ďťż
 
[Katowice] Festiwal NOWA MUZYKA

Wit - Czw Lip 08, 2010 8:06 pm
Polska scena na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Zgodnie z obietnicą, organizatorzy festiwalu Tauron Nowa Muzyka ogłosili nazwiska polskich artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji katowickiej imprezy. Polish Brass Ensamble pod dowództwem Tymona Tymańskiego, Pink Freud czy Niwea - to tylko niektórzy z nich.

Podobnie jak w przypadku zagranicznych gwiazd, tak i polska scena 5 edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się 26-29 sierpnia na terenach KWK Katowice w Katowicach, to przegląd tego, co w rodzimej muzyce najciekawsze i najnowsze, bez szczególnego ukierunkowania na gatunki muzyczne.

Miłośników energetycznego jazzu bez wątpienia ucieszy informacja o wspólnym występie Polish Brass Ensamble pod dowództwem legendarnego Tymona Tymańskiego z jednym z najciekawszych polskich twórców z kręgów IDM i ambientu – Makarukiem, który już wcześniej miał okazję występować z takimi mistrzami polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, czy jednym z najbardziej niestrudzonych eksperymentatorów na krajowej scenie – Kiniorem. Projekt ten, łączący tradycję big bandów, z ich potężnym, tanecznym brzmieniem, z free jazzową improwizacją, oraz elektroniką i wizualizacjami, tworzonymi przez Makaruka, to bez wątpienia jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych, jakie pojawiły się ostatnio w Polsce.

Kolejni mistrzowie jazzowego grania – Pink Freud, to grupa, której raczej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi polskiej muzyki. "Pink Freud to prawdziwe "jazzowe potwory", muzycy, dla których wydaje się nie być rzeczy niemożliwych" - czytamy w recenzji ich najnowszego krążka "Monsters of Jazz", który zaprezentują podczas festiwalu.

Na tegorocznej edcyji festiwalu tauron Nowa Muzyka nie zabraknie również debiutantów.

Twórcy jednej z najciekawszych płyt, jakie ukazały się w tym roku na polskim rynku , autorzy kawałka "Młody Człowiek", który w przeciągu paru tygodni awansował na hymn pokolenia urodzonego na przełomie lat 70-80tych – duet Niwea. Zespół tworzony przez jednego z najbardziej kreatywnych ludzi w polskiej elektronice – Dawida Szczęsnego oraz cieszącego się ogromnym uznaniem w Polsce i zagranicą grafika, performera i poetę – Wojtka Bąkowskiego – w doskonały sposób wraca do tradycji paranoicznego trip-hopu spod znaku Tricky'ego oraz bardzo zimnej fali lat 80-tych, łącząc panoramę mrocznych, dziwacznych dźwięków z taneczną motoryką i tekstami, ujawniającymi pokręconą, surrealistyczną wrażliwość na codzienne drobiazgi.

Kolejni debiutanci na polskiej scenie festiwalu, to grupa Paula i Karol. Uznawani za jednego z nielicznych rodzimych przedstawicieli indie-folka nawiązują bardzo mocno do pomysłów new weird america i grania spod znaku Devendry Banharta, ich tegoroczna, debiutancka EP-ka Goodnight Warsaw zbiera same pozytywne recenzje a dotychczasowe, klubowe koncerty pokazują zespół, który momentalnie nawiązuje kontakt z publiką.

Po Dick4Dick & Loco Star można się spodziewać gitarowych solówek spod znaku AC/DC, przaśnego rocka, tanecznych rytmów, które nie pozwalają ustać w miejscu i widowiskowego show, które może, choć nie musi zakończyć się ogólnym striptizem.

Kolejna festiwalowa propozycja to tworząca muzykę, w której jazz przenika się z ambientem, a pomiędzy rozbudowanymi transowymi improwizacjami znajduje miejsce na reggae czy noisowe ściany hałasu - Mauriolanza. Ich występ na festiwalu będzie jednocześnie premierą koncertową czwartej płyty formacji: "Muafrika".

Na festiwalowej scenie zaprezentują się również debiutujący Schemeboys. Duet ten, to poboczny projekt twórcy popularnego IDM-owego CH.District, niekwestionowanej gwiazdy śląskiej sceny klubowej, który tym razem postanowił zaeksperymentować z nieco bardziej przystępną, taneczną muzyką, nie rezygnując przy tym oczywiście z noisowej zabawy szumem i hałasem i łącząc to wszystko z niesamowitymi, hipnotycznymi wizualizacjami. Poza Matyasikiem grupę tworzą Paweł Kmiecik (Wieloryb) oraz Adam Białoń (Nowy Horyzont) i VJ Comankh.

Na koniec prawdziwe święto dla miłośników połamanych rytmów, funkowych podziałów, hip-hopowego bujania i jazzowej swobody, czyli występ duetu Maceo & Envee. Autorskie mash-upy, zaskakujące kolaże dźwiękowe, a przede wszystkim tłuste, wypasione groove'y to niewątpliwe atuty na nowo zawiązanej koalicji Envee'go i Maceo - doświadczonych dj'ów z kilkunastoletnim stażem, tworzących wcześniej legendarny kolektyw Niewinni Czarodzieje.

Przypomnijmy, że festiwal startuje 26 sierpnia koncertem Lou Rhodes w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Bilety na to wydarzenie kosztują 50 PLN.

Dzień później, już na terenie KWK Katowice rozpoczyna się maraton festiwalowych występów. Tego dnia zagrają:

Jaga Jazzist
Autechre
Bonobo Live Band
Three Trapped Tigers
King Midas Sound
Mary Anne Hobbs
Pantha du Prince
Kidkanevil

28 sierpnia ciąg dalszy festiwalu na terenie starej katowickiej kopalni. Tego dnia wystąpią:

Moderat
Bibio
Gonjasufi
Gaslamp Killer
Floating Points & Fatima
Nosaj Thing
DMX Krew
Loops Haunt

Festiwal zakończy się 29 sierpnia koncertem Prefuse 73 i Akuso Orchestra. Ten niepowtarzalny show odbędzie się w Galerii Szyb Wilson.

http://muzyka.onet.pl/0,2195270,newsy.html
maciek - Śro Lip 14, 2010 1:54 pm
Takie małe wakacyjne OT. Zastanawiam się, czy kapela poniżej miałaby szanse zagrać na tym festiwalu Spełniają większość postulatów: są niszowi, są niekonwencjonalni i na pewno nie grają ich w RMF-FM i Radiu Zet. Chyba jednak taka muzyka potrzebuje festiwalu nie Nowa Muzyka a Anty-Trendy

Swoją drogą mój numer 1 ostatnich dni:
[youtube]3h0sihyB4mg[/youtube]Wit - Pon Lip 26, 2010 9:36 pm
Festiwal Tauron Nowa Muzyka na koniec lata w Katowicach

Muzyka elektroniczna zabrzmi na Festiwal Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się od 26 do 29 sierpnia w postindustrialnym krajobrazie na terenie byłej kopalni w centrum Katowic.

