ďťż
 
[Katowice] Nowe biurowce



GoldBoy - Czw Maj 19, 2005 5:08 pm
W Katowicach mamy trochę biurowców, więc myślę że będzię o czym pisać.
Zacznę od raportów ze strony Frank Knight (zarządca Altus-a) o rynku powierzchni biurowej w Polsce. W raporcie o roku 2004 jest również o Katowicach. Również tutaj jest nadmienione, że kilka projektów jest wsztrzymanych. Obecnie Altus ma prawie monopol na nowoczesne powierzchnie biurowe. Wydaje mi się, że wcześniej czy później zacznie się zapełniać a wtedy ktoś skusi się na zagospodarowanie Jesionowej i KCB.
Jednak tak naprawde większa część polskiego rynku skupia się w Warszawie :|. To tam mają swoje siedziby firmy, a w pozostaych miastach conajwyżej oddziały. Dopóki to nie ulegnie zmianie w poza Wa-wą interes będzie kręcił się o wiele wolniej.... bądź wcale.




GoldBoy - Śro Sie 03, 2005 4:00 pm
Artykuł z serwisu Biznes Śląśki :

Przeprowadzki klasy A
Data: 2005-08-01
Autor: Maciej Leśnik
Najbardziej prestiżowe katowickie biurowce zdobywają nowych najemców

Biurowiec Chorzowska 50 wynajął już blisko 92 proc. powierzchni i, jak informuje Maria Swoboda, specjalistka ds. komercjalizacji, prowadzone są rozmowy na wynajem ostatnich wolnych metrów. Na ul. Chorzowską wprowadził się niedawno Deutche Bank, który na parterze otworzył swój oddział handlowy.

Niemal o drugie tyle powiększył dzierżawioną powierzchnię Mittal Steel Poland. Stalowemu potentatowi do tej pory wystarczało 1,5 tys. mkw. Na wiosnę dokupił jeszcze 2,5 tys. (to prawie dwa piętra budynku). Rozbudowuje się również Mentor Graphics, amerykańska firma branży IT oraz firma doradcza Erns & Young. W maju obie dokupiły po 300 mkw. Niedługo na parterze Chorzowskiej 50 pojawi się również restauracja jednej ze śląskich sieci.

Z kolei wyprowadza się stąd Hoga.pl, której zarząd początkowo zastanawiał się nad dokupieniem dodatkowej powierzchni. Ostatecznie zdecydowano się jednak na przeniesienie biura do Gliwic.

Nowi najemcy pojawili się także w Altusie.[teks o Altusie wątku o Altusie...]



_PM_ - Pią Sie 05, 2005 6:07 am
...jestem za dokończeniem KCB!!!



SPUTNIK - Sob Lis 12, 2005 8:31 pm

Centrala Getin Banku przy ul.Pszczyńskiej w Giszowcu

nie wiedziałem o tym budynku . macie jakies foty ?




absinth - Sob Lis 12, 2005 8:34 pm
juz gdzies byly wrzucane zaraz sprawdze

oo jest:





SPUTNIK - Nie Lis 13, 2005 12:57 pm
dzięki , teraz już kojarzę . oddałem nawet głos ns ssc



kropek - Nie Lis 13, 2005 1:32 pm
Ja też nie wieziałem o nim ale dobrze, że istnieje. Szoda tylko, że na Giszowcu (nie mam nic przeciwko), a nie w centrum.



SPUTNIK - Nie Lis 13, 2005 1:35 pm
witamy na forum



Oskar - Nie Lis 13, 2005 10:49 pm
Nie tylko ten budynek istnieje, ale i jest całkiem okazały, schowany trochę za drzewami, ale ma swój nowoczesny urok. W nocy jest bardzo ładnie oświetlony wraz z otaczajacym parkingiem.



d-8 - Pon Lis 14, 2005 8:27 am
no trzeba przyznac - obydwa budynki - tak ten starszy jak i nowy ladnie wygladaja w tym lasku



absinth - Wto Gru 20, 2005 7:11 pm


Czas na nieruchmości
Data: 2005-12-12
W Katowicach są coraz lepsze drogi, czy teraz przychodzi kolej na biura?

Zagraniczni inwestorzy wciąż chętnie wchodzą na polski rynek - przekonuje Richard Mbewe
Władze Katowic zapowiadają, że będą zajmowały się nie tylko rozwojem sieci dróg, ale też nieruchomościami. Taką deklarację złożył niedawno prezydent Katowic Piotr Uszok na zorganizowanej w stolicy Śląska konferencji Re Kat 2005.

W statystykach pokazujących rynek biurowy w Polsce Katowice rzeczywiście wypadają blado (ok. 66 tys. mkw. powierzchni biurowej wysokiej klasy). Inna sprawa, że niewiele różnią się pod tym względem inne duże miasta w kraju. Między Warszawą, która posiada ponad 2 mln mkw. biur, a Wrocławiem, Poznaniem, Krakowem, które moga pochwalić się niewiele ponad 100 tys. mkw. biur, istnieje ogromny rozdźwięk.

Z danych wynika też, że w stolicy Śląska dokonały się w tej dziedzinie dwie zasadnicze zmiany: po pierwsze od roku 2000 do dziś większość biur przeniosła się do centrum miasta, po drugie pojawiły się biura klasy A, dzięki budowie w 2001 r. Chorzowskiej 50 (inwestycja ING) i Altusa (otwartego w 2003 r.). W tych latach powstały też nowe budynki PKO BP i BRE Banku, które firmy wykorzystują do własnych potrzeb.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że zapotrzebowanie na biura stale rośnie, więc powierzchnia biurowa już niedługo będzie towarem deficytowym.

Alan Stretton, konsul brytyjski - jeden z uczestników konferencji, podkreślił, że Śląsk jest bardzo interesującym obszarem inwestycyjnym, jednak ewentualnych chętnych odstrasza Polska biurokracja. - Śląsk ma też złą reputację ze względu na zanieczyszczenie środowiska. Od dawna nie jest to już prawdą, ale opinia została i minie jeszcze trochę czasu, zanim zachodnie firmy przekonają się o tym - powiedział nam Stretton.

Dodał, że inwestorów powstrzymuje też brak konkretnego pomysłu na to, jak mają w przyszłości wyglądać centra sląskich miast. - Kiedy powstanie konkretny biznesplan związany z przebudową ulicy Dworcowej czy dworca PKP w Katowicach, z pewnością znajdą się na to pieniądze w Londynie. Problem tkwi nie w pieniądzach, ale w dobrym projekcie - uważa Stretton. Jego zdaniem władze miast powinny uważnie przyglądać się takim inwestycjom, jak nowo powstałe Silesia City Center, które powodują, że mieszkańcy przenoszą swoją aktywność poza centra miast. A kiedy umiera centrum, to jest to tragedia - dodał.

Alan Stretton, konsul brytyjski, ma nieco odmienne zdanie. Uważa, że inwestycji mogłoby być o wiele więcej, ale firmy odstrasza Polska biurokracja
Uczestnicy imprezy mogli zapoznać się nie tylko z tematyką śląskiego rynku nieruchomości, ale też sytuacją ekonomiczną Polski po ostatnich wyborach. Temu poświęcony był wykład Richarda Mbewe. Zdaniem głównego ekonomisty Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej w Polsce gospodarka i polityka wciąż chodzą różnymi drogami. - Zeszły rok stał pod znakiem kłopotów rządu Millera, afery Rywina i Pęczaka, a i tak zanotowaliśmy ponad 5-proc. wzrost gospodarczy - mówił Mbewe. - Mimo wszystko inwestorzy zagraniczni są optymistycznie nastawieni do działań w naszym kraju. Polska należy w końcu do Unii Europejskiej, więc wiele już tu nie można narozrabiać - mówił ekonomista.

Głównymi organizatorami konferencji były redakcje Europaproperty.com i PolandMonthly.

(jor)



miglanc - Wto Gru 20, 2005 7:19 pm
Coz mam nadzieje ze wladze wyciagna odpowiednie wnioski.



salutuj - Wto Gru 20, 2005 7:31 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



miglanc - Czw Gru 22, 2005 4:36 pm
Ja mam pytanie czy ktos wie cokolwiek o inwestycjach prywatncyh w Katowicach? Bo mam wrazenie ze po wybudowaniu SCC teraz w Katowicach nie ma ani jednej prywatnej inwestycji(nie liczac stacji beznynowej).



SPUTNIK - Czw Gru 22, 2005 9:20 pm
chotel diament, inwestycja na trzech stawach, kompleks rekreacyjny nie wiadomo gdzie ( nie ten z murcek) , międzynarodowy dworzec autobusowy...



absinth - Czw Gru 22, 2005 10:36 pm
osiedle bazantow jeszcze

to co tam robia z opta

ten park przemyslowy ktory ma powstac na Welnowcu



d-8 - Pią Gru 23, 2005 8:40 am
malo tego



miglanc - Pią Gru 23, 2005 11:12 am
Malo to malo powiedziane. To jest blisko zera jesli sie porowna do Warszawy.



absinth - Pią Gru 23, 2005 11:41 am
Petr z tego co mi mowil Koniaq tez zwrocil uwage ze malo jest u nas inwestycji prywatnych



MarcoPolo - Pią Gru 23, 2005 11:44 am
Malo i male. :/



Andrzej - Pią Gru 23, 2005 12:06 pm
to ze jest malo inwestycji prywatnych jest ciagle pochodna wizerunku katowic mozna to powtarzac to znudzenia niestety oceniani jestesmy jako bardzo malo atrakcyjne miejsce na inwestycje czy to sie komus podoba czy nie i wbrew wszystkim rankingom w ktorych niby jestesmy tacy atrakcyjni i wysoko stoimy



salutuj - Pią Gru 23, 2005 1:40 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



miglanc - Pią Gru 23, 2005 1:47 pm
No niestety te rankingi sa dla Katowic szkodliwe bo moga dopeorwadzic do samozachwytu wsrod urzednikow.



ADS - Pią Gru 23, 2005 1:51 pm
No można jeszcze na upartego dodać inwestycje Dombudu w Panewnikach

http://www.dombud.pl/podstrona_pl.php?l ... panewnicka

i jeszcze planowana inwestycja

http://www.domy.katowice.pl/

chociaż chyba cos zaczęli tam robić bo śladu po dawnej Lagunie, późniejszym Katowickim Gościńcu, już wogóle nie ma ( zrównane wszystko )

No ale nie zmienia to faktu że brakuje u nas większych inwestycji chociażby zagranicznych koncernów stwarzających nowe miejsca pracy (szczególnie w nowych technologiach)



absinth - Pią Gru 23, 2005 6:31 pm
te na Panewnickiej to niezle cudo haha

a i przypominam ze watek jest o biurowcach



absinth - Pon Gru 26, 2005 11:35 am


Nowy biurowiec w Katowicach?
Data: 2005-12-12
Miasto szuka inwestora, który przy ulicy Wojewódzkiej zbudowałby budynek przeznaczony na biura, z wielopoziomowym parkingiem

Kilka tygodni temu Polskie Koleje Państwowe przekazały na rzecz miasta grunty za kinem Rialto. Działka o powierzchni 3 tys. mkw. ma zostać częściowo przeznaczona na rozbudowę kinoteatru. Spora jej część pozostanie jednak niezagospodarowana. Zdaniem Mariana Zycha, naczelnika wydziału rozwoju miasta, tereny te mogłyby być przeznaczone na budowę biurowca z parkingiem. - Zależy nam, aby w tamtym miejscu powstał wielopoziomowy parking podziemny i naziemny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on częścią biurowca - informuje Zych.

