legendzie, która mówi, że pewnego dnia pasterze ze wsi Ruda rozpalili sobie ognisko. Obłożyli je czarnymi kamieniami, które nagle zaczęły się palić. Wtedy pasterze zrozumieli, że te kamienie są niezwykłe i mają szerokie zastosowanie. Będzie o pierwszej kopalni w Rudzie, która nosiła nazwę Bramberg (później Wawel) a została nadana w 1770 roku.
Dwadzieścia lat później odwiedził ją Johann Wolfgang Goethe. Będzie też o kulinarnych specjalnościach Rudy Śląskiej, czyli nudlach, kluskach z zołzą, roladzie i modrej kapuście. Pokazana też zostanie relacja, ze zlotu wojskowych pojazdów oraz imprezy House Session, kiedy to ulice miasta zamieniają się na jedną noc w jeden wielki parkiet, na której grają światowej sławy DJ-e. Będzie o Otylii Jędrzejczak i o rozpoczynających karierę chłopcach z Silesia Miners, którzy grają w futbol amerykański. Będzie też o kulturze, muzyce (to tu swoje pierwsze kroki stawiał Gang Olsena) i filmie.
W 2005 roku, w październiku, powstał odcinek o Gliwicach.
5.01.2008, godz. 9:30, TV4, Instykt tropiciela.
Powtórki: 06.01.2008, godz. 5:50; 11.01.2008, godz. 6:00; 12.01.2008, godz. 5:50.
Mies - Sob Sie 02, 2008 5:48 pm
W poniedziałek w Kino Polska będzie emitowany film dokumentalny "Inny Śląsk" z 1963 r. (o zespole piesni i tańca), 8 minutowy dokument pt. "Hałdy" z 1962, "W Pałacu Młodzieży" z 1952 (socrealistyczny reportaż z Katowic), "Obok prawdy" z 1964 (jakaś fabuła o górnikach) i "Grzeszny żywot Franciszka Buły" z 1980 r.
szczegóły http://www.kinopolska.pl/program.php?data=2
Wit - Pon Wrz 22, 2008 10:35 am
Szopienice zagrały w serialu
Iwona Sobczyk2008-09-21, ostatnia aktualizacja 2008-09-22 09:32
Telewizyjna trójka wyemituje serial dokumentalno-fabularny o Szopienicach i pewnej zamieszkującej tę dzielnicę Katowic rodzinie. Zwiastun filmu można zobaczyć w poniedziałek.
Projekcja fragmentów serialu "Opowiem wam o pewnej dzielnicy" odbędzie się o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury Katowice-Giszowiec w Szopienicach. Na antenie TVP Katowice pierwszy z dwunastu odcinków pokazany zostanie 4 października.
Serial został wyprodukowany przez TVP na zlecenie Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej, które realizuje finansowany ze środków unijnych program rewitalizacji Szopienic. - Pokazujemy problemy, z jakimi zmaga się dzielnica, ale i to, że zaczyna się tu dziać coś dobrego. Wątek dokumentalny przeplata się z fabularnym - opowieścią o mieszkającej tu rodzinie. Ten ostatni ma uczynić całość bardziej atrakcyjną - mówi Joanna Pietrzyba-Waszczak, kierowniczka biura reklamy i marketingu TVP Katowice.
Reżyserem serialu jest Waldemar Patlewicz, a scenarzystą Adam Daszewski. Ci sami filmowcy wspólnie pracowali kiedyś nad "Sobotą w Bytkowie". - "Sobota" była rozrywkowa, ten serial jest inny. Ma walor edukacyjny, misyjny. Mam nadzieję, że się spodoba, przecież śląska publiczność nadal jest spragniona śląskości na ekranie - mówi Patlewicz.
Na planie filmu wystąpili obok profesjonalnych aktorów amatorzy. Jedną z głównych ról w wątku fabularnym gra Michał Pajda, 11-latek z Szopienic wybrany w castingu. We fragmentach dokumentalnych wystąpili zaś uczniowie i nauczyciele VI LO, proboszcz kościoła św. Jadwigi, siostry boromeuszki prowadzące ośrodek dla dzieci i miłośnicy zabytków poprzemysłowych przy dawnej hucie cynku.
Wit - Wto Kwi 13, 2010 6:58 pm
Śląska noc w TVP
TVP1 Śmierć jak kromka chleba 23:25
TVP2 Pręgi 23:20
Kris - Czw Cze 17, 2010 4:52 pm
"Rodzina Kanderów"
17.06.2010
Emisja serialu na antenie TVP Katowice w każdą niedzielę, godz. 18:45
"Rodzina Kanderów" (roboczy tytuł "Korzenie i skrzydła") – dwunastoodcinkowy serial Zbigniewa Chmielewskiego ("Dyrektorzy", "Daleko od szosy"), dotykający problematyki śląskiej. Saga rodu Kanderów rzadko wychodzi poza sprawy obyczajowe. Obraz życia wielopokoleniowej śląskiej rodziny w okresie gwałtownych przemian społeczno-politycznych – od okresu tuż po II wojnie światowej, aż do lat 70. Wszyscy Kanderowie mieszkają na Śląsku i pracują w kopalni. Pojawiają się tu przybysze z innych stron Polski. Ich styl bycia i swoboda obyczajowa różnią się od zasad życia tradycyjnej, patriarchalnej rodziny śląskiej. To staje się często powodem konfliktów i bójek z "obcymi". Powoli zachodzą zmiany obyczajowe w codziennym życiu młodszego pokolenia, ale wzorzec tradycyjnej rodziny jest wciąż silny.
Emisja serialu na antenie TVP Katowice w każdą niedzielę, godz. 18:45
Michał Anioł - Antoni Bareczko
Lidia Bienias - Kowolowa
Tomasz Budyta - Konrad Kandera
Marian Dziędziel - Alojzy Sekuła
Marek Kalita - Wojtek Kandera
Teresa Kaluda - Erna Gackowa
Emilian Kamiński - Heniek
Anna Kazmierczak - Krysia Kanderówna-Bareczko
Marta Klubowicz - Milka Gackówna-Kanderowa
Krystyna Kołodziejczyk - Zofia Kanderowa
Daniel Kozakiewicz - Władek Bareczko
Bernard Krawczyk - Gacek
Tadeusz Madeja - Emanuel "Manek" Kandera
Kris - Wto Cze 22, 2010 8:13 pm
Film pt. Przystanek Zawada promuje zabytkową stację uzdatniania wody w Karchowicach
2010-06-22 19:23:47, aktualizacja: 2010-06-22 19:23:47
Pierwszy z filmów fabularnych pt. Przystanek Zawada, jakie będą promowały obiekty należące do Szlaku Zabytków Techniki, będzie miał premierę 24 czerwca o 13.00 w Centrum Sztuki Filmowej przy ulicy Sokolskiej 66 w Katowicach.
W pokazie udział weźmie młodzież śląskich szkół. Towarzyszyć im będą Zoboty, które są symbolem tegorocznej Industriady - pierwszego Święta Szlaku Zabytków Techniki.
Przystanek Zawada to film adresowany do młodego widza. Jego akcja umiejscowiona jest w XIX-wiecznym budynku Zabytkowej Stacji Uzdatniania Wody ZAWADA w Karchowicach. To historia jednego dnia spędzonego w stacji podczas wymiany pompy. Olek - główny bohater odwiedza swego wuja - kierownika stacji. Przygoda, którą przeżywa nastolatek wskutek uruchomienia urządzenia zmienia jego nastawienie do zabytkowego miejsca, historii i tych, którzy ją tworzyli.
Aktorzy zaangażowani do filmu to mieszkańcy naszego regionu. 18-letniego Olka gra Aleksander Meryk - mieszkaniec Pyskowic, związany z miejscowym teatrem Carpe Diem, którego wuj rzeczywiście pracuje w karchowickiej stacji. Jego filmowego wuja gra Zbigniew Stryj - aktor i dyrektor ds. artystycznych Teatru Nowego w Zabrzu - miłośnik Śląska, który w filmie wcielił się również w rolę inżyniera Bernharda Salbacha - twórcy wodociągów.
Film odwołuje się zarówno do historii miejsca jak i aspektów ekologicznych, związanych z gospodarowaniem wody.
W planach jest realizacja kolejnych filmów między innymi w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
http://www.dziennikzachodni.pl/aktualno ... ,id,t.html