"Podczas każdej kolejnej edycji liczba uczestników festiwalu rośnie; w ubiegłym roku było to około 10 tys. osób. Dlatego tym razem spodziewamy się około 12 tys. widzów" - powiedział przedstawiciel organizatorów imprezy, Daniel Wahl.

Gwiazdy tegorocznej edycji - zespoły Autechre, Bonobo i Jaga Jazzist - będą w Katowicach promować swoje nowe płyty. Autechre to działający już od ponad 20 lat brytyjski duet. Nagrał dotychczas 10 albumów i kilkanaście singli.

Po raz drugi na festiwalu Tauron zaprezentuje się Bonobo, czyli brytyjski didżej Simon Green. Debiutował w 2000 roku albumem "Animal Magic". Od tego czasu nagrał 6 płyt oraz ponad 10 singli. Pochodzący z Norwegii Jaga Jazzist łączy jazz z muzyką elektroniczną. Zespół istnieje od 16 lat, nagrał dotąd 5 albumów, ostatni - "One-Armed Bandit" - muzycy nagrali w tym roku.

Polską scenę reprezentować będą m.in. Dick4Dick & Loco Star i Pink Freud oraz Polish Bras Ensemble pod wodzą Tymona Tymańskiego wraz z Makarukiem. Większość festiwalowych imprez odbędzie się na terenie dawnej kopalni Katowice, gdzie w przyszłości powstanie nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Koncerty inauguracyjny i finałowy zlokalizowano jednak w innych miejscach. Lou Rhodes zagra w sali koncertowej Akademii Muzycznej, natomiast podczas finału w zabytkowym Szybie Wilson zaprezentują się producent i didżej Scott Harren oraz tyska orkiestra kameralna Aukso.

Festiwal to nie tylko muzyka, ale również imprezy towarzyszące. W tym roku będzie można uczestniczyć w warsztatach fotograficznych, pokazach filmowych oraz zwiedzaniu Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. "Zwiedzający są odbierani przy bramie wjazdowej przez przewodnika, następnie przejeżdżają wyznaczoną trasę autentycznym autobusem, w którym na co dzień poruszają się hutnicy. Ostatnim punktem wycieczki jest pomieszczenie z piecem, w którym wytapiana jest surówka"- powiedział Wahl.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2006 roku na terenie Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Następnie festiwal przez dwa lata gościł w Cieszynie, aby w ubiegłym roku wrócić do stolicy województwa, na teren dawnej kopalni Katowice. Głównym sponsorem festiwalu jest grupa energetyczna Tauron Polska Energia SA.

Informacje co do biletów i karnetów na festiwal:

Karnety 3-dniowe upoważniają do udziału w koncetach od piątku 27 sierpnia do niedzieli 29 sierpnia, włączając w to również koncert finałowy. Cena karnetu wynosi 140 PLN. Uwaga - ilość karnetów ograniczona!

Karnety 2-dniowe upoważniają do udziału w koncetach od piątku 27 sierpnia do soboty 28 sierpnia. Do 31 lipca włącznie cena karnetu 2-dniowego wynosi 120 PLN. Później cena karnetu 2-dniowego wynosić będzie 140 PLN.

Bilety jednodniowe upoważniają do udziału w wybranym dniu festiwalu. Do 31 lipca włącznie cena biletu wynosi 70 PLN. Później cena biletu wynosić będzie 80 PLN.

Bilety na koncerty Lou Rhodes (26 sierpnia) i Prefuse 73 & Akuso Orchestra (29 sierpnia): w cenie 50 PLN.

Ważne: posiadacze karnetów czterodniowych mają możliwość wstępu na wszystkie koncerty (w tym również koncert Lou Rhodes). Niestety, karnety zostały już wyprzedane.

http://muzyka.onet.pl/10173,2201981,newsy.htmlWit - Śro Lip 28, 2010 8:00 pm
Dodatkowe atrakcje Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Organizatorzy festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się od 26 do 29 sierpnia w postindustrialnym krajobrazie na terenie byłej kopalni w centrum Katowic, przygotowali nie tylko muzyczne atrakcje. Na uczestników imprezy czekają m.in. projekcje filmowe oraz warsztaty fotograficzne.

Podobnie jak przy okazji ostatniej edycji, również i w tym roku w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach odbędą się pokazy filmów tematycznie związanych z muzyką. "Szczególnie polecamy Waszej uwadze wyjątkową pozycję: »The White Stripes. Under Great White Northern Lights«. Równie istotnym punktem programu będzie pokaz prac w ramach Clip On Festiwal" - podkreślają organizatorzy festiwalu. Szczegółowy program projekcji można znaleźć pod tym adresem:
http://www.csf.katowice.pl/?p=pl/menu/2/2/index

W ramach Festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbędzie się również wernisaż wystawy uznanych fotografów z agencji Shootime photographers & production. Tomek Albin, Paweł Fabjański oraz Jacek Kołodziejski w Galerii Ronda Sztuki przedstawią swoje autorskie prace pod wspólnym tytułem "Autofire". Trzy zupełnie różne projekty, których wspólnym mianownikiem są pytania o tożsamość. Każdy z fotografów pokaże swoją własną opowieść, a jednocześnie te historie zebrane obok siebie stworzą kolejną. Bohaterem czwartej narracji będzie ktoś, kto ma około 30 lat i przygląda się swojemu życiu: temu, co było, temu, co jest teraz i temu, co może się jeszcze zdarzyć. Prezentację wystawy zamkną warsztaty prowadzone przez artystów w czasie kolejnych trzech dni trwania festiwalu.