Na pytanie, czy ewentualny inwestor mógłby liczyć na preferencje ze strony miasta, Zych odpowiada ostrożnie: - Jeśli taki inwestor się pojawi, to będziemy z nim negocjować. W trakcie negocjacji w interesie jego i miasta jest, aby ustalić warunki dogodne dla obu stron.

(mcl)



miglanc - Pon Gru 26, 2005 12:49 pm
Oby tylko powstala ladna architektura i miasto zadbalo o odpowiednia promocje. To jest fanstastyczna dzialka.

Nie podoba mi sie postawa "jesli inwestor sie pojawi" Wladze Katowic musza zrozumiec wreszcie ze inwestorzy sie nie pojawiaja, tylko trzeba ich przyciagnac.



Andrzej - Pon Gru 26, 2005 2:44 pm
obawiam sie ze te wladze tego juz nigdy nie zrozumieją



d-8 - Pon Gru 26, 2005 3:38 pm

Nie podoba mi sie postawa "jesli inwestor sie pojawi" Wladze Katowic musza zrozumiec wreszcie ze inwestorzy sie nie pojawiaja, tylko trzeba ich przyciagnac.

mnie tez sie taka postawa nie podoba, ale ona jest caly czas widoczna - zreszta efekty jej jakie sa - widac na miescie.
poza tym w glowach niektorych osob zmiany juz nie zajdą.



absinth - Czw Sty 05, 2006 12:44 am
dzieki Koniaqowi trafilem na ten oto pochodzacy z 2004 roku projekt biurowca
firmy Gemi

czy ktos wie cos wiecej??





moze i przekombinowany ale i tak bym sie jaral gdyby powstal

a i jeszcze link do strony tej firmy

http://www.gemi.com.pl/index.php?str=1&id_mg=3&id_s=6



GoldBoy - Czw Sty 05, 2006 8:12 pm
Wygląda na to że już powstaje .. albo powstał. Tutaj jest lista jego projektów, które "Od sześciu lat arch. Wojciech Wojciechowski oraz arch. Dieter Paleta zrealizowali kilka projektów jako zespół autorski. Obiekty te już powstały albo są w trakcie budowy.".

Wychodzi więc na to, że to (współ)autor projektu NBP i biurowca Węglokoksu i - choć to moze nie ten wątek - osiedla apartamentowców w Ustroniu:




absinth - Wto Sty 10, 2006 9:34 pm
znalazlem na stronie katowickiego biura architektonicznego Arkat ( projektowali miedzy innymi czesc Mariny Mokotow i katowicki NBP)

co do samego biurowca ktory prezentuje sie dosc skromnie wiem jedynie tyle ze inwestor jest prywatny a obiekt mialby (?) stanac na ul Mickiewicza (polnocna pierzeja) miedzy Stalexportami a kamienica ktora tam stoi







SPUTNIK - Wto Sty 10, 2006 9:43 pm
jak na ten teren to całkiem spoko, to jest parking , a w budynku którego najprawdopodobniej będzie to adaptacja mieszczą się prawdopodobnie biura firmy zarządzajacej parkingiem. nie jest to nic wielkiego , więc w razie większej inwestycji ( bo teren parkingu jest dosc spory) nie będzie wiekszego problemu z ew. wyburzeniem.



salutuj - Śro Sty 11, 2006 12:44 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



SPUTNIK - Śro Sty 11, 2006 11:52 am
obecnie jest tam parking i częściowo wyburzony budynek



d-8 - Śro Sty 11, 2006 1:10 pm
a czy ten biurowiec nie bedzie budowany przypadkiem na przeciwko obecnego dworca PKS , dwa dni temu przechodzilem tamtedy i przy ulicy Sokolskiej, tam gdzie jeszcze jakis czas temu bylo PZU ( maly barak koloru nazwijmy to bialego ) i tamten teren jest uporzadkowany a ze sciany bocznej kamienicy sciagnieto wszystkie billboardy, w sumie to wyglada to na to jak by sie tam do czegos przygotowywano.



_PM_ - Śro Sty 11, 2006 1:13 pm
z wizualizacji wynika że to jest obok jednej z wież Stalexportu..



SPUTNIK - Śro Sty 11, 2006 1:24 pm

a czy ten biurowiec nie bedzie budowany przypadkiem na przeciwko obecnego dworca PKS , dwa dni temu przechodzilem tamtedy i przy ulicy Sokolskiej, tam gdzie jeszcze jakis czas temu bylo PZU ( maly barak koloru nazwijmy to bialego ) i tamten teren jest uporzadkowany a ze sciany bocznej kamienicy sciagnieto wszystkie billboardy, w sumie to wyglada to na to jak by sie tam do czegos przygotowywano.

nie. to jest działka przy mickiewicza, przed stalexsportem



_PM_ - Śro Sty 11, 2006 1:35 pm

a czy ten biurowiec nie bedzie budowany przypadkiem na przeciwko obecnego dworca PKS , dwa dni temu przechodzilem tamtedy i przy ulicy Sokolskiej, tam gdzie jeszcze jakis czas temu bylo PZU ( maly barak koloru nazwijmy to bialego ) i tamten teren jest uporzadkowany a ze sciany bocznej kamienicy sciagnieto wszystkie billboardy, w sumie to wyglada to na to jak by sie tam do czegos przygotowywano.

nie. to jest działka przy mickiewicza, przed stalexsportem



Maar - Śro Sty 11, 2006 2:41 pm
Projekt w sumie może być. Tylko po co marnować tak znakomity teren pod zabudowe kilkukondygnacyjnego budynku. Wtedy nic by nie było z projektu Salutuj Central Business District Oby to coś tam nie powstało

I jeszcze ten Stalexport na wizualizacjach - troche go "skrucili".



absinth - Śro Sty 11, 2006 3:46 pm
hehe no ale projekt salutuj jest jak na razie delikatnie mowiac raczej odlegly
z reszta przeciz w Warszawie pod budowe tego wiezowca Libeskinda wyburzaja nie taki stary przeciec budynek City Center



salutuj - Śro Sty 11, 2006 4:37 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



SPUTNIK - Śro Sty 11, 2006 4:38 pm


...w takim razie nasuwa się pytanie...co planują przy Sokolskiej??


kiedyś był planowany w tym rejonie hotel, a ale najprawdopodobniej są to przygotowania do "bulwaryzacji" kolejnego odcinka rawy . Jutro lookne jak to wygląda



Andrzej - Śro Sty 11, 2006 7:28 pm
o nie!
tylko nie bulwary



absinth - Pią Sty 20, 2006 11:40 am
w zasadzie budynek juz jest srealizowany ale nie ma sensu zakladac nowego watku:



Biurowce na miarę
Data: 2006-01-16
Stefan Buchcik uważa, że w biznesie jest miejsce na sentymenty. Dlatego, choć od 10 lat mieszka w Hamburgu, w nieruchomości inwestuje w rodzinnych Katowicach

Biznesmen zakończył niedawno remont swojego nowego biurowca. Dzięki inwestycji dawny blask odzyskał pochodzący z XIX wieku budynek przy ul. Podchorążych, w którym wcześniej przez lata mieściły się biura firm związanych z górnictwem.

Dwa górne piętra obiektu są już wynajęte przez kancelarię prawną Popiołek Adwokaci i Doradcy, ale dwa niższe (w sumie ok. 800 mkw. biur różnej wielkości) czekają na lokatorów. Firma, którą Stefan Buchcik prowadzi z żoną Danutą, działa od 10 lat. Od początku stosuje sprawdzoną zasadę: kupuje budynek i adaptuje go ściśle do potrzeb przyszłego najemcy. Ich pierwszą inwestycją był budynek u zbiegu ulic Francuskiej i Szafranka. Jego główny najemca - Kredyt Bank - pod koniec zeszłego roku przeprowadził się do Altusa, więc w najbliższym czasie biura zostaną odświeżone i wystawione do wynajęcia.

Bodaj najbardziej charakterystyczna jest jednak druga inwestycja państwa Buchcików - budynek przy skrzyżowaniu ul. Wawelskiej i Młyńskiej. - To zakątek Katowic, który kojarzy mi się z dzieciństwem. Już jako 15-letni chłopak myślałem, żeby coś ciekawego tam zrobić. Kiedy dowiedziałem się, że kamienica jest na sprzedaż, nie zastanawiałem się ani przez chwilę - opowiada pan Stefan. Jeden z najstarszych budynków w mieście (wybudowano go w 1863 r.) wymagał poważnej przebudowy. Buchcikowie odnowili go, nadbudowali jedno piętro, a na jednej ze ścian umieścili żeliwny odlew ogromnego orła, który spogląda z góry na ulicę. Remont trwał trzy lata, ale teraz kamienica jest jedną z najładniejszych w mieście. Po remoncie otrzymała nagrodę architektoniczną prezydenta miasta Katowice.
Niedługo potem na ul. Wawelskiej firma wyremontowała kolejny budynek, w którym mieszczą się dziś biura firmy Era. ( przeciez ten orzel tak na prawde jest na tym budynky Ery - moj przypis )

Buchcik wspomina przygody związane z tą przebudową: - Podczas burzenia strychu znalazłem m.in. przedwojenną tabliczkę ubezpieczalni "Zurich" i paczkę papierosów z czasów wojny, wyprodukowaną w Hamburgu, w którym teraz mieszkam - mówi. Dodaje, że wszystkie przedmioty zachował do dziś, bo mają dla niego wartość sentymentalną.

Zdaniem biznesmena śląski rynek nieruchomości jest dość atrakcyjny. - Oczywiście nie ma tu takiego popytu na biura, jak w Warszawie, za to nieruchomości są najtańsze w Polsce - mówi. - Dlatego warto teraz kupować, bo ceny z pewnością przyjdą z czasem - dodaje.

Jako swoją niszę rynkową traktuje małe, ale eleganckie i przytulne biura, które oddaje zrobione "pod klucz" i przystosowane do potrzeb klientów. - Nie boję się konkurencji, bo moje biura mają wysoki standard, ale przystępne ceny - mówi. Wynajem metra kwadratowego w jednym z biurowców kosztuje 50 zł.

