ďťż
 
[Sosnowiec] Plany, inwestycje, etc...



Wit - Pon Maj 23, 2005 9:04 pm
"Powstaje pierwszy multiplex w Zagłębiu

Ruszyła budowa kina Helios w Sosnowcu.

Plac między ulicami Modrzejowską a Małachowskiego ogrodzono w lecie 2002 r. Na blaszanym płocie zawisła tablica, mówiąca, że w tym miejscu powstanie centrum filmowe Helios. Było w niej małe okienko, gdzie miała pojawiać się liczba dni pozostałych do otwarcia kina. Przez długie miesiące było ono puste. Płot służył zaś jako darmowy słup ogłoszeniowy.

- Nie mogliśmy pozyskać środków na budowę - tłumaczy kilkuletnie opóźnienie Tomasz Jagiełło, prezes centrum filmowego Helios. - Uruchomiliśmy kilka kin w innych miastach, a z Sosnowcem wciąż był kłopot. Ciężko nam było przekonać inwestorów do tego miasta. Zupełnie tego nie rozumiem, czy Sosnowiec nie zasługuje na kino? - denerwuje się Jagiełło.

Prezes Heliosa twierdzi, że problemy to już przeszłość i pieniądze się wreszcie znalazły. Budowa ruszyła pełną parą. Prowadzi ją Skanska, jedna z największych firm budowlanych w Polsce.

Ze wznowienia robót cieszą się sosnowiczanie. - Bardzo lubię oglądać filmy na dużym ekranie - mówi Anna Warda. - Niestety, w Sosnowcu jest tylko jedno małe kino. Często gdy chcę zobaczyć jakiś interesujący film, muszę jechać do Katowic. Może to się wreszcie zmieni - wzdycha.

Jagiełło: - Kino będzie gotowe przed końcem roku, pierwsi widzowie powinni w nim zagościć najpóźniej w grudniu.

W nowym Heliosie znajdą się cztery sale kinowe i będzie to pierwszy multiplex w Zagłębiu Dąbrowskim. Wkrótce Sosnowiec może wzbogacić się o jeszcze jedno kino wieloekranowe - większe od Heliosa. Pozwolenie na budowę uzyskało bowiem Centrum Rozrywkowo-Handlowe "Plaza" przy ul. Szklarnianej."




absinth - Pon Maj 23, 2005 10:04 pm
4 sale to malutkie



Tequila - Wto Maj 24, 2005 6:20 pm
Chyba Mikropleks



sieger - Pon Maj 30, 2005 1:57 pm
Najwieksze w Zaglebiu




Tequila - Śro Cze 15, 2005 9:01 pm
W Sosnowcu przestanie straszyć plac przy ul. Dęblińskiej

Zobacz powiększenie
Gdy w październiku zakończy się remont, plac stanie się wizytówką Sosnowca
Fot. Dawid Chalimoniuk / AGENCJ

Maciej Szmigel 15-06-2005 , ostatnia aktualizacja 15-06-2005 19:38

Plac przy ulicach Dęblińskiej, Kołłątaja i Sądowej znajduje się tuż przy wjeździe do ścisłego centrum miasta. Mijają go wszyscy, którzy od strony Katowic zmierzają do śródmieścia. Do niedawna należał do jednych z najbardziej zaniedbanych miejsc i ostro kontrastował z odnowionym centrum Sosnowca. Teraz plac zmienia swoje oblicze.

Na placu robotnicy wymienili już kostkę brukową, przy samej drodze stoi konstrukcja fontanny, która ma tworzyć zaporę dźwiękową przed ulicznym ruchem.

- Bardzo dobrze, że tu się wreszcie coś dzieje - cieszy się Marcin Grab z Zagórza. - Ta część miasta ma złą sławę, ludzie boją się tu chodzić wieczorami. Może teraz się to zmieni, choć na razie to wielki kamienny plac, bez drzew i ławek - ocenia krytycznie.

Mieszkańcy z odnowionym placem wiążą wielkie nadzieje.

- Chciałabym, żeby stał się takim miejscem spotkań sosnowiczan, jakim była Patelnia, zanim zamieniono ją w wielki dół. Taki ryneczek: puby, restauracje, kawiarenki, małe sklepiki. Miejsce, gdzie przyjemne wieczory mogą spędzać starsi i młodsi - mówi Agnieszka Rusak.

- Nie wystarczy tylko remont samego placu, trzeba też odnowić obskurne kamienice wokół niego - ocenia Agnieszka Syrkowska, pracownica jednego z zakładów usytuowanych przy placu.

- Potrzebne jest też zabezpieczenie, bo szybko zostanie zdewastowany - wskazuje na niedawno postawione, a już połamane betonowe słupy pod sklepem monopolowym.

Remont placu ma kosztować ponad 3,3 mln zł, a roboty mają się zakończyć w październiku.

- Przebudowa placu to tylko pierwszy etap. Później będziemy remontować otaczające go kamienice należące do miasta i namawiać do tego samego prywatnych właścicieli. Na pewno będzie też bezpieczniej, bo zainstalujemy tu monitoring - uspokaja rzecznik Urzędu Miejskiego Grzegorz Dąbrowski. - Przed wojną ten plac był centralnym miejscem miasta, tu znajdowały się m.in. magistrat i rozgłośnia radiowa. Próbujemy teraz przywrócić go do życia. Przenieśliśmy już tam nasze biuro paszportowe - dodaje Dąbrowski.

Miasto przebudowuje biegnące do placu ulice, buduje parking, doprowadza wodę i kanalizację do miejsca, gdzie na placu mają powstać punkty gastronomiczne. - Reszta zależy od prywatnych inwestorów - mówi Dąbrowski.

Dość długo dyskutowano w mieście, jak nazwać odremontowany plac. Padały propozycje, by jego patronem była Pola Negri albo Władysław Szpilman. Wszystko wskazuje na to, że plac będzie nosił imię innego sosnowiczanina - Konstantego Ćwierka: dziennikarza, literata, poety, który zginął w 1944 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau. - Wniosek w tej sprawie trafił już do Rady Miejskiej - mówi Dąbrowski.



Tequila - Nie Cze 26, 2005 5:10 pm
Most bez barier

Maciej Szmigel 26-06-2005 , ostatnia aktualizacja 26-06-2005 18:03

Złomiarze demontują miasto. Most nad Brynicą, po którym codziennie przechodzą dziesiątki ludzi, straszy niebezpiecznymi wyrwami w balustradzie. - Niewiele trzeba, żeby doszło do wypadku - mówią mieszkańcy.

Ul. Jana III Sobieskiego w Sosnowcu przecina Brynicę tuż obok granicy z Katowicami. Most, po którym biegnie droga, jest z obu stron ogrodzony żelaznymi barierkami. Umocowane w betonowych słupach grube i ciężkie rury są jednak łakomym kąskiem dla złomiarzy. Od kilku lat barierki są przez nich regularnie demontowane. Nie ma już ani jednego kompletnego odcinka, w niektórych miejscach powstały dziury, przez które łatwo wpaść do rzeki.

- Mieszkam w pobliżu i przechodzę tędy codziennie - mówi Katarzyna Wolf. Wyszła właśnie na spacer ze swoim dwuipółletnim synem. Gdy zbliżali się do mostu, mocno chwyciła Mikołaja za rękę i przyciągnęła do siebie. - Zawsze tak robię, ilekroć tędy przejeżdżamy. Wystarczy chwila nieuwagi i dziecko wyląduje w rzece. Trzeba ten most zabezpieczyć - dodaje pani Katarzyna.

Sprawę na ostatniej sesji Rady Miasta poruszył radny Maciej Ornowski. Większe ubytki zaspawano cienkimi prętami i owinięto biało-czerwoną taśmą. Taka prowizorka jednak nie wystarcza i nie wzbudza zaufania mieszkańców. - Wciąż pozostało wiele dziur, przez które mogą wypaść dzieci - mówi Wolf, patrząc podejrzanie na barierki.

Grzegorz Dąbrowski, rzecznik magistratu, obiecuje, że remont barierek zostanie przeprowadzony w ciągu dwóch tygodni. Kłopotem są jednak złomiarze. - Po podwyżkach cen złomu w 10 dni skradziono 80 kratek ściekowych - mówi rzecznik. - Niestety, nie jesteśmy w stanie się przed tym całkowicie zabezpieczyć, trzeba by całe miasto zalać betonem.



absinth - Nie Cze 26, 2005 6:38 pm
Gazeta.pl > Katowice > Aktualności

Niedziela, 26 czerwca 2005

Nie będzie sali koncertowej przy szkole muzycznej w Sosnowcu

Maciej Szmigel 26-06-2005 , ostatnia aktualizacja 26-06-2005 20:14

Pod koniec lat 80. w Sosnowcu zaczęto stawiać nowy budynek dla Państwowej Szkoły Muzycznej. Projekt zakładał wybudowanie przylegającej do niego sali koncertowej. Najprawdopodobniej już nie powstanie.

Szkoła do nowego budynku przeniosła się w 1991 r. - Miasto pół roku temu obiecało, że szkoła będzie miała salę, a teraz dzieją się jakieś dziwne rzeczy - mówi Ludwik Kasprzyk, prezes Fundacji im. Jana Kiepury. - Taka sala do ćwiczeń jest niezbędna, to tak jak sala gimnastyczna w szkole sportowej - mówi Kasprzyk.

Obecnie próby odbywają się w salce, gdzie miały być stołówka i kuchnia. - To pomieszczenie zupełnie się do tego nie nadaje. Jeżeli ustawi się artystę i orkiestrę, to nie ma już gdzie wcisnąć chóru, nie mówiąc o większej liczbie widzów - opisuje Kasprzyk.

Zamiast sali, koło szkoły najprawdopodobniej stanie pawilon handlowy. Urząd Miasta wydał już decyzję o warunkach zabudowy dla firmy BGS Budownictwo. - Firma już wykupiła trzy z czterech działek należących do prywatnych właścicieli - mówi radny Karol Winiarski, który jest przeciwny tej inwestycji. - To miejsce jest wymarzone pod salę koncertową, leży w centrum miasta. Żal takiej lokalizacji pod kolejny sklep - denerwuje się.

Sprawa jednak wydaje się przesądzona. Władze miasta w zeszłym tygodniu oglądały budynek, w którym mieści się kino Muza. - To jest idealne miejsce pod miejską salę koncertową - mówi rzecznik miasta Grzegorz Dąbrowski. - Kiedy zostanie otwarty multipleks przy ul. Kościelnej, Muza zostanie zamknięta i budynek wróci do gminy. Budowa sali od podstaw przerasta nasze możliwości.

O tym, co się stanie z terenem obok szkoły, zadecyduje Rada Miasta. - Decyzja o warunkach zabudowy nie jest równoznaczna z udzieleniem pozwolenia na budowę - dodaje Dąbrowski.

- Budynek po kinie się nie nadaje, jest kilometr od szkoły i nie może stanowić jej zaplecza. Nie wyobrażam sobie, że dzieci będą tam chodzić na zajęcia z instrumentami pod pachą - mówi Winiarski.



absinth - Czw Cze 30, 2005 10:08 am
Drukarnia Axel Springer w Sosnowcu ruszy już w lipcu. Zakład wybudowany wraz włoską firmą Seregni Printing Group ma drukować przede wszystkim dziennik "Fakt". Wartości inwestycji nie ujawniono. Według Axel Springer Polska zakład umożliwia druk blisko 60 tys. egzemplarzy gazety na godzinę.



darius - Śro Lip 13, 2005 8:18 pm
Za "PB"

Europejska firma logistyczna Wincanton Trans European, otworzyła nowoczesny magazyn w ProLogis Park Sosnowiec o powierzchni 16,5 tys. m2. Wraz z jego uruchomieniem, nastąpiło przeniesienie oddziałów Wincanton znajdujących się w Bielsku-Białej i Katowicach, do Sosnowca - poinformowała spółka w komunikacie.