Program warsztatów:

Paweł Fabjański / Niezła sztuka - czyli dlaczego warto inaczej spojrzeć na fotografię mody / 27 sierpnia 2010 / godz. 13.00 /

Tomek Albin / Interaktywny warsztat fotografii reklamowej: "Eksplozja" / 28 sierpnia 2010 / godz. 13.00 /

Jacek Kołodziejski / Fleszem w oczy? / 29 sierpnia 2010 / godz. 13.00 /

http://muzyka.onet.pl/10173,2203052,newsy.html
blur - Śro Sie 04, 2010 10:44 am
Katowice jak Barcelona ?

http://www.panoramasilesia.pl/a3917_cza ... elona.htmlWit - Czw Sie 12, 2010 5:12 pm
Wyjątkowy koncert na festiwalu Nowa Muzyka: Bonobo zagra ze swoim "wielkim odkryciem"!

Na zaplanowanym w ostatni weekend sierpnia festiwalu Tauron Nowa Muzyka czeka nas wyjątkowy koncert: Bonobo wystąpi nie tylko z orkiestrą, ale również w towarzystwie swojego "wielkiego odkrycia" - wokalistki Andrei Triany. Zapowiada się niezapomniany show.

Andreya pojawiła się na ostatniej płycie Bonobo "Black Sands" w utworze "The Keeper" i z miejsca zwróciła na siebie uwagę. Wokalistkę okrzyknięto "wielkim odkryciem" Bonobo, a jednocześnie bardzo utalentowaną i świetnie zapowiadającą się artystką.

Wkrótce ukaże się jej pierwsza solowa płyta - wyprodukowana zresztą przez Bonobo. Zanim to jednak nastąpi, będzie ich można razem zobaczyć i usłyszeć na festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

"Mamy nadzieję, że dzięki obecności Andrei Triany, ten koncert Bonobo będzie równie niezapomnianym widowiskiem, jak występ sprzed trzech lat, kiedy to podczas naszego festiwalu wspierała go wspaniała Kathrin de Boer z formacji Belleruche" - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

http://muzyka.onet.pl/10173,2208863,newsy.htmlSabino Arana - Pon Sie 16, 2010 11:30 am
Właśnie czytałem line-up. Mniejsza o szczególy zeby nie wyreczac prasy, no w kazdym razie; wpiatek bedzie i jaga jazzist i bonobo i autechre,na koniec.W takiej kolejnosci.Wit - Wto Sie 17, 2010 4:32 pm
Ostatni artyści i pełen program festiwalu Nowa Muzyka 2010

Znamy już pełen skład wykonawców, jacy wystąpią w ostatni weekend sierpnia w Katowicach na festiwalu z nowoczesną muzyką elektroniczną: Tauron Nowa Muzyka. Listę zaproszonych artystów zamykają Kamp! oraz Dub Mafia.

Dub Mafia to siedmioosobowy kolektyw z Bristolu, specjalizujący się w muzyce tanecznej z pogranicza jungle i drum'n'bass. Kamp! z kolei to formacja z Polski: wrocławsko-łódzkie trio, które jak do tej pory ma za sobą 50 występów, w tym udział na festiwalu EXPO w Szanghaju.

Zarówno Kamp!, jak i Dub Mafia zagrają na Nowej Muzyce w sobotę, 28 sierpnia. Pozostały rozkład koncertów można sprawdzić na oficjalnej stronie imprezy.

http://muzyka.onet.pl/10173,2210967,newsy.html
.................................
http://www.festiwalnowamuzyka.pl/index.php?id=20

26 sierpnia, czwartek

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach

20.00 - Festiwal otworzy wyjątkowy koncert Lou Rhodes w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Bilety na to wydarzenie kosztują 50 PLN.

27 sierpnia, piątek - KWK Katowice | ul. Kopalniana 6

LIVE STAGE

17.00 - PBE&Makaruk
19.00 - Three Traped Tigers
21.00 - Jaga Jazzist
23.30 - Bonobo Live Band

CLUB STAGE

18.00 - Schemeboys
20.00 - King Midas Sound
22.00 - Pantha du Prince
01.00 - Autechre
02:00 - Mary Anne Hobbs

REDBULL STAGE

18.00 - Paula i Karol
20.00 - D4D&Loco
22.00 - Novika & Lex
00.00 - Kidkanevil

CENTRUM SZTUKI FILMOWEJ

16.30 - Wszystko co kocham, 100 min.
18.30 - Fala, 80 min.
20.00 - Zew wolności, 75 min.

RONDO SZTUKI

13.00 - Paweł Fabjański: Niezła sztuka, czyli dlaczego warto inaczej spojrzeć na fotografię mody

28 sierpnia, sobota - KWK Katowice | ul. Kopalniana 6

LIVE STAGE

18.00 - Pink Freud
20.00 - Dub Mafia
22.00 - Kamp!
00.00 - Moderat

CLUB STAGE

17.00 - Niwea
19.00 - Bibio
21.00 - Nosaj Thing
23.00 - DMX Krew
01.00 - Gaslamp Killer & Gonjasufi
02.00 - Gaslamp Killer

REDBULL STAGE

17.00 - Muariolanza
19.00 - Loops Haunt
21.00 - Floating Points & Fatima
23.00 - Maceo&Envee

CENTRUM SZTUKI FILMOWEJ

16.00 - Fala, 80 min.
16.15 - Wszystko co kocham, 100 min.
17.30 - Zew wolności, 75 min.
20.00 - Wszystko co kocham, 100 min.

RONDO SZTUKI

13.00 - Tomek Albin: Interaktywny warsztat fotografii reklamowej: "Eksplozja"

29 sierpnia, niedziela

SZYB WILSON KATOWICE - koncert finałowy

20.00 - Prefuse 73 & Aukso Orchestra: "The Predicate Compositions" - An exploration in orchestral and preparedelectro acoustic movements.

CENTRUM SZTUKI FILMOWEJ

15.15 - Zew wolności, 75 min.
16.30 - Fala, 80 min.
17.00 - Clip On Festiwal, 40 min.
18.00 - The White Stripes. Under Great White Northern Lights, 92 min.
20.00 - Wszystko co kocham, 100 min.