(jor)



Stefan Buchcik zachwala swój biurowiec przy ul. Podchorążych: budynek z dziewiętnastego,
ceny z dwudziestego, a standard z dwudziestego pierwszego wieku



Darkat - Pią Sty 20, 2006 12:07 pm
ten wyżej wymieniony budynek z ulicy Powstańców to jest z XIX wieku. Normalnie aż trudno uwierzyć a szczególnie teraz



maciek - Pią Sty 20, 2006 1:00 pm

ten wyżej wymieniony budynek z ulicy Powstańców to jest z XIX wieku. Normalnie aż trudno uwierzyć a szczególnie teraz

To jest chyba jakaś kaczka dziennikarska. Najprawdopodobniej a nawet na 100% to było jakieś międzywojnie.



absinth - Pią Sty 20, 2006 1:10 pm
tak ten budynek jest na pewno przedwojenny czy XIX wieczny to trudno mi powiedziec bo nie pamietam dokladnie jak wygladal przed przebudowa

co o 20 lecia miedzywojennego sam nie wiem
jesli to byl budynek z tamtego okresu to na pewno nie funkcjonalistyczny



Darkat - Pią Sty 20, 2006 2:11 pm

tak ten budynek jest na pewno przedwojenny czy XIX wieczny to trudno mi powiedziec bo nie pamietam dokladnie jak wygladal przed przebudowa

co o 20 lecia miedzywojennego sam nie wiem
jesli to byl budynek z tamtego okresu to na pewno nie funkcjonalistyczny


budynek wyglądał bardzo nieciekawie. Jeżeli już ma być przedwojenny to raczej okres w pobliżu I wojny światowej. Zresztą mi zawsze bardziej podchodził pod socreal podobnie jak jego większy sąsiad przylepiony teraz do wydziału teologii.



absinth - Sob Sty 28, 2006 12:18 am
Biuletyn Zamówień Publicznych nr 271
z dnia 2005-11-25

POZYCJA 62997

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU SEKTOROWYM - roboty budowlane

Katowice: kompleksowa przebudowa budynku biurowego Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach przy ul. Lwowskiej 23 wraz z łącznikiem oraz zagospodarowaniem terenu
Czy niniejsze zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA): Tak.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) Oficjalna nazwa i adres zamawiającego: Południowy Koncern Energetyczny S.A., do kontaktów: Krzysztof Piątek, ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice, tel. 0048 32 731 20 00, fax 0048 32 222477, e-mail: www.pke.pl.
2) Adres, pod którym można uzyskać dalsze informacje: Południowy Koncern Energetyczny S.A., mgr inż. Bogdan Król - Dyrektor ds. Inwestycji, inż. Grzegorz Matuszczyk - Główny Specjalista ds. Realizacji i Nadzoru Inwestycji mgr inż. Leszek Niemiec - Główny Inżynier ds. Realizacji Inwestycji, ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice, tel. 032 731 2211, 731 2250, 731 2220, fax 032 731 2212, e-mail: www.pke.pl.
3) Adres, pod którym można uzyskać dokumentację: taki jak w pkt. I.1).
4) Adres, na którym należy przesłać oferty/wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Południowy Koncern Energetyczny S.A., mgr inż. Bogdan Król - Dyrektor ds. Inwestycji, inż. Grzegorz Matuszczyk - Główny Specjalista ds. Realizacji i Nadzoru Inwestycji mgr inż. Leszek Niemiec - Główny Inżynier ds. Realizacji Inwestycji, ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice, tel. 032 731 2211, 731 2250, 731 2220, fax 032 731 2212, e-mail: www.pke.pl.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) Opis
1.1) Rodzaj zamówienia na roboty budowlane: wykonanie.
1.2) Rodzaj zamówienia na dostawy:
1.3) Rodzaj zamówienia na usługi:
1.4) Czy jest to umowa ramowa: Nie.
1.5) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: kompleksowa przebudowa budynku biurowego Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach przy ul. Lwowskiej 23 wraz z łącznikiem oraz zagospodarowaniem terenu.
1.6) Opis/przedmiot zamówienia: - Zamówienie obejmuje wykonanie kompleksowa przebudowa budynku biurowego Południowego Koncernu Energetycznego S.A. wraz z łącznikiem oraz zagospodarowaniem terenu przynależnego. Przedmiot zamówienia okreslony jest także w skrócie "Kompleksowa przebudowa budynku biurowego"
- Do czynnosci związanych z realizacją przedmiotu zamówienia należą: roboty budowlano-montażowe, kompleksowa dostawa urzadzeń i wyposażenia w raamch wykonywanych robót, uzupełniające prace projektowe, uruchomienie i przekazanie do użytkowania instalacji technicznych i specjalistycznych budynku biurowego i sieci zewnętrznych na terenie prynależnym, niwelacja i zagospodarowanie terenu przynależnego.
1.7) Miejsce wykonywania robót budowlanych, usług lub miejsce dostaw: PL - Budynek biurowy Południowego Koncenu Energetycznego S.A. w Katowicach przy ul. Lwowskiej 23 wraz z łącznikiem oraz przynależnym terenem.
Kod NUTS:
1. Nomenklatura
1.8.1) Wspólny słownik zamówień (CPV):

45.26.27.00 - Przebudowa budynków
45.10.00.00 - Przygotowanie terenu pod budowę
45.20.00.00 - Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
45.30.00.00 - Roboty w zakresie instalacji budowlanych
45.40.00.00 - Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych

1.8.2) Inna odpowiednia nomenklatura (CPA/NACE/CPC):
1.9) Podział zamówienia na części: Nie.
1.10) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie.
1.11) Odstąpienie od obowiązku stosowania specyfikacji europejskich: Nie.
2) Wielkość lub zakres zamówienia
2.1) Całkowita wartość lub zakres zamówienia: Powyżej 5 000 000,00 EUR.
2.2) Opcje. Opis i termin, w którym mogą być wykonane:
3) Czas trwania zamówienia lub termin wykonania: okres w miesiącach: 12;



SPUTNIK - Śro Lut 01, 2006 1:53 pm


BIURO W ZABYTKOWYM BUDOWNICTWIE MOŻE MIEĆ STYL I WYSOKĄ KLASĘ ZA ROZSĄDNĄ CENĘ
Alternatywa dla giganta w starej kamienicy

Wynajęcie niewielkiego lokalu w nowoczesnym biurowcu nie zawsze jest możliwe. Rozsądną alternatywą, tańszą przy tym z reguły od 20 do 70 proc., okazuje się często biuro ulokowane w gruntownie odremontowanej i przystosowanej do nowych funkcji kamienicy.



Najłatwiej znaleźć tego rodzaju oferty w Katowicach i Krakowie. Najtrudniej o nie we Wrocławiu, ale i tam ceny spadły w ciągu ostatnich lat.

Kraków

Niewielką powierzchnię biurową (100-150 mkw.) o przyzwoitym standardzie najłatwiej wynająć w Krakowie albo w wyremontowanej kamienicy w granicach Starego Miasta czy też w bezpośrednim jego sąsiedztwie, albo w nieco odleglejszym od centrum biurowcu klasy B. W pierwszym przypadku stawki czynszu oscylują wokół 40-45 zł za mkw. Najemca jednak otrzymuje biuro nowocześnie zaaranżowane i wyposażone w okablowanie strukturalne. Jedynym mankamentem jest brak parkingu. Trzeba więc korzystać z płatnych miejsc parkingowych ogólnie dostępnych w wyznaczonych przez miasto strefach parkowania lub z parkingu strzeżonego na obrzeżach Starego Miasta.

Za metr kwadratowy biura na Starym Mieście w Krakowie trzeba zapłacić 40–45 zł miesięcznie.

– Najczęściej umowy najmu w tego rodzaju budynkach podpisuje się na rok, a po roku przedłuża się je na czas nieokreślony – wyjaśnia Anna Sopel z krakowskiego oddziału agencji Ober-Haus. Nie jest to jednak reguła, ponieważ niekiedy można od razu podpisać umowę na czas nieokreślony, a czasami wynajmującemu zależy na zawarciu umowy na 2 lata.

– W nowoczesnych biurowcach klasy B należących do firmy Mix Electronics na terenie bliskiego Podgórza lub w Krowodrzy za stawkę 30-35 zł od mkw. można wynająć biuro nawet o powierzchni mniejszej niż 100 mkw. – mówi Anna Sopel.

Zaletą tych ofert jest możliwość korzystania z parkingu przy biurowcu. W obiektach o najwyższym standardzie, położonych na zachód od Starego Miasta (np. GTC Galileo, Zasada Building czy Euromarket) transakcyjne stawki czynszu, jak informuje agencja Ober-Haus, są zdecydowanie wyższe i zawierają się w przedziale 12-14 euro za mkw. miesięcznie, do czego należy doliczyć opłatę eksploatacyjną w wysokości 2-3 euro. W biurowcach klasy A nie można jednak wynająć biura poniżej 100 mkw., a umowę trzeba zawrzeć na co najmniej 3 lata. Z kolei wg agencji Knight Frank czynsze efektywne w biurowcach klasy B najczęściej osiągają poziom 8-10 euro za mkw.

Mała firma może ulokować swe biuro także w starym biurowcu z epoki PRL-u, poddanym modernizacji. W lokalizacjach bardziej odległych od centrum czynsz za mkw. zawiera się w tym przypadku w widełkach 20-27 zł, a w śródmieściu dochodzi nawet do 40 zł. Gdy zdecydujemy się na wynajęcie willi w dzielnicy niezbyt odległej od śródmieścia (Olsza, Krowodrza, Wola Justowska), musimy liczyć z czynszem w wysokości 20-30 zł od mkw.

Łączne zasoby tzw. nowoczesnej powierzchni biurowej szacowane są w Krakowie na 120 000 mkw. W ubiegłym roku zrealizowano tylko 3 z 5 zapowiadanych projektów. Analitycy Knight Frank przewidują, że do wzmożonej podaży nowych powierzchni dojdzie na przełomie 2006 i 2007 roku. Już obecnie trwa budowa 5 obiektów, które łącznie dostarczą na rynek 23 000 mkw.

Katowice

Powierzchnie biurowe w Katowicach, które można uznać za nowoczesne, w większości stanowią siedziby banków oraz instytucji finansowych i prawie w całości przeznaczone są na potrzeby ich właścicieli – twierdzą analitycy Knight Frank. Łączne zasoby tego rodzaju powierzchni, zarówno w biurowcach, jak i budynkach zaadaptowanych szacować można na 73 000 mkw. Niewielkie biuro najłatwiej wynająć w kamienicy o atrakcyjnej lokalizacji w centrum miasta. Sporo budynków zostało po gruntownej modernizacji zaadaptowanych na biura (ulicą o największym prestiżu wśród najemców jest ul. Warszawska). Nie brakuje kamienic wyposażonych w nowoczesną sieć komputerową i w klimatyzację. Często także dysponują one parkingiem w podwórzu, przy czym opłata za korzystanie z niego wliczona jest albo w czynsz, albo też płatna osobno w wysokości 100-150 zł miesięcznie od samochodu.

– Stawka czynszu za wynajęcie mkw. powierzchni w kamienicy-biurowcu o wysokim standardzie mieści się w widełkach 40-50 zł, podczas gdy w budynkach nieremontowanych nie przekracza 25 zł – mówi Dorota Wolny z katowickiego oddziału agencji Ober-Haus.

Od początku roku 2006 wzrosło zainteresowanie klientów powierzchniami biurowymi zlokalizowanymi poza centrum Katowic z dobrym dojazdem do autostrady A-4 i dróg krajowych.

– Poszukiwane są tu powierzchnie od 200 do 300 mkw. z możliwością rozwoju do 1000-1500 mkw. – podkreśla Dorota Wolny.