Wraz z otwarciem magazynu, rozpoczął pracę nowy oddział firmy w Sosnowcu. Nowy magazyn Wincanton w Sosnowcu posiada 14 tys. miejsc paletowych (od października 2005 będzie miał 18 tys. miejsc paletowych) oraz 3 tys. m2 powierzchni cross-dock'owej do obsługi sieci dystrybucyjnej Wincanton w Polsce.

"Bliskie sąsiedztwo dróg krajowych i ekspresowych w kierunku Wrocławia, Warszawy, Łodzi oraz Krakowa, jest dodatkowym atutem nowej lokalizacji na Śląsku. W tym roku planujemy zmienić też lokalizację we Wrocławiu - w październiku - i w Poznaniu - w listopadzie. Powiększona będzie również dotychczasowa powierzchnia magazynowa w Łodzi i w Błoniu koło Warszawy" - poinformował dyrektor ds. Logistyki i Rozwoju, Wincanton Trans European Polska Tomasz Oczkowski.

Wincanton świadczy usługi głównie dla branży spożywczej, samochodowej, petrochemicznej. Oferuje usługi logistyczne - m.in. magazynowanie, lądowe i morskie transporty międzynarodowe oraz transport i dystrybucję krajową.

Firma świadczy usługi w 15 krajach Europy, a jej oddziały znajdują się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii, krajach Beneluksu, Austrii, Francji, Szwajcarii, Polsce, Czechach, we Włoszech oraz na Węgrzech i Słowacji. Wincanton zatrudnia łącznie 25 tys. pracowników (w Polsce zatrudnia ponad 600 pracowników).



Tequila - Pon Lip 25, 2005 7:49 pm
Rozpoczyna się budowa centrum rekreacyjno-sportowego w Sosnowcu

Maciej Szmigel 25-07-2005 , ostatnia aktualizacja 25-07-2005 20:18

O budowie całorocznego nowoczesnego centrum rekreacyjno-sportowego w mieście mówi się od siedmiu lat. Mieszkańcy przestali już wierzyć zapewnieniom urzędników. Tymczasem w przyszłym roku zaczyna się budowa profesjonalnego stoku narciarskiego, a zaraz potem powstaną tor saneczkowy, plac zabaw, a nawet basen

Największą frajdę z górki usypanej w parku miejskim między Środulą a Zagórzem mieli dotąd rowerzyści. Korzystają też parolotniarze, którzy wzbijają się stąd do lotów nad miastem. Zimą góra jest oblegana przez setki sosnowiczan, którzy w środku miasta znaleźli kawałek miejsca na białe szaleństwo. Na szczyt trzeba się jednak wdrapywać piechotą, bo na górce nie zamontowano nawet najprostszego wyciągu. - Zjeżdżasz w kilka sekund, a wchodzisz pięć minut - narzekali mieszkańcy.

Marzenia sosnowiczan mogą urzeczywistnić się bardzo szybko. Teren o powierzchni 22 ha miasto wydzierżawiło na 30 lat. Przetarg wygrała firma Sportowa Dolina, która w budowie i prowadzeniu takich ośrodków ma już doświadczenie - administruje podobnym centrum w Bytomiu.

- Najważniejsze dla nas było szybkie zagospodarowanie stoku narciarskiego. Zależało nam też na tym, żeby mieszkańcy mogli uprawiać tu również inne dyscypliny sportowe - mówi rzecznik miasta Grzegorz Dąbrowski.

W październiku powinien zostać zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego. Od tego momentu inwestor ma rok na rozpoczęcie budowy. - Chcielibyśmy, żeby już tej zimy działały wyciągi i stok został profesjonalnie oświetlony - informuje Dąbrowski. Nie wiadomo jeszcze, czy te plany uda się zrealizować. - Dokładny harmonogram prac zostanie ustalony dopiero po zatwierdzeniu planu - mówi Piotr Wróbel, rzecznik Sportowej Doliny.

Na kolejne lata zaplanowano dalszą rozbudowę centrum. Na szczycie stoku stanie samoobsługowy bar z tarasem widokowym. Zmienić ma się też otoczenie góry. Będzie tu plac zabaw dla dzieci oraz boiska do siatkówki i badmintona. Zostaną wytyczone ścieżki rowerowe, spacerowe i tor do jazdy quadami.

Planowana jest budowa toru saneczkowego i snowparku dla snowboardzistów. Powstanie też kompleks basenów i ośrodek tenisowy z halą, pod której dachem będzie kręgielnia i centrum odnowy biologicznej z sauną, solarium, jacuzzi i zapleczem gastronomicznym. U podnóża góry powstanie parking z miejscami dla 60-100 samochodów. Obok staną wypożyczalnia sprzętu, sklep sportowy i restauracja. Inwestycja będzie kosztować ok. 30 mln zł, docelowo pracę znajdzie tu sto osób.

- Długo to wszystko trwało. Jeżeli będzie tu tak, jak w Bytomiu, to warto było czekać - cieszy się Sebastian Szczypka, mieszkaniec Zagórza. - Na pewno będą tu tłumy, ja też będę korzystał. Już teraz każdej zimy przyjeżdżało na górkę mnóstwo ludzi - dodaje.



darius - Nie Sie 07, 2005 2:49 pm
BGS przygotowuje budowę Lidla w Sosnowcu

Firma BGS Budownictwo uzyskała w II kwartale tego toku warunki zabudowy dla obiektu handlowego sieci Lidl o powierzchni sprzedażowej ok. 1500 mkw. w Sosnowcu (woj. śląskie). Inwestycja zostanie zlokalizowana na trzech działkach położonych w centrum miasta przy ulicy Wawel. Realizacja napotkała sprzeciw lokalnych środowisk akademickich, które planowały wybudować na tym terenie salę koncertową dla Państwowej Szkoły Muzycznej. Ostatecznie jednak sala zostanie umieszczona w obiekcie byłego kina Muza. Rada Miasta ma w najbliższym czasie zająć się możliwością budowy przy ulicy Wawel marketu Lidl. BGS Budownictwo współpracował już z niemiecką siecią przy realizacji pierwszego supermarketu Lidl w Sosnowcu.

"Wiadomości handlowe"



Das_Glockenspiel - Pon Sie 08, 2005 8:24 pm
Południowo-wschodnie dzielnice Sosnowca będą miały kanalizację

maszm 08-08-2005 , ostatnia aktualizacja 08-08-2005 21:21

Brak kanalizacji to największy problem południowo-wschodnich dzielnic Sosnowca. Sytuację ma polepszyć budowa kolektora Bobrek

Gmina w środę przejmie większość akcji Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA. To przekształcenie było jednym z warunków otrzymania unijnych pieniędzy z Funduszu Spójności.

Są one potrzebne na sfinansowanie największego w historii miasta projektu "Gospodarka ściekowa w Sosnowcu". Główną inwestycją będzie budowa 15,5-kilometrowego kolektora sanitarnego Bobrek. Dzięki niemu będzie możliwe doprowadzanie kanalizacji do południowo-wschodnich dzielnic miasta. Z kolektora będą korzystać także mieszkańcy Mysłowic i Katowic. Zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków Radocha II. Zyska też środowisko - do Czarnej Przemszy będzie trafiać mniej miejskich ścieków.

Wartość projektu przekracza 120 mln zł. Unijne fundusze pokryją 70 proc. tej sumy. Prace potrwają 20 miesięcy i zakończą się przed końcem 2007 r.



darius - Czw Sie 11, 2005 11:26 am
Gmina Sosnowiec przejęła akcje przedsiębiorstwa wodociągów

Gmina Sosnowiec została w środę większościowym udziałowcem Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu (Śląskie). Prezydent miasta Kazimierz Górski podpisał umowę przejęcia 67,5 procent akcji RPWiK od Skarbu Państwa.

Zakończyło to długi proces przekształceń sosnowieckich wodociągów z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną.

Oddłużenie i komercjalizacja państwowego RPWiK w Sosnowcu była warunkiem koniecznym do uruchomienia środków europejskich na realizację w Sosnowcu wielkiego programu modernizacji gospodarki ściekowej za pieniądze z Funduszu Spójności.

Program zakłada modernizację oczyszczalni ścieków "Radocha II", budowę kolektora ścieków "Bobrek" o długości 15,5 km oraz budowę ponad 12 kilometrów rurociągów kanalizacyjnych w mieście.

Władze miasta przewidują, że realizacja wartego ponad 123 mln złotych projektu uporządkuje gospodarkę ściekową w Sosnowcu, co zapewni poprawę warunków życia mieszkańców nie tylko Sosnowca, ale również pobliskich Katowic i Mysłowic.

Jeszcze kilka lat temu Rejonowemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu groziła upadłość. Firmę pogrążały zobowiązania wobec Skarbu Państwa powstałe w wyniku przejęcia w 1990 roku od Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji budowy oczyszczalni ścieków Radocha II.

Pod koniec 2001 roku zadłużenie wobec Skarbu Państwa wynosiło ponad 234 mln złotych, w tym roku już ponad 280 mln. Dlatego gmina nie zgadzała się w latach 90. na komunalizację przedsiębiorstwa.

W kwietniu 2002 r. wojewoda śląski Lechosław Jarzębski, informując ministra finansów o zamiarze komercjalizacji RPWiK w Sosnowcu, wystąpił jednocześnie z propozycją rozważenia możliwości sprzedaży gminie Sosnowiec wierzytelności sosnowieckich wodociągów po preferencyjnej cenie. Z podobną propozycją zwróciły się do szefa resortu finansów ówczesne władze miasta.

Wykupione wierzytelności gmina chciała zamienić na akcje skomercjalizowanego przedsiębiorstwa. Negocjacje w tej sprawie trwały wiele miesięcy. Ostatecznie ustalono, że gmina Sosnowiec wykupi wierzytelności RPWiK wobec Skarbu Państwa za 3 procent ich wartości. Zostały one zamienione na akcje RPWiK SA.

Wojewoda Jarzębski z zadowoleniem komentował w środę fakt, że to gmina stała się właścicielem sosnowieckich wodociągów. "Tam, gdzie tego typu przedsiębiorstwa trafiły w ręce zagranicznych inwestorów, ceny wody wzrosły. Jestem przekonany, że w Sosnowcu będzie inaczej" - powiedział.

Władze miasta nie planują w najbliższym czasie sprzedaży akcji RPWiK. Podpisana umowa zakłada, że jeżeli w ciągu 15 lat gmina sprzeda nabyte za wierzytelności akcje, to 90 procent zysku z ich sprzedaży będzie musiała zwrócić do Skarbu Państwa. Poza tym Unia Europejska wymaga od podmiotów realizujących ze środków europejskich inwestycje, by przez 5 kolejnych lat nie zmieniały one właściciela.

PB



MarcoPolo - Czw Sie 11, 2005 12:56 pm
No, no, decentralizacja staje się cialem.



salutuj - Czw Sie 11, 2005 3:01 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Tequila - Nie Sie 14, 2005 8:42 am
Kłopoty kierowców w centrum Sosnowca

Zobacz powiększenie
Fot. Dawid Chalimoniuk / AGENCJ

purz 12-08-2005 , ostatnia aktualizacja 12-08-2005 22:05

Rozpoczął się ostatni etap modernizacji zabytkowego wiaduktu przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Piłsudskiego w Sosnowcu. Po wybudowaniu dwóch tuneli dla pieszych drogowcy wezmą się za sam wiadukt i drogę pod nim.

Wiadukt, który pamięta jeszcze czasy kolei warszawsko-wiedeńskiej, był jedynym miejscem w centrum Sosnowca, gdzie tworzyły się korki.

Rozpoczęła się już likwidacja starych chodników pod wiaduktem, gdzie powstaną jezdnie z dwoma pasami w każdą stronę oraz tory tramwajowe. - Nie zakładamy całkowitego zamknięcia wiaduktu, a jedynie ograniczenie ruchu - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu. - Zmodernizujemy także cały węzeł wraz z pobliską sygnalizacją świetlną.

Prace potrwają do listopada przyszłego roku. Ostatni etap prac pochłonie 9,5 mln zł. Większość, bo aż 6,7 mln zł, miasto pozyskało ze środków strukturalnych Unii Europejskiej.





Tequila - Wto Sie 16, 2005 9:27 pm
Co dalej z zabytkowym budynkiem przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu?

FOT. MACIEJ JARZEBINSKI/ AG

Maciej Szmigel 16-08-2005 , ostatnia aktualizacja 16-08-2005 20:51

Z pięknego, XIX-wiecznego budynku przy ul. Żeromskiego 3 w Sosnowcu wkrótce wyprowadzi się Uniwersytet Śląski. W mieście rozpoczyna się debata, kto ma się wprowadzić do zabytkowej budowli.

Sprawa była już omawiana na ostatniej sesji Rady Miejskiej. - Prezydent Górski zasygnalizował, że do budynku mógłby się przenieść Miejski Klub im. Jana Kiepury, który dusi się w dzisiejszej siedzibie. Podczas koncertów sala pęka w szwach, jest tam bardzo ciasno - mówi radna Anna Sporyszkiewicz, która w auli liceum przy Żeromskiego zdawała maturę.

Z takiego obrotu sprawy bardzo ucieszyłaby się Jolanta Szczurek, kierowniczka klubu Kiepury. - Podpisuję się pod tym pomysłem obiema rękami. Powstałby wtedy ośrodek kultury z prawdziwego zdarzenia - mówi Szczurek. - Moglibyśmy znacznie poszerzyć naszą działalność. Teraz, niestety, nasze warunki lokalowe nie pozwalają nam na zbyt wiele - żałuje kierowniczka.

Jest jednak jeszcze jeden pomysł. Wieloletnia siedziba LO im. Staszica mogłaby powrócić w ręce dawnego właściciela. - Na razie podchodzimy do tego bardzo ostrożnie, ale to jedyna i niepowtarzalna okazja, by szkoła mogła wrócić w historyczne mury - ocenia Tomasz Szyjkowski, dyrektor liceum. Podkreśla, że szkoła lepsze warunki ma zapewnione w nowej siedzibie przy pl. Zillingera 1.

1 września liceum przekształci się jednak w zespół szkół, na który składać się będzie liceum i dwujęzyczne gimnazjum. - Szkoła mogłaby powoli adaptować starą siedzibę do swoich potrzeb. Myślę, że poradziłaby sobie z administrowaniem dwoma obiektami - mówi Szyjkowski. Dodaje też, że pierwszy właściciel budynku Heinrich Dietel w swoim testamencie zaznaczył, iż obiekt powinien służyć oświacie.

Grzegorz Dąbrowski, rzecznik magistratu, jest ostrożny: - Przede wszystkim musi go opuścić uniwersytet, a to najwcześniej nastąpi w przyszłym roku. Takich pięknych, zabytkowych budynków w mieście mamy niewiele. Po przejęciu będziemy musieli przywrócić go do stanu świetności, potrzebny jest generalny remont. Na konkretne decyzje jest jednak jeszcze za wcześnie.

Imponujący, nawiązujący do stylu włoskiego renesansu, budynek otwarto uroczyście w 1898 r. Zbudowano go według projektu architekta Jabłońskiego-Jasieńczyka, budowę sfinansował przemysłowiec Heinrich Dietel. Był nową siedzibą Sosnowieckiej Szkoły Realnej, pierwszej w mieście szkoły średniej i zalążka dzisiejszego LO im. Staszica.

We władaniu liceum budynek pozostał do 1970 r. Obecnie mieści się tutaj Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ.





wroclawczyk - Sob Sie 20, 2005 9:28 pm
a jak wygląda sytuacja społeczno-gospodarcza Sosnowca i całego Zagłebia i jego powiązanie z GŚ?



darius - Sob Sie 20, 2005 9:37 pm

a jak wygląda sytuacja społeczno-gospodarcza Sosnowca i całego Zagłebia i jego powiązanie z GŚ?

Słabiutko...Sosnowiec radzi sobie znacznie gorzej niż Gliwice,Tychy czy Rybnik, choc też ma podstrefe KSSE i jest drugim największym miastem woj. śląskiego.
Powiązanie to są chyba tylko dwa- węgiel i wspólny marszałek i wojewoda - ale tu bardziej polegaj na zdaniu innych forumowiczów - rzadko zaglądam w tamte strony...
Zagłebie od końca lat 70-tych niewiele się zmieniło i dziś nawet mówi się o "czerwonym Zagłębiu" z racji dużego poparcia mieszk. dla partii pokomunistycznych, to chyba tez troche wyjasnia zapaść ekonomiczną...



wroclawczyk - Sob Sie 20, 2005 9:57 pm
dzięki z awyjasnienie, jak ktos chce cos dodac to chetnie posłucham



maciek - Sob Sie 20, 2005 10:03 pm
Wiele inwestycji KSSE dotyczy właśnie Zagłębia. To co Darius napisał to spore przegięcie. A, że Zagłębie jest czerwone i kocha towarzysza Gierka to prawda. Zagłębie kocha też Kraków, którego ja nie kocham.



darius - Sob Sie 20, 2005 10:06 pm

Wiele inwestycji KSSE dotyczy właśnie Zagłębia. To co Darius napisał to spore przegięcie. A, że Zagłębie jest czerwone i kocha towarzysza Gierka to prawda. Zagłębie kocha też Kraków, którego ja nie kocham.

A w którym momencie przeginam??



maciek - Sob Sie 20, 2005 10:10 pm
Ano w tym, że Zagłębie od końca lat 70. niewiele się zmieniło. Wierz mi, bardziej się zmieniło niż Bytom czy Zabrze na przykład. Sorki, ale po co niepotrzebnie budować jakieś bzdurne stereotypy.



darius - Sob Sie 20, 2005 10:28 pm

Ano w tym, że Zagłębie od końca lat 70. niewiele się zmieniło. Wierz mi, bardziej się zmieniło niż Bytom czy Zabrze na przykład. Sorki, ale po co niepotrzebnie budować jakieś bzdurne stereotypy.

Głupio się tłumaczyc,jeśli napisało się coś co zostało źle zrozumiane...na przyszłośc będe pisał wolniej i jaśniej...te niewiele odnosiło się do zmian jakie w tym samym czasie zaszły w Katowicach, Gliwicach...co do Bytomia i Zabrza, to się nawet zgodzę...
Poprawcie mnie jeśli się mylę,ale dworzec w Sosnowcu jest podobny do tego wrocławskiego i kolor chyba ten sam



Tequila - Pon Wrz 19, 2005 6:48 pm
Po pięciu latach oczekiwania ruszyła budowa Plaza Center w Sosnowcu

Maciej Szmigel 19-09-2005 , ostatnia aktualizacja 19-09-2005 19:15

Termin rozpoczęcia budowy centrum rozrywkowo-handlowego wielokrotnie przesuwano. Od pięciu lat plac pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Szklarnianą w Sosnowcu straszył pustką. Prace wreszcie ruszyły

Firma Plaza Centers na początku 2001 r kupiła plac między ulicami Sienkiewicza i Szklarnianą. Miało tu powstać nowoczesne centrum rozrywkowo-handlowe. Wcześniej działało tu targowisko, ale z powodu planowanej budowy kupcy musieli się wynieść. Wiele osób straciło źródło utrzymania, a miasto - pieniądze z podatków od targowiska.

Na wypadek, gdyby w terminie "nie zrealizowano zabudowy działki", Plaza wpłaciła miastu kaucję w wysokości 2,6 mln zł. Mimo to terminy rozpoczęcia robót wciąż przekładano. Władze Sosnowca karnej kaucji jednak nie chciały. - Bardziej zależało nam na tym, żeby obiekt wreszcie powstał - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik Urzędu Miasta.

W zeszłym tygodniu Sosnowiec odwiedził Mordechay Zisser, właściciel holdingu, który skupia m.in. Plaza Centers. Podczas rozmowy z Kazimierzem Górskim, prezydentem Sosnowca, zapewnił, że centrum powstanie. Dotrzymał słowa, bo na terenie byłego targowiska pojawili się robotnicy i ciężki sprzęt.

W Plaza Centers nie chcą mówić o przyczynach kilkuletniego opóźnienia. - Centrum będzie gotowe do lutego 2007 r. - zapewnia Justyna Durmaj, rzeczniczka Plaza Centers.

Sosnowiec Plaza będzie dwupiętrowym budynkiem z podziemnym parkingiem. Pomieści sześciosalowy multipleks Cinema City, centrum rozrywki z kręgielnią, bilardami, grami komputerowymi, placem zabaw dla dzieci, kafejką internetową i dyskoteką. Będzie też supermarket, pasaż handlowo-usługowy z około stu sklepami, butikami i punktami usługowymi oraz ogródek gastronomiczny. Plaza będzie kosztować ponad 30 mln euro, a pracę znajdzie tu ok. tysiąca osób.

Podobne problemy z budową Plazy miał Rybnik. Centrum Rozrywki Rybnik Plaza miało już dawno stanąć w sercu miasta, nad rzeką Nacyną, kilkaset metrów od rynku. Prawie dwuhektarową działkę przy ulicach Raciborskiej i Dworek inwestor kupił w 2001 r. Prace przy budowie centrum rozpoczęły się dopiero w zeszłym miesiącu.



sqro - Pon Wrz 19, 2005 9:55 pm

Zagłębie kocha też Kraków, którego ja nie kocham.

oj chyba nie całe - z tego co zaobserwowałem oni również podchodzą do krakusów z dystansem - co i nie dziwi



d-8 - Wto Wrz 20, 2005 3:44 am
co do zmian w Sosnowcu - to chyba jest to poki co jedyne miasto w Regionie ktore konsekwetnie wyremontowalo spory kawalek scislego centrum - calkiem niezle ( nie zebym sie zachwycal - ale jakos to wyglada w miare, ma rece i nogi ) - i dworzec z okolica prezentuje sie na pewno lepiej niz w Zabrzu czy Bytomiu ;-) ( w Bytomiu dworzec jest przepiekny tylko jak wszystko w Bytomiu, w stanie ciezkim przedzawalowym... )

poglady polityczne ( Zaglebia ) sa latwe do wyjasnienia jesli spojrzy sie na to kiedy i jak naplynela wiekszosc mieszkancow.

Inwestycje - jakos po stopie bezrobocia w Sosnowcu ( czy miastach zaglebia ) - to na pewno to miasto zajmuje ostatnie miejsce bo Tychy, Gliwice i Rybnik lepiej jakos przeda w tym wzgledzie.

Dobrze ze ruszyla w koncu budowa tej 'plazy' - ja bym tez widzial jakas inwestycje tego typu w centrum Sosnowca miedzy dawnym Domem Towarowym Centrum i wiaduktem - wtedy powstal by dosc spory i ciekawy obszar handlowy



Tequila - Śro Wrz 21, 2005 8:14 pm
Zdewastowane przejście podziemne do parku

Maciej Szmigel 21-09-2005 , ostatnia aktualizacja 21-09-2005 21:49

Park Sielecki to najbardziej zielone miejsce w centrum Sosnowca. Jednak nie można tam przejechać wózkiem, bo zdewastowane jest przejście podziemne. - Musimy przebiegać pomiędzy samochodami - skarżą się kobiety. Magistrat obiecuje, że przejście naprawi.

Poprzecinany alejkami park, z płynącą przez środek Czarną Przemszą, placem zabaw i świeżo otwartym skate parkiem jest wprost idealnym miejscem na spacery i wypoczynek. Szczególnie dla matek z małymi dziećmi, którym ciężko w sercu miasta znaleźć spokojne miejsce do zabawy dla swoich pociech. Aby dostać się do parku od strony dzielnicy Pogoń, trzeba przejść przez ruchliwą ul. 3 Maja. Na wysokości przystanku tramwajowego jest przejście podziemne. - Nie da się przez nie przejść, nie narażając siebie i dziecka na wypadek - mówi Beata Knapik, mam 11-miesięcznej Agatki.

Przejście jest bowiem mocno zdewastowane. Od strony Pogoni nie ma podjazdów dla wózków, schody są pokruszone, metalowe barierki oderwane i powyginane. W jednym z zejść zamiast stopni jest teraz stromy stok. Żeby nikt nie próbował tędy przejść, zatarasowano go metalowymi rurami. Kobiety z dziećmi, aby dostać się na drugą stronę, muszą przebiegać truchtem pomiędzy sznurem samochodów. Schronienie mogą znaleźć jedynie na... torach tramwajowych rozdzielających dwie jezdnie.

- To duże ryzyko, dlatego byłam w parku może ze trzy razy. Przez brak porządnego przejścia ja i inne matki zostałyśmy pozbawione możliwości korzystania z parku i placu zabaw - żałuje pani Beata. Miesiąc temu wysłała pismo do Urzędu Miasta, prosząc o naprawę przejścia. W magistracie nie są w stanie powiedzieć, kiedy zostanie ono naprawione. Najwcześniej robotnicy mogą się pojawić dopiero w przyszłym roku. - Ale jest to w planach remontowych miasta - zapewnia Grzegorz Dąbrowski, rzecznik Sosnowca.



GoldBoy - Czw Wrz 22, 2005 5:28 pm
Z Onetu:

Na ślasku powstanie centrum logistyczne za 100 mln zł
(PAP, pr/22.09.2005, godz. 18:34)
Największe w południowej Polsce centrum logistyczne powstanie w Sosnowcu. Pierwsze z planowanych sześciu obiektów będzie gotowe w połowie 2006 roku, następne w kolejnych latach, w zależności od potrzeb.

Wiadomości
Na ślasku powstanie centrum logistyczne za 100 mln zł
(PAP, pr/22.09.2005, godz. 18:34)
Największe w południowej Polsce centrum logistyczne powstanie w Sosnowcu. Pierwsze z planowanych sześciu obiektów będzie gotowe w połowie 2006 roku, następne w kolejnych latach, w zależności od potrzeb.

Docelowa wielkość inwestycji to 100 mln zł. Pracę ma znaleźć co najmniej kilkaset osób.

O rychłym rozpoczęciu budowy centrum poinformował w czwartek Urząd Miejski w Sosnowcu. Kompleks hal o łącznej powierzchni ok. 65 tys. m kw. ma powstać w pobliżu drogi S-1 Warszawa-Cieszyn, nieopodal skrzyżowania tej drogi z autostradą A-4 Kraków-Wrocław.

Inwestorem jest Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK) z siedzibą w Krakowie, spółka z wyłącznie polskim kapitałem, która ma już podobne, mniejsze obiekty w Krakowie i Ożarowie Mazowieckim, a w trakcie realizacji kompleks w Pruszczu Gdańskim. Planuje też kolejną inwestycję w Krakowie.

"Kompleks w Sosnowcu będzie powstawać etapami, w miarę potrzeb klientów centrum. Jesteśmy już po rozmowach z grupą firm, rozmowy z innymi trwają. Wśród zainteresowanych są m.in. operatorzy logistyczni oraz firmy sektora motoryzacyjnego" - powiedział w czwartek PAP Tomasz Mika z firmy BIK.

Oprócz powierzchni magazynowej w centrum będzie też miejsce dla firm zajmujących się tzw. lekką produkcją, np. montowaniem podzespołów, które będą ekspediowane z centrum do odbiorców. Swoim zasięgiem kompleks ma objąć nie tylko Polskę, ale także Czechy i Słowację.

Według przedstawicieli sosnowieckiego magistratu, obecnie trwa przygotowanie dokumentacji związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wszystko wskazuje na to, że realizacja inwestycji rozpocznie się na początku przyszłego roku.



Hoover - Czw Wrz 22, 2005 6:53 pm
o ironio... To nie na Śląsku tylko w Zagłębiu......



absinth - Wto Paź 04, 2005 10:19 pm
Kosztem ponad 30 mln euro Plaza Centers Poland wybuduje centrum handlowo-rozrywkowe w Sosnowcu. W dniu 12 września 2005 r. ruszyła budowa Sosnowiec Plaza.



Przetarg na głównego wykonawcę obiektu zakończy się w ciągu najbliższych dwóch do trzech miesięcy. Do tego czasu na terenie działki zostaną zakończone prace przygotowujące teren pod fundamenty. Roboty te wykonuje firma H.P.M. Agnieszka Hałęza z Sosnowca.
Sosnowiec Plaza będzie obiektem o dwóch kondygnacjach i dwupoziomowym parkingu podziemnym na około 450 miejsc, o łącznej powierzchni 33 tys. m2. W obiekcie mieścić się będzie kompleks kinowy Cinema City z sześcioma salami, centrum rozrywki Fantasy Park z kręgielnią, bilardami, grami komputerowymi, placem zabaw dla dzieci, kafejką internetową i dyskoteką, a także supermarket, pasaż handlowo-usługowy z około setką sklepów uznanych marek, butikami i punktami usługowymi oraz ogródek gastronomiczny. Około 30 proc. sklepów w obiekcie zajmą lokalni najemcy.
Sosnowiec Plaza będzie usytuowana w centrum miasta na działce o powierzchni 13,3 tys. m2, między ulicami Szklarnianą, Sienkiewicza i Dekerta. W trakcie budowy obiektu zatrudnienie znajdzie ok. tysiąca osób i podobna liczba osób znajdzie pracę po otwarciu Centrum.
W ciągu kilku ostatnich lat Plaza Centers wybudowała 20 centrów rozrywkowo-handlowych, z czego cztery w Polsce: Sadyba Best Mall w Warszawie (wrzesień 2000), Ruda Śląska Plaza (listopad 2001) oraz Kraków Plaza (grudzień 2001) i Poznań Plaza (maj 2005). W Polsce Plaza Centers zainwestowała dotychczas prawie 200 mln euro w istniejące obiekty. Pod koniec czerwca br. Plaza Centers rozpoczęła budowę obiektu w Lublinie, zaś sierpniu w Rybniku a we wrześniu - w Sosnowcu. Te kolejne trzy inwestycje to nakład ok. 125 mln euro. Otwarcie rozpoczętych obiektów wraz z dotychczasowymi inwestycjami to około 7 tys. nowych miejsc pracy. Na przełomie wiosny i lata bieżącego roku firma francuska Klepiere nabyła istniejące obiekty oraz opcje zakupu dopiero powstających centrów Plaza.

(opr. wn)

SUPERMARKET NEWS



MarcoPolo - Wto Paź 04, 2005 10:25 pm
Kurde, gzdie nie spojrzyz plaza.



Tequila - Śro Paź 05, 2005 1:51 pm
No faktycznie...... Cała jedna wybudowana w Rudzie i kolejne 2 budowane w Rybniku i Sosnowcu. Za to Cinema City to ze świecą szukać.



Tequila - Czw Paź 06, 2005 7:29 pm
Powstaje multipleks w Sosnowcu

Maciej Szmigel 06-10-2005 , ostatnia aktualizacja 06-10-2005 19:21

Pierwsi widzowie będą mogli oglądać filmy w nowym multipleksie jeszcze w tym roku. Kino Helios z czterema salami, które pomieszczą ok. 700 osób, zaczęto budować w maju. By odwiedzający kino mieli, gdzie zostawić samochód, miasto dogadało się z inwestorem i na jego działce wybuduje gminny parking. Pomieści on kilkadziesiąt samochodów i powstanie w odległości 50 m od Heliosa, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 22. Teraz jest tu zaplecze budowy. Parking będzie darmowy i korzystać będą mogli z niego również mieszkańcy pobliskich kamienic. Gotowy będzie przed uruchomieniem kina.



absinth - Wto Paź 11, 2005 9:27 pm


W Sosnowcu będzie jaśniej

maszm 11-10-2005 , ostatnia aktualizacja 11-10-2005 20:40

Miasto planuje oświetlić elewacje czterech gmachów w centrum miasta.

W Sosnowcu oświetlone są już znajdujące się w rejestrze zabytków: cerkiew przy ul. Kilińskiego, kościół przy ul. 3 Maja i katedra na ul. Kościelnej. Teraz miasto planuje oświetlenie kolejnych czterech gmachów w centrum. Kilka lamp ma zostać zainstalowanych w budynku przy ul. Warszawskiej 2, gdzie mieści się kino Muza, budynek pod numerem szóstym, trzy piętra gmachu na rogu ulic Modrzejowskiej i Targowej oraz dwa piętra budynku przy skrzyżowaniu ulic Dęblińskiej i Piłsudskiego. Na razie to tylko projekt. Ile i które budynki zostaną oświetlone, rozstrzygnie się w środę. Wiadomo już, że efektowny blask mają zyskać dzięki lampom z białym, metahalogenowym światłem.

- Miasto przez 50 lat było szare i ciemne. Teraz sukcesywnie remontuje się kolejne budynki. Jest już parę ciekawych i ładnych, które warto pokazać nie tylko w dzień, ale i w nocy - tłumaczy Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego magistratu. Uważa, że oświetlenie może się też przyczynić do ożywienia nocnego życia miasta. - Przyjemniej się spaceruje po jasnych i oświetlonych ulicach - mówi Dąbrowski.



Tequila - Nie Paź 16, 2005 7:19 pm


W Sosnowcu powstanie sala szermiercza

maszm 16-10-2005 , ostatnia aktualizacja 16-10-2005 20:00

Za dwa lata sosnowieccy szermierze zyskają swoją salę do ćwiczeń.

Sosnowiec należy do najsilniejszych w kraju ośrodków szermierki. Od lat organizuje się tutaj imprezy mistrzowskie najwyższej krajowej rangi.

O potrzebie budowy sali dla sosnowieckich szermierzy mówiło się od kilku lat. Dziś ćwiczą w hali przy ul. Żeromskiego, którą dzielą ze sportowcami innych dyscyplin. Uchwałę o budowie sali przegłosowali już sosnowieccy radni.

Nowa sala zostanie dobudowana do tej już istniejącej. Wewnątrz znajdzie się osiem plansz, na których będą rywalizować szermierze.

- Przede wszystkim będzie służyć do treningów, ale będą mogły się też tutaj odbywać zawody juniorskie - mówi Zbigniew Drążkiewicz, dyrektor sosnowieckiego MOSiR-u. Szermierze będą mieli swoje miejsce do treningów. Dzięki temu opuszczą główną halę, którą zwolnią młodym siatkarzom i koszykarzom. Nowa sala będzie mogła też służyć do rozgrzewki w czasie konkursów tańca towarzyskiego i turniejów tenisa stołowego.

Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć do końca 2007 r. Inwestycja będzie kosztować 2,2 mln zł. Milion dało Ministerstwo Sportu, resztę pieniędzy miasto.

ORAZ:

Gazeta.pl > Katowice > Aktualności

Niedziela, 16 października 2005

Sosnowiec obiecuje, że nie odda gminnych działek pod budowę nowego marketu

Maciej Szmigel 16-10-2005 , ostatnia aktualizacja 16-10-2005 19:33

O leżący przy ul. Krętej i Wawel teren starał się prywatny inwestor. Miał tutaj stanąć nowy market. Przeciwni inwestycji są właściciele sklepów, mieszkańcy i niektórzy radni

O zamiarze wybudowania w tym rejonie marketu ludzie dowiedzieli się z prasy. Prywatny inwestor zaczął skupować teren w pobliżu szkoły muzycznej. W kwietniu miasto wydało decyzję o warunkach zabudowy dla marketu. Groźba powstania sklepu stała się realna.

- Wszystko było robione po cichu. Nikt z nami nie rozmawiał, niczego nie konsultował. Nikt nie liczy się z naszym zdaniem - żalą się kupcy. Zaczęli obawiać się o swoją przyszłość. - To byłby dla nas gwóźdź do trumny. Zagrożonych jest 50 sklepów, w których pracuje prawie 230 osób - wylicza Tomasz Służałek. Naprzeciwko jego sklepu ma stanąć market.

Zaprotestowali też mieszkańcy. Zaniepokojeni wieściami o powstaniu sklepu szukali pomocy u radnych. - Ludzie nie chcą kolejnego marketu w tym rejonie - przyznaje radny ze śródmieścia Witold Ślęzak.

Właściciele sklepów zaczęli działać. Pod petycją do prezydenta Kazimierza Górskiego podpisało się ich 50. - Mamy przykre doświadczenia. Na os. Piastów mimo protestów ruszyła właśnie budowa Lidla. Postanowiliśmy nie dopuścić do powstania kolejnego - mówi Wilhelm Zych, przewodniczący sosnowieckiej rady samorządu gospodarczego, który doprowadził do spotkania zarządu miasta z inwestorem i kupcami. Prezydent Górski przyrzekł na nim, że działek nie sprzeda. Grzegorz Dąbrowski, rzecznik miasta, przyznaje, że inwestor chciał je kupić. - Liczymy się z protestami mieszkańców i nie zamierzamy pozbywać się tych działek - mówi.

- Mamy nadzieję, że prezydent dotrzyma słowa - wzdychają właściciele sklepów. Dodają, że będą spokojni dopiero wtedy, gdy stworzony zostanie na nowo dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego, w którym nie będzie miejsca dla marketu. - Będziemy o to walczyć - zapewnia Aleksandra Pachnik, właścicielka sklepu spożywczego.

- Taki plan powstanie. Każdy radny i mieszkaniec będzie mógł do niego zgłosić swoje zastrzeżenia - dodaje Dąbrowski.



absinth - Czw Gru 01, 2005 6:12 pm
Miasto przyszłości

Czwartek, 1 grudnia 2005r.

Budynki zaskakujące nowoczesnym kształtem oraz propozycje połączenia zdezintegrowanych części Sosnowca w jedną całość — to niektóre z propozycji młodych architektów, które zostaną wykorzystane przez władze miasta przy planach przebudowy centrum. Autorzy najlepszych projektów wyłonieni zostali w konkursie studenckim na opracowanie projektu „Koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji niezabudowanej części centrum miasta Sosnowca”.
REKLAMA

Młode talenty
Na konkurs wpłynęło 28 propozycji zagospodarowania centrum, to znaczy terenu między domem handlowym Sezam, skwerem przy ul. Dęblińskiej, a torami kolejowymi.

Nowoczesne budynki mają nadać prestiżowy charakter śródmiejskiej części Sosnowca, a władze miejskie skorzytać z rozwiązań podsuniętch przez studentów.

— Wybrano te projekty, które są dobre i stosunkowo łatwe w realizacji — wyjaśnia Rafał Rybak z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. — Konkurs realizowany był na zasadzie burzy mózgów, dzięki temu otrzymaliśmy różne propozycje rozwiązań. Z pewnością władze miasta wykorzystają je przy opracowywaniu planów dalszej przebudowy centrum. Sosnowiec jest nienaturalnie przecięty na pół torami linii kolejowej.

Zintegrować miasto
Jeden ze zwycięskich projektów przewiduje połączenia trzech części Sosnowca, terenów przy ul. 3 Maja, skweru przy ul. Dęblińskiej oraz terenów przy ul. Kilińskiego w jedną całość, i jednoczesnego usprawnienia komunikacji w tej części miasta. Autorami tego projektu są Zbigniew Rąbalski i Sylwia Nyga. Otrzymali jedną z dwóch nagród Grand Prix oraz 800 zł do podziału.

Drugą nagrodę Grand Prix zdobył projekt Beaty Czechowicz i Oskara Huniaka. Jest skomplikowany i dość drogi w wykonaniu, jednak być może w przyszłości miasto wykorzysta go, gdy znajdą się fundusze.

Reprezentacyjne budowle
Jedno z rozwiązań zakłada wybudowanie przy ul. 3 Maja futurystycznego budynku w kształcie tzw. wstęgi Moebiusa, czyli splecionej podwójne elipsy. Gdyby zapadła decyzja o zrealizowaniu projektu, obiekt stałby się wizytówką miasta.

Pierwsze wyróżnienie (i po 300 zł) otrzymały Agnieszka Sobczak i Angelika Rodak. Jury postanowiło przyznać dwa drugie wyróżnienia, które otrzymały Barbara Rospondek i Katarzyna Janduła oraz Magda Witkowska i Dorota Żurek. W tym wypadku nagroda wynosiła po 200 zł na osobę.

Ponadto za prace zauważone uznano projekty Katarzyny Leśnok i Anny Siwińskiej oraz Emilii Kossakowskiej i Beaty Kunert.

Tomasz Bienek - Dziennik Zachodni





Tequila - Śro Gru 21, 2005 9:11 pm
Co się zmieni na placu Jana Pawła II w Sosnowcu?

Zobacz powiększenie
Projekt przebudowy placu im. Jana Pawła II w Sosnowcu Zagórzu


pj 21-12-2005 , ostatnia aktualizacja 21-12-2005 21:17

Plac w Sosnowcu Zagórzu, na którym Jan Paweł II spotkał się z wiernymi, zmieni się. Powstanie tu scena, która będzie także ołtarzem. Ławki stworzą okrąg o średnicy 21,37 m. To symboliczne cyfry, które będą przypominać o godzinie śmierci naszego Papieża

Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec 14 czerwca 1999 r. Na plac przy ul. Gwiezdnej w Zagórzu przyszło wtedy 300 tys. wiernych. Papieża witał biskup Adam Śmigielski: "Stoisz na ziemi stolicy świętego Kościoła sosnowieckiego, stolicy Czerwonego Zagłębia, czerwonego nie od nienawiści i negacji wartości religijnych i narodowych, ale czerwonego z miłości do Boga i Ojczyzny".

W homilii Ojciec Święty mówił o pracy, która nadaje sens i godność wszystkim ludzkim wysiłkom. Potem ukoronował obraz Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy z Jaworzna.

W Sosnowcu do dziś wszyscy pamiętają wizytę Ojca Świętego. Plac, na którym odbyła się msza, szybko okrzyknięto "papieskim". Nazwa przyjęła się i w kwietniu tego roku oficjalnie nadano mu imię Jana Pawła II. Wcześniej, bo cztery lata temu, Akcja Katolicka postanowiła umieścić tu 12-metrowy krzyż przypominający o pielgrzymce. Gdy 2 kwietnia tego roku Papież zmarł, na wspólnej modlitwie gromadziły się tu tysiące osób. Na placu stanął też "tymczasowy", bo wykonany z żywicznej masy, pomnik Jana Pawła II.

Urząd Miasta i powstały niedawno Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II zapowiadają, że plac zmieni wkrótce oblicze. - Pierwsza myśl, żeby odpowiednio urządzić to miejsce, zrodziła się w momencie pielgrzymki. Przecież jesteśmy jednym z nielicznych polskich miast, które odwiedził Papież. Naturalne jest, że miejsce jego pobytu trzeba godnie upamiętnić - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Na placu ma powstać nie tylko pomnik Jana Pawła II, ale również długa na 44 m konstrukcja w kształcie łodzi, która będzie służyć jako scena lub ołtarz. - Chcemy, by odbywały się tu różne imprezy, nie tylko o charakterze religijnym - wyjaśnia Dąbrowski.

Ławki przed ołtarzem utworzą okrąg o średnicy 21,37 m, co ma przypominać godzinę śmierci Jana Pawła II.

- W pierwszej kolejności powstaną krzyż, pomnik i "barka". Chcemy, by były gotowe do 14 czerwca przyszłego roku, w rocznicę pobytu Ojca Świętego w Sosnowcu - dodaje Dąbrowski. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowało urządzenie placu, bo najpierw trzeba wykonać szczegółowe projekty techniczne. - Na tym działalność komitetu się nie zakończy. Są już pomysły, by przekształcił się w fundację i wspierał stypendiami zdolną młodzież. Chodzi o to, by pożytecznymi akcjami przypominać o nauce Papieża - dodaje rzecznik.

Kto chce wesprzeć budowę, może dokonać wpłaty na konto komitetu w oddziale i agendach ING Banku Śląskiego (bez opłaty bankowej na terenie Sosnowca) oraz w urzędach pocztowych. Numer rachunku: 61 1050 1142 1000 0022 9792 8430 z dopiskiem "Budowa Pomnika Jana Pawła II"



salutuj - Śro Gru 21, 2005 9:32 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Shadow - Pią Gru 30, 2005 10:17 pm
Kino Helios otwarto w Sosnowcu

Magdalena Górna 29-12-2005 , ostatnia aktualizacja 29-12-2005 22:34

Setki mieszkańców Zagłębia przyszły wczoraj na otwarcie kina Helios. Jedna z sal kinowych będzie nosiła imię Jana Kiepury, a w elewację kina wkomponowano ścianę starej kamienicy, w której w młodości bywał znany śpiewak. Już za tydzień w Regionalnym Centrum Filmowym będą czynne wszystkie cztery sale, które pomieszczą 1200 osób. Widzowie będą mogli oglądać filmy od 8 do 22.



absinth - Pią Sty 20, 2006 11:55 am


Na początek wyciąg czasowy

Piątek, 20 stycznia 2006r.

Za tydzień na mniejszym stoku narciarskim na środulskiej górce ma ruszyć wyciąg narciarski. Jego otwarcie związane jest oczywiście z feriami.
REKLAMA

Prezent na miesiąc
Budowa stoku na Środuli została ukończona w 2004 roku. Choć mieszkańcy z niecierpliwością oczekiwali otwarcia obiektów sportowych, wyłonienie inwestora musiało poczekać. Sztuczna góra musiała bowiem przez pewien czas osiadać, zanim była gotowa do rozpoczęcia prac budowlanych.

Miłośnicy białego szaleństwa, Szymon Rybarczyk, Marian Prostacki i Mateusz Gołąb, mają dosyć wchodzenia pod górę na piechotę i nie mogą doczekać się wyciągu narciarskiego.

Obecnie na stokach gotowe jest już profesjonalne oświetlenie oraz gumowe zabezpieczenia drzew, łagodzące skutki zderzenia z niefortunnym narciarzem. Jednak mieszkańcy są mocno zniecierpliwieni.
W tej sytuacji władze miasta dogadały się z inwestorem i wyciąg stanie, ale... na razie będzie działał tylko przez miesiąc.

Gospodarzem górki jest firma „Sportowa Dolina”, która od 2002 roku ma podobny obiekt w Bytomiu. W lipcu ubiegłego roku inwestor wygrał przetarg na zagospodarowanie terenu wokół sosnowieckiej górki.

— „Sportowa Dolina” była jedyną firmą, która stanęła do przetargu, wygrała go więc w sposób automatyczny — informuje Anna Jasikowska-Bożyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Miasto wydzierżawiło teren o powierzeni 22 hektarów na 30 lat. Umowę z inwestorem podpisało we wrześniu.

— Inwestor zapowiada budowę wielu obiektów sportowych na wydzierżawionym terenie, jednak ponieważ przetarg odbył się kilka miesięcy temu, na Środuli infrastruktura powstanie dopiero następnej zimy — dodaje Anna Jasikowska-Bożyk. — Zgodnie z obietnicą w tym sezonie pojawi się bezpodporowy wyciąg narciarski, gdyż jego otwarcie nie wymaga skomplikowanych procedur. Uruchomienie wyciągu zbiegnie się z rozpoczęciem ferii, inwestor liczy więc na dużą frekwencję na stoku. Korzystanie z obiektu na razie będzie bezpłatne.

— Bezpłatny wyciąg będzie prezentem od naszej spółki i od władz Sosnowca dla mieszkańców, ale jednocześnie w ten sposób chcemy promować naszą firmę — przyznaje Jarosław Szylwański, prezes „Sportowej Doliny”.

Ruszą z wiosną
Na górce będą cztery wyciągi narciarskie z pełną infrastrukturą (m. in. armatki śnieżne i ratraki). Powstanie zaplecze z barami oraz szkołą narciarską i wypożyczalnią sprzętu sportowego. Prace zaczną się wiosną. Obiekty czynne mają być od 1 grudnia tego roku.

— Powstanie kompleksu sportowego na Środuli z pewnością przyczyni się do popularyzowania sportu, zwłaszcza dyscyplin zimowych na terenie miasta oraz regionu. W mieście potrzebny jest taki kompleks — mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Wielu sosnowiczan niepokoi się jednak o ceny biletów wstępu, gdy centrum sportowe zostanie otwarte.
— Przecież to porywany właściciel, otwiera obiekt, żeby zarobić — obawia się jeden z mieszkańców Środuli.

Na każdą kieszeń
Jednak jak zapewniają przedstawiciele „Sportowej Doliny”, ceny będą dostosowane do zasobności portfeli przeciętnych ludzi.

— Chcemy być konkurencyjni, przewidujemy wiele promocji i upustów, w tym tańsze bilety rodzinne, zniżki o 50 procent w niektóre dni tygodnia. Chcemy zerwać ze stereotypem, że narciarstwo to elitarny sport dla bogatych. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu, czynna będzie wypożyczalnia akcesoriów — twierdzi Jarosław Szylwański.

W dalszym planach wokół górki powstać ma baza sportowa związana z letnimi dyscyplinami. Z pewnością inwestor zbuduje korty tenisowe oraz rozszerzy zaplecze gastronomiczne. Mają powstać ścieżki dla rowerzystów. Być może otwarta zostanie wypożyczalnia czterokołowych pojazdów terenowych, tzw. quadów, oraz boisko do siatkówki i kort do badmintona. Dwa z barów, które wejdą w skład zaplecza gastronomicznego powstającego na Środuli centrum rekreacyjnego będą miały tarasy widokowe. Z obiektu, który będzie usytuowany na szczycie wzniesienia, przy dobrej widoczności widać będzie podobno nawet panoramę Tatr.

Jak usypano górę
Budowa sztucznego stoku na Środuli zaczęła się w 2002 roku. Zwożono tu przepalony kamień z hałd po kopalni Sosnowiec, której teren rekultywowano. Budową zajęła się firma CTL Maczki Bór, która w ten sposób spłaciła dług wobec gminy. Zaległości finansowe nie mogły być ściągnięte w inny sposób ze względu na ówczesną zła sytuacje przedsiębiorstwa, wykorzystano więc stary pomysł budowy stoku narciarskiego. Góra powstała na terenach zniszczonych wydobyciem węgla.

Górka jest wysoka na 319 metrów (nad poziom morza). Przy jej budowie ciężarówki wykonały 32 tysiące kursów, zwożąc 800 tysięcy ton ziemi i kamienia.

Tomasz Bienek - Dziennik Zachodni



bobtrebor - Pią Sty 20, 2006 5:45 pm
patrząc na ceny DSD wiele bym nie oczekiwał, ten bilet 50 % to pewnie w poniedziałek, wtedy stok po niedzieli przypomina poligon, ale OK -przynajmniej coś się dzieje



Tequila - Nie Sty 22, 2006 9:29 pm
Posłowie "kwestują" w Sejmie na Żyletę

Katarzyna Piotrowiak 22-01-2006 , ostatnia aktualizacja 22-01-2006 21:10

Posłowie Platformy Obywatelskiej szukają pieniędzy na remont sosnowieckiej Żylety. W poprawce do budżetu zaproponowali, by niektórym śląskim instytucjom zabrać nawet po kilka milionów złotych. Komisja ds. finansów publicznych zgodziła się tylko na cięcia w Śląskim Kuratorium Oświaty

Żyleta to jeden z najwyższych budynków w Zagłębiu. Ma 86 m i 18 pięter. Została zbudowana w 1981 r. Mieści się tu Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Wieżowiec nie przeszedł do tej pory kapitalnego remontu. Nikogo już nie dziwią tabliczki: "Uwaga, spadają tynki". - Nasza Żyleta się sypie. Boimy się, że jak nie będzie pieniędzy na remont, to pewnego dnia wkroczy tutaj inspektor nadzoru budowlanego i każe ją zamknąć - martwi się Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego. UŚ zlecił już naprawę elewacji w miejscach, gdzie wybrzuszał się tynk, udało się pozatykać dziury i zabezpieczyć najbardziej uszkodzone miejsca. Ale metalowa konstrukcja rdzewieje.

Trzej posłowie Platformy Obywatelskiej: Wojciech Saługa, Grzegorz Dolniak i Marek Wójcik przedstawili poprawkę do budżetu województwa śląskiego, która miała rozwiązać problem. Zaproponowali, żeby zabrać po kilkaset tysięcy złotych Inspekcji Handlowej, nadzorowi budowlanemu, Inspekcji Jakości Handlowej, Inspekcji Ochrony Środowiska. Ponadto 1,5 mln zł Zespołowi Metodycznemu Opieki Zdrowotnej, 5,5 mln zł z pieniędzy na restrukturyzację węgla kamiennego oraz 2 mln zł z budżetu Śląskiego Kuratorium Oświaty. Miało to dać w sumie 11,4 mln zł na remont Żylety. - Komisja ds. finansów publicznych zaakceptowała tylko obcięcie budżetu kuratorium oświaty i tylko ten wniosek trafi pod obrady Sejmu w tym tygodniu - mówi Saługa.

Za obcięciem budżetu ŚKO ma przemawiać schemat organizacyjny. - Przerośnięta administracja, wydziały z dyrektorami, z których każdy ma swoją sekretarkę. Włos mi się na głowie zjeżył, kiedy zobaczyłem, ile osób tam pracuje. Jest ich zdecydowanie za dużo - mówi Dolniak.

- Jeżeli ten wariant przejdzie, będzie to trudny rok dla kuratorium oświaty. Przepadnie fundusz nagród dla pracowników tej instytucji, mogą być kłopoty z dofinansowaniem obozów i szkolnych klubów sportowych - tłumaczy Krzysztof Mejer, rzecznik wojewody śląskiego Tomasza Pietrzykowskiego. Wojewoda zamierza się jednak zapoznać ze schematem organizacyjnym ŚKO.



Pieczar - Wto Lut 14, 2006 10:11 am


K+N w Sosnowcu

Spółka KĂźhne+Nagel otworzyła w styczniu nowy terminal w Sosnowcu. Łącznie z magazynem w Lublińcu firma ma 23 tys. mkw. powierzchni magazynowej na Górnym Śląsku. Popyt na usługi logistyczne i magazynowe jest w tym regionie tak duży, że spółka planuje zwiększenie magazynów do 35 tys. mkw.
Rz



jacek_t83 - Wto Lut 14, 2006 2:28 pm
Korzystajac z uprawnien moderatorskich "podrasowalem" posta Pieczara biorac pare gazdzetow z poprzedniego posta Sky'a z innego watku. Tamte posty skasowalem zeby nie robic syfu.



Pieczar - Śro Lut 15, 2006 12:06 pm
Istniejący w Sosnowcu Fashion Outlet Centre, gdzie kupić można towary znanych marek po znacznie obniżonej cenie, rozpoczyna drugą fazę inwestycji, obliczaną na ok. 10 mln euro. Centrum handlowe rozbudowane zostanie o ok. 7,5 tys. mkw.

http://www.biznespolska.pl/wiadomosci/p ... tid=119990



Pieczar - Sob Lut 18, 2006 9:51 am
Polska firma z kapitałem kanadyjskim Process-Electronic stworzy w Sosnowcu centrum naukowo badawcze za 8,5 mln zł w którym zatrudni 50 osób.

http://www.exporter.pl/bazy/Info_obszerne/203.php



Iluminator - Sob Lut 18, 2006 10:21 am
Bardzo dobra wiadomość. HiTech może być przyszłością dla Śląska. Marzę o takie Dolinie Krzemowej w GOPie



absinth - Czw Mar 02, 2006 9:47 am
przy okazji szukania renderow nowego budynku neofolologii trafilem na stronie sosnowieckiego um na spis inwestycji:

http://www.um.sosnowiec.pl/Default.aspx?docId=7114
tu jedna z nich:
Śląskie Centrum Logistyczne
ul. Orląt Lwowskich
kapitał: polski
rodzaj działalności: centrum logistyczne




MarcoPolo - Czw Mar 02, 2006 2:04 pm
Slawkow, Gliwice, Sosnowiec i oczywiscie nie tylko, coraz wiecej logistyki w aglomeracji. Mysle ze juz odcinamy kupony za krzyzowke A4-A1 i dobre polozenie geograficzne.



Oskar - Sob Mar 04, 2006 2:25 am
Prezydent Sosnowca prosi o pomoc brukarzy

Łukasz Stec 03-03-2006 , ostatnia aktualizacja 03-03-2006 22:04

O pomoc do emerytowanych brukarzy zwrócił się w piątek Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. Chciałby, żeby pomogli w przebudowie placu Jana Pawła II

Na placu w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze papież Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami w 1999 roku. Wiosną tego roku ma się tutaj rozpocząć budowa ołtarza w kształcie barki (na pamiątkę ulubionej piosenki Papieża). Ozdobą miejsca będzie 25-metrowy żagiel uszyty z tkaniny pokrytej teflonem. U podstawy ołtarza znajdą się herby wszystkich miast diecezji sosnowieckiej, m.in. Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, a nawet małopolskiego Wolbromia. Kilka dni temu podczas spotkania z samorządowcami tych miast prezydent Górski poprosił o pomoc. Chodzi głównie o materiały budowlane i wsparcie zwykłych ludzi. - Jeśli są jacyś emerytowani brukarze, którzy mogliby nam pomóc, chętnie skorzystamy z ich pomocy - powiedział Górski.

Źródło.



absinth - Pon Mar 06, 2006 11:42 am
za Biznesem Slaskim

Outlet - od słów do czynów
10 milionów euro wyda The Outlet Company na rozbudowę Fashion House w Sosnowcu



Oskar - Wto Mar 07, 2006 10:46 pm
Pieniądze na renowację zabytków Sosnowca



Zabytkowa polichromia Włodzimierza Tetmajera
Fot. Dawid Chalimoniuk / AG Fot. Dawid Chalimoniuk / AG

Magdalena Górna 07-03-2006 , ostatnia aktualizacja 07-03-2006 23:08

164 tys. zł postanowiły przeznaczyć władze Sosnowca na renowację architektonicznych perełek. Polichromia z bazyliki katedralnej znów będzie wyglądała jak sto lat temu, a cerkiew prawosławna będzie miała odnowioną elewację.

Siedem wniosków z prośbą o dofinansowanie prac konserwatorskich wpłynęło do wydziału kultury, edukacji i sportu sosnowieckiego magistratu. Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. - Braliśmy pod uwagę, czy przeprowadzenie renowacji jest konieczne - mówi Anna Górecka, kierowniczka referatu kultury. - Sprawdzaliśmy też rzetelność prac wykonanych w ubiegłych latach. Chcemy, aby zbytki architektoniczne były wizytówką naszego miasta, dlatego w tym roku na ich renowację przeznaczyliśmy o 40 tys. zł więcej niż w zeszłym.

Najwięcej, bo 50 tys. zł, miasto da na kontynuację prac konserwatorskich polichromii na ścianach bazyliki katedralnej. Sto lat temu kilkanaście scen historyczno-religijnych namalowali tam Włodzimierz Tetmajer i Henryk Uziembło. To jedyne dzieło sakralne Tetmajera, które udało mu się skończyć.

Proces odnawiania będzie bardzo skomplikowany i kosztowny. - Przez cały wiek XX polichromia była zasłaniana przez różne malowidła. Będziemy się starali przywrócić jej pierwotny wygląd - wyjaśnia Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków. - Do ścian zostanie przyklejona bibuła i za pomocą specjalnego młoteczka konserwatorzy będą obijali tynk, na którym jest malowidło. Potem zostanie ono przeniesione na płótno, a po konserwacji znów zawiśnie w katedrze.

Ks. Sergiusz Dziewiatowski, proboszcz cerkwi prawosławnej, otrzyma 28 tys. zł. Zamierza je przeznaczyć na częściową odnowę elewacji świątyni pochodzącej z 1889 roku. - Trzeba wyczyścić każdą cegłę, a niektóre wymienić i odnowić cokół z piaskowca, który już się sypie. Prace powinny być przeprowadzone jak najszybciej, bo wysokie stężenie siarki i wstrząsy kopalniane nie służą budynkowi. Trzeba o niego dbać, bo jest to jedyna cerkiew prawosławna w regionie. Na nabożeństwa przyjeżdżają tutaj wierni spod Opola - wyjaśnia proboszcz.

Władze Sosnowca przeznaczyły także 11 tys. zł na naprawę zniszczonego muru dawnej szkoły Fundacji Henryka Dietla. Obecnie mieści się tam Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. 15 tys. zł na remont otrzyma właściciel Pałacu Dietla, o 10 tys. zł więcej przeznaczono na renowację elewacji Pałacu Schoena. Za 20 tys. zł w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP zostaną odnowione zabytkowe organy, a za 10 tys. zł będzie odtworzona posadzka w nawie głównej i przedsionku kościoła ewangelicko-augsburskiego.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3200048.html



jacek_t83 - Wto Mar 07, 2006 10:55 pm
a Kazimierz Przerwa - Tetmajer byl bratem przyrodnim Włodzimierza Tetmajera A mieszkal on w Bronowicach i sie czesto odwiedzali z Lucjanem Rydlem a zył w latach 1861 - 1923. no to w sumie tyle, wiecej informacji na specjalne zyczenie zainteresowanych forumowiczow

EDIT: A w Sosnowcu tych polichromii jego jest calkiem sporo, do tego jeszcze pare obrazow olejnych tez tam jest. A to wszystko w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.

Święta Rodzina (fragment polichromii)


Odnalezienie Krzyża Świętego (fragment polichromii)


Chrzest Litwy (fragment polichromii)


Błogosławiona Kinga (fragment polichromii)


Koronacja Najświętszej Marii Panny (fragment polichromii)


Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Obraz w ołtarzu głównym.




absinth - Pon Mar 13, 2006 8:36 am


Outlet - od słów do czynów
Data: 2006-02-27
10 milionów euro wyda The Outlet Company na rozbudowę Fashion House w Sosnowcu

Pierwsze nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce centrum handlowe, które oferuje odzież i buty po obniżonych cenach, notuje wciąż zwiększającą się liczbę klientów. Kilka miesięcy temu właściciel, firma The Outlet Company, poinformował o planach rozbudowy Fashion House. Prace jednak szły bardzo wolno.

Jak informuje Anna Meller, marketing manager, taki stan rzeczy wynikał przed wszystkim z zaangażowania firmy w inne inwestycje. - W ostatnim czasie otworzyliśmy outlety w Gdańsku i Warszawie. To pochłonęło sporo czasu i zaangażowania - tłumaczy.

Obecnie, jak zapewniają przedstawiciele TOC, rozbudowa Fashion House będzie zdecydowanie bardziej dynamiczna. Dodatkowy segment zajmie powierzchnię 7,5 tys. mkw. W finalnej wersji na powierzchni 23 tys. mkw. znajdzie się około 100 markowych sklepów. Plany zakładają również budowę placu zabaw dla dzieci.

Fashion House zatrudnia 274 osoby. Bezpośrednio po zakończeniu rozbudowy zatrudnienie zwiększy się o około 100 procent. Docelowo w sosnowieckim outlecie pracę znaleźć ma blisko 800 osób.

The Outlet Company, właściciel Fashion House, utworzona została przez flamandzkiego dewelopera Liebrecht & wooD oraz zespół brytyjskich specjalistów do spraw centrów outletowych. Na polskim rynku nieruchomości handlowych działa od 6 lat. Plany rozwoju firmy na najbliższe dwa lata obejmują uruchomienie kolejnych outletów w Poznaniu i Szczecinie.





absinth - Pią Kwi 07, 2006 8:12 am


Kamienica Szpilmana powraca do dawnej świetności
Remont kamienicy przy ul. Targowej, w której urodził się i mieszkał przez 17 lat Władysław Szpilman, skończy się za dwa miesiące. Zamiast brudnego budynku sosnowiczanie zobaczą uroczą, pastelową kamienicę z początku XX wieku. Z jej okien będą wyglądali nie tylko mieszkańcy, ale także pianista i jego matka. Choć kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków, ma szansę stać się wizytówką miasta. Latem na budynku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Szpilmanowi. Imieniem kompozytora będzie też nazwany jeden z pasaży w centrum Plaza, które powstaje obok kamienicy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice 2006-04-05



Pieczar - Pon Kwi 10, 2006 10:24 pm
Władze Sosnowca wydadzą prawie 120 mln zł na budowę rury, którą popłyną miejskie ścieki. To jedyna możliwość, żeby stworzyć nowe miejsca dla inwestorów i ucywilizować zacofane tereny miasta.

Do tej pory krajobraz południowo-wschodniej części Sosnowca tworzyły domki jednorodzinne i pokopalniane nieużytki. Dzięki nowej gospodarce ściekowej magistrat chce utworzyć tu nowoczesne tereny przemysłowe. - W centrum zaczęło brakować już miejsca dla inwestorów, a ich ciągle interesuje nasze miasto. Chcemy, żeby na dawnych terenach kopalni i nieużytkach powstało centrum logistyczne - mówi Kazimierz Górski, prezydent miasta.

Problem ma rozwiązać budowa gigantycznego kolektora ściekowego Bobrek. To w Zagłębiu największa inwestycja ostatnich lat. Pochłonie około 120 mln zł, z czego 70 proc. pokryje Unia Europejska. Rura, którą popłyną fekalia z Sosnowca, Mysłowic i części Katowic, będzie miała 15 km długości i miejscami nawet 1,5 m średnicy. Władze do wdrożenia projektu przygotowywały się kilka lat. - Wystąpiliśmy o środki już w końcu lat 90., ale były ważniejsze wydatki w państwie. Potem zmagaliśmy się z prywatnymi właścicielami działek. Na koniec nasza dokumentacja zaginęła w ministerstwie - wyjaśnia Ryszard Łukawski, wiceprezydent miasta i pełnomocnik ds. realizacji przedsięwzięcia.

Wczoraj władze podpisały z wykonawcami umowę na budowę kolektora. Zadanie nie będzie łatwe. Bobrek przetnie nasyp kolejowy, osiedla mieszkaniowe, a także Przemszę. Prace mają zakończyć się za 20 miesięcy. W tym czasie mieszkańców czekają spore utrudnienia. Magistrat przygotował dla nich specjalny portal internetowy (www.ispa.um.sosnowiec.pl), na którym będzie informował o postępach i miejscach kolejnych remontów.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3274179.html



jacek_t83 - Pon Kwi 10, 2006 10:30 pm



Kamienica Szpilmana powraca do dawnej świetności
Remont kamienicy przy ul. Targowej, w której urodził się i mieszkał przez 17 lat Władysław Szpilman, skończy się za dwa miesiące. Zamiast brudnego budynku sosnowiczanie zobaczą uroczą, pastelową kamienicę z początku XX wieku. Z jej okien będą wyglądali nie tylko mieszkańcy, ale także pianista i jego matka. Choć kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków, ma szansę stać się wizytówką miasta. Latem na budynku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Szpilmanowi. Imieniem kompozytora będzie też nazwany jeden z pasaży w centrum Plaza, które powstaje obok kamienicy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice 2006-04-05


czyzby wladze Sosnowca tez czuly na karku oddech zblizajacych sie wyborow?? ten projekt to chyba dosyc stary jest, pamietam ze o nim czytalem w Przekroju dosyc dawno temu.



absinth - Wto Kwi 11, 2006 11:59 am


——— Przegląd prasy ———

Wielki Bobrek oczyści Zagłębie
Władze Sosnowca wydadzą prawie 120 mln zł na budowę rury, którą popłyną miejskie ścieki. To jedyna możliwość, żeby stworzyć nowe miejsca dla inwestorów i ucywilizować zacofane tereny miasta. Problem ma rozwiązać budowa gigantycznego kolektora ściekowego Bobrek. To w Zagłębiu największa inwestycja ostatnich lat. Pochłonie około 120 mln zł, z czego 70 proc. pokryje Unia Europejska. Rura, którą popłyną fekalia z Sosnowca, Mysłowic i części Katowic, będzie miała 15 km długości i miejscami nawet 1,5 m średnicy. Władze do wdrożenia projektu przygotowywały się kilka lat. Wczoraj władze podpisały z wykonawcami umowę na budowę kolektora. Zadanie nie będzie łatwe. Bobrek przetnie nasyp kolejowy, osiedla mieszkaniowe, a także Przemszę. Prace mają zakończyć się za 20 miesięcy. W tym czasie mieszkańców czekają spore utrudnienia. Magistrat przygotował dla nich specjalny portal internetowy (www.ispa.um.sosnowiec.pl), na którym będzie informował o postępach i miejscach kolejnych remontów.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice 2006-04-11



TybalT - Wto Kwi 18, 2006 8:37 pm
Jezeli chodzi o inwestycje w Sosnowcu to podobno maja wyburzyc szpital dzieciecy na ul. Grota Roweckiego.....chyba polibuda zamierza tam cos wybudowac



hermit - Czw Kwi 20, 2006 8:04 am
eks-szpital - w tej chwili jest to pusty od kilku lat budynek, który tylko straszy. UŚ ma ta sobie postawić budynek dla filologii - jest o to sporo zamieszania, bo ponoć to jakiś super "zabytek" (chociaż do rejestru nie wpisany)jest i sporo osób się krzywi na postawienie w jego miejsce czegoś innego. Pomysł nie jest nowy, gdzieś krążyły nawet wizualki, wieczorem jak znajdę chwilę, to może uda mi się coś wyguglać.



TybalT - Czw Kwi 20, 2006 6:56 pm
ze szpitalem to dosc powazna sprawa. z tego co wiem byl juz przetarg na roboty wyburzeniowo-budowlane...



hermit - Czw Kwi 20, 2006 9:16 pm
jest kiepsko, ale nic lepszego - z tego co sobie przypominam - nie widziałem:
Chodzi o ten budynek: (to fragment, ale reszta niewiele się różni)

a miałoby być (o ile to nadal aktualny projekt) coś takiego:




absinth - Śro Maj 31, 2006 10:05 am


Wizerunek Szpilmana na sosnowieckiej kamienicy


Okna sosnowieckiej kamienicy przy ul.Targowej zdobią portrety Władysława Szpilmana i jego matki
Fot. Dawid Chalimoniuk / AG Fot. Dawid Chalimoniuk / AG

Remont generalny kamienicy przy ul. Targowej rozpoczął się jesienią zeszłego roku. To w niej przed niespełna stu laty urodził się Władysław Szpilman, pianista. Budynek zachwyca dziś nietypową ozdobą.

We wnękach zamurowanych okien, za autentycznymi ramami okiennymi, wymalowano wizerunki artysty i jego matki Estery.

Przypominają postacie wyglądające z okna. Na pierwszym piętrze widać Władysława, wyżej jest jego matka. Na ostatnim piętrze okno przyozdobiono kwiatami. - Zgodę na namalowanie tych postaci wyraziła Halina Szpilman, żona pianisty - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Obrazy we wnękach przyciągają uwagę przechodniów.- Ludzie przystają i przyglądają się. Niektórzy od razu wiedzą, że to Szpilman, inni pytają, kto to - mówi Aleksandra Machaj, która pracuje w kwiaciarni naprzeciwko kamienicy.

Gdyby nie malunki na kamienicy, Agnieszka Sadyn, nie miałaby pojęcia, że Szpilman mieszkał w Sosnowcu. - To bardzo oryginalne rozwiązanie. Warto zwracać uwagę na to, że z Sosnowca pochodził taki artysta - mówi.

- Choć kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków, ma szansę stać się wizytówką miasta, która będzie przypominała o tym, że pianista urodził się właśnie w Sosnowcu - mówi Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków.

Jesienią na budynku zawiśnie pamiątkowa tablica poświęcona artyście. - Zamierzamy zaprosić na tę uroczystość rodzinę Szpilmana - zapowiada Dąbrowski.



jacek_t83 - Śro Maj 31, 2006 10:08 am
hehe wlasnie mialem to wklejac fajna sprawa, Sputnik moze bys porobil jakies fotki bo na tej z GW niewiele widac



Kris - Wto Cze 06, 2006 8:27 pm


Kino Muza zamieni się w Klub Kiepury

Magdalena Górna 06-06-2006 , ostatnia aktualizacja 06-06-2006 21:24

Zamiast filmowych seansów - koncerty i kursy tańca. Trwa remont budynku po sosnowieckim kinie Muza, w którym od września będzie działał znany w całym mieście Klub im. Jana Kiepury

Kino Muza przestało działać pod koniec zeszłego roku, kiedy w Sosnowcu otwarto pierwsze multikino. Kilka miesięcy temu władze miasta przekazały budynek, w którym mieściło się kino Klubowi Miejskiemu im. Jana Kiepury.

- To najprężniej działająca instytucja kulturalna w mieście, dlatego powinna mieć drugą siedzibę. Powstanie tu klub muzyczny z kawiarnią, odbywać się będą koncerty, kursy tańca i próby amatorskich zespołów muzycznych - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Nazwa Muza zostanie, ale budynek zmieni wygląd. Właśnie jest remontowany przez więźniów z zakładu karnego w Wojkowicach.

- Tak jest taniej. Więźniowie to bardzo zdyscyplinowani pracownicy, radzą sobie lepiej niż fachowcy, a przy okazji zbierają punkty za dobre sprawowanie, które mogą skrócić ich wyroki - mówi Włodzimierz Chochauz, nadzorujący prace.

Wyburzone zostaną wszystkie ściany, które zostały dobudowane przez ostatnie sto lat.

Chochauz: - Chcemy żeby budynek wrócił do swego pierwotnego wyglądu, ale zamontujemy ruchomą scenę, a krzesła będzie można w każdej chwili zdemontować.

Klub Muza zacznie działać we wrześniu.

- Mieszkam w centrum i brakuje mi tutaj placówek kulturalnych. Na pewno będę przychodziła do nowego Klubu Kiepury na koncerty i monodramy - mówi Grażyna Krupa, emerytka z Sosnowca.

Karolina Kiszewska i Izabela Świederek, nastolatki: - Tęsknimy za dawną Muzą, bo to było kino z klimatem, ale skoro mają się tu odbywać koncerty rockowe i jazzowe, na pewno będziemy na nie chodzić.

Historia Muzy

Budynek kina powstał na przełomie XIX i XX wieku. Najpierw był wozownią dla Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (w tym miejscu podróżni zostawiali powozy). Kino powstało tu w latach 30. Nazywało się Palace, a dopiero od 1956 roku Muza.



absinth - Czw Cze 08, 2006 8:25 am


Egzotarium po liftingu
dziś
Justyna Nocoń przy nowym zbiorniku wodnym.

Dobiegają końca prace przy przebudowie Egzotarium. Obiekt został poszerzony o nowe pomieszczenia. Powstały nowe klatki dla ptaków i zbiorniki dla ryb i żółwi.

- Za kilka dni wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Dla ptaków zaadaptowaliśmy klatki, które nie były używane i z roku na rok niszczały - wyjaśnia Jerzy Kossakowski z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, któremu podlega Egzotarium. - Usunęliśmy brzydki betonowy mur od strony parku, teraz będą tam stały stoliki i ławki z których będą mogli korzystać spacerowicze, odwiedzający Egzotarium z dziećmi. W ciepłe dni będą mogli podziwiać egzotyczne ptaki.

Zakończono też prace mające dostosować obiekt do norm unijnych. Wymieniono m.in. wentylację. W Egzotarium pojawiły się dwa oddzielne oczka wodne, w których można będzie zobaczyć rośliny wodne, oraz ryby i żółwie. Kosztem powierzchni podwórza rozbudowano boksy dla papug.

- Rozbudowa egzotarium była koniecznością - powiedział Krzysztof Całka, kierownik Egzotarium. - Budynek od kilku już lat był po prostu zbyt mały dla zgromadzonych w nim roślin i zwierząt.
(tb) - Dziennik Zachodni



absinth - Wto Cze 20, 2006 9:56 am


Trwa remont fasady Bazyliki Katedralnej
dziś

Już z daleka można zobaczyć rusztowanie, które otacza kościelną wieżę. Trwaja tam prace remontowe.

- Właśnie przygotowujemy się do postawienia krzyża na najwyższej wieży świątyni. Być może uda nam się to już w przyszłym miesiącu - mówi proboszcz, ks. kanonik Zygmunt Wróbel.

Od listopada 2004 roku bazylika jest pozbawiona krzyża. Pięciometrowy metalowy krzyż został złamany przez wichurę.

- W 1957 roku krzyż ten został jedynie wygięty. Wtedy robotnicy wyprostowali go i wzmocnili spawami - opowiada ks. kanonik.

Wtedy też odłamki spadających dachówek zniszczyły dach nawy głównej i bocznych.

- Od kwietnia 2004 roku wyremontowana została między innymi lewa część fasady frontowej, zaś mała wieżyczka nawy bocznej została całkowicie przebudowana - wylicza ksiądz proboszcz.

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest wyjątkowa, ponieważ jej wnętrze zdobią freski Kazimierza Przerwy Tetmajera.

- Oprócz polichromii Tetmajera i Uziembły w katedrze jest również kilkadziesiąt zabytkowych witraży. Powstały one w latach 30., a projektował je Jan Bukowski, malarz i grafik z Krakowa. Bukowski jest również autorem części polichromii naw bocznych, które stworzył prowadząc prace konserwatorskie przy polichromii Tetmajera. W roku 1936 wzbogacił sosnowiecką świątynię o witraże, nadając katedrze całkowicie inny charakter wnętrza, przez rozproszone światło i nową kolorystykę - mówi Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków.
(sr) - Dziennik Zachodni



Kris - Nie Cze 25, 2006 9:36 pm


Szklany dom dla kapłanów


Inicjator budowy ks. Józef Stemplewski (z lewej) i ks. Kazimierz Mrówka, który jako pierwszy zamieszkał w Domu Księży Emerytów
Fot. Marta Błażejowska / AG

Magdalena Górna 25-06-2006 , ostatnia aktualizacja 25-06-2006 21:36

Księża diecezji sosnowieckiej doczekali się komfortowego domu z ogrodem, w którym mogą mieszkać na emeryturze.

Najmniejsza w Polsce diecezja sosnowiecka przez cztery lata budowała Dom Księży Emerytów, w którym kapłani zamieszkają po przejściu na emeryturę. W ubiegłym tygodniu wprowadzili się do niego pierwsi lokatorzy. Ich poprzednicy zmuszeni byli spędzać ostatni okres życia w parafiach albo w podobnych placówkach w Częstochowie, Kielcach lub Krakowie.

Dom powstał w Będzinie przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budował go ks. Józef Stemplewski, proboszcz parafii. - Dom Księży Emerytów to było dla mnie wyzwanie, wszystko powstało zgodnie z normami Unii Europejskiej i panującymi standardami - mówi.

Budynek wygląda okazale. Ma pięć pięter połączonych windą dla niepełnosprawnych. Na parterze znajdują się: kaplica, aula konferencyjna, sala telewizyjna, jadalnia, kuchnia oraz gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Na każdym z pięter jest hol z przeszklonymi ścianami i mieszkania dla księży. Każde składa się z przestronnego korytarza, sypialni, jadalni połączonej z aneksem kuchennym oraz łazienki. Na samym szczycie budynku jest kawiarenka z tarasem. - Sam zaprojektowałem wnętrza domu. Ściany są kolorowe, bo nie chciałem, aby księża czuli się tutaj jak w szpitalu - mówi ks. Stemplewski. Dom otacza ogród pełen kwiatów.

Zadowolenia z powstania domu nie kryje biskup Adam Śmigielski. - Zawsze uważałem, że dla księży, którzy pracowali w diecezji przez długie lata, tworzyli parafie, budowali kościoły i plebanie, trzeba stworzyć odpowiednie warunki życia, kiedy przejdą na emeryturę - podkreśla.

76-letni ks. Kazimierz Mrówka, który jako pierwszy zamieszkał w Domu Księży Emerytów, trafił tu z parafii Niegowonice, gdzie był proboszczem przez 31 lat. - Teraz będę miał czas na brewiarz i różaniec. Już nie mogę się doczekać przyjścia kolejnych księży - mówi. Klucze do mieszkań odebrało już kolejnych pięciu księży, w sumie może ich tu zamieszkać 40.



salutuj - Nie Cze 25, 2006 10:13 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Kris - Śro Sie 16, 2006 7:45 pm


Nowe przystanki i autobusy w Zagłębiu

Dorota Brauntsch
2006-08-16, ostatnia aktualizacja 2006-08-16 18:55:51.0

Sosnowiec będzie miał nowy dworzec PKM-u. Stary budynek nie nadaje się do użytku.

Stary budynek nie nadaje się do użytku. - Modernizacja dworca to w rzeczywistości budowanie go od podstaw - wyjaśnia Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Budynek będzie nowoczesny, a niepełnosprawni bez problemu wjadą na perony. Nowe wiaty pojawią się też na wielu zagłębiowskich przystankach. - Chcemy zmienić oblicze Zagłębia. Zmodernizujemy około 300 przystanków, w tym 170 w Sosnowcu - deklaruje Dąbrowski.

W trasę wyruszą również nowe autobusy. Już cztery lśniące jelcze poruszają się po sosnowieckich drogach, kolejnych 68 wyjedzie w trasy do końca następnego roku. - Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej uda nam się wymienić jedną trzecią całego taboru PKM Sosnowiec - wyjaśnia Dąbrowski. To jedyny projekt komunikacyjny w rejonie, który dostał dofinansowanie z funduszy europejskich.

Inwestycja kosztuje 70 mln zł, z czego UE zapłaci 30 mln. Resztą rachunków podzielą się magistraty: Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca oraz sosnowiecki PKM.



hermit - Czw Sie 17, 2006 8:03 pm
czekaj tatka latka..
powodzenia.
Sosnowiecki dworzec w ogóle nie nadaje się do użytku, bo jego lokalizacja jest chora. Jedyny pożytek jaki z niego mam, to to, że mam blisko z "pod spodem" na 88 zjeżdżający do zajezdni o 23 z minutami.
a te nowe jelcze to które? Bo jeśli te "solarisoidalne" to sięjeszcze musze poważnie zastanowić, czy to dobra wiadomość. A przystanki ciekawe ile wytrzymają, cheche, znam kilka takich fajnych lokalizacji dla nowych wiat.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • tohuwabohu.xlx.pl



  • Strona 1 z 10 • Wyszukiwarka znalazła 602 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • resekcja.pev.pl
  •