ďťż
 
Kondycja sportu w regionie

Kris - Pią Sie 27, 2010 8:44 am
Tylko na Śląsku nie buduje się nowych stadionów

Polska Dziennik Zachodni Jacek Sroka

Dzisiaj 02:01:08
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wydała wczoraj zgodę, aby mecz Górnika z Ruchem mogło zobaczyć 13 tysięcy kibiców. Niestety komfort oglądania Wielkich Derbów Śląska z 3700 dodatkowych miejsc daleki jest od doskonałości, gdyż są to ponumerowane miejsca stojące.


Stadion w Zabrzu w niedzielę zaoferuje kibicom Górnika dodatkowe 3700 miejsc stojących ulokowanych w sektorach 7-12 (Š Fot. Lucyna Nenow )

Większość klubów grających w ekstraklasie ma albo nowe stadiony, albo buduje nowoczesne obiekty. Nowe są stadiony Legii Warszawa, Korony Kielce i Zagłębia Lubin. Wkrótce zostaną oddane do użytku nowoczesne obiekty Lecha Poznań i Wisły Kraków. Trwa budowa aren Arki Gdynia, Cracovii, Jagiellonii Białystok, Lechii Gdańsk oraz Śląska Wrocław. Tymczasem trzy kluby z naszego regionu grają na obiektach, które swoim wyglądem bardziej przypominają popularne na Śląsku hasioki niż lśniące nowością i naszpikowane elektroniką stadiony rywali. Dość powiedzieć, że obiekty Górnika, Polonii i Ruchu powstały jeszcze przed II wojną światową.

W każdym ze śląskich miast mających kluby w ekstraklasie mówi się o powstaniu nowoczesnych obiektów, ale niewiele w tej sprawie robi. Najlepszym przykładem jest Zabrze. Władze miasta w liście intencyjnym podpisanym z firmą Allianz Polska zadeklarowały latem 2007 r. wybudowanie dla Górnika nowego stadionu do końca 2011 r. Inwestująca w zabrzański klub firma dopuszczała maksymalnie roczny poślizg inwestycji grożąc, że w razie jej niezrealizowania odsprzeda miastu klubowe akcje. Minęły już trzy lata, a radni w Zabrzu nie wyszli poza dyskusje jak duży ma być nowy obiekt oraz ile ma kosztować, więc dotrzymanie tego terminu jest mało realne.

Niewiele lepiej jest w Bytomiu. Co prawda powstał już projekt nowego stadionu na Olimpijskiej na 15,8 tys. miejsc, ale w związku z pustkami w miejskiej kasie w tym roku zamiast planowanych 10 mln zł przeznaczono na ten cel tylko 1,5 mln. Kibice Polonii próbowali zawstydzić prezydenta robiąc publiczną zbiórkę, lecz tak naprawdę wszyscy czekają tam na prywatnego inwestora.

Stadionu Ruchu w Chorzowie delegat UEFA nie chciał dopuścić nawet do meczów kwalifikacyjnych LE, choć na jego modernizację wydano w ciągu pięciu lat 14 mln zł. Prezydent miasta Marek Kopel nowy obiekt chce wybudować dopiero po Euro 2012 licząc, że spadną wówczas ceny.

Jedyną poważną inwestycją w naszym regionie jest budowa za 338 mln zł Stadionu Śląskiego, który będzie gotowy latem 2011 r. Kto wie czy za 2-3 lata wszystkie śląskie kluby ekstraklasy nie będą musiały grać w Chorzowie, bo ich obiekty nie dostaną licencji PZPN.

http://mikolow.naszemiasto.pl/artykul/5 ... egoria=679
Kris - Pią Wrz 03, 2010 3:29 pm
Bez nowych stadionów śląska piłka będzie zaściankowa
Paweł Czado
2010-09-03, ostatnia aktualizacja 2010-09-03 13:33