W budynkach zmodernizowanych, których właściciele ponieśli koszty aranżacji powierzchni, standardem są umowy terminowe, zawierane na 2-3 lata. Natomiast w kamienicach o niższym standardzie możliwe jest podpisanie umowy na czas nieoznaczony z 2-3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Gdy najemca ponosi koszty remontu wynajmowanej powierzchni, to wówczas w ramach indywidualnego rozliczenia z właścicielem kamienicy może uzyskać upust w czynszu lub okresowe zwolnienie z opłaty.

Jeśli uwzględnimy wysokość opłat eksploatacyjnych, to okaże się, że za powierzchnię wynajmowaną w biurowcu klasy A czy B + będziemy musieli zapłacić od 40 do nawet 70 proc. więcej niż za biuro w zmodernizowanej kamienicy. W zlokalizowanym w centrum Katowic biurowcu Altus (przy ul. Uniwersyteckiej) proponowane są powierzchnie od 300 mkw. Wyjściowa stawka czynszu w tym obiekcie to 12-13 euro za mkw. miesięcznie, do niej trzeba jednak doliczyć opłatę eksploatacyjną w wysokości 3,5 euro oraz dodatkowo wyliczany koszt udziału najemcy w powierzchni wspólnej (do 10 proc. czynszu). Zdecydowanie taniej jest w biurowcach z lat 60. i 70 XX w. W zmodernizowanym obiekcie tego rodzaju (odnowiona elewacja, reprezentacyjny hol), usytuowanym w centrum miasta, już wraz z kosztem użytkowania mediów zapłacimy jedynie 45 zł od mkw. W budynkach o przyzwoitym standardzie, ale gorzej zlokalizowanych stawka czynszu mieści się w przedziale 26-33 zł, a w obiektach położonych w śródmieściu, tyle że nieremontowanych, nie przekracza 25 zł.

Wrocław

W nadodrzańskiej metropolii, według zgodnej opinii pośredników, firmy mogą mieć obecnie problemy z wynajęciem nawet niewielkiej powierzchni o dobrym standardzie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Wrocław ma obecnie najniższy wśród największych miast regionalnych w kraju poziom pustostanów (1 proc)., a popyt od dłuższego już czasu przewyższa podaż. W 2005 roku oddano do użytku jedynie trzy niewielkie obiekty (z zapowiadanych siedmiu), które dostarczyły na rynek 5000 mkw. nowej powierzchni. Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w tym mieście szacowane są dziś na 108 000 mkw.

– W biurowcu Quattro Forum przy ul. Legnickiej dostępne są aktualnie jedynie moduły o powierzchni 290 mkw. – informuje Dorota Kościelniak z miejscowego oddziału agencji Knight Frank. Koszt tej oferty to 12 euro miesięcznego czynszu za mkw., do czego dochodzi 2,6 euro opłaty eksploatacyjnej. Za użytkowanie miejsca parkingowego w tym biurowcu trzeba zapłacić 50 euro miesięcznie. W powstającym obecnie biurowcu firmy Ghelamco – Bema Plaza, który ma zostać oddany do użytku na przełomie 2006 i 2007 roku, promocyjne stawki czynszu wynoszą 13 euro za mkw., do nich doliczyć trzeba opłatę eksploatacyjną w wysokości 3 euro. Będzie to pierwszy w mieście biurowiec sterowany komputerowo, o najwyższym standardzie światowym.
We Wrocławiu niewiele jest zmodernizowanych kamienic oferujących powierzchnię biurową. W kamienicy usytuowanej przy rynku Starego Miasta dostępny jest np. tylko jeden moduł biurowy o powierzchni 90 mkw. Koszt wynajmu tego prestiżowego biura to 12 euro czynszu za mkw. plus również liczona od mkw. opłata eksploatacyjna w wysokości 3 euro. Najemcy mogą korzystać z 3-kondygnacyjnego parkingu pobliskiego hotelu, gdzie miesięczny koszt parkowania w zależności od usytuowania miejsca parkingowego wynosi od 40 do 100 euro. Ze względu na małą podaż obiektów o dobrym standardzie najemcy są zmuszeni do podpisywania długoterminowych umów najmu, często 5-letnich.

Wiele mniejszych firm poszukuje biur w kamienicach o gorszej lokalizacji, dość oddalonych niekiedy od centrum miasta, często wymagających kapitalnego remontu, słabo przy tym wyposażonych w niezbędną infrastrukturę lub też w starych niemodernizowanych biurowcach na terenach poprzemysłowych. Stawka czynszu za tego rodzaju powierzchnie zawiera się widełkach 15-25 zł za mkw. miesięcznie. Dla podmiotów poszukujących większych powierzchni dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie domu jednorodzinnego. Ofert takich, zwłaszcza w dzielnicy Krzyki, traktowanej jako lokalizacja najbardziej prestiżowa poza centrum, nie ma zbyt wiele na rynku. Za wynajęcie willi, w zależności od jej metrażu i usytuowania, zapłacić trzeba od 3 tys. do nawet 20 tys. zł miesięcznie.
Jacek Piasecki

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/12.ht ... .1.0.1.htm



arnold7 - Śro Lut 22, 2006 3:48 pm
Kiedys bylo tam sporo firm, a ostatnio zauwazylem, ze stoi calkiem pusty.
Czy ktos cos wie na ten temat?



absinth - Śro Lut 22, 2006 6:42 pm
cytat z artykulu z DZ

"Teraz Izba Celna chce zrezygnować z obiektu, gdyż nową siedzibę znajdzie prawdopodobnie w budynku przy Kossutha. Jeszcze do niedawna działał tam Zakład Targowisk Miejskich, przeniesiony z kolei na Gliwicką. "



arnold7 - Śro Lut 22, 2006 6:59 pm
I znowu Uszok:

"W związku z powyższymi uwarunkowaniami Dyrektor Izby Celnej w Katowicach podjął staranie nieodpłatnego pozyskania w trwały zarząd administracji celnej innej nieruchomości Skarbu Państwa, która nie wymagałaby dużych nakładów finansowych. Z dwóch przedstawionych propozycji od Prezydenta Katowic, Dyrektor IC wskazał nieruchomość, przy ul. Kossutha 7, przydatną na siedzibę izby i podjął działanie związane z przejęciem ww. nieruchomości w trwały zarząd."

Web Page Name

Rozmawialem wlasnie ze znajomym, ktory pracowal w jednej z kilkudziesieciu firm majacych siedzibe w tamtym biurowcu. Ok. poltora roku temu wszystkie firmy dostaly wypowiedzenia, Izba Celna na oczach kamer TV przejela budynek i do dzisiaj stoi on pusty. Wychodzi na to, ze Uszok na kazdy telefon z Warszawy domagajacy sie przygotowania budynku dla urzedasow gotow jest rozpedzic kilkadziesiat firm, nawet jesli w rzeczywistosci obiekt bedzie pozniej zarastal grzybem z powodu opuszczenia i odlaczenia ogrzewania.

"Kierownictwo resortu i Służby Celnej podkreślało i nadal z całą mocą promuje podejście przyjazne rozwojowi gospodarczemu i przedsiębiorcom."

polaczylem oba Twoje posty Arnold7



arnold7 - Śro Lut 22, 2006 7:15 pm
Albo mnie wycinacie, albo laczycie posty, i jak tu nie byc tylko pilnym uczniem:))



absinth - Śro Lut 22, 2006 7:23 pm
polaczylem bo posty nastepowaly bezposrednio po sobie byly wyslany w przeciagu kilku minut i dotyczyly tej samej sprawy



Pieczar - Czw Mar 02, 2006 9:22 pm
Dzis rozmawialem ze znajomum pracujacym w biurowcu przy
Korfantego 2 i powiedzial mi ze w tym roku ma rozpoczac sie remont biurowca a jego wyglad to ponoc kopia Chorzowskiej 50



maniak - Czw Mar 02, 2006 9:40 pm
Jak dla mnie bomba, bo obecny wygląd chluby Katowicom nie przynosi.



absinth - Czw Mar 02, 2006 9:48 pm
wolalbym zeby byl kopia centrali Banku Slaskiego bo to lepsza czesc tego kompleksu



koniaq - Czw Mar 02, 2006 10:15 pm
pewnei sie skonczy na taflach, a la te z Warszawskiego Novotelu



IggyPop - Czw Mar 02, 2006 10:49 pm
lepszy rydz niz nic!

cokolwiek by z tym budynkiĂŠm nie zrobili, napewno bedzie lepiej niz teraz!



maciek - Pią Mar 03, 2006 7:02 am

pewnei sie skonczy na taflach, a la te z Warszawskiego Novotelu

Właśnie spędziłem w tym Novotelu w Warszawie 3 dni. Mnie ta renowacja ani nie razi ani nie spowodowała, że chcę w tym hotelu przebywać częściej. Podoba mi się za to zmiana wystroju wnętrza na parterze.



_PM_ - Pią Mar 03, 2006 7:10 am

Dzis rozmawialem ze znajomum pracujacym w biurowcu przy
Korfantego 2 i powiedzial mi ze w tym roku ma rozpoczac sie remont biurowca a jego wyglad to ponoc kopia Chorzowskiej 50


pozyjemy, zobaczymy....niech z nim zrobią cokolwiek bo obecnie to ex Polmag straszy



drzewko - Pią Mar 03, 2006 8:43 am
Z tego co mi wiadomo, to wstepny projekt przewiduje demontaż elewacji i przykrecenie nowej (cos w rodzaju wymiany okien w pionach komunikacyjnych na 1000leciu - gotowe elementy przykrecane do budynku)
Mam tylko nadzieje ze zamiast PCV uzyja Aluminium lub innych ciekawszych materiałów.



absinth - Pią Mar 03, 2006 9:34 am
co do pomyslow na elewacje mnie bu=y zadowolilo takie cos:
przy zamnkietych "zaluzjach"
projekt 3xNielsen

przy otwartych:

calosc"


albo takie rozwiazanie:
projekt Kengo Kuma







to by byla zupelnie nowa jakosc w Katowicach

natomiast w przypadku Polmagu obawiam sie ze skonczy sie na przykreceni jakis aluminiowych paneli. Takie rozwiazanie moze bylo fajne z 6 lat temu ale dzis mnie juz nie zachwyca



d-8 - Pią Mar 03, 2006 11:14 am
heh
pomarzyc zawsze mozna; fajne te projekty powyzej
pewnie i doczekamy sie takich realizacji wkrotce w Kato , ale mysle, ze nie w przypadku tego biurowca.



GoldBoy - Nie Mar 12, 2006 7:11 pm
Rozmowa z Grzegorzem Pytlarzem, zarządcą budynku Altus.

Paweł Szot: – Ostatnie raporty wskazują na dynamiczny rozwój rynku nieruchomości. W ubiegłym roku w Polsce odnotowano rekordową wielkość inwestycji, która osiągnęła 1,33 mld euro. Jak sytuacja wygląda w samych Katowicach?
Grzegorz Pytlarz: – Również tutaj obserwujemy podobny trend. W drugim kwartale tego roku odsetek lokali czekających na najemców spadł z 20,6% do 18,6%. Widzimy rosnące zainteresowanie ze strony dużych inwestorów. Na koniec tego roku w samym tylko Altusie poziom obłożenia powierzchni biurowej wzrósł o 10%. Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejną firmą zainteresowaną wynajmem dużej powierzchni.
PSz: – Mimo dynamicznego rozwoju, katowicki rynek nieruchomości wciąż prezentuje się skromnie w porównaniu z innymi polskimi aglomeracjami. Dlaczego?
GP: – W Katowicach łączna powierzchnia lokali pod wynajem wynosi ok. 65 tys. m kw. W porównywalnych: Krakowie i Wrocławiu, wartości te sięgają ponad 100 tysięcy m, nie wspominając już o Warszawie, gdzie rynek wynajmu obejmuje ponad 2 miliony m kw. To może dziwić, zważywszy na fakt, że Katowice są centrum największej polskiej aglomeracji, w której żyje prawie 5 mln ludzi i koncentruje się wiele zakładów przemysłowych. Jednak właśnie to odium ciężkiego przemysłu sprawia, że wiele tzw. intelektualnych firm /audyt, doradztwo, promocja, itp.../ ma duże opory przed otwarciem swoich biur na Śląsku. A to właśnie te firmy najczęściej wynajmują biura.
PSz: – Czy ta sytuacja się zmieni?
GP: – Już zarejestrowaliśmy takie sygnały. Śląsk zmienia swoje oblicze. Wraz z rozbudową Drogowej Trasy Średnicowej i autostrady A4 staje się najlepiej skomunikowanym regionem kraju. Oferuje ogromny potencjał dobrze wykształconych młodych ludzi, w czasie, gdy ludzkie zasoby konkurencyjnych miast powoli się kończą. Średnie ceny biur w Katowicach wahają się od 10 do 13 euro za m kw. w budynkach najwyższej klasy i od 8 do 10 euro w budynkach klasy B. To ciągle niewielkie pieniądze. Tak naprawdę boom na katowickie nieruchomości dopiero nastąpi.
[..]
[hr]
Reszt artykułu (dotyczy głównie informacji o Altusie i firmie Knight Frank) w gazetce Altusa



Hoover - Nie Mar 12, 2006 8:06 pm
Jakoś bardzo cieszy mnie ta analiza... Oby ten Pan sie nie mylił.



maciek - Nie Mar 12, 2006 8:12 pm

Jakoś bardzo cieszy mnie ta analiza... Oby ten Pan sie nie mylił.

Popyt na biura spowoduje wzrost popytu na mieszkania. Z podażą jest gorzej a tym samym moje mieszkanie, na które poluję, będzie kosztować więcej niż dziś musiałbym za nie zapłacić:/ No nic kupię w Sosnowcu



absinth - Pon Mar 13, 2006 8:51 am


Wielka czwórka prawie w komplecie
Data: 2006-02-27
Autor: Maciej Leśnik
PricewaterhouseCoopers - jedna z najbardziej znanych na świecie firm doradczych - uruchamia swoje biuro w Katowicach

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o otwarciu w Katowicach biura firmy Deloitte & Touche. Znany na świecie audytor wynajął kilkaset metrów powierzchni w biurowcu Altus. Na odpowiedź jednego z głównych konkurentów Deloitte, firmy PricewaterhouseCoopers, nie trzeba było długo czekać. Śląski oddział PwC nieformalnie już rozpoczął działalność.

Oficjalne otwarcie ma nastąpić za kilka miesięcy. Tym samym na Śląsku swoje oddziały mają już trzy z "wielkiej czwórki" - PricewaterhouseCoopers, Deloitte & Touche i Ernst & Young. Brakuje już tylko KPMG, która jednak, jak to określiła Monika Woźnica z działu komunikacji, na razie nie ma w planach otwarcia tutaj biura. - Niedawno powstało biuro regionalne we Wrocławiu. Obecnie nasze oddziały z powodzeniem obsługują cały kraj. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości oddział KPMG pojawi się także na Śląsku - mówi.

Biuro PricewaterhouseCoopers mieści się na ostatnim piętrze biurowca Millenium Plaza przy ul. Sowińskiego w Katowicach. Wybór miejsca nie był trudny. W pozostałych dwóch katowickich wieżowcach podobnej klasy zainstalowała się już bowiem konkurencja. Wspomniana Deloitte & Touche w Altusie, a Ernst & Young w biurowcu Chorzowska 50. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z usytuowania biura. Jest bardzo blisko do autostrady i niedaleko od centrum miasta - mówi Adam Hellwig, manager w PwC. Hellwig przyszedł do firmy pierwszego lutego. Wcześniej pracował w Ernst & Young. Wraz z Pawłem Kowalczykiem, który swoją karierę zawodową od początku wiąże z PwC, organizuje prace działu podatkowego. W tej chwili panowie rozglądają się za nowymi pracownikami. Rozmowę o rekrutacji ucinają jednak krótko. - Docelowo, w tym roku, nasz dział będzie zatrudniał pięć do siedmiu osób. To wszystko, co na tę chwilę możemy powiedzieć o rekrutacji.

Jak dodają, pojawienie się oddziału PwC na Śląsku wiąże się przede wszystkim z intensywnym rozwojem tego regionu. - Nie sposób nie dostrzegać tego, że w kolejnych rankingach inwestycyjnych województwo śląskie zajmuje bardzo wysokie pozycje, dystansując nawet Mazowsze. Inwestują tu najwięksi światowi producenci, a więc również nasi potencjalni klienci - tłumaczy Hellwig i dodaje, że w pierwszej kolejności PwC skoncentruje się na pozyskiwaniu klientów z branży samochodowej, energetycznej i hutniczej. - Chcielibyśmy również nawiązać współpracę z przemysłem wydobywczym. Z naszego punktu widzenia to spory i bardzo ważny klient - tłumaczy.



Pieczar - Nie Mar 19, 2006 10:54 pm
Po 14 latach od ogłoszenia likwidacji przestanie istnieć Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W spadku po nim prokuratura dostanie wieżowiec na ul. Wita Stwosza, choć apetyt na niego miały też Tramwaje Śląskie.

WPK w połowie ubiegłego wieku było właścicielem autobusów i tramwajów wożących mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia. Na początku lat 90. firmę podzielono na mniejsze spółki i rozpoczęła się likwidacja molocha. "Perełką" był biurowiec na ul. Wita Stwosza. Co roku przynosi ok. 4 mln zł zysku i od dawna trwały rozgrywki, kto będzie jego nowym gospodarzem. Chętni byli m.in.: Prokuratura Okręgowa i Apelacyjna, KZK GOP, Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jeszcze gdy wojewodą był Lechosław Jarzębski (SLD), było niemal pewne, że budynek dostaną urzędujące tutaj Tramwaje Śląskie. Mogłoby to pomóc firmie podreperować kulejące finanse. - Poszedł taki wniosek do ministra skarbu, ale do dziś pozostał bez odpowiedzi - mówi Janusz Berkowski, prezes Tramwajów Śląskich.

Wygląda jednak na to, że TŚ biurowca nie dostaną. Następca Jarzębskiego, Tomasz Pietrzykowski, zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu WPK przestanie zupełnie istnieć, a wieżowiec dostanie prokuratura. - Wojewoda uznał, że prokuratura potrzebuje więcej miejsca m.in. na pion zajmujący się przestępczością zorganizowaną. Przekazanie jej budynku poprawi jej funkcjonowanie - mówi Krzysztof Mejer, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Leszek Goławski z Prokuratury Apelacyjnej przyznaje, że prokuratorom przyda się więcej miejsca. - Dziś mamy już naprawdę ciasno, a pracy przybywa. Mogłyby się tu też przenieść inne prokuratury - mówi.

Na razie nie wiadomo, czy nowy właściciel pozwoli zostać w budynku TŚ i KZK GOP. - I tak już remontujemy nową siedzibę na ul. Barbary. Mamy nadzieję, że wyprowadzimy się jeszcze w tym roku - mówi Alodia Ostroch z KZK GOP.

- My też zajmujemy tu coraz mniej miejsca. Co się da przenosimy do naszych obiektów w innych miejscach - dodaje Berkowski.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3222307.html



d-8 - Wto Mar 28, 2006 12:51 pm
Zaczeto chyba cos robic z biurowcem na Korfanego 2.

Widac ze na niektorych pietrach w czesci od strony Rynku wymienione jest sporo okien - kolor ciemnoszary ( nawet moze byc )

w niskiej czesci budynku ( nad Orbisem ) wymieniono rowniez okna na biale plastiki ( mogli by sie trzymac juz tego szarego... )

oprocz tego w srodku robiony byl jeden korytyrz, scianki gipsowo kartonowe, swiecace kafelki podlogowe i ciemnobrazowe lub szklane drzwi...
recepcja i wejscie przy windach bylo juz wczesniej zrobione...

ciekawe kiedy rusza z elewacja ?



bty - Wto Mar 28, 2006 6:02 pm

PricewaterhouseCoopers - jedna z najbardziej znanych na świecie firm doradczych - uruchamia swoje biuro w Katowicach

Bardzo dobra wiadomość! Co nie sky ?

Ja niestety wciąż na wygnaniu. Nie wiecie jak kogoś przekonać żeby się przeprowadził z Krakowa do Tychów lub Kato?



absinth - Wto Mar 28, 2006 6:04 pm
hehehe a jak

a kogo chcesz przekonac bo od tego zaleza metody perswazji



Tomek - Wto Mar 28, 2006 6:29 pm

Zaczeto chyba cos robic z biurowcem na Korfanego 2.

ciekawe kiedy rusza z elewacja ?


...osoba związana z administracją tego budynku przekazała mi, że mają już wynajęte 95% powierzchi biurowej. Projekt elewacji jest już gotowy od pewnego czasu i chcieliby zacząć w tym roku. Budynek mam być podobny jesli chodzi o zewnętrzne wykonaniu do budynku ING banku (zdaje się, że chodzi o te srebno-szare płyty na elewacji.



bty - Wto Mar 28, 2006 6:33 pm

hehehe a jak

a kogo chcesz przekonac bo od tego zaleza metody perswazji


Prawie, że małżonkę (zostało mi 30 dni na rozmyślenie się). Wynegocjowałem, że za 2 lata na pewno się przenosimy, ale to wciąż dwa lata brrrrrrr

Tychy jest w stanie przełknąć, Katowic juz na pewno nie. Ja tam wolę Tychy więc to mi akurat nie przeszkadza



absinth - Wto Mar 28, 2006 6:44 pm

Zaczeto chyba cos robic z biurowcem na Korfanego 2.

ciekawe kiedy rusza z elewacja ?


...osoba związana z administracją tego budynku przekazała mi, że mają już wynajęte 95% powierzchi biurowej. Projekt elewacji jest już gotowy od pewnego czasu i chcieliby zacząć w tym roku. Budynek mam być podobny jesli chodzi o zewnętrzne wykonaniu do budynku ING banku (zdaje się, że chodzi o te srebno-szare płyty na elewacji.



SPUTNIK - Pią Maj 05, 2006 8:18 pm



hm . nie do końca się zgodze z tezami stawianymi w tym opracowaniu :|



miglanc - Pią Maj 05, 2006 8:28 pm

To jest chyba jakaś kaczka dziennikarska. Najprawdopodobniej a nawet na 100% to było jakieś międzywojnie.Co prawda juz mnie zganili ze sie wymadrzam niczym doktor architektury, ale mysle ze to jednak rzeczywiscie koniec XIX/poczatek XX wieku. Przeczytalem tak w kilku artykulach. A w sumie dowodem na te teze sa okna - waskie, male i wysokie - typowe dla starych kamienic w Katowicach. Budynki z dwudziestolecia miedzywojennego maja zupelnie inny uklad okien.

Dobrze pisze?



hermit - Sob Maj 06, 2006 8:46 pm
XIX wiek to chyba nie będzie. To są moje spekulacje tylko, ale popatrzcie sobie na tę mapę: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/p ... owic_4.jpg
na terenie obecnej ulicy Podchorążych - jeśli dobrze parzę - nie ma nic. Nie wiadomo z którego roku jest mapa, ale skoro jest na niej kościół św. Piotra i Pawła to znaczy, że przynajniej z 1902 - jakkolwiek dopuszczam możłiwość błędu we wnioskowaniu.
Tak przy okazji - śmiesznie mosty zaznaczyli - zupenie jakby linia kolejowa biegla dołem.



Kris - Czw Maj 11, 2006 10:22 pm
Pierwszy inteligentny apartamentowiec na Śląsku

Apartamenty Millenium IQ usytuowane są w samym środku Osiedla Bażantów, w południowej części Katowic, w wyjątkowej dzielnicy - Kostuchna. To obecnie najbardziej atrakcyjna i zarazem prestiżowa dzielnica Katowic, która sąsiaduje również z pobliskim leśnym rezerwatem przyrody.



W Millenium IQ zostało zaprojektowanych 6 luksusowych apartamentów o powierzchniach od 70 do 180 m kw., rozmieszczonych na 5 kondygnacjach połączonych windą.
Budynek ma mieć całodobowy monitoring, ochronę, wideodomofony. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowane będą place zabaw, w pobliżu znajdują się liczne trasy rowerowe, łączące osiedle z innymi dzielnicami Katowic. Będzie tu można skorzystać z zespołu kortów tenisowych czy centrum odnowy biologicznej i fitness. Na terenie osiedla powstanie kompleks usługowo-handlowy, w którym znajdą się min.: sklep, kawiarnia, restauracja, galeria handlowa, punkty medyczne i administracja osiedla.
Budynek cieszy się zainteresowaniem zabieganych biznesmenów przede wszystkim dlatego, że nie wymaga opieki, ale także ze względu na cenę - największe apartamenty, wraz z wyposażeniem pod klucz kosztują ok. miliona zł.


Autorami projektu są Ryszard Mendrok i Aleksandra Chlipała z pracowni architektoniczno-urbanistyczej URBI-projekt z Tych.


Inteligentny apartament zapewnia sprawne połączenie możliwości wszystkich instalacji tak, by sterowanie nimi było łatwe i dawało mieszkańcom oszczędności oraz poczucie bezpieczeństwa.
Inteligentny system zarządzania apartamentem to nie tylko możliwość wyłączania świateł, automatycznego przymknięcia żaluzji czy sterowania temperaturą pomieszczeń, to przede wszystkim w pełni zintegrowany system sterowania i zarządzania energią, urządzeniami alarmowymi i multimedialnymi.
Zasada działania takiego systemu jest stosunkowo prosta. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków paneli sterujących, pilotów, przełączników lub czujników (m.in. zmierzchowych, ruchu, otwarcia), które podłączone są do centrali systemu. Program centrali wykonuje przypisaną przełącznikowi funkcję, np. włączenia lub wyłączenia jednego lub całej grupy elementów wykonawczych (światła, rolety, gniazdka elektryczne, czy grzejników).

Wykorzystanie w systemie automatyki czujek: przeciwpożarowych, gazu, zalania wodą, daje możliwość wyłączenia wszystkich obwodów elektrycznych oraz zamknięcia zaworów wody i gazu w sposób automatyczny przy wyjściu z domu, jak i ochrony w przypadku bezpośredniego zagrożenia (np. po wykryciu zagrożenia przez czujniki gazu spowoduje automatyczne zamknięcie zaworu gazu, wyłączenie wszystkich obwodów elektrycznych i telefoniczne powiadomienie użytkownika lub odpowiedniej służby o zagrożeniu).
Opierając się na tej prostej zasadzie działania i programując odpowiednie funkcje w centrali, można zautomatyzować i uczynić dom bardziej bezpiecznym, oszczędnym i przyjemnym miejscem do zamieszkania.

--------------------------------------------------------------------------------

"Millenium Inwestycje sp. z o.o."
Tekst aw
Zdjęcia Millenium Inwestycje sp. z o.o.
Źródło



Pieczar - Czw Maj 25, 2006 7:25 pm
Z nieoficjalnych informacji, ktore udalo mi sie zdobyc wynika, ze biurowiec przy Jesionowej ma byc dokonczony!!!!!!!!!!
A to znalazlem na necie:

http://www.kbi.com.pl/jesionowa.php

Wiec moze jest szansa na skonczenie kolejnej nieudanej inwestycji



Osek - Czw Maj 25, 2006 7:46 pm
jak widać chętni do inwestowania w mieszkaniówkę w Katowicach są...
http://www.kbi.com.pl/poszukujemy_nieruchomosci.php



Iluminator - Czw Maj 25, 2006 9:30 pm
A zobaczcie jakie zdjęcie mają w dziale o firmie: http://www.kbi.com.pl/o_firmie.php



d-8 - Czw Maj 25, 2006 9:44 pm
no coz - wzoruja sie na debeściarskich miastach tylko



zibi - Pon Cze 26, 2006 8:22 am
Współtwórcy polskiego oddziału firmy informatycznej Kroll Ontrack wchodzą na rynek śląskich nieruchomości

Jarosław Kubica jest przekonany, że obecna koniunktura sprzyja inwestowaniu na rynku
nieruchomości

Kilka lat temu założyli niewielkie przedsiębiorstwo informatyczne, zajmujące się odzyskiwaniem danych z twardych dysków. Niedługo potem podpisali umowę ze światowym potentatem tej branży, firmą Ontrack.

Jarosław Kubica i Marcin Musil, właściciele Ontracka, szansę na zrobienie dobrego biznesu zwietrzyli w nieruchomościach. Nieco ponad rok temu rozpoczęli remont biurowca przy ulicy Francuskiej w Katowicach. Zamierzają wynajmować tutaj powierzchnię biurową.

- Na razie nie zamierzamy konkurować z biurowcami, które oferują powierzchnie klasy A. Swoją szansę widzimy poziom niżej. Ten segment bardzo gwałtownie się rozwija i szczególnie na Śląsku dobrze rokuje - twierdzi Jarosław Kubica.

Musil i Kubica chcą również niedługo rozpocząć budowę osiedla mieszkaniowego. Gdzie? O tym na razie nie mówią.



rasgar - Nie Lip 02, 2006 10:22 am
chodzi moze o remont 'bastylii' ? bo jesli tak to rzeczywiscie remont dopiero sie rozpoczal bo oprocz glownego wejscia zbyt wiele z zewnatrz nie wyremontowano



absinth - Nie Lip 02, 2006 10:25 am
ja bym na razie nawet nie napisal ze wyreomontowano to glowne wejscie...



d-8 - Wto Lip 04, 2006 1:20 am
ten remont tam to jest taki typ 'niekonczace sie remonty' - nikt nie pamieta kiedy sie zaczal, a tym bardziej nikt nie wie kiedy sie skonczy.

a nazwa 'bastylia' jest gupia ma skojarzenia ewidentne i do biurowca pasuje jak nazwa 'rozowy kroliczek' do zakladu pogrzebowego



absinth - Śro Lip 19, 2006 2:14 pm
przy biurowcu na Korfantego 2 zwnym tez Polmagiem badz Separatorwem pojawily sie rusztowania. Poki co od strony zachodniej. Mysle ze zaczynaja wymiane elewacji
Jestem bardzo ciekawy co to bedzie bo za wymiane okien maja u mnie duzy plus





MarcoPolo - Śro Lip 19, 2006 9:58 pm
Ale klara!



absinth - Śro Lip 19, 2006 10:33 pm

Ale klara!

yyyy... nie za bardzo rozumiem



MarcoPolo - Śro Lip 19, 2006 10:42 pm
Slonce swieci na rysunku.
Baqdzmy powazni.
A czy bedzie remont tych elementow czarno-bordowych w dolnych partiach budowli?



absinth - Śro Lip 19, 2006 10:45 pm
gdzie ty widzisz slonce

a co do tych elementow to nie wiem

mam nadzieje ze jesli juz to ogranicza sie do odswiezenia tylko bo sam wzor jest dobry



d-8 - Czw Lip 20, 2006 2:08 am

Ale klara!

yyyy... nie za bardzo rozumiem



MarcoPolo - Czw Lip 20, 2006 8:25 am
Ja bym widzial ten sam wzor tylko z lepszych materialow.



absinth - Czw Lip 20, 2006 8:51 am
dokladnie Marco!

rozwiazania kompozycji elewacji tego biurowca sa ardzo dobre tylko metrialy kiepskie

licze ze sie spisza remontujac ten budynek



wroclawczyk - Czw Lip 20, 2006 10:40 am

przy biurowcu na Korfantego 2 zwnym tez Polmagiem badz Separatorwem pojawily sie rusztowania. Poki co od strony zachodniej. Mysle ze zaczynaja wymiane elewacji
Jestem bardzo ciekawy co to bedzie bo za wymiane okien maja u mnie duzy plus


niezły biurowiec, smukły jak wieżowiec



absinth - Pon Sie 07, 2006 12:06 pm
moze juz by byl czas na nowe biurowce bo:



Rośnie popyt na biurowce

Polska może stać się centrum usługowym Europy. Nasze szanse byłyby dużo większe, gdyby nie problemy z powierzchniami biurowymi w miastach, które najbardziej interesują inwestorów

Łódź, Kraków czy Wrocław to miasta, które przy szukaniu miejsca na ulokowanie swoich projektów w Polsce biorą pod uwagę prawie wszystkie spółki z branży usług finansowych (BPO) Ich atutami są duże i prężne ośrodki akademickie, niższe niż w stolicy pensje, wreszcie możliwość uzyskania zwolnień podatkowych w przypadku lokalizacji inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej.

Ale jest też i problem: coraz bardziej widoczny brak powierzchni biurowych, które można by zaproponować inwestorom. To o tyle istotne, że firmy tworzące centra usługowe, finansowe czy informatyczne w zdecydowanej większości wolą wynajmować biura, niż budować swoje.
Wymierne straty

- Brak powierzchni biurowych o wysokim standardzie jest dużym problemem w negocjacjach z inwestorami. Jeśli nie byłoby z tym kłopotów, szanse na przyciągnięcie tego typu inwestycji byłyby o kilkadziesiąt procent wyższe - ocenia Dawid Jarosz z Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza krakowską strefą ekonomiczną. Podkreśla, że inwestorzy zawsze chcą mieć wybór przy szukaniu miejsca na centrum. - A my nie jesteśmy im czasem w stanie przedstawić choćby jednej dobrej propozycji - dodaje. Wskaźnik niewynajętej powierzchni biurowej spadł w mieście do kilku procent.

Podobne problemy mają w innych regionalnych stolicach. - W związku z wieloma inwestycjami z branży BPO, które pojawiły się w Łodzi w ostatnim czasie, zaczyna nam brakować powierzchni biurowych. Żeby temu zaradzić, będziemy sprzedawać działki pod przedsięwzięcia deweloperskie - mówi "Rz" wiceprezydent Łodzi Marek Michalik.

- Chciałbym mieć takie problemy z powierzchniami biurowymi, jakie ma Kraków czy Łódź - przyznaje Paweł Panczyj, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, odpowiedzialnej w mieście za przyciąganie inwestycji. - We Wrocławiu mamy niespełna jeden procent powierzchni biurowych klasy A (o wysokim standardzie) dostępnych od zaraz - mówi.
Czekanie na inwestycje

Samorządowcy próbują, z dobrymi rezultatami, oferować inwestorom inne, także tymczasowe lokale. Hewlett-Packard na miejsce swojego centrum finansowo-księgowego wybrał budynek domów towarowych z 1930 roku, pokazując, że takie rozwiązania też mogą być dla firmy korzystne. - W ślady HP zamierza pójść kolejny amerykański inwestor, który zaznaczył od razu, że nie interesują go nowe biurowce - mówi Paweł Panczyj.

Podobny sposób rozwiązania problemów z dostępnością powierzchni biurowej możliwy jest na Śląsku. - Premią dla inwestorów, którzy zechcą zrewitalizować obiekty poprzemysłowe, będzie w przyszłości niebanalna przestrzeń biurowa. Adaptacja tego typu obiektu może jednak potrwać nawet rok - uważa Agnieszka Piszczek z katowickiej agencji Metropolis Nieruchomości Komercyjne. Regionalni przedstawiciele agencji Ober-Haus podkreślają, że podaż wciąż przewyższa popyt. Firmy mogą przebierać jednak tylko w mniejszych lokalach o niższym standardzie.

Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku. Według Pawła Panczyja, nowe biurowce będą we Wrocławiu gotowe już w pierwszym kwartale 2007 r. Do końca roku miasto ma dysponować nawet 100 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych. Do tego czasu inwestorzy na preferencyjnych warunkach będą mogli korzystać z lokali zastępczych.
Problemy nie zniechęcają

Powierzchni biurowych brakuje, ponieważ coraz więcej firm chce przenosić swoje centra usługowe do Polski. Z informacji zebranych przez "Rz" wynika, że przynajmniej kilkanaście zachodnich koncernów negocjuje obecnie warunki, na jakich mogłoby przeprowadzić taką operację.

Władze Łodzi rozmawiają z czternastoma inwestorami zainteresowanymi otworzeniem w tym mieście swoich ośrodków. Podobnie jest w Krakowie. - W ciągu najbliższych trzech tygodni spodziewamy się ostatecznej odpowiedzi od trzech inwestorów. To znane firmy i spore przedsięwzięcia - ujawnia Dawid Jarosz z KPT. Kilka zaawansowanych projektów prowadzą władze Wrocławia. W sierpniu lub wrześniu powinny być znane ich efekty. Nazwy potencjalnych inwestorów są ściśle chronioną tajemnicą, wiadomo jednak, że są wśród nich prawdziwi potentaci, m.in. British Telecom, amerykański koncern outsourcingowy EDS czy indyjski TCS (część koncernu Tata). Miejsca na swoje centrum oprogramowania szuka też Google.

W ocenie ekspertów liczba takich inwestycji w Polsce będzie szybko rosła. Dlatego władze Łodzi poświęciły im sporo miejsca w strategii rozwoju miasta. - Chcemy w sektorze BPO stworzyć do 2015 roku od 10 do 12 tys. miejsc pracy. Według mnie to realny plan - uważa wiceprezydent Marek Michalik.
ANDRZEJ KRAKOWIAK

Usługowa koncentracja

Sebastian Mikosz
Polska już od jakiegoś czasu przyciąga więcej inwestycji usługowych niż przemysłowych. Problemem jest to, że tego typu inwestycje lokują się w przytłaczającej większości w zaledwie kilku miastach Polski. We Wrocławiu czy Krakowie, oprócz pojawiających się problemów z dostępnością powierzchni biurowej, widoczne coraz bardziej jest zjawisko drenażu lokalnego rynku pracy. Do większości centrów poszukiwani są pracownicy o podobnych specjalizacjach. W efekcie zaczynają rosnąć pensje. Koncentracja jest jednak nie do uniknięcia, ponieważ znacznie trudniej nakłonić inwestora do otwarcia centrum np. w Olsztynie niż w Krakowie. Dlatego potrzebna jest bliższa współpraca uczelni z biznesem. Pozwoliłoby to przygotowywać do pracy większą liczbę potrzebnych specjalistów. Sebastian Mikosz Sebastian Mikosz przez trzy lata był wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Negocjował największe projekty inwestycyjne, jakie w tym czasie trafiły do Polski, m.in. LG Philips, MAN, Michelin. specjalnie dla



absinth - Wto Sie 08, 2006 2:08 pm
na ulicy Porcelanowej t/j kolo huty Ferrum powstanie w 2007 roku nowy biurowiec zaprojektowany przez Konior Studio:






rendery pochadza ze strony www.koniorstudio.pl



Pieczar - Wto Sie 08, 2006 3:53 pm
Powstanie???????????
Po tych wszystkich perypetiach z inwestycjami w Katosach to ja pewny jestem ze bedzie jak zostanie oddany do uzytku??
Maly strasznie metraz wiec wyglada ze to robione moze byc na konkretne zamowienie pod konkretnego wynajmujacego??
Mimo wszystko wiadomosc cieszy



Wit - Wto Sie 08, 2006 5:28 pm
Porcelanowa....trzeba będzie tam specjalnie jechać, by móc ten biurowiec zobaczyć



absinth - Wto Sie 08, 2006 9:18 pm
tak on jest robiony zdaje sie pod jedna firme: Nikelman
a na porcelanowej zdaje sie juz jest kilka budynkow biurowych o ile dobrze pamietam



d-8 - Śro Sie 09, 2006 2:21 am
spoko, jak na Porcelanowa, to moze byc

poza tym z tego co pamietam to tam jest kilka biurowych niskich budynkow z lat 90-tych... no a na koncu sa stare zabudowania i bardzo fajne budynki fabryczne ( cos w stylu 'pozny Gierek' tez stoi... ale coz )



Pieczar - Pią Sie 18, 2006 10:13 am
Z tego co dzis widzialem na ul. Jesionowej to chyba zabieraja sie za konczenie tego biurowca Postawili jakies blaszane baraki dla budowlancow i pare osob z drabina w srodku latalo



Pieczar - Pią Sie 18, 2006 10:18 am
PKE remontuje swoją siedzibę

www.pb.pl

24,1 mln zł będzie kosztować przebudowa biurowca Południowego Koncernu Energetycznego w Katowicach. Remont przeprowadzi Instal Kraków.

Instal Kraków podpisał z PKE umowę na kompleksową przebudowę budynku biurowego PKE w Katowicach oraz zagospodarowanie terenu. Wartość umowy wynosi 24,1 mln zł netto.

Roboty mają się zakończyć w sierpniu 2007 roku.



Iluminator - Pią Sie 18, 2006 10:41 am
Oby w końcu coś zrobili w tym biurowcu. Okolica całkiem sympatyczna. Obok nawet powstała mała kawiarnia



absinth - Pią Sie 18, 2006 11:35 am
juz chyba tu pisalem ze slyszalem taka plotke ze ponc ten niedokonczony biurowiec na Jesionowej maja przeksztalcic w apartamentowiec



absinth - Pią Sie 18, 2006 11:37 am
tak szczerze to dla mnie jest dziwne ze taka firma jak PKE n swoja siedzibe obrala jakis biurowiec z lat 70 ktory teraz remontuje i to na dofdatek ten biurowiec jest na Wilhelminie

wolalbym gdyby w centrum wybudowai za te kilkadziesiat milionow nowy biurowiec...



maciek - Pią Sie 18, 2006 11:44 am

juz chyba tu pisalem ze slyszalem taka plotke ze ponc ten niedokonczony biurowiec na Jesionowej maja przeksztalcic w apartamentowiec

No no, zwłaszcza że w tym apartamentowcu obok jest tylko jeden lokal wolny w cenie 350 tys zł za 90 metrów bodajże w stanie deweloperskim bez białego montażu



Iluminator - Pią Sie 18, 2006 3:36 pm

juz chyba tu pisalem ze slyszalem taka plotke ze ponc ten niedokonczony biurowiec na Jesionowej maja przeksztalcic w apartamentowiec

Ja też już chyba wcześniej pisałem, że 5 pięter miało być przeznaczone na apartamenty, a pozostałe 5 na biura

Taki był pierwotny plan.



d-8 - Sob Sie 19, 2006 3:24 am
ja licze na to ze oni sie w koncu zorientuja co robia i sprzedadza komus ten biurowiec w Szopkach i postawia cos ciekawego w srodmieciu , oczywiscie wysokiego i w miare na lewelu. bo teraz to taka kaszana trochec jest.
a chyba stac ich na troche wiecej?



Pieczar - Śro Paź 04, 2006 3:00 pm
http://www.opal.pl/?strona=pb/15

http://www.opal.pl/?strona=pb/17

http://www.opal.pl/?strona=pb/18

http://www.opal.pl/?strona=pb/19

Kilka nowych powierzchni biurowych, ktore ma OPAL zrobic badz juz zrobil



Nazzy - Śro Paź 04, 2006 4:04 pm
Wyglądają strasznie... a może to tylko rendery takie? swoją drogą tam można byłoby zrobić coś naprawdę dobrego... a nie jakieś liche "biurowce"...



SPUTNIK - Śro Paź 04, 2006 4:49 pm
jeśłi ceny za wynajem spadają to raczej nie mamy co liczyć na spektakularną inwestycję :|



Poza Warszawą powstaje coraz więcej biurowców

Ponad pół miliona mkw. powierzchni biurowej zostanie oddane do użytku w ciągu 2 lat, głównie w Warszawie i Wrocławiu. Firmy ucieszy wiadomość, że stawki czynszu ustabilizowały się, a w niektórych miastach nawet spadają.

Joanna Mroczek z firmy Jones Lang LaSalle twierdzi, że fundusze inwestycyjne muszą inwestować w obiekty tylko częściowo wynajęte bądź będące dopiero na etapie budowy, więc ponoszą większe ryzyko

Spółek chętnych do wynajęcia nowoczesnej powierzchni biurowej nie brakuje. Największą ofertą dysponuje obecnie Warszawa i tam w najbliższych latach w dalszym ciągu zlokalizowanych będzie najwięcej inwestycji. Stolicę gonią jednak inne miasta, wabiąc do siebie międzynarodowe koncerny przyjazną polityką inwestycyjną i wykwalifikowaną siłą roboczą.

Firmy lgną do centrum

Największym zainteresowaniem firm wciąż cieszy się Warszawa. Całkowita podaż powierzchni biurowej wynosi około 2,5 mln mkw., ale w porównaniu z innymi dużymi europejskimi miastami Warszawa nadal jest jednak daleko od czołówki. Dla przykładu, w Londynie firmy mają do dyspozycji prawie 20 mln mkw., a w Berlinie 16,5 mln mkw. powierzchni biurowej. Najchętniej wynajmowane są biura w centrum Warszawy.

– Popularność centrum wzrosła zwłaszcza w momencie, gdy czynsze obniżyły się tu do poziomu porównywalnego ze stawkami oferowanymi poza centrum. Niektóre firmy produkcyjne, dotychczas preferujące siedziby na obrzeżach miasta, zdecydowały się na powrót do centrum, np. Tchibo czy Procter&Gamble, gdzie mogą znaleźć budynki o wyższym standardzie i podobnej cenie niż np. w Alejach Jerozolimskich – mówi Joanna Mroczek, analityk rynku w firmie Jones Lang LaSalle.

Drugą pod względem popularności warszawską lokalizacją jest Służewiec na Mokotowie, gdzie wynajęte jest już 30 proc. powierzchni biurowej całej Warszawy.
– Ciągle powstają tam nowe obiekty i następne są w planach. Obecnie jest tam ponad 460 tys. mkw. biur, a w ciągu najbliższych 2 lat może powstać kolejne 300 tys. mkw. – prognozuje Joanna Mroczek.

Eksperci Jones Lang LaSalle przewidują, że całkowita powierzchnia biurowa oddana do użytku w Warszawie w 2006 i 2007 roku przekroczy 390 tys. mkw. Najważniejsze projekty w centrum to bez wątpienia Złote Tarasy i Lumen&Tower. Poza centrum deweloperzy koncentrować będą swoją działalność na Mokotowie, Okęciu, wzdłuż Alej Jerozolimskich i na Woli.

O ile w ostatnich latach inwestorzy budowali biurowce głównie w stolicy, o tyle obecnie rynek pozawarszawski zdecydowanie się ożywił. Coraz więcej zagranicznych koncernów, skuszonych niższymi kosztami pracy i wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą, przenosi do Polski część swojej działalności usługowej, tzw. back office czy call center. Przykładem mogą być budynki Philipsa w Łodzi czy Hewlett Packard i Volvo we Wrocławiu. Popyt na biura w dużych miastach generują też firmy doradcze i audytorskie, które otwierają swoje biura regionalne. Na przeniesienie biura do centrum miasta i do budynku o wyższym standardzie decyduje się też coraz więcej regionalnych firm, chcących w ten sposób podwyższyć prestiż swojej marki.

Dynamiczny rozwój przeżywa przede wszystkim Wrocław. Obecnie znajduje się tam ponad 124 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego tylko 4,4 proc. pozostaje nie wynajętej. Spośród największych polskich miast niższy wskaźnik – 3,6 proc. – notuje tylko Kraków. We Wrocławiu w budowie znajduje się obecnie aż 106,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w planach kolejne 157 tys. mkw.

Inwestorów przyciąga sprzyjająca polityka inwestycyjna władz miasta. Powstają tu też biura obsługujące zakłady produkcyjne znajdujące się we Wrocławskiej Strefie Ekonomicznej. Swoje regionalne oddziały mają tu m.in. Alstom, Credit Agricol, Allied Irish Bank, Siemens, Whirpool czy Volvo. Nowe inwestycje zapowiedziały KPIT Cummins, a ETO Magnetic planuje otworzyć centrum badawczo-rozwojowe.

Równie popularny dla inwestorów staje się Kraków. Biura otwierają tu przede wszystkim firmy z branży komputerowej, telekomunikacyjnej i motoryzacyjnej. Swoje centra usług przeniosły do Krakowa m.in. KPMG, Capgemini, Hewitt czy IBM. Firmy zainteresowane wynajmem nowoczesnej i dużej powierzchni biurowej mogą mieć więc problemy. Takiej możliwości muszą szukać w budynkach będących jeszcze na etapie budowy. Obecnie w trakcie budowy znajduje się 32 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ekspercie Jones Lang LaSalle szacują, że do 2008 roku w Krakowie oddane do użytku będzie dodatkowe 90 tys. mkw. powierzchni.

Trudno kupić

Niewiele jest natomiast wysokiej klasy obiektów biurowych, w całości wynajętych i oferowanych na sprzedaż.

– Większość z nich została już sprzedana. Fundusze inwestycyjne coraz częściej zmuszone są więc do inwestowania w obiekty tylko częściowo wynajęte, bądź będące dopiero na etapie budowy. Tym samym muszą ponosić większe ryzyko – wyjaśnia Joanna Mroczek.

Sztandarowym przykładem jest warszawskie Rondo 1, które przed wykończeniem zostało sprzedane dwukrotnie, a w ciągu następnego roku było przedmiotem kolejnych dwóch transakcji, mimo że duża część budynku nadal czeka na najemców.

Firmy coraz częściej zmieniają swoje siedziby. Co prawda, liczba podpisanych umów z roku na rok rośnie – w 2005 roku wynajęto łącznie ponad 370 tys. mkw. powierzchni, a w 2006 roku liczba ta przekroczy prawdopodobnie 400 tys. mkw. – nowa powierzchnia jest coraz wolniej zapełniana. Absorpcja nowej powierzchni biurowej w 2005 roku wyniosła 162 tys. mkw., wynajęto o 8 proc. więcej biur niż w 2004 roku.

– Świadczy to o tym, że firmy przenoszą się z budynku do budynku, nie powiększając zajmowanej powierzchni oraz że coraz mniej nowych firm pojawia się w stolicy. Duży procent umów to ich renegocjacje. W zeszłym roku dotyczyły aż 15 proc. wynajętej powierzchni – mówi ekspert Jones Lang LaSalle.

W ostatnim czasie umowy renegocjowały m.in. Nestle, Linklaters, Clifford Chance, Pfeifer i General Motors.

Zdarza się też, że duża firma preferuje zakup budynku na własność, nawet kosztem położenia na obrzeżach miasta.

– Dzięki temu zyskuje elastyczne, relatywnie tanie w utrzymaniu biuro oraz spory parking. Właściciel ma możliwość dostosowania go tylko do swoich potrzeb, a i budynek jest oznakowany tylko jednym logotypem – mówi Steven Hitchen, szef działu badań w Colliers International.

Niższe czynsze

Dobrą wiadomością dla firm planujących wynajem biura będą z pewnością spadające stawki czynszów. Najwyższe w dalszym ciągu obowiązują w Warszawie. Miesięcznie trzeba tam zapłacić 18-21 euro za mkw. w centrum, a poza nim 13-15 euro za mkw. Zdaniem ekspertów Jones Lang LaSalle, stawki w Warszawie znajdują się jednak na stabilnym poziomie.

W fazie powolnego wzrostu, z uwagi na niewystarczającą podaż dobrej klasy obiektów, znajdują się natomiast czynsze w Krakowie i Wrocławiu.

Właściciele krakowskich biur żądają od 15 do 17 euro za mkw., we Wrocławiu stawki wynoszą 14-15 euro za mkw. W Poznaniu, Trójmieście, Katowicach i Łodzi mamy wręcz do czynienia ze spadkiem stawek czynszowych, które wahają się od 13 do 16 euro za mkw.





Maciej Bednarek
maciej.bednarek@infor.pl

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?ac ... .1.0.1.htm



kropek - Śro Paź 04, 2006 6:04 pm
W Katowicach jest 13 tys. m kwadratowych powierzchni w budowie. Strasznie mało. Ale tak właściwie to co oni policzyli. U nas w ogole cos takiego buduja. Trosze na Trzech Stawach, o KCB ucichlo.



Pieczar - Śro Paź 04, 2006 9:28 pm
Wlasnie zastanawia mnie fakt gdzie te 13 tys powierzchni sie w Katowicach buduje?? To jakas paranoja, skad te dane oni biora??
Poaz budowa na 3 stawach nic sie nie dzieje.



SPUTNIK - Śro Paź 04, 2006 10:36 pm
nie buduje się nic konkretnego , ale jak podliczyć te maleństwa po 50 -100 m2 to moze się uzbiera.

a być może biorą pod uwagę liczbę wydanych pozwoleń na budowę. ?



Iluminator - Pią Paź 06, 2006 2:04 pm
Może doliczyli do biurowców Jasieniową



absinth - Pią Paź 06, 2006 4:10 pm
13 tysiecy metrow kwadratowych to specjalnie duzo nie jest

np NBP ma 8,7 tysiaca metrow kwadratowyvh powierzchni uzytkowej a jakos wybitnie duzy to on nie jest



absinth - Czw Paź 19, 2006 8:12 pm
Rzeczpospolita

Zasoby powierzchni biurowej w Katowicach w większości znajdują się w obiektach klasy B i C. Są to adaptowane kamienice oraz remontowane i modernizowane budynki biurowe wybudowane przed 1990 r. należące kiedyś do przedsiębiorstw państwowych. Rynek nowoczesnych powierzchni przeznaczonych na wynajem powstał dopiero w 2001 r. - Wówczas oddano do użytku dwa nowoczesne biurowce: Millenium oraz Chorzowska 50, a w 2003 r. kolejny budynek - Altus (dawne UniCentrum). W efekcie wzrósł wtedy poziom pustostanów w całym mieście. Wolna powierzchnia wchłaniana była przez kolejne dwa lata i dopiero spadek pustostanów i ożywienie popytu zachęciły deweloperów do nowych inwestycji - podkreśla Justyna Tinc z Knight Frank.

Szczególnie chętnie w Katowicach lokalizują się firmy finansowe oraz telekomunikacyjne. - W najlepszych budynkach praktycznie nie ma już wolnej powierzchni, a czynsze w nowoczesnych obiektach wynoszą 10 - 13 euro za 1 mkw. - twierdzi Justyna Tinc. W latach 2005 i 2006 r. można zaobserwować dość znaczny wzrost zainteresowania powierzchnią biurową. - Potwierdza to spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej - aktualnie wynosi on 8,3 proc., przy czym wskaźnik pustostanów w budynkach Chorzowska 50 i Millenium Plaza jest bliski 0 proc. Również poziom wynajęcia budynku Altus ostatnio się poprawił - wylicza Anna Bartoszewicz-Wnuk. - Wśród nowoczesnych powierzchni klas A i B istotny jest udział budynków stanowiących siedziby firm sektora finansowego, głównie banków - m.in. ING Banku Śląskiego, BRE Banku, CitiBanku Handlowego, PKO BP, Pekao SA czy NBP. Budynki te w całości lub w części są użytkowane przez swoich właścicieli - dodaje.

Najlepsze biurowce w Katowicach wynajęte są praktycznie w 100 proc. Skoncentrowane są w rejonie wyznaczonym przez katowicki Rynek i ulicę: Korfantego i plac Rady Europy.

DOROTA KACZYŃSKA
"RZECZPOSPOLITA"



_PM_ - Pią Paź 20, 2006 7:03 am
....ech, kiedy tu przeczytam, ze budują nowy biurowiec?



winn - Pią Paź 20, 2006 8:25 am

....ech, kiedy tu przeczytam, ze budują nowy biurowiec?
Jak TriGranit znow wprowadzi nowa jakosc ;-)



d-8 - Pią Paź 20, 2006 9:44 am

Jak TriGranit znow wprowadzi nowa jakosc ;-)

haha
ja sie w sumie obawiam co oni mogliby postawic?
i czy nie bedzie lepiej jak sie nie beda w nic juz bawic bo jak na przyklad jakis pasztet w stylu kina kosmos powstanie, to co wtedy?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl



  • Strona 1 z 8 • Wyszukiwarka znalazła 1678 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •