ďťż
 
[Film] Przeglądy, festiwale, repertuary i inne...



caterina - Wto Kwi 08, 2008 9:37 pm
O wielu filmach tak się mówi, ale niewiele zasługuje na to tak bardzo jak "Metropolis" Fritza Langa. Współczesne SF pełne jest motywów inspirowanych jego estetyką, a wymyślonych na jego użytek efektów specjalnych do dziś używają w Hollywood

Kopia z odrestaurowanym filmem Langa od dziś rozpoczyna długą podróż po polskich kinach. Jego kosztowna produkcja doprowadziła niemiecką wytwórnię UFA w 1927 roku na skraj bankructwa, przed którym jedynym ratunkiem było przejęcie przez powiązanego ze skrajną prawicą biznesmena Alfreda Hugenberga. Nowy właściciel postawił na talent nowej wschodzącej gwiazdy wytwórni Leni Riefenstahl. UFA przestała kręcić awangardowe widowiska grozy i fantastyki, a zaczęła produkować filmy rozbudzające niemiecką dumę.

Miało to z pewnością wpływ na wyniki kluczowych wyborów z lat 1930-33. W każdym razie zasługi Hugenberga docenili sami naziści: wynagrodzili mu to stanowiskiem posła w Reichstagu, które sprawował do 1945 roku.

"Metropolis" był jednak jeszcze dzieckiem republiki weimarskiej. W 1924 roku Niemcy dzięki udanym porozumieniom międzynarodowym mogły ponownie otworzyć swoją gospodarkę na współpracę z resztą świata. Owocem tego były wyprawy niemieckich filmowców do USA.

34-letni Fritz Lang już wówczas był reżyserem cenionym za "Doktora Mabuse" i ambitną adaptację legendy o Nibelungach (podobno sam Hitler płakał, oglądając ten film). Jego również zaproszono do USA, gdzie ogromne wrażenie wywarła na nim architektura Manhattanu. Wkrótce po powrocie powstał scenariusz filmu o mieście przyszłości.

Ówczesna europejska klasa średnia najbardziej przerażona była swoim własnym zanikiem spowodowanym przez powojenny kryzys. W społeczeństwie ostrego podziału na bogatych i biednych gorzej żyło się nawet tym, którym udało się zostać po stronie bogatych - bo nie można już było wieczorem wyjść z domu do kawiarni czy teatru bez opędzania się przed tłumem zdesperowanych nędzarzy.

Wyjątkowo dramatycznie wyglądało to w miastach takich jak Berlin, Monachium czy Wiedeń, które wskutek powojennych zmian granic wypełniły się uchodźcami. Obawiano się wtedy - za Marksem, ale i za H.G. Wellsem - że znikanie z miast klasy średniej wynika nie tylko z powojennej zawieruchy, ale że to zwiastun trwałej społecznej tendencji.

Lang i jego ówczesna żona Thea von Harbou (w latach 30., gdy Lang był już politycznym emigrantem w Ameryce, wstąpiła do NSDAP) napisali więc opowieść o mieście, w którym wieżowce są wyższe nawet niż w Nowym Jorku, a klasy społeczne nawet bardziej spolaryzowane niż w ówczesnym Berlinie. To ostatnie zresztą okazało się niemożliwe do zrobienia, bo właśnie produkcja "Metropolis" uświadomiła filmowcom, w jak przerażająco spolaryzowanym mieście żyją.

Lang i producent Erich Pommer wiedzieli, że będą potrzebować do tego filmu tysięcy statystów, którzy pozwolą sobie ogolić głowy i zachowywać się jak więźniowie. Potrzebne też będą wychudzone dzieci. Zawodowi statyści odmówili grania w tym filmie - nie uśmiechało im się ani sterczenie godzinami w zimnej wodzie (w finałowej scenie powodzi grożącej miastu zagładą), ani konieczność ogolenia głowy. Producenci filmu postanowili więc objechać ulice Berlina i zaprosić bezdomnych i żebraków.

Z ulgą - ale i z przerażeniem - odkryli, że na ulicach Berlina bez trudu można znaleźć dowolną liczbę ludzi gotowych na wszystko dla symbolicznego zarobku. Nie ma też kłopotu ze znalezieniem 750 ewidentnie niedożywionych dzieci, których potrzebował Lang.

Otwierająca film scena w podziemnej fabryce, w której zdyscyplinowana grupa robotników wychodzi z windy, by zastąpiła ją tam identyczna grupa idąca na kolejną zmianę, robi do dzisiaj wrażenie bardziej piorunujące od współczesnego kina fantastycznego, razem z jego matriksowym bieganiem po sufitach i tolkienowską magią.

Scena ta jest tym bardziej przerażająca, gdy się wie, że wyczerpanie i rezygnacja widoczne na twarzy tych ludzi to nie jest gra aktorska. Zgarnięto ich z ulicy, ubrano w robotnicze uniformy - w ich życiu to nie pierwszyzna. Kazano stać - to stoją, kazano iść - to idą.

Za pięć lat ci z nich, którzy tego dożyją, znajdą się w skoszarowanych Arbeitsgruppen budujących dla organizacji Todta autostrady, fortyfikacje i fantazyjne budowle Alberta Speera. Podobnie z wykorzystanymi w tym filmie dziećmi - gdy widzimy, jak podtapia je woda, to nie są efekty specjalne, patrzymy na dzieci, które cierpią naprawdę, ale zdesperowani rodzice sprzedali je do tego filmu. Za kilkanaście lat te dzieci założą mundury i z tą samą karnością wyruszą na wojnę z całym światem.

Z dzisiejszej perspektywy gra statystów w tym filmie robi dużo większe wrażenie od przesadnie ekspresyjnej gry aktorów - epatujących charakterystyczną dla kina niemego przesadną gestykulacją, mimiką i makijażem. Nie zestarzały się za to efekty specjalne.

Specjalnie dla Langa operator Eugen SchĂźfftan wynalazł technikę zwaną do dzisiaj "efektem SchĂźfftana ". Polega ona na tym, że dekorację wykonuje się w postaci miniaturowej makiety, która odbija się w powiększającym lustrze - dzięki czemu aktorzy mogą realistycznie grać na tle tej dekoracji.

Przy precyzyjnym przygotowaniu miniatur ta technika daje wrażenie stuprocentowego realizmu. Dlatego używa się jej w kinie fantastycznym do dzisiaj. Entuzjastą efektu SchĂźfftana jest Peter Jackson, który stosował go do pokazania baśniowych miast i zamków w trylogii "Władca pierścieni".

Do dzisiaj kino wynalazło tylko dwie alternatywne techniki - jedną z nich jest domalowanie fantastycznych elementów (tzw. matte painting) używane od 80 lat, drugą zaś efekty komputerowe używane od lat kilkunastu. Obie techniki mają zasadnicze wady - "matte painting" jest względnie tanie, ale nie daje stuprocetowej iluzji. Komputer z kolei utrudnia improwizację na planie - całą scenę trzeba z góry przewidzieć co do najdrobniejszego detalu, wliczając w to np. szybkość kroków, którymi bohater przejdzie z punktu A do punktu B. Efektem często jest drewniane aktorstwo. Dodajmy do tego konieczność zrezygnowania z danego koloru, który zastępuje się generowanym tłem (zwykle jest nim zielony, kiedyś niebieski) - i już wiadomo, dlaczego nawet dzisiaj filmowcy wolą używać efektów specjalnych wynalezionych jeszcze w czasach kina niemego.

Erich Kettelhut, który projektował wieżowce Metropolis, nie znał panoramy Manhattanu. Zresztą panorama, która tak zafascynowała Langa w 1924 roku, była radykalnie odmienna od tego, co nam się z Manhattanem kojarzy dzisiaj - w centrum miasta nie było jeszcze charakterystycznych wież Empire State Building, Chrysler Building ani Rockefeller Center, nie było też skupiska wieżowców na dolnym Manhattanie.

Główną inspiracją dla Kettelhuta był budynek swego czasu słynny na całe Niemcy - tzw. wieża górnośląska lub wieża wodna wybudowana w 1911 roku w Poznaniu według projektu modernistycznego architekta Hansa Poelziga. Poelzig był wówczas w czołówce architektów propagujących nową estetykę, która wkrótce stanie się w USA popularna jako art deco. Poza poznańską wieżą (uszkodzona podczas wojny, dziś zwieńczona ażurową iglicą jest symbolem Targów Poznańskich) mamy w Polsce inne jego budynki, między innymi tzw. Pawilon Czterech Kopuł wchodzący obecnie w skład wrocławskiej wytwórni filmowej i będący w wiecznym remoncie pawilon handlowy na ul. Ofiar Oświęcimskich 38/40 we Wrocławiu.

Kierując się projektami Poelziga, Kettelhut wybrał dla swoich wieżowców modernistyczny styl - mają masywne proporcje (w odróżnieniu od wysmukłych neogotyckich wież ówczesnego Manhattanu, takich jak Singer Building), zbudowane są na planie okręgu, a nie wąskiego prostokąta.

Warto to podkreślić, bo wizja Kettelhuta wywarła potężny wpływ na scenografię science fiction. Masywne piramidy z "Blade Runnera" Ridleya Scotta są niewątpliwym hołdem dla "Metropolis" - dlatego bliżej im do poznańskiej wieży niż do architektury prawdziwego Los Angeles. Ze względu na wpływ, jaki "Blade Runner" wywarł z kolei na fantastykę ostatniego ćwierćwiecza - gry komputerowe, japońską animację, "Matrix" wreszcie - można zaryzykować tezę, że poznański budynek inspiruje do dzisiaj (przez pośredników).

Film "Metropolis" wyprzedził jeszcze jedne zjawisko charakterystyczne dla dzisiejszych czasów: mnogość wersji filmu. Pierwotna wersja miała prawie trzy godziny i pokazywano ją w Niemczech tylko przez kilka tygodni w styczniu 1927 roku.

Jeszcze przed premierą film drastycznie przemontowano na rynek amerykański. W USA wchodził właśnie w życie kodeks Haysa, w kinach nie było miejsca dla filmów mających cokolwiek wspólnego z seksem lub podejrzeniem o lewicową agitację.

Pierwotna wersja opowiadała o mieście zbudowanym na wyzysku - robotnicy pracują w podziemiach na dobrobyt garstki uprzywilejowanych zamieszkujących górne piętra. Zaczynają jednak się buntować, a ich przywódczynią staje się piękna Maria. Zakochuje się w niej Freder - syn przywódcy miasta Fredersena.

Matka Fredera zmarła przy porodzie. Przywódca odbił ją Rotwangowi, głównemu wynalazcy Metropolis. Ten chciał ukoić swoje złamane serce, produkując robota-kobietę, idealną kopię utraconej ukochanej. Fredersen namawia go jednak, żeby wyprodukował kopię Marii - jako dobry przywódca chce mieć na czele buntowników swojego zdalnie sterowanego robota. Rotwang zgadza się, bo wie o miłości Fredera do Marii - chce upokorzyć swojego rywala, rozkochując jego syna w swojej maszynie. Rywalizacja i namiętności powodują w końcu, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Maria robot wywołuje rewolucję, w której zbuntowani robotnicy niszczą miasto.

W wersji amerykańskiej usunięto wszystko, co się wiązało z wyzyskiem robotników i erotyczny motyw kobiety androida (w pierwotnej wersji Maria robot występowała jako striptizerka w dzielnicy czerwonych latarni). Powstał film o szalonym naukowcu, który wynalazł zabójczego robota - i w tej wersji "Metropolis" oglądali Amerykanie.

Ta wersja bardziej się podobała nowym właścicielom wytwórni. Latem 1927 roku amerykańską wersję przetłumaczono na niemiecki i już tylko ją pokazywano w kinach. Rozżalony Lang oświadczył, że jego film przestał istnieć - on sam nie miał już dostępu do pierwotnego negatywu.

Oryginał pozostał w archiwach wytwórni UFA. Te po 1945 roku dotknął chaos - część zabrali Rosjanie, część przejęła enerdowska wytwórnia DEFA. Po zjednoczeniu Niemiec archiwiści stwierdzili, że nie da się odtworzyć pierwotnej wersji Langa.

Po wojnie doszło do dziwacznej sytuacji. Archiwa filmowe USA, Francji, ZSRR, CSRS, NRD, RFN, Włoch i Wielkiej Brytanii opracowały na podstawie różnych wersji oryginalnej taśmy własne montaże, w których np. większą lub mniejszą rolę przypisywano wątkom rewolucyjnym lub lirycznym. Niezależnie od tego w 1984 roku własną wersję wprowadził do kin producent muzyczny Giorgio Moroder - podkład muzyczny do filmu nagrała grupa Queen. Pamiątką po tym był teledysk "Radio Ga Ga" wykorzystujący fragmenty "Metropolis". Wersja Morodera była jednak również odległa od wersji oryginalnej - w jego montażu film był przede wszystkim historią miłosną.