Rozpoczynamy akcję "Zbudujmy stadiony na Górnym Śląsku". Bez nich śląska piłka będzie coraz bardziej zaściankowa. Jeśli nic nie zrobimy, będzie nam coraz trudniej nadrobić stracony dystans

Bytom. W takich warunkach oglądali niedawno mecze kibice Polonii. Teraz jest niewiele lepiej
Fot. Tomasz Wajsprych/Agencja Gazeta

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jeśli chodzi o piłkę nożną, nie ma w Polsce drugiego tak bogatego regionu jak Górny Śląsk. Liczba wielkich sukcesów, wspaniałych nazwisk, niezwykłych meczów może przyprawić o zawrót głowy. Właściwie tylko jedno nie jest takie, jak być powinno - stadiony.

Pod względem bazy jesteśmy zapóźnieni wyjątkowo i nie chodzi wcale o porównanie z zagranicą. Warto sobie uzmysłowić, że wszystkie trzy stadiony, na których dziś odbywają się mecze ekstraklasy (w Bytomiu, Chorzowie i Zabrzu), zostały zbudowane jeszcze przed II wojną światową i niewiele się od tego czasu zmieniły! Są zasłużone i niosą ze sobą wiele wspaniałych wspomnień, ale dzisiaj niewiele to znaczy.

Nadeszły czasy, że dobrych meczów piłkarskich nie da się już zobaczyć na byle jakim boisku. Można psioczyć na Polski Związek Piłki Nożnej, ale decyzja związkowych działaczy, by dawać licencje na grę w lidze tylko tym klubom, które mają niezbędną infrastrukturę, wkrótce przeniesie nas w inną rzeczywistość. Dobrze pojęły to kluby właściwie w całej Polsce: wszędzie praca wre, powstają piękne obiekty, z powodu których nie trzeba będzie się już wstydzić przed całym światem.

W budowie nowych stadionów nie chodzi tylko o to, żeby kibicom zapewnić odpowiednie warunki. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy byli szczęśliwi tylko dlatego, że udało im się dostać na stadion. Dziś kibic wymaga więcej, a klub, żeby utrzymać się na powierzchni, musi te wymagania spełnić.

Nowoczesne stadiony, nawet jeśli zastępują przestarzałe obiekty o tej samej pojemności, i tak przynoszą wielkie zyski, bo przyciągają więcej kibiców. Inna sprawa, że dziś piłkarz, podpisując kontrakt zawodowy, patrzy także na to, jak wygląda stadion. Po pierwsze - dla własnej wygody, po drugie - dla własnej satysfakcji.

Murawy stadionów w Chorzowie, Zabrzu i Bytomiu nie wywołują w piłkarzach satysfakcji, raczej frustrację. Z łatwością mogą porównać warunki, w jakich grają ich koledzy z Korony Kielce, Zagłębia Lubin albo Legii Warszawa. Sfrustrowanych piłkarzy łatwiej namówić do zmiany barw.

Dlatego właśnie będziemy pisać o naszych stadionach. Będziemy się czepiać, badać powody niezwykłego zastoju, napiszemy o tym, jak... nie buduje się stadionów na Górnym Śląsku. Zapytamy o zdanie policję i ochroniarzy, a także samych kibiców. Oni chyba najlepiej wiedzą, co z ich stadionami jest nie tak. Zajmiemy się problemami konkretnych stadionów w konkretnych miastach.

Chodzi również o to, że gdy kiedyś znów pojawi się szansa zorganizowania imprezy mistrzowskiej, nie zaklinać rzeczywistości, nie patrzeć z nadzieją na jedyny jak dotąd modernizowany obiekt w regionie, czyli Stadion Śląski. Chodzi o to, żeby zacząć się zastanawiać, który wspaniały stadion wybrać, żeby przeprowadzić mistrzostwa.

Czego Państwu i sobie życzę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... nkowa.htmlStrona 2 z 2 • Wyszukiwarka znalazła 68 wypowiedzi • 1, 2