RONDO SZTUKI

13.00 - Jacek Kołodziejski: Fleszem w oczy?Wit - Wto Sie 24, 2010 12:48 pm
Niespodzianka na festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2010

Miła niespodzianka dla wszystkich festiwalowiczów wybierających się na Tauron Nową Muzykę do Katowic, a zwłaszcza fanów Prefuse 73 - poza zaplanowanym na niedzielę specjalnym koncertem z Akuso Orchestra, ten ceniony didżej i producent zagra również na festiwalu w sobotni wieczór.
Prefuse 73 - twórca oryginalnego, instrumentalnego hip-hopu miał wystąpić tylko w niedzielę, na specjalnym koncercie kończącym tegoroczny festiwal Nowa Muzyka w Katowicach. Niestety, wstęp na ten występ będą mieć tylko nieliczni - koncert odbędzie się w galerii Szyb Wilson, gdzie pomieści się tylko część publiczności festiwalu.

Wszystkim tym, którym nie udało się kupić wejściówek na niedzielny występ, organizatorzy sprawili jednak teraz niespodziankę - w sobotę, tuż przed koncertem Moderat, blisko godzinny set didżejski da właśnie Prefuse 73.

"Podczas gdy finałowy występ Prefuse 73 w katowickim Szybie Wilson będzie doskonałą okazją do tego, by poznać artystę jako kompozytora eterycznych, delikatnych kompozycji rozpisanych na elektronikę i orkiestrę kameralną, tak w sobotę będziecie mieli niebywała okazję usłyszeć na żywo, jako pierwsza publiczność na całym świecie, materiał z najnowszego albumu Prefuse 73, który pod koniec tego roku powinien pojawić się w katalogu wytwórni Warp" - zachęcają organizatorzy.

W związku z tym wydarzeniem niewielkim zmianom ulegną godziny pozostałych sobotnich koncertów. Poprawiony szczegółowy rozkład występów można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy.

28 sierpnia, sobota - KWK Katowice | ul. Kopalniana 6
LIVE STAGE

16.00 - Pink Freud
18.00 - Kamp!
20.00 - Dub Mafia
22.00 - Prefuse 73
00.00 - Moderat

http://muzyka.onet.pl/10173,2213266,newsy.htmlWit - Wto Sie 24, 2010 10:42 pm
Idziesz na festiwal Tauron Nowa Muzyka? Zabierz dzieci

Marcin Babko 2010-08-22, ostatnia aktualizacja 2010-08-23 15:25:59.0Chcesz iść na festiwal Tauron Nowa Muzyka, ale nie masz z kim zostawić dzieci? Zabierz je ze sobą! - zachęcają organizatorzy rozpoczynającej się w czwartek imprezy. Znamy już wszystkich wykonawców
Ostatnią ujawnioną gwiazd piątej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka będzie Dub Mafia. Ten siedmioosobowy kolektyw z Bristolu specjalizuje się w muzyce tanecznej z pogranicza jungle i drum'n'bass. Zespół powstał zaledwie przed rokiem, ale szybko zdobył spory rozgłos, głównie za sprawą porywających występów na żywo. Podczas koncertów Dub Mafia na scenie występują: obdarzona charakterystycznym głosem wokalistka Eva, turntablista Snafu, gitarzysta Maf, klawiszowiec Aron, basista Flash oraz dwóch perkusistów - Drew i Jago. Ta unikatowa mieszanka niebanalnych osobowości skutkuje absolutnie obezwładniającym show na najwyższych obrotach. Na dodatek będzie to pierwszy ich koncert w Polsce. Wystąpi też polskie trio Kamp!, koncertujące ostatnio na całym świecie, m.in. na wystawie EXPO w Szanghaju.

Festiwal zacznie się w czwartek koncertem brytyjskiej wokalistki Lou Rhodes (ex-Lamb) w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncerty weekendowe, podobnie jak przed rokiem, odbędą się na terenie byłej KWK Katowice. Od piątku do niedzieli w industrialnej scenerii zagrają m.in.: Bonobo Live Band, Autechre, Jaga Jazzist, King Midas Sound, Moderat, Gaslamp Killer, Mary Anne Hobbs, Kidkanevil, Nosaj Thing, Pantha du Prince i Floating Points. Będą też Polacy: Polish Brass Ensamble, Pink Freud, Muariolanza, Dick4Dick & Loco Star, Maceo & Envee, Schemeboys, Paula i Karol oraz zespół Niwea.

Jednak Tauron Nowa Muzyka to nie tylko koncerty, ale też wystawy, warsztaty i pokazy filmowe. Na tę imprezę można przyjść nawet z dziećmi. - Bardzo zależy nam na tym, aby festiwal był imprezą dla całych rodzin. Nie chcemy stawiać miłośników muzyki przed trudnymi decyzjami. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni, w której będziesz mógł zostawić swoje dziecko pod fachową opieką, mając jednocześnie gwarancję, że spędzi czas na ciekawych i twórczych zajęciach - mówią organizatorzy o bezpłatnych warsztatach artystycznych Tika Studio dla dzieci do lat 12. Warsztaty będą się odbywać każdego dnia festiwalu od godz. 17 do 22. Będzie też specjalny punkt dla mam z najmniejszymi dziećmi i miejsce do zabaw wielkimi miękkimi klockami dla dzieci w wieku dwa-cztery lata.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka cieszy się tak wielkim powodzeniem, że nie ma już karnetów. Kupić można jedynie wejściówki jednodniowe (80 zł) oraz dwudniowe (140 zł).

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... zieci.htmlWit - Czw Sie 26, 2010 9:56 am
Ile zespołów, tyle powodów, żeby iść na Taurona
Marcin Babko 2010-08-25, ostatnia aktualizacja 2010-08-25 15:03:58.0Tauron Nowa Muzyka to inny festiwal. Nie na lotnisku czy łące, ale w klimatycznym otoczeniu dawnej kopalni. Nie z gwiazdami stacji radiowych, ale odkrywcami nowych brzmień. Koncerty plenerowe startują w piątek

Nic dziwnego, że zeszłoroczna edycja festiwalu otrzymała nagrodę magazynu "Aktivist" dla najciekawszego wydarzenia roku. W tym roku organizatorzy jeszcze wyżej podnieśli sobie poprzeczkę. Impreza trwa cztery dni - zaczęła się rozgrzewką w czwartek, a zakończy w niedzielę. Miejsce jest takie samo, jak przed rokiem - teren byłej KWK Katowice, niemal w samym środku miasta. Przed rokiem poprzemysłowe tereny gościnnie przyjęły nową muzykę i tysiące jej fanów. Teraz ma być ich kilka razy więcej. Sprzedały się wszystkie karnety na cały festiwal.

Na szczęście są jeszcze bilety na poszczególne dni. Niezdecydowanych może przekona lista gwiazd piątej edycji Taurona. Wystąpią skandynawscy mistrzowie nu-jazzu - kolektyw Jaga Jazzist. Będzie Bonobo Live Band, promujący nowy, świetnie przyjęty album "Black Sands". W zespole pojawi się m.in. znana już u nas wokalistka Andrea Triana, wschodząca gwiazda słynnej wytwórni Ninja Tune.

Wystąpi też brytyjski duet Autechre. Ron Brown i Sean Booth grają razem niemal od ćwierć wieku. Choć odżegnują się od sławy i popularności, dawno już zasłużyli na miano klasyków muzyki elektronicznej. Koncerty grają w całkowitych ciemnościach. Twierdzą bowiem, że nic nie powinno odciągać ludzi od samej muzyki.

Pod nazwą King Midas Sound kryje się Kevin Martin, twórca legendarnego The Bug i jednego z najbardziej radykalnych projektów w dziejach nowych brzmień - Techno Animal. Jego nowy projekt to hołd dla reggae, trip-hopu i stylu Bristol sound.

Kidkanevil tworzy muzykę mocno osadzoną w klasycznym soulu i hip-hopie, a na jego płytach pojawiali się m.in. DJ Vadim i Yarah Bravo. Z kolei Nosaj Thing gra bardziej syntetycznie, nawiązując do stylu IDM. Mocną stroną jego koncertów są wizualizacje. Pantha du Prince, okrzyknięty jednym z najciekawszych przedstawicieli ambitnego techno XXI wieku, zaprosił na swój trzeci krążek "Black Noise" m.in. członków Animal Collective i LCD Soundsystem. Muzykę Floating Points nazwano "astral gangsta disco" i porównywano zarówno do Sun Ra, Madliba, jak i Four Tet.

Na festiwalu zagrają też m.in. Moderat, Gaslamp Killer, Mary Anne Hobbs oraz Dub Mafia - siedmioosobowy kolektyw z Bristolu, specjalizujący się w muzyce tanecznej z pogranicza jungle i drum'n'bass. Będą też Polacy: Polish Brass Ensamble pod dowództwem Tymona Tymańskiego, Pink Freud, Muariolanza, Dick4Dick & Loco Star, Maceo & Envee, Schemeboys, Paula i Karol, Kamp! oraz zespół Niwea.

Tauron Nowa Muzyka to nie tylko koncerty, ale też wystawy, warsztaty i pokazy filmowe. Na tę imprezę można przyjść nawet z dziećmi, które nie tylko będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę, ale i rozwojowe zabawy.

Jednodniowe wejściówki kosztują 80 zł, karnety dwudniowe - 140 zł.

http://cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104 ... urona.html

Katowice: Nowa Muzyka w starej kopalni
Czwartek, 26 sierpnia (06:47)

W dniach 26-29 sierpnia postindustrialne ruiny Kopalni Węgla Kamiennego Katowice (teren Muzeum Śląskiego) po raz kolejny staną się prawdziwą Mekką dla wszystkich miłośników niebanalnej muzyki i tanecznych rytmów.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka, który w tym roku odbędzie się już po raz piąty, przekształcił się w tym czasie z imprezy organizowanej przez grupę prawdziwych pasjonatów, w jedno z najważniejszych wydarzeń na muzycznej, wakacyjnej mapie Polski. A głosy internautów zapewniły mu czołowe miejsca w licznych podsumowaniach na najciekawsze wydarzenia w Polsce, dobitnie wskazują, że istniało ogromne zapotrzebowanie na Festiwal, podczas którego na równych prawach pojawiają się największe gwiazdy nowych brzmień i najciekawsi debiutanci, często stojący dopiero u progu międzynarodowej kariery.

W ciągu tych pięciu lat w Katowicach zaprezentowały się prawdziwe legendy nowobrzmieniowe: japoński mistrz adapterów DJ Krush, brazylijski król połamanych rytmów Amon Tobin, najbardziej wyrazisty raper w brytyjskim hip hopie Roots Manuva czy człowiek, który na własną rękę wprowadził soul w XXI wiek, Jim Lidella. Festiwal stanowił okazję do tego, żeby zobaczyć, jak wygląda przyszłość hip hopu, reprezentowana przez Scroobiusa Pipa i Speech Debelle, kim są ludzie stojący za najbardziej wstrząsającymi płytami ostatnich lat, tacy jak Flying Lotus czy Bonobo. Udało się również pokazać, że polscy artyści mogą bez żadnych kompleksów dzielić scenę z najbardziej uznanymi twórcami tego, co we współczesnej muzyce najciekawsze.

Rok 2010 to kolejna odsłona Festiwalu, podczas której nie zabraknie prawdziwych niespodzianek. Pierwszą z nich jest bez wątpienia występ osławionych skandynawskich jazzmanów z Jaga Jazzist, którzy w ciągu ostatniej dekady zdołali się wywindować na pozycję czołowych przedstawicieli nu-jazzu. Uznawani są za jeden z najlepszych zespołów koncertowych na świecie, przyjadą do Polski zaprezentować materiał z najnowszego, tegorocznego albumu "One-Arm Bandit".

Kolejną gwiazdą 5. edycji Festiwalu będzie wyczekiwany przez dziesiątki fanów w Polsce Nosaj Thing, którego niepokojąca muzyka, stanowi wypadkową hiphopowych rytmów, dubstepowych basów i parkietowych wymiataczy. Jego występ, w połączeniu z wizualnym show, w pełni zsynchronizowanym z muzyką, to bez wątpienia gratka dla wszystkich miłośników współczesnych elektronicznych brzmień.

Swój udział potwierdziły również taka sława, jak londyńczyk The Bug, który w tym roku pojawi się z zupełnie nowym, dubowo-trip-hopowym projektem King Midas Sound.

Innym Brytyjczykiem na Tauron Nowa Muzyka będzie kidkanevil, od lat wygrywający wszelkie konkursy na najlepszego DJ-a na Wyspach.

Przemieszczając się z olbrzymią swobodą pomiędzy nu-rave, IDM, dubstepem, trip-hopem i kilkunastoma innymi gatunkami Moderat stworzyli muzykę, która równie dobrze broni się w wersji studyjnej, jak i na koncertach.

Twórczość Pantha Du Prince najczęściej określa się mianem minimalu, ale jest to tyleż mylące, co krzywdzące - jego oryginalne brzmienie skrzy się iście barokowym przepychem, na który składają się pulsująca rytmika, głębokie basy, strzępy melancholijnych melodii, partie przestrzennych syntezatorów i subtelnych gitar, rozległe ambientowe podkłady, obfity field recording oraz imponująca ilość dźwiękowych niuansów.

W twórczości Floating Points zaznaczają się wpływy zarówno jazzowej psychodelii spod znaku Sun Ra, jak i hiphopowych szaleństw podpatrywanych u najlepszych. Porównywany z jednej strony do Madliba i Onry, z drugiej zaś do Hudsona Mohawke i Four Tet, brytyjski producent pojawi się w Polsce w towarzystwie wokalistki Fatimy.

Duet Autechre to wizytówka wytwórni Warp, której brzmienie pomogli zdefiniować. Znani z charakterystycznego, choć nieustannie redefiniowanego stylu i koncertów odbywających się w całkowitych ciemnościach.

Gonjasufi z gracją żongluje rozmaitymi stylistykami, wśród których przewijają się: staroświecki trip-hop żywcem przeniesiony z ulic Bristolu, psychodelia rodem z lat 60., korzenny dub, zawodzący blues, szorstki punk, melancholijny soul, nieobliczalny jazz, pokryty kurzem winylowej płyty hip hop, nowoczesna elektronika, a nawet ludowa muzyka turecka czy brzmienia hinduskie.

Poza tym w Katowicach wystąpią również m.in. Bonobo Live Band, Mary Anne Hobbs, Prefuse 73, DMX Krew , Mary Anne Hobbs i Dub Mafia.

Natomiast Festiwal Tauron Nowa Muzyka 26 sierpnia zainauguruje pierwszym i jedynym koncercie w Polsce Lou Rhodes, wokalistka legendarnej trip-hopowej formacji Lamb. Odchodząc od syntetycznych, tanecznych brzmień, kojarzonych z jej macierzystym zespołem, artystka skupiła się na tworzeniu prostych, intymnych piosenek na głos i gitarę, błyskawicznie doczekując się olbrzymiego uznania ze strony krytyków i publiczności.

http://muzyka.interia.pl/raport/muzyczn ... ni,1523115,sambuca - Czw Sie 26, 2010 12:02 pm
Festiwal Tauron Nowa Muzyka już w czwartek


Występem Lou Rhodes - wokalistki legendarnej trip-hopowej formacji Lamb - w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach (godz. 20.00) rozpocznie się w czwartek Festiwal Tauron Nowa Muzyka.
Dla artystki będzie to pierwszy i jedyny koncert w Polsce. Lou promować będzie m.in. album One Good Thing.

Piąta edycja festiwalu, która prezentuje najciekawsze elektroniczne i nowe brzmienia, zawładnie stolicą naszego województwa przez cztery dni.

Po czwartkowej spokojnej rozgrzewce, jutro impreza przeniesie się już na teren KWK Katowice, gdzie przez dwa dni (na trzech scenach) zagrają największe gwiazdy.

Pojawią się m.in. muzycy Jaga Jazzist, grupy, której nie trzeba przedstawiać fanom jazzu i nowych brzmień. Ostatnim albumem One-Armed Bandit, norwescy mistrzowie udowadniają, że skandynawski
nu-jazz to prawdziwa potęga, z którą trudno konkurować zarówno w studiu, jak i na scenie.

Zagra Bonobo Live Band. To artysta, który potrafi rozkręcić każdą imprezę, a przez polskich fanów otaczany jest kultem. W Katowicach zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty Black Sands, która uznawana jest za szczytowe osiągnięcie w jego karierze.

W piątek w industrialnej scenerii wystąpią jeszcze m.in.: Three Trapped Tigers, King Midas Sound, Mary Anne Hobbs, Pantha du Prince, Kidkanevil, PBE and Makaruk, Dick4Dick and Loco Star, Niwea oraz Schemeboys.

Natomiast wśród wykonawców, którzy zaprezentują się w sobotę, 28 sierpnia są m.in.: Moderat, Bibio, Gonjasufi, Gaslamp Killer. Finałowy koncert festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia, w Galerii Szyb Wilson (ul. Odrodzenia 1), gdzie pojawi się Prefuse 73 oraz tyska Orkiestra Aukso. Początek o godz. 20.00.

Nie zabraknie imprez towarzyszących, m.in. warsztatów fotograficznych czy pokazów filmowych.

http://www.dziennikzachodni.pl/slask/299150,festiwal-tauron-nowa-muzyka-ju-z-w-czwartek-wideo,id,t.htmlmichal.wojtowicz - Pią Sie 27, 2010 11:26 am
Już jutro w serwisie gkw24.pl opublikujemy obszerną fotorelację z pierwszego dnia festiwalu. Zapraszamy na www.gkw24.plWit - Pią Sie 27, 2010 12:05 pm
Festiwal Nowa Muzyka 2010 już gra. Lou Rhodes wystąpiła na otwarcie

Koncertem zjawiskowej wokalistki, znanej m.in. z duetu Lamb - Lou Rhodes, rozpoczął się 26 sierpnia w Katowicach festiwal Nowa Muzyka. Impreza, która potrwa do niedzieli, 29 sierpnia, prezentuje głównie nowoczesne brzmienia muzyczne i najciekawszych artystów szeroko pojętej sceny elektronicznej i klubowej.

Lou Rhodes przyjechała do Katowic z promocją swojego solowego albumu "One Good Thing". Płyta ukazała się w kwietniu 2010 roku w katalogu wytwórni Motion Audio, założonej przez Jasona Swinscoe z The Cinematic Orchestra.

Album, jak i koncert Rhodes wypełniły spokojne, nastrojowe kompozycje. Na scenie wokalistce towarzyszyło kilku instrumentalistów.

"Przeszłam przez wiele trudnych momentów, które mnie wzmocniły. Dzisiaj jednak odzyskałam spokój ducha, a od mniej więcej roku jestem znowu zakochana. Napisałam nawet o tym piosenkę ["The More I Run" - przyp. Onet.pl]. Ale wszystkie moje utwory mają pozytywne przesłanie. Nie chcę dołować ludzi, tylko pokazać im, że nawet z najtrudniejszej życiowej sytuacji zawsze jest jakieś wyjście. Nie można się załamywać" - mówiła nam przed swoją wizytą w Katowicach

Koncert Lou Rhodes odbył się w czwartek w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W piątek i sobotę festiwal Nowa Muzyka zaplanowany jest już na otwartej przestrzeni KWK Katowice. Każdego dnia wystąpi na imprezie kilkunastu wykonawców z Polski i zagranicy. Festiwal zakończy się w niedzielę, wspólnym koncertem Prefuse 73 i Akuso Orchestra w galerii Szyb Wilson.

W piątek, 27 sierpnia, program Nowej Muzyki wygląda nader interesująco. Najciekawiej zapowiadają się występy Bonobo (z kilkuosobowym zespołem i towarzyszeniem świetnej debiutantki, wokalistki Andrei Triany), Jaga Jazzist, Autechre, King Midas Sound oraz Mary Anne Hobbs.

Dzień później nie można przegapić występów Moderat, Gonjasufi, Gaslamp Killera oraz didżejskiego setu Prefuse 73, który postanowił zagrać na Nowej Muzyce dwukrotnie.

http://muzyka.onet.pl/10173,2214778,newsy.htmlWit - Nie Sie 29, 2010 11:53 am
Była kopalnia pełna energii. To Tauron Nowa Muzyka

Marcin Babko 2010-08-27, ostatnia aktualizacja 2010-08-27 23:17:36.0Trwa piąta edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Za nami już dwa dni, przed nami kolejne dwa. W piątek na terenie byłej kopalni Katowice bawiło się ponad siedem tysięcy osób z całej Polski. W weekend ma być jeszcze lepiej
Przed rokiem organizatorzy festiwalu jako pierwsi odkryli KWK Katowice dla popkultury i na trzy dni oddali jej kopalnię we władanie (festiwal narodził się przed czterema laty w Katowicach, potem na dwa lata przeniósł się do Cieszyna). Miejscem zachwycali się przyjezdni (na imprezę zjechało prawie cztery tysiące fanów z całej Polski), ale też mieszkańcy Katowic i okolicznych miast. Nikt z nich nie spodziewał się, że w Katowicach będą mogli bawić się świetnie na plenerowej imprezie z ambitną, lecz przebojową muzyką. I że w niemal samym środku szarego, smutnego miasta, na trzy dni wyrośnie kolorowa, muzyczna oaza.

W tym roku pustynny miraż jest jeszcze większy (uczestniczy w nim dwa razy więcej osób niż przed rokiem, powiększone sceny przeniosły się spod namiotów w plenery). I dłużej trwa.

Zaczęło się w czwartek w Akademii Muzycznej pięknym koncertem zjawiskowej brytyjskiej wokalistki Lou Rhodes. W piątek muzyka grała już na postindustrialnych terenach byłej kopalni Katowice. Deszcz nie odstraszył fanów nowych dźwięków - w pelerynach i z parasolkami, ale też w samych T-shirtach, a nawet bez koszulek, tańczyli pod sceną (a dokładnie trzema scenami) do wybijanych przez ultraniskie dźwięki skomplikowanych rytmów, unoszeni przez syntetyczne brzmienia, nucąc pod nosem lub głośno wykrzykując melodyjne refreny.

Sam termin "nowa muzyka" jest niezwykle pojemny - łączy chyba wszystkie gatunki i style - od elektroniki po akustyczny folk, od jazzu przez awangardowy rock, dance, funk i rap po jamajskie reggae. Piątkowy koncert zaczął Polish Brass Ensemble Tymona Tymańskiego z gościnnym udziałem Makaruka. Potem udało mi się usłyszeć fragment setu didżejskiej supergrupy Schemeboys (tworzą ją m.in. członkowie znanych od lat projektów: C.H.District, Wieloryb i Nowy Horyzont). Niestety, nie dojechał coraz bardziej popularny duet Paula i Karola - muzycy nie chcieli wystąpić na scenie firmowanej przez markę Red Bull.

W okolicach godz. 20 trzeba było szybko przemieszczać się między scenami. Na głównej grało młode londyńskie trio Three Trapped Tigers, ambitnie łącząc ambient z psychodelicznym math-rockiem. Władzę na scenie klubowej przejął King Midas Sound, od pierwszych dźwięków zagęszczając atmosferę dusznym trip-hopem, inspirowanym jamajską wibracją dub. Na plażowej Red Bull Stage połączone siły prezentowali zaś muzycy polskich grup Dick4Dick i Loco Star. Pisząc te słowa, słucham pierwszych dźwięków koncertu skandynawskiego kolektywu Jaga Jazzist. Zaraz biegnę pod scenę.

Fani nowych dźwięków bawią się nie tylko na terenie kopalni. W Centrum Sztuki Filmowej oglądają filmy muzyczne, a w Rondzie Sztuki mogą dowiedzieć się wszystkiego o tajnikach fotografii w modzie i reklamie. Zorganizowano też warsztaty dla muzyków, producentów i twórców teledysków.

W sobotę festiwal rozpocznie o godz. 16 polska grupa Pink Freud. Potem zagrają: Niwea, Kamp!, Maceo & Envee i Muariolanza oraz gwiazdy z zagranicy: niemiecki duet Moderat, szkocki Loops Haunt, brytyjscy: Floating Points, Bibio, DMX Crew i Dub Mafia, amerykańscy: Prefuse 73, Nosaj Thing i Gaslamp Killer (bilety kosztują 80 zł). W niedzielę koncert finałowy w galerii Szyb Wilson. Prefuse 73 wystąpi razem z orkiestrą kameralną AUKSO (bilety kosztują 50 zł).

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... uzyka.htmlWit - Pon Sie 30, 2010 9:54 pm
Dłuższa i lepsza edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Marcin Babko 2010-08-29, ostatnia aktualizacja 2010-08-29 19:13:47.0Piątą edycję festiwalu Tauron Nowa Muzyka można podsumować jednym słowem: postęp. Z roku na rok impreza robi się coraz większa, dłuższa i lepsza.

Tegoroczna trwała aż cztery dni, z tego dwa gościła tradycyjnie (choć to krótka, bo dopiero roczna tradycja) na terenie byłej kopalni KWK Katowice. Zaczęło się jednak już w czwartek w Akademii Muzycznej pięknym koncertem tria zjawiskowej brytyjskiej wokalistki Lou Rhodes. Festiwal zakończyła w niedzielę wieczorem wspólnym koncertem czołowego artysty światowej sceny elektronicznej Guillermo Scott Herren (jako Prefuse 73) z Tyską Orkiestrą Kameralną AUKSO.

W piątek i sobotę na koncertach w KWK Katowice bawiło się ponad 7 tys. osób z Polski i zagranicy. To dwa razy więcej niż przed rokiem! Większe były też sceny: już nie w namiotach, lecz pod gołym niebem (niestety, najczęściej deszczowym). Niektórym fanom brakowało atmosfery, która przed rokiem tworzyła się w koncertowych namiotach, ale tegoroczna publiczność po prostu by się w nich nie zmieściła.

Organizatorzy konsekwentnie stawiają na rozwój imprezy. Nie podpierają się jednak gwiazdami pop, które również można by włożyć do pojemnego worka z napisem "nowa muzyka" (łączy chyba wszystkie gatunki i style, najczęściej kojarzony jest jednak z elektroniką). Obok ikon gatunku takich jak Autechre (dał koncert w ciemności, by obrazy nie przeszkadzały dźwiękom), promują też artystów jeszcze mało znanych, ale potrafiących dostarczyć równie mocnych wrażeń. Tak było z Gaslamp Killer, którego sobotni koncert w opinii wielu fanów i mediów był największą pozytywną niespodzianką całej imprezy. Obok artystów zagranicznych Tauron prezentuje polskich, na jedną scenę zaprasza didżejów i wieloosobowe, instrumentalne składy.

Na mnie największe wrażenie zrobiły te ostatnie. Norweski kolektyw Jaga Jazzist i brytyjski Bonobo Live Band (z gościnnym udziałem świetnej wokalistki Andrei Triany) dały w piątek w nocy świetne koncerty, perfekcyjnie łączące jazzową wirtuozerię z elektroniczną precyzją i przebojowymi melodiami pop. W sobotę tę mieszankę wzbogacił o funk i hip-hop angielski zespół Dub Mafia. Na tym festiwalu publiczność równie dobrze mogą jednak podbić didżeje występujący solo lub w duetach. Udowodnił to wspomniany już Gaslamp Killer, ale też gwiazdy - Moderat czy Prefuse 73.

Poza muzyką festiwal to także pokazy filmów, warsztaty dla fotografów, muzyków, producentów i twórców teledysków. Nowością był specjalny punkt, w którym rodzice mogli zostawić pod opieką swoje dzieci (sami w tym czasie bawili się na koncertach). Roześmiane dzieciaki też tańczyły do płynących ze sceny dźwięków. Tak wychowuje się następne pokolenia festiwalowej publiczności.


http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... uzyka.htmlWit - Pon Sie 30, 2010 10:04 pm
Tauron Nowa Muzyka: didżej-morderca rozniósł Katowice

Mówi się o nim "wchodząca gwiazda", ale nie szukajcie go w kolorowych magazynach. Gaslamp Killer, didżej i producent z Kalifornii, to jeszcze mało znana postać na muzycznej scenie. Ale każdym kolejnym występem zyskuje coraz to większe tłumy fanów. Nie inaczej było w sobotę w Katowicach.

Gaslamp Killer to - jak o nim piszą - wschodząca gwiazda nowoczesnych brzmień. Zasłynął oryginalnym sposobem miksowania muzyki. W swoich setach potrafi zestawić tak różne muzyczne światy, jak nagrania Mr Oizo z Louisem Armstrongiem albo Velvet Underground.

W sobotę na festiwalu Nowa Muzyka też zaskakiwał. Najpierw przyćmił wielkie odkrycie ostatnich miesięcy na alternatywnej scenie muzycznej - Gonjasufiego (miał go tylko wspierać na żywo, a stał się głównym bohaterem widowiska), potem dał czadu swoim szalonym, didżejskim setem.

Z występu na Nowej Muzyce będzie pamiętał tłum bawiących się w najlepsze ludzi, entuzjastycznie przyjmujących jego każdy kolejny miks.

Gaslamp Killer, którego liczne oryginalne sety można znaleźć w sieci, był tylko jedną z kilku fantastycznych osobowości muzycznych, które wypełniły sobotni program Nowej Muzyki. Poza wymienionym jeszcze Gonjasufim (artystą, który dał się poznać na swojej znakomitej płycie "A Sufi And A Killer" jako postać o wielkiej charyzmie, ale występ w Katowicach zupełnie mu nie wyszedł), na imprezie zagrali także Prefuse 73 (sprawił wszystkim miłą niespodziankę, bo pierwotnie miał zagrać tylko na osobnym koncercie w niedzielę, ale jednak skusił się na godzinny występ również w sobotę), Moderat (dla wielu - główna atrakcja trzeciego dnia Nowej Muzyki, świetny show) oraz Dub Mafia (największe odkrycie tegorocznego festiwalu).

"Zaliczyliśmy kolejny etap rozwoju" - mówił nam wczoraj Daniel Wahl, współorganizator imprezy. Rozwój Nowej Muzyki widać jak na dłoni: powiększenie festiwalowej przestrzeni, większa sprzedaż biletów, w końcu - a może przede wszystkim - bogaty program. To wciąż impreza dla kilku tysięcy ludzi, ale trudno, by w Polsce, gdzie dostęp do tego rodzaju muzyki jest mocno utrudniony, mogło być inaczej. Tym bardziej więc cieszy ciągłe rozbudowywanie katowickiego festiwalu i próba zarażenia nowoczesnymi, oryginalnymi brzmieniami, coraz to większej liczby polskiej publiczności.

W tym roku Nowa Muzyka trwa cztery dni. Festiwal rozpoczął się w czwartek, 26 sierpnia, od koncertu zjawiskowej wokalistki, znanej m.in. z duetu Lamb - Lou Rhodes, a zakończy w niedzielę, 29 sierpnia, specjalnym występem Prefuse 73 i Akuso Orchestra, na terenie galerii Szyb Wilson.

http://muzyka.onet.pl/10173,2215304,newsy.htmlStrona 3 z 3 • Wyszukiwarka znalazła 356 wypowiedzi • 1, 2, 3