Do Polski w ramach akcji Vivarto (dystrybuował już niedawno trzy filmy Chaplina, teraz pokaże "Błękitnego anioła" i "Gabinet doktora Caligari", a wkrótce stare filmy francuskie) trafiła wersja z 2002 roku zrekonstruowana dla festiwalu w Berlinie z maksymalną wiernością wobec pierwowzoru Langa.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75475,50 ... 4-04-03-06




ethan - Śro Kwi 09, 2008 8:02 am
Festiwal Muzyki Dawnej

Pod patronatem kardynała Stanisława Dziwisza, biskupa Jana Wieczorka oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odbędzie się trzeci już Festiwal Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego.

W ramach festiwalu przewidziano 20 koncertów na terenie kilkunastu największych miast Śląska, m.in.: Bytomia, Będzina, Chorzowa, Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Piekar Śląskich, Radlina, Radzionkowa, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Świętochłowic i Żor.

Festiwal ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej, arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej w godnej oprawie i doskonałym wykonaniu wśród mieszkańców południowej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Aby zapewnić doskonałą prezentację arcydzieł, organizatorzy zaprosili czołowe europejskie zespoły muzyki dawnej:
• Tonus Peregrinus (Wielka Brytania)
• Camerata Silesia
• The 18th Century Ensemble London (Wielka Brytania)
• Ars Cantus
• Filharmonia Zlin (Czechy)
• Capella Gorczyckiego
• Collegium Vocale
• Cantus floridus
• Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
• Parnassos

W Żorach koncert odbędzie się 19 kwietnia, sobota, godzina 19.00 w Kościele św. Brata Alberta, ul. Jodłowa 12
Program
Najstarsze w historii oratorium
E.Cavalieri - Rapprescentazione di Anima e di Corpo

Wykonawca
Capella Gorczyckiego

Jedyna i niepowtarzalna możliwość wysłuchania dzieła tak spektakularnego i kontrowersyjnego zarazem. Rappresentazione di Anima e di Corpo Emilio Cavalieriego uchodzi za pierwsze w dziejach muzyki oratorium, choć posiada także cechy gatunku, który można by określić mianem „opery alegorycznej”. Bez względu na klasyfikację jest utworem o niebywale doniosłym i przełomowym znaczeniu dla całej nowożytnej sztuki muzycznej, napisanym z niezwykłym rozmachem i nowatorstwem koncepcji.

Organizatorem Festiwalu jest Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

Więcej o Festiwalu na stronie http://www.gorczycki.pl/

Źródło: www.zory.pl



ethan - Śro Kwi 09, 2008 8:08 am
XVI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy - Żory 23-27 kwiecień 2008
04 kwiecień 2008

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs gitarowy organizowany jest w Żorach od 1989 roku. Jest to impreza cykliczna odbywająca się, co dwa lata. Festiwal na stałe wpisał się do kalendarza kulturalnego miasta Żory, zyskał grono wiernych odbiorców nie tylko wśród mieszkańców Żor, ale także okolicznych miejscowości i całego regionu śląskiego. W ramach dotychczasowych piętnastu edycji festiwalu Żory odwiedzili gitarzyści z niemalże całego świata (Skandynawii, Bałkanów, Wysp Brytyjskich, USA, Kanady, Hiszpanii, Francji, Holandii, Włoch oraz Europy Środkowo-Wschodniej) i najznakomitsi polscy przedstawiciele gatunku.

W trakcie festiwalowych koncertów wystąpiły orkiestry Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Podczas ostatniej edycji festiwalu wystąpił Chór kameralny Akademii muzycznej w Katowicach pod dyr. Prof. Czesława Freunda.

Równolegle z koncertami największych gwiazd gitary prowadzony jest konkurs dla młodych adeptów instrumentu, który wylansował wiele nowych artystycznych indywidualnosci.
XV Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy, który odbył się w 2006 roku stał się ważnym wydarzeniem muzycznym nie tylko na Śląsku, ale także na świecie. Festiwalowe koncerty zostały zarejestrowane przez Telewizję BBC WORLD. Audycje wyemitowano na cały świat w programie sieci BBC WORLD 16 czerwca 2006 roku.

Zaproszeni artyści

Sandro di Stefano (Włochy)
Gabriel Bianco (Francja)
Petra Poláčková (Czechy)
Szymon Pietrzak (Polska)
Dawid Bonk (Polska)
Vladislav BlĂĄha (Czechy)
Praski Kwartet Gitarowy (Czechy)
Amadeus Guitar Duo: Dale Kavanagh (Kanada) & Thomas Kirchhoff (Niemcy)
Trio SÓLO 3: Beatriz Blanco (Wenezuela), Leszek Potasiński, Marek Walawender
Trio: Krzysztof Pełech, Jarema Klich, Dariusz Kaliszuk (perkusja)

Konkurs gitarowy - Przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe odbywać się będą w sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1.

Do konkursu gitarowego w ramach XVI Festiwalu zgłosiło się 25 uczestników z Finlandii, Czech, Węgier i Polski.

Przewiduje się dwa etapy konkursu.

W I etapie należy wykonać:
- L. Legnani - 36 Capriccia op.20 (dwa dowolnie wybrane)
- program dowolny

Całość programu I etapu nie może przekroczyć 10 minut.

W II etapie należy wykonać:
- S. Mroński - BarBaKan
- program dowolny (nie wolno powtarzać utworów z etapu I-go)

Całość programu II etapu nie może przekroczyć 15 minut.
Wszystkie kompozycje należy wykonać z pamięci.

Nagrody:

I nagroda - 2500 zł
II nagroda - 1500 zł
III nagroda - 1000 zł
3 wyróżnienia

zaproszenia na festiwale:

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu 2008
- VIII Lubuski Weekend Gitarowy - 2009

Laureat I nagrody będzie zaproszony do wykonania koncertu podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Gitarowego.

Imprezy towarzyszce - sala wystawiennicza MOK Żory

Wystawa gitar manufaktury HANIKA oraz porady lutnicze prowadzone przez Armina Hanika (Niemcy)
Wykład na temat twórczości gitarowej Stanisława Mrońskiego, który wygłosi Krzysztof Nieborak, prezentacja DVD Zbigniewa Dubielli

PROGRAM

Organizatorzy:
- Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
- Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Gitary Klasycznej SILESIANA
- Agencja Artystyczna MODRAN

Więcej informacji: www.mok.zory.pl
tel./fax: 032/ 221-00-80; 032/ 43 42 436; tel. kom.: 601 819270;

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

Źródło. www.wirtualnezory.pl



Ponury - Czw Kwi 10, 2008 11:22 am
Witam,
chciałem wszystkich serdecznie zaprosić na Przegląd Filmów Wong Kar-Waia. Impreza odbędzie się w dniach 19-23.IV.2008. Bilety na pojedyncze seanse w cenie 12 zł, karnet na całość - 45 zł.

PROGRAM:

19 kwiecień/sobota
Godz. 18.00 – KIEDY ŁZY PRZEMINĄ, reż. W. Kar-Wai, Hongkong 1988, 100 min.
godz. 20.00 – DNI NASZEGO SZALEŃSTWA, reż. W. Kar-Wai, Hongkong 1991, 94 min.

21 kwiecień/poniedziałek
godz. 18.00 – CHUNGKING EXPRESS, reż. W. Kar-Wai, Hongkong 1994, 97 min.
godz. 20.00 – UPADŁE ANIOŁY, ,reż. W. Kar-Wai, Hongkong 1995, 96 min.

22 kwiecień/wtorek
godz. 18.00 – SPRAGNIENI MIŁOŚCI, reż. W. Kar-Wai, Francja, Hongkong 2000, 97 min.
godz. 20.00 – EROS, reż. M. Antonioni, S. Sorderberg, W. Kar-Wai, USA, Włochy 2004, 104 min.

23 kwiecień/środa
godz. 18.00 – 2046, reż. W. Kar-Wai, Hongkong 2004, 123 min.




caterina - Wto Kwi 15, 2008 7:10 pm
26 kwietnia o godz. 18.00 FUTURE SHORTS - wydanie kwietniowe

CSF SILESIA:

FUTURE SHORTS

Future Shorts to największa i najbardziej innowacyjna platforma prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych na świecie. Powstała w roku 2003, z czasem przekształcając się w całoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, w ramach którego pokazy odbywają się regularnie w 25 krajach.

Program pokazów jest bardzo zróżnicowany gatunkowo, składa się z krótkich fabuł, dokumentów, animacji, filmów eksperymentalnych i teledysków wyróżniających się oryginalną estetyką, ciekawym pomysłem i intrygującą tematyką.

Od 2006 roku za sprawą poznańskiej Fundacji Ad Arte pokazy Future Shorts zagościły na stałe w Polsce. Każdego miesiąca skompilowane w Londynie 'wydania' trafiają do 7 miast (Poznań, Warszawa, Kraków, Łódź, Sopot, Białystok, Lublin), a gościnnie również do wielu innych miejsc w kraju.

Od kwietnia 2008 roku pokazy Future Shorts odbywają się również w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

bilety:10 zł

FUTURE SHORTS - WYDANIE KWIETNIOWE

Festiwal Future Shorts wraca w kwietniu z inspirującym i poruszającym zestawem krótkich filmów z całego świata. Na wyróżnienie zasługuje m.in. THE BOHEMIAN RHAPSODY PROJECT singapurski eksperyment z pogranicza filmu, muzyki, sztuki i teatru. Oparty na jednym z największych przebojów grupy Queen, w niekonwencjonalny sposób poruszający problematykę kary śmierci. Ponadto pokażemy historię traktującą o miłości i muzyce rockowej w HEAVY METAL z Finlandii, poszukamy odpowiedzi na pytanie czy starannie dobrane miejsce pomoże odnaleźć miłość lub ocalić przygasający związek w duńskim LES AMORES PERDUS, spróbujemy także poszukać wyjścia z sytuacji bez wyjścia w dynamicznym i bezkompromisowym obrazie LUCKY z Australii. Zapraszamy. Ostra jazda z Future Shorts!

Program filmów:

THE BOHEMIAN RHAPSODY PROJECT

Reż: Tzu Nyen Ho / Singapur / 2006 / 8 min.

Akcja filmu rozgrywa się w byłym Sądzie Najwyższym w Singapurze. Sala sądowa jest wypełniona filmowym sprzętem i pracownikami planu, a oskarżony mężczyzna rozpoczyna swoją musicalową kwestię słowami ‘I'm just a poor boy from a poor family’. Dialogi skonstruowane są w całości z tekstu legendarnej piosenki zespołu Queen z 1975 r. - ”Bohemian Rhapsody”, która jest reinterpretowana w całkiem nowy, budzący zarówno zachwyt jak i kontrowersje, sposób. Nadmierna teatralizacja i sztuczność sytuacji odsyła widza do świata mediów, jako estetyzującej machiny, swoistego simulacrum, w którym nic nie jest rzeczywiste, a wszystko jest grą. Gra ta zyskuje całkiem nowe znaczenie, gdy dowiadujemy się, że za pretekst posłużyła prawdziwa historia kontrowersyjnej kary śmierci w Singapurze. Tzu Nyen Ho to artysta, filmowiec i pisarz, jego prace wystawiano m.in. na Sao Paulo Biennale (2004) i Fukuoka Asian Art Triennale (2005) oraz w Adam Art Gallery (Wellington). Jest redaktorem magazynu Art Asia Pacific.

HEAVY METAL

Reż: Zaida Bergroth / Finlandia / 2007 / 30 min.

Koniec lat 80., wioska w głębi Finlandii. Hevari, jedyny długowłosy nastolatek w okolicy, to najfajniejszy gość na świecie, przynajmniej w opinii Kake z sąsiedztwa. Nikt inny się z tym nie zgadza; Hevari przywykł już, że jest obiektem żartów rówieśników. Ale nadchodzi piątkowy wieczór, a wraz z nim dyskoteka. Czas iść, może tym razem wszystko ułoży się inaczej? Opowiedziana ze zrozumieniem dla zmagań bohatera opowieść o dojrzewaniu osadzona w fińskim krajobrazie celnie oddaje nastrój epoki, ale zarazem porusza ponadczasowe problemy poszukiwania intymności i zrozumienia. Laureat nagrody publiczności i nagrody głównej na Tampere International Short Film Festival w 2007 r.

THE EEL

Reż: Dominic Hailstone / Wielka Brytania / 2004/ 6 min.

Krótkometrażowy horror - świadectwo wyzwolonej z wszelkich reguł dziwacznej wyobraźni autora. Węgorz miota się w swoim niewielkim zbiorniku, a jego kształty błyskawicznie przerastają otoczenie. Agresywna mutacja osiąga monstrualne proporcje. Film powstawał przez dwa lata, praktycznie bez budżetu i bez udziału grafiki komputerowej. Dominic Hailstone pracował wcześniej jako projektant i rzeźbiarz w przemyśle filmowym („Harry Potter i kamień filozoficzny”, „28 dni później”, „Wywiad z wampirem”); współpracował też z Chrisem Cunninghamem przy wideoklipie „Come To Daddy” Aphex Twina oraz wyreżyserował teledysk „Holy Tears” dla zespołu Isis. Lepiej nie oglądać przy zgaszonym świetle.

LUCKY

Reż: Nash Edgerton / Australia / 2005 / 5 min.

Wyobraź sobie: jest ciemno, oddychasz ciężko. Ryk silników. Pot. Nagle widzisz światło i uświadamiasz sobie, że jesteś w bagażniku pędzącego samochodu. Niestety, brakuje kierowcy... Co zrobisz, by ocalić życie? Nash Edgerton pracuje po obu stronach kamery jako aktor, kaskader, montażysta, producent, scenarzysta i reżyser. Jest autorem krótkich filmów, teledysków i reklamówek. Jego kaskaderskie umiejętności można było podziwiać m.in. w „Matriksie”, „Mission: Impossible 2”, czy „ Gwiezdnych Wojnach”. Film „Lucky” przyniósł autorowi uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach (Cleveland International Film Festival 2006, St. Kilda Film Festival 2005, St. Louis International Film Festival 2005, Tropfest 2005).

WE HAVE DECIDED NOT TO DIE

Reż: Daniel Askill / Australia / 2004 / 11 min.

Trzy rytuały. Trzy sylwetki. Trzy współczesne transcendentalne podróże do miejsc, gdzie śmierć nie jest już nieunikniona. Doświadczenie takiego stanu umysłu, w którym logika zostaje zarzucona i wszystko staje się możliwe. Audiowizualna opowieść wykorzystująca dźwięk, pracę kaskaderów i efekty wizualne, by stworzyć świat, w którym postacie dryfują w przestrzeni i czasie. Daniel Askill jest autorem filmów krótkometrażowych i reklamówek, pracował m.in. dla MTV, Virgin oraz Warner Music. Reżyserował wideoklipy dla Placebo, UNKLE, Groove Terminator. „We Have Decided Not To Die” zdobyło nagrodę publiczności na Clermont-Ferrand International Short Film Festival w 2004 r.

LES AMOURS PERDUS

Reż: Caroline Sascha Cogez / Dania / 2005 / 21 min.

W ciągu dwudziestu czterech godzin, przy akompaniamencie muzyki koncertowej sławnej flecistki Michaeli Petri, kilka osób próbuje znaleźć swoje (nomen omen) miejsce w poszukiwaniu miłości. Czy miejsce może determinować przebieg życia, jakie znaczenie ma wybór właściwego miejsca i czy należy się do miejsc przywiązywać? Caroline Sascha Cogez wcześniej pracowała jako drugi reżyser na planie filmów Larsa Von Triera („Dogville”, „Tańcząc w ciemnościach”).

ALPTRAUM

Reż: This LĂźscher / Szwajcaria / 2007 / 3 min.

Wyobraź sobie narodową reprezentację Szwajcarii w piłce nożnej grającą w finale Euro 2008, podczas gdy ekran telewizora staje się czarny, a piłka ląduje w twoim ogródku! Komiczna bajka o piłce nożnej, marzeniach i wierze, że niemożliwe może się spełnić

http://www.csf.katowice.pl/?id=9&p=329

http://futureshorts.com/index.php?site=15



kaspric - Wto Kwi 15, 2008 7:49 pm
gliwicka.pl

Tego nie zobaczycie na dużym ekranie



Produkcje Kina Niezależnego i Studenckiego, pokazy specjalne gliwickiej twórczości, warsztaty, dyskusje, koncerty. To wszystko w II Festiwalu Filmowym „Drzwi” od 18 do 21 kwietnia w Kino-Teatrze „X” w Gliwicach.

Festiwal, jak podkreślają organizatorzy, jest przeglądem ogólnopolskim, miejscem spotkania się ludzi, których łączy wspólna pasja. Ta pasja częstokroć powoduje, że czujemy się osadzeni w rzeczywistości, która zdaje się opowiadać o autentyczności czasu zastanego. „Drzwi” są taką przenośnią, motywem przejścia w inny świat.

- Festiwal Drzwi jest nie tylko przeglądem konkursowym trwającym 4 dni, ale także warsztatem dla ludzi zaangażowanych w realizacje 4 filmów po jednym na każdy dzień festiwalowy. W tym roku dwa spośród czterech są realizowane przez osoby niepełnosprawne przy pomocy ekipy „Wrót”.

Gliwicki Klub Filmowy "WROTA" – organizator festiwalu, to stowarzyszenie „non-profit” założone w połowie 2001 roku. Organizacja działa w zakresie szerzenia sztuki filmowej jako formy wychowania dzieci i młodzieży poprzez sztukę w postaci warsztatów filmowych, fotograficznych i muzycznych. Współpracuje z artystami z całej Polski, aktorami, operatorami, montażystami itd. Ich praca z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatów Terapii Zajęciowych Gliwice-Czechowice odniosła sukces w postaci realizacji „filmu intro” podczas poprzedniej edycji Festiwalu. W tym roku organizatorzy przygotowali warsztaty związane z filmoterapią organizacyjną oraz warsztaty dla młodych twórców, którzy poznają małą cząstkę artterapii. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna.

Ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się premiera dwóch filmów, zrealizowanych przez młodych gliwiczan: „Skok Tourette`a” oraz „Ocalony”. Zostaną przyznane nagrody dla najlepszych filmów Festiwalu. Całość zakończy koncert zespołów muzycznych: POOBIEDZIE, I BLUES BAND, LATIMERIA.

Program
II Festiwalu Filmowego "DRZWI"

18.04.2008 Piątek
15:00 – 16:30 Warsztaty Filmoterapia Organizacyjna
18:00 – Prezentacja Kina Niezależnego
19:45 – Przerwa
20:00 – II część Prezentacja Kina Niezależnego
21:00 – Zakończenie prezentacji
22:00 – Impreza integracyjna dla wszystkich organizatorów, sponsorów i twórców.

19.04.2008 Sobota
16:00 – 17:30 – Spotkanie autorskie z twórcami niezależnymi
18:00 – Prezentacja Kina Studenckiego
20:00 – Przerwa
20:15 – II część Prezentacja Kina Studenckiego
22:00 – Zakończenie prezentacji

20.04.2008 Niedziela
16:00 – 17:30 – Plan Kina Niezależnego od zaplecza – Pokazy Specjalne
18:00 – Prezentacja Kina Studenckiego i Niezależnego – dłuższe metraże
20:00 – Przerwa
20:15 – II część Prezentacja Kina Studenckiego i Niezależnego – dłuższe metraże
22:00 – Zakończenie prezentacji

21.04.2008 Poniedziałek
17:00 – Rozpoczęcie
17:10 – Premiera filmów OCALONY i SKOK TOURETTE`A – gliwickiej twórczości
18:00 – Rozdanie nagród dla twórców.
Rozdanie dyplomów dla sponsorów i partnerów organizacji festiwalu.
19:00 – Pokaz trzech najlepszych filmów
20:30 – Przerwa – rozmowy z twórcami.
21:00 – Rozpoczęcie koncertu muzycznego.
23:00 – Zakończenie Festiwalu – Impreza dla przegranych i zwycięzców

Szczegółowe informacje na stronie: www.ffdrzwi.gkf.com.pl



absinth - Czw Kwi 17, 2008 10:18 am



20 kwietnia - niedziela, 19.00
SEANS Z MUZYKĄ NA ŻYWO
METROPOLIS, reż. F.Lang, 1927r., 124 min.
bilety - 25 zł




[youtube]VwMpI6VG_Tk[/youtube]
Oprawę muzyczną do klasycznego niemego filmu science-fiction wykona Józef Skrzek. Bilety można zakupić także w sieci TICKETPORTAL. http://www.ticketportal.pl

=========================================

swietny film, kto nie widzial polecam, ja sie wybiore pewnie po raz kolejny


no i jak? Ktos sie wybiera?



caterina - Sob Kwi 19, 2008 10:44 am
CSF zaprasza:

Po szalonym weekendzie proponujemy spotkanie z twórczością czeskiego mistrza subtelnego humoru, poławiacza absurdów dnia codziennego – Jiři'ego Menzla. W ramach przeglądu „Cudowny mężczyzna z korbką” będzie można zobaczyć takie filmy jak:

„Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Postrzyżyny”, „Wsi moja sielska”, „Na skraju lasu”, „Obsługiwałem angielskiego króla” czy też „Niedźwiadek”
– obraz tym razem nie w reżyserii (reżyserem jest znany i lubiany w Polsce Jan Hřebejk), ale z udziałem Menzla. „Niedźwiadek" wchodzi na ekrany dopiero 23 maja, u nas pokaz PRZEDPREMIEROWY!!!

dokładny repertuar:
http://www.csf.katowice.pl/?id=2



Emenefix - Sob Kwi 19, 2008 10:33 pm
Patronat

Wideo: Rozmawiamy z Anetą Ozorek - organizatorką festiwalu oraz goścmi i widzami.

KilOFF Festiwal znów przyciagnął tłumy [wideo]

Trwa czwarty KilOFF Festiwal. Reporterzy gazety MM Silesia - patrona medialnego festiwalu - koniecznie chcieli zobaczyć, jak impreza wygląda "od środka". I tak zrobili. Zobaczcie nasz wideoreportaż.

[youtube]Ms9TJOG6cUQ[/youtube]

Marcin Nowak 19-04-08

Do konkursu finałowego zakwalifikowało się 25 filmów. - Selekcja była bardzo trudna. Filmó przyszło kilka razy więcej, obrady były nierzadko burzliwe - zaznacza Aneta Ozorek z Polskiego Forum Edukacji Europejskiej, współorganizatora festiwalu. - Dużym zainteresowaniem cieszą się przygotowane przez nas warszataty. Nie wszyscy się niestety zmieścili, lista rezerwowa liczyła nawet ponad 40 osób! - dodaje Aneta Ozorek.

W jury oprócz słynnego dramatopisarza Ingmara Vilquista zasiadł również Paweł T. Felis - krytyk filmowy z Gazety Wyborczej, Ewa Satalecka - grafik i scenograf teatralny oraz Radosłąw Markiewicz, pochodzący ze Śląska reżyser i scenarzysta.

- Przyszedłem tu, bo jest to spora alternatywa wobec kina komercyjnego. Wolę taki festiwal niż wizytę w multipleksie. Tym bardziej, że na Śląsku nie mamy zbyt dużo festiwali tego typu - twierdzi Janek, który przyjechał na cały dzień festiwalowy z Tarnowkich Gór. Wśród gości nei zabrakło jednak pasjonatów z całej Polski jak i z Europy.

Tegoroczny festiwal jako motyw przewodni obrał sobie tematykę gore. Widać to było głównie w piątek - pierwszy dzień festiwalu. Tłumy ciekawskich obiegały warsztaty charakteryzacji. - Nie sądziłem, że "pokiereszowanie" aktora i krew w filmie to taka żmudna praca - podsumował pokazy Krzysiek, student pierwszego roku animacji kultury.

KilOFF festiwal potrwa do niedzieli 20.04 do godziny 18:00, gdy jury ogłosi szczęśliwego zwycięzcę festiwalu.



caterina - Czw Maj 01, 2008 8:59 am
11. Festiwal Filmów Kultowych

11.05.2008 - 25.05.2008

Otwarcie 11 Festiwalu Filmów Kultowych
Rondo Muzyki: Waglewski, Fisz, Emade
12 maja, godz. 20.00,bilety 25 zł

W tym roku odbędzie 11 edycja festiwalu. Festiwal Filmów Kultowych to jedna z największych niekomercyjnych imprez filmowych organizowana na południu Polski. Ideą Festiwalu jest prezentacja najlepszych dzieł sztuki ekranu - filmów fabularnych, niezależnych, animowanych, dokumentalnych, krótkometrażowych, oraz etiud i videoartu. FFK to również projekcje plenerowe, wykłady i spotkania z młodymi twórcami i reżyserami, koncerty jazzowe oraz galeria plakatu filmowego.

Miejsca realizacji Festiwalu: Katowice - Górnośląskie Centrum Kultury, Teatr Korez, Teatr Cogitatur, Kinoteatr Rialto, Kino Światowid, Centrum Sztuki Filmowej, Scena Gugalander, Plac Sejmu Śląskiego.

W programie:

Alfred Hitchcock przedstawia
„Człowiek, który wiedział za dużo” A. Hitchcock, „39 kroków” A. Hitchcock, „Tajny agent” A. Hitchcock, „Rebeka” A. Hitchcock, „Urzeczona” A. Hitchcock

Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego
„Dom wariatów” M. Koterski, „Życie wewnętrzne” M. Koterski, „Porno” M. Koterski, „Nic śmiesznego” M. Koterski, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” M. Koterski

Magia Harry Pottera
„Harry Potter i kamieo filozoficzny” C. Columbus, „Harry Potter i komnata tajemnic” C. Columbus, „Harry Potter i więzieo Azkabanu” A. Cuaron, „Harry Potter i czara ognia” M. Newell, „Harry Potter i Zakon Feniksa" D. Yates

Najgorsze filmy świata
„Czarny samuraj” A. Adamson, „Człowiek, który ocalił świat/ Tureckie gwiezdne wojny” C. Inanç, „Gamera - atak potworów” N. Yuasa, „Doktor of Doom” R. Cardona, „Szpon” F. F. Sears

American Independent
“Inaczej niż w raju” J. Jarmusch, “Happiness” T. Solondz, „Idol” T. Haynes, „W czym mamy problem?” J. Waters, „Śmiertelnie proste” J. Coen

Potwory i upiory. Straszne filmy
„Zaginiony świat” H. Hoyt, “Upiór w operze” R. Julian, „Dziwolągi” T. Browning, “Karnawał dusz” H. Hervey, „Noc żywych trupów” G. A. Romero

Miłość w czasach przedwojennych
„Czy Lucyna to dziewczyna?” J. Gardan, „Biały murzyn” L. Buczkowski, „Strachy” E. Cękalski, „Pani minister taoczy” J. Gardan, „Gehenna” M. Waszyoski

Rodowody marcowe w polskim kinie
„Iluminacja” K. Zanussi, „Indeks” J. Kijowski, „Kung fu” J. Kijowski, „Marcowe migdały” R. Piwowarski, „1968: Szczęśliwego Nowego Roku” J. Bromski

Bałkaoski mix Kusturicy
“Ojciec w podróży służbowej” E. Kusturica, „Czas cyganów” E. Kusturica, „Underground” E. Kusturica, „Czarny kot, biały kot” E. Kusturica, „Życie jest cudem” E. Kusturica

Bollywood Stars: Shah Rukh Han
“Devdas” S. Leela Bhansali, “Asioka” S. Sivan + Bollywood Night Party +wystawa plakatów + teledyski z Bollywood

Latający cyrk Terry Gilliama
„Monty Python i święty Graal” T. Gilliam, „Jabberwocky” T. Gilliam, „Przygody barona Munchausena” T. Gilliam, „Sens życia wg Monty Pythona” T. Gilliam, „Kraina traw” T. Gilliam

Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film !!!!
„Student z Pragi” S. Rye - (koncert Muariolanza), „Fantomas” L. Feuillade - (koncert Usta Bilizowane), „Brzdąc” C. Chaplin - (koncert Nigdy Nie Byliśmy Na Księżycu), „Październik” S. Eisenstein - (koncert Pasimito), „Zmęczona śmierd” F. Lang - (koncert Mateusz Pospieszalski EMPETRÓJKA)

Projekcje plenerowe
„Hi Way” J. Borusioski , „Dzieo świra” M. Koterski, „Psy”, „Psy II – ostatnia krew” W. Pasikowski, „Rejs” M. Piwowski, Hydrozagadka A. Kondratiuk.

Koncerty
Waglewscy.Męska Muzyka, Mitch&Mitch, Karimski Club

http://www.independent.pl/film/wydarzen ... 3010004600



Ponury - Śro Maj 07, 2008 12:38 pm
Witam,
chciałem zaprosić wszystkich na WEEKEND z CHAPLINEM w Kinoteatrze Rialto.

9 maja/piątek
WEEKEND Z CHAPLINEM
godz. 18.00 – DYKTATOR, reż. Ch. Chaplin, USA 1940, 126 min.

10 maja/sobota
WEEKEND Z CHAPLINEM
godz. 18.00 – BRZDĄC, reż. Ch. Chaplin, USA 1921, 60 min.

11 maja/niedziela
WEEKEND Z CHAPLINEM
godz. 18.00 – GORĄCZKA ZŁOTA, reż. Ch. Chaplin, USA 1925, 69 min.

Bilety: 12 zł



kaspric - Czw Maj 08, 2008 3:36 pm
Zbliża się 2ga edycja Halo!gen , ale to nie jedyna impreza w FD w najbliższym czasie

Koncert jazzowo-rockowy: Laboratorium meets Farfarello
Koncert odbędzie się 13 maja 2008 roku.
Więcej informacji na stronie ForumKultury.pl



XIX Gliwickie Spotkania Teatralne
Alternatywna scena muzyczna XIX GST w Fabryce Drutu
8 maja 2008 (czwartek) godz. 22.00
HOMOXYMORONOMATURA - performens MOCNEGO DUETU: L.U.C. (Kanał Audytywny), RAHIM (Paktofonika, Pokahontaz)

14 maja 2008 (środa) godz. 22.00
koncert zespołu OSJAN

17 maja 2008 (sobota) godz. 22.00
STOLIK - Grupa Karbido

Halo!gen 2008
W Gliwicach w dniach 30 - 31 maja 2008 r. odbędzie się już druga edycja imprezy pod nazwą halo!gen. Zapraszamy do poprzemysłowych przestrzeni Starej Fabryki Drutu przy ulicy Dubois 22 na: koncerty, pokazy filmowe, wystawy. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 2000 uczestników. Wydarzeniom kulturalnym będzie towarzyszyć Majówka24h (DJ, bar, grill).
Wszystkie pozycje programu wybrano starannie, aby prezentować szerszej publiczności Śląska polską kulturę i sztukę na wysokim poziomie.

Koncerty: Waglewski, Fisz, Emade; Lao Che
Wystawa: instalacja Wojtka Skrzypca „Dezorientacjakota”
Projekcje: laureaci Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy"
przegląd filmów projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie"
przegląd filmów Marcina Sautera

BILETY:
2 dni – 30 zł
1 dzień – 20 zł
jednodniowy bilet bez koncertu – 5 zł

Wystawa pozostanie otwarta do 14 czerwca
WIĘCEJ INFORMACJI: Łukasz Kasprzyk 0 604 885 746, lkasprzyk@wp.pl

Szczegółowy program:

30 maja - piątek
18.00 Oficjalne otwarcie i wernisaż wystawy instalacji Wojtka Skrzypca „DEZORIENTACJAKOTA”
19.00 FILM: laureaci Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy"
21.00 KONCERT: Waglewski, Fisz, Emade

31 maja - sobota
16.00 jesteśmy otwarci ! - czynna wystawa, Majówka 24h
17.00 FILM: Przegląd projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie"
19.00 FILM: Marcin Sauter: "Pierwszy dzień"
"Elektryczka"
"Za płotem"
21.00 KONCERT: Lao Che



Wit - Czw Maj 08, 2008 6:55 pm


Rusza Mediawave 2008 - zderzenie kultur w Mysłowicach

Od 9 do 18 maja w Mysłowicach odbędzie się Festiwal Mediawave.
Dwa pierwsze dni to masowa impreza na rynku miasta. Główną atrakcją będą koncerty Homo Twist z Maciejem Maleńczukiem oraz Sidneya Polaka.

Mediawave stał się jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych, a także okazją do prezentacji znakomitych programów muzycznych, tanecznych, wystaw malarstwa czy fotografii.

Mediawave to impreza skupiająca środowiska artystyczne z całej Europy, opierająca się przede wszystkim na kontaktach twórczych. Dlatego też w ramach współpracy i wymiany kulturalnej będą mogły u nas wystąpić zespoły z Węgier, Słowacji, Czech i Ukrainy. W czasie trwania festiwalu Mediawave odbywać się będą koncerty takich gatunków muzyki jak: reggae, ethno - rock, hucul - punk, hip hop, indian - punk, ambient - jazz, poezja śpiewana. Odbędą się 3 wernisaże. Jeden dzień poświęcony jest kinematografii - zostaną wyświetlone dzieła z mało popularnego gatunku filmowego jakim jest kino surrealistyczne. Zostanie zarejestrowanych kilkadziesiąt godzin materiałów filmowych służących do promocji w naszym kraju mało znanych zjawisk artystycznych z zagranicy. Materiały te służą też jako materiał poglądowy naszym twórcom.

Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki "Trójkąt" dzięki nawiązanym kontaktom zagranicznym zorganizował kilkakrotnie międzynarodowe warsztaty artystyczne w Słowacji i na Węgrzech, propagujące twórczość artystów z naszego regionu. Dzięki festiwalowi śląscy muzycy, plastycy i filmowcy mieli okazję prezentować swoje prace w krajach biorących udział w festiwalu (Słowacja, Węgry, Czechy, Austria).

W ubiegłym roku po porozumieniu się z zarządem europejskim MEDIAWAVE w GyĂśr, ośrodek rozpoczął proces zmiany idei festiwalu z ANOTHER CONNECTION (polegającej na nowym połączeniu różnych gatunków sztuki) na INDUSTRIAL SILESIA FESTIVAL.

Jest to ukłon w kierunku kultury naszego regionu oraz jego historycznych korzeni. Tym samym MEDIAWAVE INDUSTRIAL SILESIA FESTIVAL stał się samodzielnym festiwalem propagującym kulturę regionu wśród wszystkich zagranicznych partnerów, a co za tym idzie w całej Europie. Mysłowicka edycja MEDIAWAVE jest zaliczana przez partnerów zagranicznych za najciekawszą i zajmuje zaszczytne drugie miejsce po centrali festiwalowej w GyĂśr na Węgrzech.

W ciągu 4 lat ośrodek zrealizował kilka wspólnych projektów z partnerami zagranicznymi, między innymi uczestniczył w projekcie grupy wyszehradzkiej dotyczącym naniesienia polskich napisów na największe dzieła światowego kina offowego. Dzięki temu można prezentować te unikalne produkcje naszym widzom. Bierzemy udział w projekcie dotyczącym międzynarodowej telewizji internetowej propagującej kulturę.

Festiwal Mediawave Another Connection 2008 odbywać się będzie w GyĂśr, Budapeszcie, Komarom, Kapuvar, Sekeszard, Csornej (Węgry); Dunajskej Stredzie, Komarnie, Nitrze, Bardejov (Słowacja); Holesovie, Zlinie (Czechy); Wiedniu (Austria) i w Mysłowicach.

PROGRAM

9-18 maja

09.05 - 17.05. 2008r.
MŁODZIEŻOWE WARSZTATY FILMOWE

Piątek 09.05.2008r.
ul. Grunwaldzka
godz. 12.00 - Jarmark rozmaitości

Piątek 09.05.2008r.
Rynek Miasta
godz. 17.00 - TEST NA MIŁOŚĆ - Akcja uliczna - "Narybek From Poland" (Polska)
godz. 18.00 - PERKALABA - hucul punk - folk (Ukraina)
godz. 19.30 - GIPSY - romano - hip-hop (Czechy)
godz. 21.00 - HOMO TWIST - rock (Polska)

Sobota 10.05. 2008r.
ul. Grunwaldzka
godz. 12.00 - Jarmark rozmaitości

Sobota 10.05. 2008r.
Rynek Miasta

godz. 18.00 - MAURIOLANZA - ambient - jazz (Polska)
godz. 19.30 - PLEBANIA - indian punk (Polska)
godz. 21.00 - SIDNEY POLAK - reggae, rap, folk (Polska)

Niedziela 11.05.2008r.
PUB Mata Hari ul. Mikołowska 40
godz. 20.00 - koncert zespołu THE OCTOBER LEAVES - rock (Polska)

Poniedziałek 12.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice - Janów ul. Janowska 2
godz. 18.00 - SŁOWACJA OCZAMI POLAKA
otwarcie wystawy fotografii K. Sadura (Polska)

Wtorek 13.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice - Brzezinka ul. Laryska 5
godz. 18.00 - Projekcja zabawnych kronik filmowych z czasów PRL
godz. 19.00 - Spektakl teatralny
godz. 20.00 - Film - MIASTO ZAGINIONYCH DZIECI (Francja)
(reż. Jean Pierre Jeunet, Marc Caro)

Środa 14.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice - Brzezinka ul. Laryska 5
godz. 19.00 - MARZENIA SENNE SEBASTIANA
Malarstwo i filmy A. Sadury (Polska)

Czwartek 15.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice - Kosztowy ul. Kubicy 5
godz. 17.00 - KRESY ZIEMIA WIELU WYZNAŃ
fotografie Stanisława Wierzgonia
godz. 17.30 - A. MACERADI - poezja śpiewana (Rosja)

Piątek 16.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice Brzezinka ul. Laryska 5
godz. 18.00 - Koncert laureatów festiwalu
Silesia Young Rock Festival - rock (Polska)
godz. 20.00 - KYLEDYR WYLLT - progresive rock (Polska)

Sobota 17.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice - Dziećkowice ul. Długa 70 a
godz. 17.00 - FLOWERS - otwarcie wystawy malarstwa B. Precz (Polska)
GARDEN PARTY (zaproszenia)

Niedziela 18.05.2008r.
TRÓJKĄT Mysłowice - Brzezinka ul. Laryska 5
godz. 19.00 - ETNA - reggae (Polska)
godz. 20.00 - TABU - reggae (Polska)

Tomasz TAKE Tejkowski



MefistoTT - Czw Maj 08, 2008 10:18 pm
11. Festiwal Filmów Kultowych
11.05.2008-25.05.2008
Katowice



Długo organizatorzy Festiwalu Filmów Kultowych wybierali filmy w imię reguły „najbardziej lubimy to, co już znamy”, ale odkąd słowo „kultowy” stało się kultowe, festiwal powoli zaczął ewoluować. I choć „Rejs” dalej w repertuarze, to wracają zeszłoroczne najgorsze filmy świata, niezła klasyka i całkiem przyzwoity (choć niewielki) zestaw niezależnego kina amerykańskiego. Od 11 do 25 maja na prawie wszystkich ekranach w Katowicach.

