ďťż
 
[Zabrze] Sieć scieżek rowerowych

Emenefix - Pon Sty 08, 2007 9:25 pm
Witam. Ostatnio głośno w prasie lokalnej na temat 2 milionowej inwestycji, podobno jedna z najwiekszych "rowerowych" w regionie. Chodzi o wybudowanie sieci od kilkunastu do dwudziestu kilku km ścieżek rowerowych na terenie Zabrza (niestety w dużej mierze opartych lub dzielonych ze szlakami asfaltowymi, brukowymi )
Są już zatwierdzone projekty. Wszystko pięknie ładnie tylko... Raz: gdzie owe projekty mozna zobaczyc? Czy ktoś z was ma może dostęp do tych lub innych? Dwa: Czy ktoś konultował coś z cyklistami. Z tego co ja wiem nie. JEsli ktoś jest z Katowic i zna tamtejszy temat chetnie rosze o wyjaśnienie jak włodarze innych miast np Katowic poradzili sobie z tego typu inwestycjami.
SPUTNIK - Pon Sty 08, 2007 9:29 pm
moze ktos z Górnośląskiej Masy Krytycznej będzie lepiej poinformowany.

http://www.mk.slask.pl/salutuj - Pon Sty 08, 2007 9:31 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomartin13 - Pon Sty 08, 2007 9:37 pm
Jeśli chodzi o samą inicjartwę powstania tych ścieżek rowerowych to bardzo cieszy mnie ta wiadomość, bo dużo tam jeżdzę na rowerze latem . Może zaniedługo pojawią się jakies konkrety. Pozostaje liczć że będą to dobrze wydane pieniądze.
Emenefix - Pon Sty 08, 2007 10:04 pm
No cóż... Temat jest na moim widelcu gdyz stanowi to aplikacje mojej pracy licencjackiej 9w troszke innej formie, bo praca o zagospodarowaniu krajobrazu antropogenicznego Zabrza) i z tego co widze to moze byc to wyrzucenie duzej kasy w błoto. Bo co zo za filozofia podzielic ulicę czy alejkę na pół. Gdy możena wytoczyć pętlę zróżnicowanej, krajoznawczej trasy z pogranicza przelotowej i edukacyjnej z przystankami, tablicami informacyjnymi. Szczególnie w przypadku Zabrza, gdzie krajobraz jest dobitnie jednym z najbardziej urozmaiconych w GOPie. To tylko moje rozterki dlatego szukam jakichś konkretnych informacji n/t tego projektu.
A tak przy okazji. Witam na forum Nowyrasgar - Wto Sty 09, 2007 8:22 pm
moim ideałem systemu ścieżek rowerowych jest Kopenhaga - każdego zainteresowanego zachęcam do pogrzebania w temacie (albo i lepiej - wizyty ).

http://www.i-sustain.com/learningCenter ... rticle.htm

Podróż po mieście, i to nie tylko ścisłym centrum - cała Storkobenhavn (Kopenhaga większa - z okolicznymi miasteczkami) jest zasiana dróżkami rowerowymi, i to jako integralna część drogowej komunikacji (z wyjątkiem dróg szybkiego ruchu), a nie jako dróżek na niedzielne rodzinne wypady (chociaż i takie też są).

Budując ścieżki rowerowe powinniśmy zastanowić się czy chcemy ograniczyć ten pomysł do tras widokowych, czy chcemy rozwinąć jako (chyba najlepszy) sposób komunikacji w mieście.

Oczywiście, budowa sieci rowerowej w centrum nie jest wcale prosta. Dlaczego? Cała przyjemność korzystania z roweru w KBH polega na poczuciu bezpieczeństwa rowerzysty - oprócz infrastruktury (krawężniki oddzielające w większości miejsc drogę rowerową od jezdni, OSOBNA SYGNALIZACJA ŚWIETLNA), wyjątkowo uprzywilejowani są także względem samochodów - każde potrącenie rowerzysty to jakaś drakońska kara (finansowa + odebranie prawa jazdy + chyba klątwa ), więc gdy samochód skręca w prawo, nie ma 'zielonej strzałki' - musi przepuścić rowerzystów jadących prosto, na swoim pasie po jego prawej stronie.

Żyjąc tam 8 miesięcy, i znając sporo ludzi, z których każde poruszało się rowerem, nie słyszałem o przypadku potrącenia rowerzysty. Jedyne obrażenia odniosło kilka (w sumie to sporo) znajomych po wywrotce podczas jazdy po pijaku

Jaka jest szansa zbudowania takiej sieci u nas? Wg. mnie mizerne - taki projekt przerasta prawdopodobnie naszych radnych.

A może się mylę ?martin13 - Wto Sty 09, 2007 8:50 pm
^^ Myślę że bardzo długo potrwa zanim będziemy mieć taką sieć dróg rowerowych. Co do budowy takich dróg to może coś ruszy bo miasta wykorzystują unijną pomoc.
Ale u nas z kolei kierowcy samochodów kompletnie niezwracają uwagi na rowerzystów, bo sam wiele razy musiałem przepuszczać samochody mimo pierwszeństwa, bo przecież nie będę się siłować rowerem z samochodem. Zresztą jak nawet są już wybudowane specjalne ścieżki to z kolei piesi nie zwracaja na nie uwagi i korzystaja z nich i znów ntrzeba ich wymijać. Myślę że dużym problemem jest właśnie nastawienie do rowerzystów innych użytkowników dróg i dopóki to się nie zmieni to możemy pomażyć z tym co jest w Kopenhadze.babaloo - Śro Sty 10, 2007 5:37 pm
^^^^ zgadzam się z przedmówcą. U nas dopiero niedawno zaczęto drogi budować na rozsądną skalę, a co dopiero ścieżki rowerowe.DivinaCommedia - Śro Sty 10, 2007 6:05 pm
podoba mi się tez koncepcja w Wiedniu, gdzie rowerek można sobie wypożyczyć ze specjalnego parkingu dla bicykli. Bardzo chciałabym, byśmy MY rowerzyści zawitali do Katowic, ale narazie pozostaje Park Chorzowski i inne wyznaczone miejsca :-)mercato - Czw Lut 18, 2010 12:53 pm
no fakt, o tym co mają w Kopenhadze, możemy tylko pomarzyć. Albo o tym, jak się mają sprawy rowerowe w Holandii np. Nawet zwykły dedeerówek jest lepszy, świetnie przygotowane są ścieżki rowerowe po wybrzeżu np. Polecam.