Kto widział, ten nie zapomni tłumu, który w zeszłym roku szturmował niemal dosłownie drzwiami i oknami projekcje z cyklu najgorsze filmy świata. Wyraźnie zachęceni tym faktem organizatorzy rozpoczęli poszukiwanie kolejnych fatalnie zrealizowanych obrazów i ze sporej (jak można podejrzewać) konkurencji wybrali te najkoszmarniejsze. Stawkę rozpoczyna doprawdy beznadziejny film Ala Adamsona pod wiele mówiącym tytułem „Czarny samuraj”, który wyraźnie był inspiracją dla prześmiewczych parodii kina walki lat 70. spod znaku niezrównanego Tarantino. Postaci z filmów Amerykanina nie dorównują jednak urodą i odwagą bohaterskiemu mistrzowi walki wystylizowanemu na frontmana formacji Boney M. z filmu Adamsona (uwaga, będą wątki voodoo, narkotyki, złe kobiety i złe zwierzęta). O plamę (!) pierwszeństwa zawalczą z nim zapewne tureckie „Gwiezdne wojny”, alternatywne dla oryginału, choć wykorzystujące sporą część filmu Lucasa i kilku innych kultowych science fiction zresztą też. W roli dzielnych rebeliantów… zwycięskie wojska tureckie! Później napięcie prawdopodobnie będzie wzrastać jak u Hitchcocka, którego filmy nota bene również będą jedną z atrakcji tegorocznej, 11. już edycji festiwalu. Warto się wybrać na projekcje filmów tego klasycznego, choć ostatnio jakby zapomnianego, mistrza suspensu, którego wczesne obrazy (w zestawie są dwa) zaskakują dojrzałością formy i pomysłowością nie tylko fabularnych rozwiązań. Kto woli jeszcze bardziej klasyczny klimat, bez wątpienia zachwyci się „Gabinetem doktora Caligari” i „Brzdącem” Chaplina z muzyką na żywo.

Dla wielbicieli kina polskiego też sporo propozycji (od przedwojennej klasyki i marcowych rozliczeń po cykl z Panem Kleksem w roli głównej), z których najciekawiej zapowiada się bez wątpienia zestaw pięciu filmów Marka Koterskiego, reżysera, który z determinacją, ale i niejednokrotnie z przymrużeniem oka opisuje gorzkie strony naszej narodowej mentalności, zgrabnie balansując między humorem, ironią a poruszającym dramatyzmem. Kto woli nieco odmienny humor, musi zobaczyć filmy Amerykanina Terry’ego Gilliama. Jego bogata i zupełnie nietuzinkowa twórczość daleko odbiega od ostrych skeczy grupy spod szyldu Monty Pythona, z którą wciąż reżyser bywa kojarzony. W cyklu „Latający cyrk Terry’ego Gilliama” znalazło się pięć obrazów, pokazujących drogę od groteski, poprzez nakręcone z rozmachem filmy fantastyczne, po poetycką i jednocześnie prowokacyjnie surrealistyczną opowieść o mrocznej stronie dzieciństwa („Kraina traw”). Do grona tegorocznych „ironicznych prześmiewców” należy jeszcze koniecznie dorzucić Emira Kusturicę i jego pięć ważnych, kpiących z nie zawsze wesołej rzeczywistości, filmów bałkańskich.

Odrobinę szkoda cyklu poświęconego amerykańskim niezależnym, reprezentowanym co prawda przez bardzo ważne nazwiska (Jarmusch, Solondz, Haynes, Linklater i Coen) i ich niezłe filmy, ale pozostawiającym mimo wszystko pewien niedosyt. Oczywiście trudno wybrać z takiego bogactwa tylko pięć ważnych obrazów, zwłaszcza że ostatnimi czasy niezależni w Stanach naprawdę rozwinęli skrzydła. Pozostaje nadzieja, że organizatorzy jeszcze do tego tematu wrócą i zobaczymy więcej odważnych obrazów amerykańskich już niemłodych, ale wciąż gniewnych. Tymczasem na otarcie łez pozostaje nam ruszyć w szalony tan w rytmie bollywoodzkich przebojów, które będą królowały na projekcjach weekendowych. No i zawsze jest jeszcze prawdziwie kultowy Harry Potter.

tekst: Joanna Malicka/www.ultramaryna.pl

Program 11. Festiwalu Filmów Kultowych

11.05 niedziela godz. 21.00 > Plac Sejmu Śląskiego
Projekcje plenerowe: „Seksmisja”, reż. J. Machulski + „Miś” reż. S. Bareja

12.05 poniedziałek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Magia Harry’ego Pottera: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, reż. C. Columbus

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Rodowody marcowe w polskim filmie: „Iluminacja” reż. K. Zanussi

godz. 14.00 > Teatr Korez
Moja scena kultowa: przedstawia A. Rojek, lider zespołu Myslovitz

godz. 15.00 > Scena Gugalander
Bałkański mix Kusturicy: „Ojciec w podróży służbowej”, reż. E. Kusturica

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Alfred Hitchcock przedstawia: „39 kroków”, reż. A. Hitchcock

godz. 20.30 > Rondo Sztuki
Uroczyste otwarcie festiwalu: koncert Waglewski, Fisz, Emade >>> czytaj więcej

godz. 22.15 > Kino Światowid
America Independent: „Inaczej niż w raju”, reż. J. Jarmusch

13.05 wtorek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Magia Harry’ego Pottera: „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, reż. C. Columbus

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Rodowody marcowe w polskim filmie: „Indeks”, reż. J. Kijowski

godz. 14.00 > Teatr Korez
Moja scena kultowa: przedstawia M. Neinert, reżyser i aktor Teatru Korez

godz. 15.00 > Scena Gugalander
Bałkański mix Kusturicy: „Czas Cyganów”, reż. E. Kusturica

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Alfred Hitchcock przedstawia: „Tajny agent”, reż. A. Hitchcock

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Ikony kina – Catherine Deneuve: „Parasolki z Cherbourga”, reż. J. Demy

godz. 22.15 > Kino Światowid
America Independent: „Happiness”, reż. T. Solondz

14.05 środa
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Magia Harry’ego Pottera: „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, reż. A. Cuaron

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Rodowody marcowe w polskim filmie: „Kung-fu”, reż. J. Kijowski

godz. 14.00 > Teatr Korez
Moja scena kultowa: przedstawia J. Borusiński, aktor grupy Mumio

godz. 15.00 > Scena Gugalander
Bałkański mix Kusturicy: „Underground”, reż. E. Kusturica

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Alfred Hitchcock przedstawia: „Rebeka”, reż. A. Hitchcock

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Ikony kina – Marcelo Mastroianni: „Słodkie życie”, reż. F. Fellini

godz. 22.15 > Kino Światowid
America Independent: „Idol”, reż. T. Haynes

15.05 czwartek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Magia Harry’ego Pottera: „Harry Potter i Czara Ognia”, reż. M. Newell

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Rodowody marcowe w polskim filmie: „Marcowe migdały”, reż. R. Piwowarski

godz. 14.00 > Teatr Korez
Moja scena kultowa: przedstawia P. Zawojski, filmoznawca UŚ

godz. 15.00 > Scena Gugalander
Bałkański mix Kusturicy: „Czarny kot, biały kot”, reż. E. Kusturica

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Alfred Hitchcock przedstawia: „W cieniu podejrzenia”, reż. A. Hitchcock

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Ikony kina – Humphrey Bogart, Audrey Hepburn: „Sabrina”, reż. B. Wilder

godz. 22.15 > Kino Światowid
America Independent: „Przed wschodem słońca”, reż. R. Linklater

16.05 piątek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Magia Harry’ego Pottera: „Harry Potter i Zakon Feniksa”, reż. D. Yates

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Rodowody marcowe w polskim filmie: „1968: Szczęśliwego Nowego Roku”, reż. J. Bromski

godz. 14.00 > Teatr Korez
Moja scena kultowa: przedstawia Tomasz Szabelski, organizator 11. FFK

godz. 15.00 > Scena Gugalander
Bałkański mix Kusturicy: „Życie jest cudem”, reż. E. Kusturica

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Alfred Hitchcock przedstawia: „Urzeczona”, reż. A. Hitchcock

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Ikony kina – Klaus Kinsky: „Nosferatu wampir”, reż. W. Herzog

godz. 21.00 > Rondo Sztuki
Mikrowafle + Chine (Artur Oleś) live + DJ set: DJ None >>> czytaj więcej

godz. 22.15 > Kino Światowid
America Independent: „Śmiertelnie proste”, reż. J. Coen

17.05 sobota
godz. 13.00 > Kinoteatr Rialto
Bollywood Stars: „Devdas”, reż. S. Leela Bhansali

godz. 17.00 > Kinoteatr Rialto
Bollywood Stars: „Dhoom 2”, reż. S. Gadhvi

godz. 20.00 > Rondo Sztuki
Stealpot „Live On Beats” + Loco Motive Sun >>> czytaj więcej

18.05 niedziela
godz. 20.00 > Rondo Sztuki
Koncert: Mass Kotki >>> czytaj więcej

godz. 21.00 > Plac Sejmu Śląskiego
Projekcja plenerowa: „Dzień świra”, reż. M. Koterski + „Hi Way”, reż. J. Borusiński

19.05 poniedziałek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Witajcie w naszej bajce. Poranki z Panem Kleksem: „Akademia Pana Kleksa”, reż. K. Gradowski

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Miłość w czasach międzywojennych: „Czy Lucyna to dziewczyna”, reż. J. Gardan

godz. 14.00 > Teatr Korez
Najgorsze filmy świata: „Czarny Samuraj”, reż. A. Adamson

godz. 16.00 > Scena Gugalander
Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego: „Dom wariatów”, reż. M. Koterski

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Latający cyrk Terry’ego Gilliama: „Żywot Briana”, reż. T. Jones

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film: „Zaginiony świat”, reż. H. O. Hoyt. Występuje: Muariolanza

godz. 22.15 > Kino Światowid
Kino konfrontacji. Kino prowokacji: „Nieodwracalne”, reż. G. Noe

20.05 wtorek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Witajcie w naszej bajce. Poranki z Panem Kleksem: „Podróże Pana Kleksa”, reż. K. Gradowski

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Miłość w czasach międzywojennych: „Biały murzyn”, reż. L. Buczkowski

godz. 14.00 > Teatr Korez
Najgorsze filmy świata: „Człowiek, który ocalił świat (tureckie gwiezdne wojny)”, reż. C. Inanç

godz. 16.00 > Scena Gugalander
Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego: „Życie wewnętrzne”, reż. M. Koterski

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Latający cyrk Terry’ego Gilliama: „Jabberwocky”, reż. T. Gilliam

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film: „Brzdąc”, reż. C. Chaplin. Występują: Nigdy Nie Byliśmy na Księżycu

godz. 22.15 > Kino Światowid
Kino konfrontacji. Kino prowokacji: „Intymność”, reż. P. Chereau

21.05 środa
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Witajcie w naszej bajce. Poranki z Panem Kleksem: „Pan Kleks W Kosmosie”, reż. K. Gradowski

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Miłość w czasach międzywojennych: „Strachy”, reż. E. Cękalski

godz. 14.00 > Teatr Korez
Najgorsze filmy świata: „Gamera – atak potworów”, reż. N. Yuasa

godz. 16.00 > Scena Gugalander
Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego: „Porno”, reż. M. Koterski

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Latający cyrk Terry’ego Gilliama: „Nieustraszeni bracia Grimm”, reż. T. Gilliam

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film: „Gabinet doktora Caligari”, reż. R. Wiene. Występują Usta Bilizowane

godz. 22.15 > Kino Światowid
Kino konfrontacji. Kino prowokacji: „Crash”, reż. D. Cronenberg

22.05 czwartek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Witajcie w naszej bajce. Poranki z Panem Kleksem: „Tryumf Pana Kleksa”, reż. K. Gradowski

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Miłość w czasach międzywojennych: „Pani minister tańczy”, reż. J. Gardan

godz. 14.00 > Teatr Korez
Najgorsze filmy świata: „Doktor Of Doom”, reż. R. Cardona

godz. 16.00 > Scena Gugalander
Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego: „Nic śmiesznego”, reż. M. Koterski

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Latający cyrk Terry’ego Gilliama: „Przygody barona Munchausena”, reż. T. Gilliam

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film: „Upiór w operze”, reż. R. Julian. Występuje: Pasimito,

godz. 22.15 > Kino Światowid
Kino konfrontacji. Kino prowokacji: „Kod nieznany”, reż. M. Haneke

23.05 piątek
godz. 10.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Witajcie w naszej bajce. Poranki z Panem Kleksem: „Brzechwa-dzieciom”, reż. M. Wojtyszko

godz. 12.00 > Centrum Sztuki Filmowej
Miłość w czasach międzywojennych: „Gehenna”, reż. M. Waszyński

godz. 14.00 > Teatr Korez
Najgorsze filmy świata: „Szpon”, reż. F. F. Sears

godz. 16.00 > Scena Gugalander
Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego: „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, reż. M. Koterski

godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
Latający cyrk Terry’ego Gilliama: „Kraina traw”, reż. T. Gilliam

godz. 20.15 > Kinoteatr Rialto
Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film: Visual Mix Film. Występuje Mateusz Pospieszalski & EMPE3

godz. 22.15 > Kino Światowid
Kino konfrontacji. Kino prowokacji: „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”, reż. C. Mungiu

24.05 sobota
godz. 16.00 > Kinoteatr Rialto
Brave Project – Przeciw wypędzeniom z kultury: „Lomax, poszukiwacz pieśni”, reż. R. Kappers + „Mosso, Mosso”, reż. J. A. Fieschi

godz. 20.00 > Rondo Sztuki
Koncert Karimski Club + afterparty CueFX

25.05 niedziela
godz. 21.00 > Plac Sejmu Śląskiego
Projekcja plenerowa: „Rejs”, reż. M. Piwowski +„Nie lubię poniedziałku”, reż. T. Chmielewski

Ceny biletów

Pokazy filmów:
Magia Harry’ego Pottera: 5 zł
Rodowody marcowe w polskim filmie: 1 zł
Moja scena kultowa: wstęp wolny
Bałkański mix Kusturicy: 5 zł
Alfred Hitchcock przedstawia: 10 zł
Ikony kina: 10 zł
America Independent: 10 zł
Witajcie w naszej bajce. Poranki z Panem Kleksem: 1 zł
Miłość w czasach międzywojennych: 1 zł
Najgorsze filmy świata: 1 zł
Polaka portret własny. Filmy Marka Koterskiego: 5 zł
Latający cyrk Terry’ego Gilliama: 10 zł
Kino konfrontacji. Kino prowokacji: 10 zł
Projekcje plenerowe: wstęp wolny
Pomieszanie zmysłów. Żywa muzyka, niemy film: 10 zł

Koncerty:
Waglewski, Fisz, Emade – 25 zł
Mikrowafle + Chine (Artur Oleś) live + DJ set DJ None: 10 zł
„Stealpot Live On Beats”+ Loco Motive Sun: 15 zł
Mass Kotki: 10 zł
Karimski Club + afterparty CueFX: 15 zł
Mateusz Pospieszalski & EMPE3 - 15 zł

Cena karnetu:
150 zł



Taczq - Nie Maj 11, 2008 5:26 pm
3 rok pod rząd są te same filmy puszczane na Placu Sejmu Śląskiego... Mogłaby zajść jakaś zmiana w repertuarze.



kaspric - Sob Maj 17, 2008 10:39 am
odnośnie Halogenu:


Info od organizatora:
"Są już do nabycia bilety na 30 i 31 maja:
- dziś: 17.05. w Fabryce Drutu , ul. Dubois od godz. 18:00
- od poniedziałku w szkole na ul. Barlickiego 3 od 8:00 do 18:00.
Bilet za 20 zł upoważnia do wejścia na wszystkie imprezy zaplanowane na dany dzień wraz z koncertem, bilet za 5 zł - wszystko oprócz koncertu."

Co do częstotliwości imprez - w tym roku będzie się sporo działo praktycznie do końca września (szczegółów nie znam). W zimie jest przerwa z powodu braku ogrzewania .

Poza tym podjęto próbę uzyskania unijnych środków na rewitalizację obiektu.




caterina - Sob Maj 17, 2008 2:18 pm
ja planuje odwiedzic Fabryke na koncercie Lao Che,na Fiszu juz tam byłam



kaspric - Nie Maj 18, 2008 1:50 pm
Też chyba się w sobotę wybiorę da FD. Może jakiś większy najazd z Katowic, hę?;)



absinth - Nie Maj 18, 2008 2:03 pm
a o jakiej dacie mowimy?
w najblizsza sobote jestem w Pradze, a w nastepna na targach w Kato...

btw, mam nadzieje, ze w tym roku na halogenie bedzie lepiej z dostepem do napojowi jadla niz wzeszlym roku



kaspric - Nie Maj 18, 2008 2:16 pm
31 maja, czyli następna sobota.

Zobaczymy, jak będzie. Narazie nie ma tam żadnych zmian co do architektury, bo dopiero jest przygotowywany wniosek o dofinansowanie



caterina - Wto Maj 27, 2008 2:22 pm
W dniach 12-15 czerwca zapraszamy na PRZEGLĄD FILMÓW JANA HREBEJKA.
Kinoteatr RIALTO

PROGRAM:
12 czerwca/czwartek

godz. 20.00 – POD JEDNYM DACHEM, Czechy 1999, 115 min.

13 czerwca/piątek

godz. 18.00 – MUSIMY SOBIE POMAGAĆ, Czechy 2002, 120 min.
godz. 20.15 – ROK DIABŁA, Czechy 2005, 88 min.

14 czerwca/sobota

godz. 18.00 – PUPENDO, Czechy 2003, 120 min.
godz. 20.15 – NA ZŁAMANIE KARKU, Czechy 2004, 108 min.
\
15 czerwca/niedziela

godz. 18.00 – PIĘKNOŚĆ W OPAŁACH, Czechy 2006, 110 min.
godz. 20.15 – NIEDŹWIADEK, Czechy 2007, 98 min.

Bilety - 12 zł, karnet – 45 zł
http://rialto.katowice.pl/j/index.php?o ... &Itemid=24



kaspric - Czw Maj 29, 2008 10:36 pm
No to jak, kto wpadnie na Halogen w sobotę?;)



caterina - Pią Maj 30, 2008 1:35 pm
ja na razie nie mam z kim jechac,towarzystwo sie wykruszyło:(



kaspric - Pią Maj 30, 2008 6:05 pm
Słyszeliście panowie, pani potrzebuje towarzystwa



absinth - Pią Maj 30, 2008 6:07 pm
ja niestety mam targi



caterina - Sob Maj 31, 2008 11:11 am
jade jednak do Gliwic moze nie na koncert ale jade,wiec moze do zobaczenia



Ponury - Pon Cze 16, 2008 11:27 am
Witam,
zapraszam na Przegląd Filmów Kim Ki-duka do Kinoteatru Rialto

26 czerwca/czwartek
godz. 20.00 – KROKODYL, Korea Południowa 1996, 102 min.

27 czerwca/piątek
godz. 18.00 – WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA... I WIOSNA, Niemcy, Korea Południowa, 103 min.
godz. 20.15 – PUSTY DOM, Japonia, Korea Południowa 2004, 89 min.

28 czerwca/sobota
godz.18.30 – SAMARYTANKA, Korea Południowa 2004, 95 min.
godz. 20.30 – ŁUK, Japonia, Korea Południowa 2005, 90 min.

29 czerwca/niedziela
godz. 16.30 TIME, Japonia, Korea Południowa 2006, 97 min.
godz. 18.30 ODDECH, Korea Południowa 2007, 87 min.

Bilety: 12 zł, karnety: 45 zł



caterina - Pon Cze 16, 2008 11:42 am
prosba
nie tworzmy nowych tematow jesli mozna umiecic posta w juz istniejacym,np. tym:
http://www.forum.gkw.katowice.pl/viewto ... 685#107685
thx



Ponury - Pią Cze 27, 2008 7:57 am
Witam i zapraszam na lipcowe projekcje do Kinoteatru Rialto. Repertuar ułożyliśmy tygodniami tematycznymi i mamy nadzieję, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

ŻYCIE JEST MUZYKĄ♫ ♪, CZYLI TYDZIEŃ Z FILMEM MUZYCZNYM

1 lipca/wtorek
godz. 18.00 ONCE, reż J. Carney, Irlandia 2006, 85 min.
godz. 20.00 ŻYCIE JEST MUZYKĄ, reż. F. Akin, Niemcy, Turcja 2005, 90 min.

2 lipca/środa
godz. 18.00 ŻYCIE JEST MUZYKĄ, reż. F. Akin, Niemcy, Turcja 2005, 90 min.
godz. 20.15 ONCE, reż J. Carney, Irlandia 2006, 85 min.

3 lipca/czwartek
godz. 18.00 ONCE, reż J. Carney, Irlandia 2006, 85 min.
godz. 20.00 ŻYCIE JEST MUZYKĄ, reż. F. Akin, Niemcy, Turcja 2005, 90 min.

4 lipca/piątek
godz. 18.00 BRASILEIRINHO. MUZYKA SŁOŃCA, reż. Mika Kaurismaki, Brazylia, Finlandia, Szwajcaria 2005, 90 min
godz. 20.00 ROLLING STONES W BLASKU ŚWIATEŁ, reż. M. Scorsese, USA 2008, 122 min.

5 lipca/sobota
godz. 18.00 ROLLING STONES W BLASKU ŚWIATEŁ, reż. M. Scorsese, USA 2008, 122 min.
godz. 20.30 BRASILEIRINHO. MUZYKA SŁOŃCA, reż. Mika Kaurismaki, Brazylia, Finlandia, Szwajcaria 2005, 90 min

6 lipca/niedziela
godz. 18.00 ROLLING STONES W BLASKU ŚWIATEŁ, reż. M. Scorsese, USA 2008, 122 min.
godz. 20.30 BRASILEIRINHO. MUZYKA SŁOŃCA, reż. Mika Kaurismaki, Brazylia, Finlandia, Szwajcaria 2005, 90 min

KILL QUENTIN!, CZYLI TYDZIEŃ Z QUENTINEM TARANTINO

9 lipca/środa
godz. 17.30 PULP FICTION, reż. Q. Tarantino, USA 1994, 154 min.
godz. 20.30 SUKIYAKI. WESTERN DJANGO, reż. Takashi Miike, Japonia 2007, 121 min.

10 lipca/czwartek
godz. 17.30 SUKIYAKI. WESTERN DJANGO, reż. Takashi Miike, Japonia 2007, 121 min.
godz. 20.00 PULP FICTION, reż. Q. Tarantino, USA 1994, 154 min.

11 lipca/piątek
godz. 18.00 GRINDHOUSE vol. 1. DEATH PROOF, reż. Q. Tarantino, USA 2007, 116 min.
godz. 20.15 SUKIYAKI. WESTERN DJANGO, reż. Takashi Miike, Japonia 2007, 121 min.

12 lipca/sobota
godz. 18.00 GRINDHOUSE vol. 1. DEATH PROOF, reż. Q. Tarantino, USA 2007, 116 min.
godz. 20.15 KILL BILL vol. 1, reż. Q. Tarantino, USA 2003, 110 min.

13 lipca/niedziela
godz. 18.00 GRINDHOUSE vol. 1. DEATH PROOF, reż. Q. Tarantino, USA 2007, 116 min.
godz. 20.15 KILL BILL vol. 2, reż. Q. Tarantino, USA 2004, 134 min.

PRZYGNĘBIAJĄCY ROK, CZYLI PRZEBOJE SEZONU 2007/2008

16 lipca/środa
godz. 18.00 4 MIESIĄCE, 3 TYGODNIE, 2 DNI, reż. Ch. Mungiu, Rumunia 2007, 103 min.
godz. 20.00 CONTROL, reż. A. Corbijn, Wlk. Brytania, Australia 2007, 121 min.

17 lipca/czwartek
godz. 18.00 CONTROL, reż. A. Corbijn, Wlk. Brytania, Australia 2007, 121 min.
godz. 20.30 4 MIESIĄCE, 3 TYGODNIE, 2 DNI, reż. Ch. Mungiu, Rumunia 2007, 103 min.

18 lipca/piątek
godz. 17.30 MOTYL I SKAFANDER, reż. J. Schnabel, Francja, USA 2007, 112 min.
godz. 20.00 OSTROŻNIE, POŻĄDANIE, reż. A. Lee, Chiny, Hongkong, USA, Tajwan 2007, 157 min.

19 lipca/sobota
godz. 17.30 OSTROŻNIE, POŻĄDANIE, reż. A. Lee, Chiny, Hongkong, USA, Tajwan 2007, 157 min.
godz. 20.30 MOTYL I SKAFANDER, reż. J. Schnabel, Francja, USA 2007, 112 min.

20 lipca/niedziela
godz. 17.30 MOTYL I SKAFANDER, reż. J. Schnabel, Francja, USA 2007, 112 min.
godz. 20.00 OSTROŻNIE, POŻĄDANIE, reż. A. Lee, Chiny, Hongkong, USA, Tajwan 2007, 157 min.

NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ PROWINCJI, CZYLI TYDZIEŃ Z FILMEM CZESKIM

23 lipca/środa
godz. 18.00 OBSŁUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA, reż. J. Menzel, Czechy 2006, 120 min.
godz. 20.15 WYCIECZKOWICZE, reż. J. Vajdelek, Czechy 2006, 113 min.

24 lipca/czwartek
godz. 18.00 WYCIECZKOWICZE, reż. J. Vajdelek, Czechy 2006, 113 min.
godz. 20.15 OBSŁUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA, reż. J. Menzel, Czechy 2006, 120 min.

25 lipca/piątek
godz. 18.00 BUTELKI ZWROTNE, reż. J. Sverak, Czechy 2007, 100 min.
godz. 20.00 NIEDŹWIADEK, reż. J. Hrebejk, Czechy 2007, 98 min.

26 lipca/sobota
godz. 18.00 NIEDŹWIADEK, reż. J. Hrebejk, Czechy 2007, 98 min.
godz. 20.00 BUTELKI ZWROTNE, reż. J. Sverak, Czechy 2007, 100 min.

27 lipca/niedziela
godz. 18.00 BUTELKI ZWROTNE, reż. J. Sverak, Czechy 2007, 100 min.
godz. 20.00 NIEDŹWIADEK, reż. J. Hrebejk, Czechy 2007, 98 min.

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ WOODY, CZYLI TYDZIEŃ Z WOODYM ALLENEM

30 lipca/środa
godz. 18.00 SEN KASANDRY, reż. W. Allen, Francja, USA, Wlk. Brytania 2007, 108 min.
godz. 20.15 ŻYCIE I CAŁA RESZTA, reż. W. Allen, , USA 2003, 108 min.

31 lipca/czwartek
godz. 18.00 ŻYCIE I CAŁA RESZTA, reż. W. Allen, USA 2003, 108 min.
godz. 20.15 SEN KASANDRY, reż. W. Allen, Francja, USA, Wlk. Brytania 2007, 108 min.

1 sierpnia/piątek
godz. 18.00 SEN KASANDRY, reż. W. Allen, Francja, USA, Wlk. Brytania 2007, 108 min.
godz. 20.15 KLĄTWA SKORPIONA, reż. W. Allen, USA 2001, 98 min.

2 sierpnia/sobota
godz. 18.00 CELEBRITY, reż. W. Allen, USA 1998, 114 min.
godz. 20.15 WSZYSTKO GRA, reż. W. Allen, USA, Wlk. Brytania, 124 min.

3 sierpnia/niedziela
godz. 18.00 WSZYSTKO GRA, reż. W. Allen, USA, Wlk. Brytania, 124 min.
godz. 20.30 CELEBRITY, reż. W. Allen, USA 1998, 114 min.



kaspric - Wto Lip 01, 2008 5:29 pm


za um.gliwice.pl

"Ulicznicy" to próba zderzenia szeroko pojętej sztuki z miastem. Połączenia w jedną formułę festiwali: buskerskiego, muzycznego i teatralnego wraz z takimi zdarzeniami, jak uliczne kino, warsztaty czy instalacje. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań ma być ulica - miejsce mijania się zwykłych-niezwykłych ludzi.

Otwieramy miasto dla artystów ulicy - performerów, buskerów, muzyków - wszystkich tych, którzy nie boją się spotaknia z widzem, którzy o tego widza będą musieli zawalczyć, próbować go oczarować, sprawić, by pozostał..

Festiwal podzielony został na bloki tematyczne:

Czeski Film - kino uliczne
W roku ubiegłym proponowaliśmy nieme kino z towarzyszeniem muzyki na żywo, tegoroczne uliczne kino to.. czeski film. Dosłownie. Dziewięć czwartków, dziewięć propozycji filmowych naszych południowych sąsiadów. Gliwicki Rynek, godzina 21.00, wstęp wolny!

Juggling Day - dzień żonglerski; warsztaty żonglerskie oraz Freestyle Street Juggling (na modłę buskerską, stąd gwarantujemy symboliczne wsparcie festiwalu, na wypadek gdyby publiczności zabrakło środków – oczywiście z uwagi na ogromną liczbę żonglujących)

Fire & Drums Day - ogień i bębny; warsztaty oraz pokaz freestyle wszystkich uczestników, a pod koniec dnia na Lotnisku konkurs pokazów fireshow.

Więcej informacji na stronie www.ulicznicy.pl

Program - lipiec 2008

3 lipca, czwartek - Rynek
21.00 czeski film: "Guzikowcy"

5 lipca, sobota - Rynek
20.00 koncert: Górnicza Orkiestra Dęta KWK "Sośnica"

21.30 fire-show: grupa kuglarska "Asocjacja"

6 lipca, niedziela - Rynek
20.00 koncert: Enerjazzer

10 lipca, czwartek - Rynek
21.00 czeski film: "Jedna ręka nie klaszcze"

12 lipca, sobota - Rynek
21.00 koncert: Żywiołak

13 lipca, niedziela - Rynek
20.00 spektakl: mobile: "Spectacle de planches" (fr)

17 lipca, czwartek - Rynek
21.00 czeski film: "Zamknij się i zastrzel mnie"

19 lipca, sobota - Park Chopina/Rynek
12.00-17.00 warsztaty żonglerskie (Park Chopina)
18.00 freestyle street juggling (Rynek)

20 lipca, niedziela - Rynek
20.00 koncert: Kapela brodów

24 lipca, czwartek - Rynek
21.00 czeski film: "Sex w Brnie"

26 lipca, sobota - Rynek
20.00 koncert: Perły i łotry

27 lipca, niedziela - Rynek
20.00 koncert: Gadająca tykwa

31 lipca, czwartek - Rynek
21.00 czeski film: "Pod jednym dachem"

__________________________________________
Świetna impreza, bardzo miejska. Gliwice latem żyją!



Michał Gomoła - Pon Lip 21, 2008 11:02 pm
Nie wiem czy to info już było:

Od 25 lipca w Światowidzie będzie można zobaczyć kultowy niemiecki film - Metropolis. Dla mnie wiadomość wręcz rewelacyjna. Z tego co słyszałem jest to jakaś specjalna, rozszerzona wersja, ale to musiałby uzupełnić już ktoś bardziej zorientowany

http://www.swiatowid.katowice.pl/index. ... metropolis



absinth - Wto Lip 22, 2008 8:42 am

Nie wiem czy to info już było:

Od 25 lipca w Światowidzie będzie można zobaczyć kultowy niemiecki film - Metropolis. Dla mnie wiadomość wręcz rewelacyjna. Z tego co słyszałem jest to jakaś specjalna, rozszerzona wersja, ale to musiałby uzupełnić już ktoś bardziej zorientowany

http://www.swiatowid.katowice.pl/index. ... metropolis


super

jeden z moich ulubionych filmow, a wersja pewnie jest nie tyle rozszerzona (do naszych czasow niestety nie zachowalo sie 100% tasmy...) ale ta zawierajaca najwiecej materialu filmowego, ktora poskladano klika lat temu na festiwal berlinski.



Janek - Wto Lip 22, 2008 8:58 am
Niedawno czytałem, że w Argentynie w jednym z muzeów znaleziono brakujący fragment taśmy. Oczywiście nie cały, ale dość dużo. Pochodzi z oryginalnej wersji sprzedanej w latach 20 XX w. do jednego z dystrybutorów w Argentynie. Pewnie poszerzony o ten fragment.



absinth - Wto Lip 22, 2008 9:05 am
z tym, ze na Ameryke (na pewno na USA) juz wtedy dystrybuowano inna, okrojona w stosunku do europejskiej, wersje
nie wiem jak bylo dokladnie z Argentyna

ale najwazniejsze jest to, ze film warto zobaczyc



Janek - Wto Lip 22, 2008 9:14 am
Dziennikarze niemieckiego magazynu „Die Zeit” prześledzili losy oryginalnej wersji filmu. Z ich śledztwa wynika, że w 1928 roku niejaki Adolfo Z. Wilson, szef wypożyczalni filmów Terra w Buenos Aires przywiózł oryginalną kopię „Metropolis” do Argentyny by wyświetlać film w tamtejszych kinach. Krótko po tym taśmy trafiły do kolekcji krytyka filmowego Manuela Peña RodrĂ­gueza, który w latach 60-tych odsprzedał film Narodowej Fundacji Sztuki Argentyny. RodrĂ­guez prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy z wartości przechowywanych przez lata taśm. Kopia filmu trafiła w 1992 roku do dyrektorki Muzem Kina w Buenos Aires – Pauli FĂŠlix-Didier, która wspólnie ze swym mężem odkryła tajemnicę zaginionych scen „Metropolis”. Przekonana o wielkim odkryciu FĂŠlix-Didier powiadomiła o znalezisku niemiecka dziennikarkę Karen Naundorf , która nagłośniła odkrycie w Niemczech.

Zdaniem niemieckich ekspertów odnalezione sceny z filmu Langa ułatwią zrozumienie całego dzieła a kiepska jakość filmu uświadomi kinomanom trudne „koleje losu” zaginionych taśm, które po 80. latach wracają do kraju.

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/4312



absinth - Wto Lip 22, 2008 9:19 am
z filmów "o mieście" polecam jeszcze "Berlin. Die Sinfonie der GroĂźstadt" Walthera Ruttmanna z konca lat 20

film pokazuje 24 godziny z zycia Berlina, robi wrazenie zwlaszcza zceny z S-Bahna i zycie nocne w akcie 5. mistrzostwo



Mies - Wto Lip 22, 2008 9:53 am

"Berlin. Die Sinfonie der GroĂźstadt"
Świetny film. Widziałem kiedyś pokaz w Iluzjonie z ilustracją muzyczną Ścianki Zaraz po nim wyemitowano też bardzo ciekawy o Pradze z tego samego okresu.
http://pl.youtube.com/watch?v=5ej84nN1WcE



caterina - Wto Lip 22, 2008 1:28 pm

Nie wiem czy to info już było:

Od 25 lipca w Światowidzie będzie można zobaczyć kultowy niemiecki film - Metropolis. Dla mnie wiadomość wręcz rewelacyjna. Z tego co słyszałem jest to jakaś specjalna, rozszerzona wersja, ale to musiałby uzupełnić już ktoś bardziej zorientowany

http://www.swiatowid.katowice.pl/index. ... metropolis


no to teraz mam dylemat czy czekac na jesienny pokaz w Rialcie z mam nadzieje panem Skrzekiem przy pianinie czy isc juz teraz ?
moze pojde dwa razy



caterina - Wto Lip 22, 2008 9:55 pm
Nieznośna lekkość prowincji, czyli tydzień z filmem czeskim
23.07.2008-27.07.2008
Kinoteatr Rialto, Katowice

Emocje i dobra zabawa gwarantowane! Nasi czescy sąsiedzi potrafią lustrować rzeczywistość lepiej niż niejeden śledczy archiwum IPN. Groteska, absurd, umiejętność żartowania z własnych słabości – to słowa-klucze, które są synonimem sukcesu i popularności czeskich komediodramatów. (AnP)

W programie:

„Obsługiwałem angielskiego króla”, reż. J. Menzel, Czechy 2006, 120 min.
Film, który stał się legendą dobrych parę lat przed premierą. Ekranizacja jednej z najbardziej osobistych powieści słynnego czeskiego pisarza, Bohumila Hrabala, zelektryzowała opinię publiczną nie tylko nad Wełtawą. Reżyser Jiří Menzel na festiwalu w Karlovych Varach w 1998 roku stłukł rózgą jednego z jurorów, Jiřiego Sirotka, który kupił prawa do tej powieści za 25 tysięcy koron, a następnie sprzedał je telewizji za 4 miliony. Jeszcze za życia Hrabal wiedział, że nikt, tak jak Menzel, nie potrafi zrozumieć jego świata. Sprzedając prawa do adaptacji wymusił na Sirotku obietnicę, że to właśnie reżyser „Postrzyżyn” przeniesie losy zuchwałego praskiego kelnera na taśmę filmową.

Bohater filmu, Jan DĂ­tě, wychodzi z więzienia po wielu latach odsiadki. Zamieszkuje w domu na granicy, we wsi niegdyś zamieszkałej przez Niemców ale dziś opustoszałej, bowiem po wojnie wszyscy rdzenni Niemcy zostali zeń wysiedleni. W drodze do domu Jan wspomina czasy, kiedy był młodym kelnerem i z rozrzewnieniem przywołuje w pamięci swój talent do robienia pieniędzy i pierwsze doświadczenia seksualne. To właśnie wtedy poza pierwszymi lekcjami kelnerowania i uprawiania miłości, wykształcił w sobie zdolność niczym nieograniczonych marzeń o sukcesie i odkrył powab bogactwa.

seanse: śr 18.00, czw 20.15

„Wycieczkowicze”, reż. J. Vajdelek, Czechy 2006, 113 min.
Niezwykle lekka czeska komedia pokazuje kalejdoskop typów ludzkich z charakterystycznym dla Czechów poczuciem humoru i ciepłem. Bohaterzy filmu są uczestnikami wycieczki nad Adriatyk, a ich interakcje są powodem wielu zabawnych sytuacji. Skłócone małżeństwo, dwie chichoczące nastolatki, para gejów, samotna dziewczyna z kompleksami, przystojny muzyk, dziwaczny outsider, dwie staruszki z alzheimerem, śliczna i naiwna przewodniczka – to tylko niektórzy z szerokiej galerii wycieczkowiczów, jadących jednym autokarem na wakacje. W tak barwnym gronie wczasy mogą okazać się pełne niespodzianek!

Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści najpopularniejszego współczesnego czeskiego pisarza – Michala Viewegha, autora m.in. takich książek jak „Powieść dla kobiet” (w kinach jako „Mężczyzna idealny”) czy „Wychowanie dziewcząt w Czechach”.

seanse: śr 20.15, czw 18.00

„Butelki zwrotne”, reż. J. Sverak, Czechy 2007, 100 min.
Film opowiada historię Jozefa, nauczyciela z wieloletnim stażem, który postanawia zerwać z zawodem belfra. W domu też sytuacja nie przedstawia się najlepiej, monotonia życia codziennego przytłacza głównego bohatera, który podejmuje pracę w skupie butelek, mieszczącym się w jednym z supermarketów. To właśnie tam odnajduje swój azyl. Zaczyna dostrzegać, że nawet przez malutkie okienko, które jest zarazem jego oknem na świat, można poznać wielu ciekawych i niezwykłych ludzi…

Jan Sverak, po ponad dwóch latach milczenia, znów przygotował coś dla widzów. Laureat Oscara za film „Kola” od lat nadaje zupełnie nowe oblicze czeskiemu kinu. „Butelki zwrotne” to ostatni z filmów składających się na trylogię duetu Sveraków – Jana i jego ojca Zdenka, specjalistów od czeskiej komedii. Cykl rozpoczyna film „Szkoła podstawowa”, drugi w kolejności to wspomniany już obraz „Kola”. (KBS)

seanse: pt 18.00, sb 20.00, nd 18.00

„Niedźwiadek”, reż. J. Hrebejk, Czechy 2007, 98 min.
Zabawna opowieść o kobietach i mężczyznach z plejadą czeskich gwiazd, m.in. Anną Geislerovą, Jiřím Macháčkiem, Ivanem Trojanem. Na ekranie pojawia się również gościnnie Jiří Menzel.

Jirka, Roman i Ivan to przyjaciele ze szkolnej ławki. Dziś mają po 35 lat i choć ich drogi życiowe są odmienne, szkolna przyjaźń pozostała taka sama. Wszyscy trzej są żonaci i każdy z nich robi karierę zawodową w zupełnie innej dziedzinie. Jirka jest właścicielem galerii, Roman lekarzem, a Ivan dyplomatą. Niby wszyscy żyją podobnie, ale Ivanowi zawsze powodzi się jakby odrobinę lepiej.

Film tworzą trzy przeplatające się małżeńskie etiudy. Kiedy jedna się rozwija, zaczyna się kolejna, która nawiązuje do pytań pojawiających się w poprzedniej lub zmienia je. Tak jak torty niedźwiadki pieczone przez Annę, które składają się z wielu warstw kremu i ciasta, film „Niedźwiadek” to wielowarstwowa historia o trzech mężczyznach i pięciu kobietach wplątanych w absurdalne sytuacje.

Historia opowiedziana w „Niedźwiadku” to mozaika ułożona z rozmaitych życiowych doświadczeń twórców, którzy inspirowali się własnym życiem i losem swoich przyjaciół. „Zastanawialiśmy się, dlaczego wtedy nie byliśmy w stanie przewidzieć pewnych rzeczy, skoro byliśmy tak blisko nich”, mówi reżyser Jan Hřebejk. „I oczywiście zastanawialiśmy się sami nad sobą, nad swoimi wątpliwościami. ‘Niedźwiadek’ to bardzo osobista historia, która może wydać się zabawna dla tych, których opowieść nie dotknie emocjonalnie, ale ci, którzy będą nią dotknięci, od razu utożsamią się z naszymi bohaterami.”

seanse: pt 20.00, sb 18.00, nd 20.00
Bilety:
12 zł

http://www.ultramaryna.pl/wydarzenie.php?id=11271



kaspric - Pon Lip 28, 2008 9:54 pm


za UM:

IV Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach

Dzięki staraniom Śląskiego Jazz Clubu ( instytucji o półwiecznej tradycji ) festiwal „Jazz w Ruinach” rusza po raz czwarty. Tradycyjnie wszystko będzie się odbywać w obrębie Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach - miejscu niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju. Nie zmieni się też formuła festiwalu - zapraszani do udziału w wydarzeniu są młodzi wykonawcy i zespoły z całego kraju. Z tym jednak zastrzeżeniem, że są to zespołu już posiadające bogate CV ( nagrody, wyróżnienia, nagrane płyty, etc. ). W tym roku jednak będą to także grupy spoza granic naszego kraju. ( pojawią się grupy ze Słowacji i Skandynawii ), a więc będzie to pierwsza międzynarodowa odsłona wydarzenia.

Festiwal będzie trwał od 1 do 9 sierpnia 2008. Początek już o 9 rano. O tej godzinie zostanie uruchomiona wystawa plakatu jazzowego z lat 70-tych ubiegłego wieku ( hol Ruin Teatru Miejskiego ). Ekspozycja będzie dostępna w godzinach od 9:00 do 16:00. W dniach koncertowych wystawa będzie czynna do końca ostatniego koncertu. Wstęp wolny.

Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty autorstwa m.in. Jana Sawki, Lecha Frąckowiaka, Jana Heydricha, Rafała Olbińskiego czy też Romana Kalarusa.

Elementem dodatkowym, organizowanym po raz pierwszy na tym festiwalu będą warsztaty jazzowe. Prowadzić je będą wybitni instrumentaliści -pedagodzy - Adam Buczek ( wykładowca Instytut Jazzu AM w Katowicach ) oraz Artur Lesicki (gitarzysta, kompozytor, związany z Wrocławską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej ).

A poza tym koncerty, koncerty i jeszcze raz... dużo muzyki. Dobrej muzyki. Początek zawsze o 19:00. Koniec... trudny do przewidzenia. Wstęp na wszystkie koncerty oraz wystawę jest wolny.

Pełny program poniżej, na plakatach oraz na stronie www.jazzwruinach.pl.

program festiwalu

______________________________________

Ze swojej strony gooorąco polecam, moim zdaniem najbardziej klimatyczny gliwicki festiwal



Ponury - Śro Lip 30, 2008 9:06 am
Kinoteatr Rialto
zaprasza

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ WOODY
czyli TYDZIEŃ Z WOODYM ALLENEM

30 lipca/środa
godz. 18.00 SEN KASANDRY, reż. W. Allen, Francja, USA, Wlk. Brytania 2007, 108 min.
godz. 20.15 ŻYCIE I CAŁA RESZTA, reż. W. Allen, , USA 2003, 108 min.

31 lipca/czwartek
godz. 18.00 ŻYCIE I CAŁA RESZTA, reż. W. Allen, USA 2003, 108 min.
godz. 20.15 SEN KASANDRY, reż. W. Allen, Francja, USA, Wlk. Brytania 2007, 108 min.

1 sierpnia/piątek
godz. 18.00 SEN KASANDRY, reż. W. Allen, Francja, USA, Wlk. Brytania 2007, 108 min.
godz. 20.15 KLĄTWA SKORPIONA, reż. W. Allen, USA 2001, 98 min.

2 sierpnia/sobota
godz. 18.00 CELEBRITY, reż. W. Allen, USA 1998, 114 min.
godz. 20.15 WSZYSTKO GRA, reż. W. Allen, USA, Wlk. Brytania, 124 min.

3 sierpnia/niedziela
godz. 18.00 WSZYSTKO GRA, reż. W. Allen, USA, Wlk. Brytania, 124 min.
godz. 20.30 CELEBRITY, reż. W. Allen, USA 1998, 114 min.

OBRAZY W SOSIE VINAIGRETTE
czyli TYDZIEŃ Z FILMEM FRANCUSKIM

6 sierpnia/środa
godz. 18.00 PO PROSTU RAZEM, reż. C. Berri, Francja 2007, 97 min.
godz. 20.00 PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA, reż. H. Hou, Francja 2007, 113 min.

7 sierpnia/czwartek
godz. 18.00 PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA, reż. H. Hou, Francja 2007, 113 min.
godz. 20.15 PO PROSTU RAZEM, reż. C. Berri, Francja 2007, 97 min.

8 sierpnia/piątek
godz. 18.00 JESZCZE DALEJ NIŻ PÓŁNOC, reż. D. Boon, Francja 2008, 106 min.
godz. 20.15 2 DNI PARYŻU, reż. J. Delpy, Francja 2007, 96 min.

9 sierpnia/sobota
godz. 18.00 2 DNI PARYŻU, reż. J. Delpy, Francja 2007, 96 min.
godz. 20.00 JESZCZE DALEJ NIŻ PÓŁNOC, reż. D. Boon, Francja 2008, 106 min.

10 sierpnia/niedziela
godz. 18.00 JESZCZE DALEJ NIŻ PÓŁNOC, reż. D. Boon, Francja 2008, 106 min.
godz. 20.15 NICZEGO NIE ŻAŁUJĘ, reż. O. Dachan, Francja 2007, 140 min.

PORA UMIERAĆ
czyli TYDZIEŃ Z FILMEM POLSKIM

13 sierpnia/środa
godz. 18.00 REZERWAT, reż. Ł. Palkowski, Polska 2007, 100 min.
godz. 20.00 PORA UMIERAĆ, reż. D. Kędzierzawska, Polska 2007, 100 min.

14 sierpnia/czwartek
godz. 18.00 PORA UMIERAĆ, reż. D. Kędzierzawska, Polska 2007, 100 min.
godz. 20.00 REZERWAT, reż. Ł. Palkowski, Polska 2007, 100 min.

15 sierpnia/piątek
godz. 18.00 KATYŃ, reż. A. Wajda, Polska 2007, 115 min.
godz. 20.15 NIEZAWODNY SYSTEM, reż. I. Szylko, Polska 2008, 78 min.

16 sierpnia/sobota
godz. 18.00 NIEZAWODNY SYSTEM, reż. I. Szylko, Polska 2008, 78 min.
godz. 20.00 KATYŃ, reż. A. Wajda, Polska 2007, 115 min.

17 sierpnia/niedziela
godz. 18.00 SZTUCZKI, reż. A. Jakimowski, Polska 2007, 95 min.
godz. 20.00 NIEZAWODNY SYSTEM, reż. I. Szylko, Polska 2008, 78 min.

NIE TYLKO DLA LEJDIS
czyli TYDZIEŃ Z KOBIETAMI W ROLI GŁOWNEJ

20 sierpnia/środa
godz. 18.00 PIĘKNOŚĆ W OPAŁACH, reż. J. Hrebejk, Czechy 2006, 110 min.
godz. 20.15 SEX W WIELKIM MIEŚCIE, reż. M. P. King, USA 2008, 135 min.

21 sierpnia/czwartek
godz. 18.00 SEX W WIELKIM MIEŚCIE, reż. M. P. King, USA 2008, 135 min.
godz. 20.30 PIĘKNOŚĆ W OPAŁACH, reż. J. Hrebejk, Czechy 2006, 110 min.

22 sierpnia/piątek
godz. 18.00 KARMEL, reż. N. Labaki, Liban 2007, 95 min.
godz. 20.00 SEX W WIELKIM MIEŚCIE, reż. M. P. King, USA 2008, 135 min.

23 sierpnia/sobota
godz. 18.00 SEX W WIELKIM MIEŚCIE, reż. M. P. King, USA 2008, 135 min.
godz. 20.30 KARMEL, reż. N. Labaki, Liban 2007, 95 min.

24 sierpnia/niedziela
godz. 18.00 KARMEL, reż. N. Labaki, Liban 2007, 95 min.
godz. 20.00 SEX W WIELKIM MIEŚCIE, reż. M. P. King, USA 2008, 135 min.

DYSKRETNY UROK STAREGO KINA
czyli TYDZIEŃ Z KLASYKĄ FILMOWĄ

27 sierpnia/środa
godz. 18.00 BRZDĄC, reż. Ch. Chaplin, USA 1921, 60 min.
godz. 20.00 GORĄCZKA ZŁOTA, reż. Ch. Chaplin, USA 1925, 69 min.

28 sierpnia/czwartek
godz. 18.00 DYKTATOR, reż. Ch. Chaplin, USA 1940, 126 min.
godz. 20.30 BRZDĄC, reż. Ch. Chaplin, USA 1921, 60 min.

29 sierpnia/piątek
godz. 18.00 METROPOLIS, reż. F. Lang, Niemcy 1927, 124 min.
godz. 20.30 BLĘKITNY ANIOŁ, reż. J. von Sternberg, Niemcy 1930, 99 min.

30 sierpnia/sobota
godz. 18.00 BLĘKITNY ANIOŁ, reż. J. von Sternberg, Niemcy 1930, 99 min.
godz. 20.00 METROPOLIS, reż. F. Lang, Niemcy 1927, 124 min.

31 sierpnia/niedziela
godz. 18.00 METROPOLIS, reż. F. Lang, Niemcy 1927, 124 min.
godz. 20.30 BLĘKITNY ANIOŁ, reż. J. von Sternberg, Niemcy 1930, 99 min.

Bilety: 12 zł



Ponury - Pon Sie 11, 2008 10:20 am
Witam,
chcieliśmy serdecznie zaprosić Państwa na spotkanie z MARCINEM KWAŚNYM odtwórcą głównej roli w filmie "REZERWAT". Spotkanie odbędzie się w Kinoteatrze Rialto w dniu 14 sierpnia o godzinie 20.00, przed projekcją filmu "REZERWAT".

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl



  • Strona 4 z 7 • Wyszukiwarka znalazła 548 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •