ďťż
 
[Katowice] "Mały Rynek" - ul. Dworcowa i okolice

miglanc - Wto Paź 16, 2007 10:28 pm


Stary dworzec w Katowicach został sprzedany!

Galerie, butiki i knajpki powstaną w budynku starego dworca w Katowicach. Kupiła go we wtorek za ponad 45 mln zł spółka, której prezesem jest Marek Koźmiński, były reprezentant kraju w piłce nożnej.

Licytacja odbyła się w samo południe. Trwała krótko, bo stanęła do niej tylko jedna spółka. - Dworzec kupiliśmy za 45 mln 450 tys. zł [taka była cena minimalna - przyp. red.] - cieszył się Koźmiński.

Skąd zainteresowanie polsko-włoskiej spółki Eurostar Real Estate taką inwestycją? - Jestem rodowitym krakowianinem. W swoim mieście często widzę auta z katowickimi rejestracjami. Dlaczego ludzie ze Śląska tu przyjeżdżają? Czego im brakuje w Katowicach, że chce im się jechać tyle kilometrów? Odpowiedź jest jedna: nie mają u siebie gdzie pójść, jak spędzić wolny czas - tłumaczy Koźmiński. Zapewnia, że w budynku starego dworca będą galerie, butiki, knajpki. - To będzie miejsce dla wszystkich, którzy dziś, żeby miło spędzić wieczór, uciekają do Krakowa.

Przetarg został ogłoszony kilka tygodni temu. Od samego początku specjaliści uważali, że cena dworca jest bardzo wysoka. - To nie jest mało. Pamiętajmy jednak, że to prawie 8 tys. m kw. w samym centrum miasta, na których są cztery budynki utrzymane w miarę dobrym stanie - mówił przed licytacją Tomasz Liszaj, rzecznik PKP Nieruchomości w Katowicach. Tuż po niej był trochę zdziwiony, że do przetargu stanęła tylko jedna firma. - Specyfikację wykupiło kilka podmiotów. Nie mogę zdradzić jakie - zastrzegał.

Najbardziej dziwi, że do licytacji nie przystąpili bracia Likusowie z Krakowa, właściciele sąsiedniego hotelu Monopol. Dwa lata temu kupili od PKP część starego dworca. Deklarowali wówczas, że są zainteresowani nabyciem całości. Swojej części nie zaczęli nawet modernizować, bo - jak tłumaczyli - czekają, aż będą mieć resztę. Roman Dembek, dyrektor Monopolu, był we wtorek nieuchwytny.

- Wiem, że część obiektu należy do Likusów, ale my mamy resztę i to dużo większą. Myślę, że się z nimi jakoś dogadamy - uważa Koźmiński. Ten 36-letni były piłkarz występował w reprezentacji kraju, grał w lidze włoskiej, był właścicielem Górnika Zabrze. Czy to już koniec jego sportowych zainteresowań?

- Tak, skupiam się teraz na czymś innym. Eurostar Real Estate ma śmiałe plany. Już kupiliśmy w Katowicach 7 ha nieopodal Spodka, gdzie chcemy budować mieszkania - dodaje.

Z wtorkowej sprzedaży zadowolone są władze miasta. - Czekaliśmy na to ponad dwa lata. W sprawie przebudowy ul. Dworcowej, przy której stary dworzec się znajduje, jest już decyzja. Teraz czekamy na działanie inwestora. Dla nas im szybciej, tym lepiej - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu.

Przedstawiciele firmy studzą jednak zapał. - Teraz do pracy wezmą się architekci. Roboty budowlane zaczną się najwcześniej wiosną 2009 roku. Szacujemy, że modernizacja kosztować będzie ponad 100 mln zł - mówi Koźmiński.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Wyślij Wydrukuj Podyskutuj na forum
potok77 - Śro Paź 17, 2007 7:15 am
pdi.cors.gov.pl/KRSSED/Podmiot.aspx?nrkrs=0000246065

Firma: Eurostar Real Estate Sp. z o.o.
Siedziba: Warszawa, ul. Sienna 39 ( już trzecia )
Data powstania: 18.11.2005 r.
Kapitał: 50.000 zł (słownie pięćdziesiąt tysięcy)
Struktura własnościowa:
Luca Giardi 32.500 zł ( 65% )
Marek Koźmiński 12.500 zł ( 25% )
Luciano Nataloni 5.000 zł ( 10% )
Szacowany koszt inwestycji ~150 milionów złotych.Bartek - Śro Paź 17, 2007 7:30 am
Drugie ZFI Havre?absinth - Śro Paź 17, 2007 8:50 am
jakos w to Eurostar nie wierze, zastanawia mnie czy oni wogole maja kase na samo kupno dworca... czy moze dopiero jej szukaja heh
babaloo - Śro Paź 17, 2007 11:04 am
Ryzykowaliby utratę sporego wadium. Pożyjemy zobaczymybty - Śro Paź 17, 2007 2:35 pm

jakos w to Eurostar nie wierze, zastanawia mnie czy oni wogole maja kase na samo kupno dworca... czy moze dopiero jej szukaja heh

Fizycznie to pewnie jej nie mają. Wszyscy kupują na kredyt.miglanc - Śro Paź 17, 2007 3:58 pm
Moim zdaniem to zla decyazja, ale nie spodziewalem sie nic lepszego po PKP. Optymalnie byloby gdyby calosc kupili Likusowie - to sprawdzowa firma z mozliwosciami. Niestety jesli dworzec bedzie podzielony to doprowadzi do niespojnosci w inwestycji i konfliktow.babaloo - Czw Paź 18, 2007 11:51 am
Ale jaka decyzja? W takich przetargach chodzi wyłącznie o kasę. Kto da więcej ten wygrywa. Z punktu widzenia PKP to jest oczywiste. Wszelkie opowieści dziwnej treści o sprzedaży w dobre ręce to bajki.kropek - Wto Paź 23, 2007 5:30 pm
z www.bip.katowice.pl

Rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie robót budowlanych pod nazwą: "Zagospodarowanie ulic wraz z uzbrojeniem i elementami małej architektury (ul. Mielęckiego, Stanisława, Starowiejska i Mariacka w Katowicach) w ramach zadania inwestycyjnego: Przebudowa strefy śródmiejskiej Miasta Katowice "

wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano - Inżynieryjne TELBUD Sp. z o.o.
ulica Łąkowa 33 Katowice

szczegóły tutaj:

http://bip.um.katowice.pl/files/zp/wno-255-in-07.pdf

adres www firmy, która wygrała: http://www.telbud.katowice.pl/

---------------------------------------

To oznacza początek przebudowy tej okolicy, tak ?rasgar - Wto Paź 23, 2007 6:53 pm
:0

nie wierze własnym oczom...

a gdzie remont gazrurek ? potem? :|rasgar - Wto Paź 23, 2007 7:02 pm
PS - z podanej strony tejże firmy, dział 'referencje':

(...)
- Przebudowa ul. Owsianej w Katowicach wraz z budową ronda
- Modernizacja ulicy Dyrekcyjnejw Katowicach
SPUTNIK - Wto Paź 23, 2007 7:03 pm

z www.bip.katowice.pl

Rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie robót budowlanych pod nazwą: "Zagospodarowanie ulic wraz z uzbrojeniem i elementami małej architektury (ul. Mielęckiego, Stanisława, Starowiejska i Mariacka w Katowicach) w ramach zadania inwestycyjnego: Przebudowa strefy śródmiejskiej Miasta Katowice "

wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano - Inżynieryjne TELBUD Sp. z o.o.
ulica Łąkowa 33 Katowice

szczegóły tutaj:

http://bip.um.katowice.pl/files/zp/wno-255-in-07.pdf

adres www firmy, która wygrała: http://www.telbud.katowice.pl/

---------------------------------------

To oznacza początek przebudowy tej okolicy, tak ?


cóż , mistrzostwo w operowaniu betonową kostką :|
http://www.telbud.katowice.pl/galeria/galeria.htmlmarianus - Wto Paź 23, 2007 7:15 pm
Akurat ten plac św Mikołaja w BB w częsci jest z granitu, tak mi sie wydaje przynajmniej

Poza tym w Katowicach w rejonie, w którym mają być prowadzone prace remontowe, jakość materiałów określa projekt przebudowy i akurat pamiętam, że były tam płyty bazaltowe i granitowe ale co do współudziału baumy to nie pamiętam.

Jedynie na ul Starowieskiej chyba miała być bauma, w ogóle uważam, że potraktowano tą ulicę po macoszemu w projekcie przebudowy tej części miasta.koniaq - Wto Paź 23, 2007 7:18 pm
^ chyba zartujesz? gdzie jest ta specyfikacja projektu budowalnego ?Bartek - Wto Paź 23, 2007 7:45 pm

^ chyba zartujesz? gdzie jest ta specyfikacja projektu budowalnego ?

W BIP jest ogłoszenie jakoś z lipca, a to jest cała dokumentacja http://bip.um.katowice.pl/files/zp/5/6/509.zip plik ma wagę 76MB!kropek - Wto Paź 23, 2007 7:45 pm

^ chyba zartujesz? gdzie jest ta specyfikacja projektu budowalnego ?

Specyfikacji znalezc nie potrafie, ale kiedyś w DZ był taki artykuł (na tym forum Tequila, go wrzucał):

2007-02-09

Dziennik Zachodni

Metamorfoza Mariackiej

Na trzy etapy zostanie podzielona przebudowa tzw. Kwartału Dworcowa obejmująca ulice św. Jana, Dworcową, Mariacką, Mielęckiego, Stanisława i Starowiejską Pierwsze prace mają ruszyć na wiosnę.
Przebudowę kwartału trzeba było podzielić na etapy z kilku powodów. Przy ulicy Dworcowej, która ma być najważniejszym elementem nowego wizerunku tej części śródmieścia, stoi stary dworzec kolejowy. Dopóki PKP go nie sprzeda (w lutym ma być znana kolejna wycena nieruchomości), nic nie można tu zrobić. Miasto chce bowiem, żeby pod powierzchnią ulicy powstała galeria handlowa i parking. Do tego potrzebny jest prywatny kapitał. Być może inwestor, który kupi dworzec będzie chciał zainwestować również w ten projekt. Dlatego Dworcowa i Św. Jana będą przebudowywane jako ostatnie.
Na pierwszy ogień pójdzie natomiast fragment. ul. Mariackiej. (od ul. Francuskiej do Kościoła Mariackiego), ul. Starowiejska, Stanisława i Mielęckiego. Wiadomo już, jak będą one wyglądać. Przede wszystkim zmieni się organizacja ruchu. Samochody inne niż mieszkańców i zaopatrzenia będą mogły wjeżdżać tylko w Starowiejską. Reszta ulic zostanie wyłączona z ruchu. Nawierzchnia ulic zostanie wykonana płytami granitowymi i bazaltowymi. Środkiem będzie biegł tzw. Pas spacerowy. Po jego obu stronach zostaną posadzone drzewa. Na ulicy Starowiejskiej będą to brzozy brodawkowe, na ulicy Stanisława wiązy holenderskie, a na Mariackiej wiśnie pospolite i śliwy wiśniowe. Pomiędzy nimi staną równego rodzaju ławki wykonane m.in. z kamienia, drewna i metalu. Projektant przewidział też zjeżdżalnię dla dzieci, słupy ogłoszeniowe czy miejsca na wystawy i ekspozycje.
- Pod koniec lutego zamierzamy ogłosić przetarg na wykonanie prac.- mówi Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta. – Myślę że pierwszy etap przebudowy powinien się zakończyć jeszcze w tym roku.
(Greg)

+


Pozwoliłem sobie wyszukać zdjęcia drzew proponowanych do obsadzenia nimi kwartału Dworcowa:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula)


Cechy: Wysokość brzozy brodawkowatej dochodzi do 25 m, przy średnicach do ok. 60 cm; często także w postaci karłowatej. Pień do wysokości ok. 12-15 m wolny od gałęzi, cylindryczny, niekiedy zniekształcony przy odziomku; na niekorzystnych siedliskach także skrzywiony. Kora mlecznobiała, dająca się oddzierać cienkimi poprzecznymi pasmami, wiekiem pstra, spękana w dolnej części pnia, gruba i czarnawa. Młode pędy pokryte brodawkami. Liście skrętoległe, pojedyncze, podwójnie ząbkowane, jajowato zakończone lub trójkątne. Długość liścia do 7 cm, szerokość ok. 3 cm, kolor zielony - na jesieni żółty . Kwiatostany w postaci długich kotek. Orzeszki ok. 3mm, dookoła błoniasto oskrzydlone.

Pochodzenie: Europa i Azja.

Rozmaitości: Największy i najstarszy odnotowany egzemplarz brzozy brodawkowatej rośnie w Gdańsku-Oliwie, ma 171 lat, 26 m wysokości i pierśnicę 102 cm (obwód 321 cm).

Drzewo jest elastyczne i mocne. Wykorzystywane do wyrobu mebli ogrodowych i produkcji sklejek. Bardzo kaloryczne - cenione do palenia w kominkach.

Wiąz holenderski - Wredei


Ulmus hollandica - Wredei

Wolnorosnące drzewo o jajowatej koronie i wyprostowanych pędach. Liście jasnożółte i żółte / młode liście jasnożółte, starsze żółte i żółtozielone / , jajowate, średniej wielkości, piłkowane . Wymaga gleb żyznych i dość wilgotnych. Wytrzymały na suszę. Na stanowiskach znacznie słonecznych liście mogą zasychać, zwłaszcza w drugiej połowie lata.

Polecany do kompozycji kolorystycznych, szczególnie w ogrodach przydomowych. Ładnie wygląda w kontraście z innymi krzewami lub drzewami o barwie liści ciemnozielonej.

Wisnia pospolita


Śliwa wiśniowa


Cechy: Śliwa ta to jedno z najpiękniejszych drzew powszechnie stosowanych w zieleni miejskiej. Niskie drzewo do 10 metrów wysokości. Liście delikatnie piłkowane, ciemnoczerwone, purpurowe, brązowawe. Kwiaty również czerwone. Czerwony owoc na długim ogonku, twardy - przypomina dużą czereśnie.

Pochodzenie: Półwysep Bałkański, Azja Środkowa.
Bartek - Wto Paź 23, 2007 8:02 pm
Z tej dokumentacji co podałem powyżej link w pliku opisującym architekturę jest taki opis

Projekt zagospodarowania ulic: Mariackiej, Mielęckiego i Stanisława podporządkowano ruchowi pieszemu. Z ulic tych eliminuje się samochody (za wyjątkiem samochodów uprzywilejowanych i w wyznaczonych godzinach ruchu dostawczego do sklepów i dojazdu mieszkańców). Ulice wg projektów otrzymują charakter wydłużonych placów.
W ich zagospodarowaniu wyodrębnia się -
- dla ulic: Mariackiej i Mielęckiego:

• środkowy, główny ciąg pieszy planowany do wykonania z płyt granitowych szarych (Strzelin) 50 x 50 x 10, śrutowanych z dopuszczeniem po nim ruchu samochodowego

• dwa boczne ciągi piesze wzdłuż pierzei zabudowy o nawierzchni z płyt granitowych szarych (Strzelin) 50 x 50 x 8, śrutowanych

• pomiędzy tymi ciągami projektuje się dwa pasy aktywności społecznej o nawierzchni z kostki granitowej szarej (Strzelin) 10 x 10 x 10, śrutowanej
Pola te przeznaczone są dla rekreacji - ławki, kanapy uliczne, miejsca zabaw, pola ekspozycji rzeźby, pola zieleni niskiej, słupy ogłoszeniowe, parkingi rowerowe ale także miejsca czasowego parkowania samochodów i miejsca na aranżację ogrodów restauracyjnych.

Ulica Stanisława jest rozwiązana na podobnej zasadzie, ale ze względu na mniejszą szerokość wyznaczono na niej tylko jeden ciąg aktywności społecznej o nawierzchni z kostki granitowej szarej 10 x 10 x 10, śrutowanej (Strzelin)
Styk zabudowy z ulicami, tam gdzie występują schody wejściowe, studzienki itp. projektuje się na szerokość ~ 60 cm z kostki granitowej 5 x 5 x 5 szarej (Strzelin).
W proponowanym rysunku posadzki wprowadzono poprzeczne pasy z czarnej kostki granitowej 25 x 12,5 x 10. Z niej także projektuje się obrzeża pól nasadzenia drzew (ulice Mariacka i Stanisława).

Ulicę Starowiejską projektuje się z jezdnią z asfaltobetonu oraz parkingami i chodnikami z kostki.

Elementy małej architektury projektuje się indywidualnie w jednolitej stylistyce w kolorach jasnoszarych (ocynk) i punktowo barwnych: żółtych, czerwonych, fioletowych. Użyto do wyrobu tych elementów siatek stalowych, kamienia i elementów metalowych
Oświetlenie światłem odbitym z lamp o regulowanym nachyleniu ustawionych na ocynkowanych słupach stalowych.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wychodzi na to że wszędzie granit?sensei - Wto Paź 23, 2007 8:27 pm
Oświetlenie światłem odbitym z lamp o regulowanym nachyleniu ustawionych na ocynkowanych słupach stalowych.Bartek - Wto Paź 23, 2007 8:30 pm


no czyli o stylizowanych latarniach możemy zapomnieć


No niestety i ja naprawdę liczę na to że pójdą po rozum do głowy...kropek - Wto Paź 23, 2007 8:39 pm


no czyli o stylizowanych latarniach możemy zapomnieć


No niestety i ja naprawdę liczę na to że pójdą po rozum do głowy...sensei - Wto Paź 23, 2007 8:47 pm
no ale przecież to ma być katowicka STARÓWKA a w 95%-tach kamienice na Mariackiej, Stanisława i Mieleckiego to budynki o stylistyce NIE nowoczesnej!!!sensei - Wto Paź 23, 2007 8:52 pm
IMHO dziwnie to wyglądają latarnie na Reymonta gdzie wśród moderny stoją latarnie stylizowane na XIX wieksalutuj - Wto Paź 23, 2007 8:53 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckorasgar - Wto Paź 23, 2007 8:55 pm
jeśli rzeczywiście już istnieje taka specyfikacja, to przynajmniej pójdę dziś spać spokojnie

a co do 'stylizowanych' elementów - bez paniki: nie starajmy się 'na siłe' odtwarzać klimatu końca XIXw. nowocześnie też może być fajnie.
przyznam - przydałyby się wizualizacjekropek - Wto Paź 23, 2007 9:00 pm
W tej dokumentacji, do ktorej link podal Bartek sa zarówno zdjęcia, jak i wizualizacje elementow małej architektury, które zostaną uzyte w przebudowie

Sciaganie to kwesia góra kilkunstu minut, a calkiem sporo informacji jest w tym zawartychsensei - Wto Paź 23, 2007 9:09 pm
^^^ no właśnie takie rura, żarówka, odbłyślnik ;-)
pasują super ale właśnie w takich miejscach jak placyk przed wydz. teologicznym,dobrze by też wyglądał przy modernie na PCK, Skłodowskiej w takich miejscach-miodzio ale jak taka latarnia będzie wyglądać przy Mariackim??

Ja bym tam chciał stylizowane a na Stanisława i Starowiejskiej nie stojące a podwieszane ale cóż..marianus - Wto Paź 23, 2007 9:11 pm
Faktycznie według tego projektu na Starowiejskiej ma być granit, ale też z tego projektu wynika, że remont całej Mariackiej będzie możliwy po wybudowaniu ul Nowowojewódzkiej i udrożnieniu(czyli wyburzeniu kilku oficyn) ul Tylnej Mariackiej czyli wychodzi na to, że na remont całego skweru przyjdzie nam jeszcze dość długo poczekaćkropek - Wto Paź 23, 2007 9:15 pm

^^^ no właśnie takie rura, żarówka, odbłyślnik ;-)
pasują super ale właśnie w takich miejscach jak placyk przed wydz. teologicznym,dobrze by też wyglądał przy modernie na PCK, Skłodowskiej w takich miejscach-miodzio ale jak taka latarnia będzie wyglądać przy Mariackim??

Ja bym tam chciał stylizowane a na Stanisława i Starowiejskiej nie stojące a podwieszane ale cóż..


W sumie wiadomo juz było kilka lat temu jak bedą wyglądać te ulice. Teraz realizacja przebudowy postępuje zgodnie z wynikami konkursu na tę cześć sródmiescia.

Co do efektu, to zobaczymy Moze jeszcze sie przekonasz

Mam nadzieje, ze wszystko dobrze wyjdzie i za jakis czas bedziemy mogli spacerowac po ladniutkich deptaczkach, w których wszystko bedzie ze soba wspolgrało.absinth - Śro Paź 24, 2007 8:56 am
moim daniem te zaproponowane rozwiazania co do stylistyk latarn sa naprawde swietne i osobiscie wole je od stylizowanych, ponadto imo nie ma jakiegos dysonansu tutaj ktory udzerzalby po oczach

podobne rozwiazania zastosowano chocby w Ostravie i wygladalo to naprawde dobrzesalutuj - Śro Paź 24, 2007 11:09 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoDarkat - Śro Paź 24, 2007 5:50 pm
no wreszcie trzeba zapamiętać tą datę. A co do wygladu to wszystko już było wcześniej wiadome niestety ciągle to było opóźniane.
A co do porównania z Krakowskim Przedmieściem to jednak katowicki projekt jest klasę wyższy gdyż nie tak zachowawczy i konserwatywny. Naprawdę połączenie stylistyki nowoczesnej (ktoś pamięta te zebry na Dworcowej czy usytuowanie lamp na Św. Jana to jest właśnie ten projekt ) z jakością materiału który był stosowany kiedyśabsinth - Pią Paź 26, 2007 8:50 am


Miasto wybrało w końcu firmę, która przebuduje Mariacką i pobliskie ulicePo wielu miesiącach oczekiwań w końcu ruszy przebudowa ul. Mariackiej oraz Starowiejskiej, Stanisława i Mielęckiego. Ogłoszony przez Urząd Miasta drugi przetarg wygrała firma "Telbud". Pierwszy został unieważniony. W przyszłym tygodniu wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy.

Plany władz miasta odnośnie tzw. kwartału Dworcowa są ambitne. Wśród wielu pomysłów jest m.in. budowa podziemnej galerii handlowej oraz parkingów pod ul. Dworcową, zamknięcie tej ulicy oraz Mariackiej i Mielęckiego dla ruchu, wyłożenie ich nawierzchni granitowymi płytami i kostką brukową, zainstalowanie elementów małej architektury (ławki, fontanny, latarnie, słupy ogłoszeniowe) czy wreszcie posadzenie nowych drzew. Zmienić się też ma ul. Starowiejska, z tym że na niej samochody będą mogły dojeżdżać od ul. Warszawskiej do ul. Francuskiej.

Taka koncepcja powstała ponad dwa lata temu, kiedy miasto rozstrzygnęło konkurs na zagospodarowanie tej przestrzeni. Wygrało konsorcjum Autorska Pracowania Architektury Kuryłowicz&Associates oraz "A i R" Jurkowscy Architekci. Przez dwa kolejne lata powstawały warianty zaproponowanych przez zwycięzców pomysłów. Wszystko jednak odbywało się tylko na papierze.

Pierwszym terminem rozpoczęcia przebudowy była wiosna tego roku. Wtedy jednak Górnośląska Spółka Gazownicza zreflektowała się, że zanim ulice zostaną wyłożone drogimi płytami, trzeba najpierw wyremontować i częściowo wymienić linię gazowniczą. Wydawało się, że to opóźni rozpoczęcie prac przynajmniej o rok. Miasto porozumiało się jednak z GSG i ogłosiło przetarg na wykonawcę robót. Został on jednak unieważniony, bo jedyny oferent popełnił błędy w kosztorysie. W końcu w drugim przetargu udało się wyłonić firmę, która podejmie się przebudowy.

Na razie nie wiadomo dokładnie jak będą przebiegać prace. - Wszystko zależy od uzgodnień z wykonawcą, który po podpisaniu umowy przedstawi nam harmonogram prac - mówi Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji UM. - Nasza sugestia była taka, żeby najpierw zrobić fragment Mariackiej od kościoła do Francuskiej oraz ulice Starowiejską, Stanisława i Mielęckiego. W drugim etapie prace miałby objąć pozostałą część Mariackiej.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, prezydent Piotr Uszok zastanawia się nad zamknięciem Mariackiej od razu na całej jej długości. Tę informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach w UM. Nikt nie potrafił nam jednak powiedzieć, która koncepcja ostatecznie będzie realizowana. Sprawa ma się wyjaśnić w ciągu najbliższych kilku tygodni, a może nawet dni.
Grzegorz Żądło - Dziennik Zachodnisalutuj - Pią Paź 26, 2007 9:58 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoSafin - Pią Paź 26, 2007 7:34 pm
Chehe, ale będzie zabawa jak zamkną tak na raz całą Mariacką

Nie ma jak operacja na żywym organizmie.koniaq - Sob Paź 27, 2007 10:34 am
oby od razu cala mariacka zrobili! A nie baiwc sie w jakies polsrodki !!!kropek - Sob Paź 27, 2007 12:34 pm
Dobra, dla wszytskich leniuchow, ktorym sie nie chce sciagac wszytskiego z neta:

ławki, siedziska itp.:kanapy, kosze na śmieci, place zabaw:stojaki na rowery, place, słupy ogłoszeniowe:Oczywiście wizualizacje pochadza z załącznika do ściagnięcia w BIPie, a zostały wykonane przez:

A I R Jurkowscy Architekci, Katowice

i

APA Kuryłowicz & Associates, Warszawa.

+
linki do pełnych rozmiarów:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 65cce72844

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 52408.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 9290c.htmlDarkat - Sob Paź 27, 2007 1:58 pm

oby od razu cala mariacka zrobili! A nie baiwc sie w jakies polsrodki !!!

znając życie lepiej żeby to jednak dwustopniowo robili dlatego że będzie pracowało pewnie kilka osób na krzyż. Niech zrobią Mariacką najpierw od kościoła do skrzyżowania z Francuską a następnie resztę oczywiście mam nadzieję ze wygra koncepcja bez ruchu samochodowego.
A projekt widzę dopieścili będzie to wyróżnik świetnej małej architektury w Polsce. Oby tylko nie spieprzyli nasi fachowcyd-8 - Sob Paź 27, 2007 4:16 pm
halo !!! ale na Mariackiej chyba nie beda budowane zjezdzalnie dla dzieci ????? to jest moze jakas opcja na podworka ? niech ktos powie, ze to w podworkach bedzie!koniaq - Sob Paź 27, 2007 5:12 pm
przeciez w projekcie ktory wygral to wszystko inaczej wygladalo !!Darkat - Sob Paź 27, 2007 6:19 pm

przeciez w projekcie ktory wygral to wszystko inaczej wygladalo !!

no tam o ile pamiętam nie było tak szczegółowo. Były rzuty głównie z górykropek - Sob Paź 27, 2007 6:45 pm

halo !!! ale na Mariackiej chyba nie beda budowane zjezdzalnie dla dzieci ????? to jest moze jakas opcja na podworka ? niech ktos powie, ze to w podworkach bedzie!

Twoje pytanie jest na pewno retoryczne, ale na wszelki wypadek dodam, ze wszytskie elementy malej architektiry, ktore przedstawilem i wkleilem, beda na ulicach (Stanislawa, Mariacka, Mieleckiego i Starowiejska), a nie w podworkach itp. Aczkolwiek to rzeczywiscie bylby dobry pomysl, aby np. te zjezdzalnie umiescic właśnie tam

Mimo wszytsko, w sumie jakos specjalnie mi to na Mariackiej nie przeszkadza, a jest wrecz ciekawe; przynajmniej na razie.artursiwy91 - Sob Paź 27, 2007 7:08 pm
Ja bym tam raczej widział małą architekture taka jak a jest np. na Batorego. Bardziej by to do okolicy pasowało.Safin - Nie Paź 28, 2007 9:47 am
hahahah, nimoge! totalnie inny projekt, do tego te zjeżdzalnie Ale oni musza miec ubaw w tym magistracie, gdy tak sie nabijaja z mieszkańców
tutaj parking na rynku, tutaj zjeżdzalnia, tam oboraabsinth - Nie Paź 28, 2007 10:21 am
no ten projekt jest troche za bardzo PoMo w mojej opinii

to co mi si najbardziej podoba to te place rekreacyjne, proste i ladne po prostu

natomiast stojak na rowery hmm... taki troche let's get back to the early '90Darkat - Nie Paź 28, 2007 10:44 am
stojak na rowery jest świetny taki kojarzy mi się z Fizyką kula i sprężynaabsinth - Nie Paź 28, 2007 11:16 am
co do pierwszego sie nie zgodze, co do drugiego owszem tez mi sie tak skojarzyl

mnie, jak juz pisalem, najbardziej pobaja sie te "place rekreacyjne"salutuj - Nie Paź 28, 2007 4:06 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoBartek - Nie Paź 28, 2007 6:12 pm
Nagrałem

http://www.wrzuta.pl/audio/pKumm16vcH/r ... a_-_debatarasgar - Nie Paź 28, 2007 7:46 pm

Nagrałem

http://www.wrzuta.pl/audio/pKumm16vcH/r ... a_-_debata


zuch chłopak !d-8 - Nie Paź 28, 2007 10:18 pm
@ Bartek - dzieki za nagranie !

wlasnie sobie odsluchalem.

ogolnie to wiekszosc tez i argumentow z tej dzisiejszej radiowej dyskusji od dawna juz tu na forum jest obecna.

jedno natomiast co mi sie jeszcze nasuwa - to argument, ze obecny dworzec jest za duzy, a w latach 70-tych przeplyw ludzi na nim byl znacznie wiekszy itp itd. zgoda. natomiast zalozyc dzis rowniez nalezy, iz ruch kolejowy i inwestycje w transport kolejowy - to temat ktory trafia na bardzo podatny grunt i jest duze prawodopodobienstwo, ze bedziemy miec do czynienia z wzrostem ilosci pasazerow i liczby ludnosci korzystajacej z tej formy transportu. rowniez stworzenie koleji miejskiej w gop dolozy tez swoje.

i co - zburzy sie obecna duza hale, a za 8 - 10 lat okaze sie ze nowy dworzec ( zakladajac ,ze ten ewentualny inny-nowy tak duzy nie bedzie ) okaze sie za ciasny ?Safin - Nie Paź 28, 2007 10:34 pm
Drogi Bartku! Jesteś Wielki!
Właśnie za siłę tego kolektywu kocham to forum!

co do samego nagrania:
1. dobrze ze w eter poszło kilka słusznych argumentów za zachowaniem dworca. Może się do kogoś dobije.

2. Powaliła mnie buta Prezydenta Uszoka. Zasłanianie się tym, że on odpowiada tylko za dwa konkursy jest wręcz kpiną z rozmówcy [Malkowski] jak i z słuchaczy. Na litość Boską, ten człowiek jest na samym szczycie już ponad dekadę, a śmie wciskać taki kit.
Cały jego urząd jest źle zarządzany. Jednak nie to jest najgorsze-dużo bardziej cierpimy z powodu tej siermiężności "Sołtysa". prezydent Uszok zawsze zasłania sie "problemami prawnymi" lub brakiem upoważnienia do działania. W sprawie dworca jest to wręcz rażące. W 100% PKP będzie decydowało o sercu Katowic. Możemy się tego tylko obawiać.

A atak na Malkowskiego, że niby "co on zrobił w uświadamianiu PKP" już zakrawa na danie w mordę.

PANIE USZOK! KAJ TA DRUGA DEBATA,KTÓRA MIAŁA BYĆ W MARCU???odnośnie przebudowy centrum. za to Pan odpowiada i tutaj też pan leży

====================
edit:
jeśli komukolwiek, w miarę obdarzonemu umiejętnościami łączenia filmików, tworzenia kompilacji, chciałoby się zebrac następujące materiały:
a) debata w UM< na której pprezydent Uszok mówi iz nie ma ambicji konkurowac z Wrocławiem czy Krakowem
b) tą debatę, w ktorej Prezydent bezczelnie zawęza swoją odpowiedzialność za wygląd miasta oraz wskazuje jak małą perspektywą się wykazuje
c) kilka artykułów z tego forum, gdzie za kazdym razem Uszok coś mówi, poczym nic sie nie dzieje.
d) zdjęcia miejskiego syfu, brudu, chaosu przestrzeni miejskiej
e) przykłady z innych miast.

i Prezydent Uszok leży i kwiczy!marianus - Pon Paź 29, 2007 2:34 pm
hmmm nie wiem czy jest to dobry pomysł zamknięcia od razu całej Mariackiej, ale gdyby tak się stało to przynajmniej będe miał ciszę pod oknami, bo i tak ludzi raczej niewiele tędy chodzi.
A tak swoją drogą zmiana nawierzchni i paru innych elementów, to jest to jakiś tam krok naprzód, ale nawet gdyby na tej ziemi były położone marmury to i tak cały efekt zniweczą stojące wokoło rudery i "zakazane mordy" stojące w bramach
(po remoncie będą mogli sobie usiąść na ławce ), nie mówiąc juz o tych oficynach, w których to można by kręcić film o indyjskich slumsach
Ale niby od czegoś trzeba zacząć.babaloo - Pon Paź 29, 2007 5:28 pm
Może z zamknięciem Mariackiej będzie się wiązało otwarcie Mariackiej tylniej. To chyba nie jest głupi pomysł. No i przydałby sie jakiś parking w okolicy, a sprawa parkingów jakoś ucichła.marianus - Pon Paź 29, 2007 5:40 pm
Żeby otworzyć Tylną Mariacką to najpierw trzeba wyburzyć parę zamieszkałych jeszcze oficyn, z tego co wiem to niektóre nie są własnością miasta, wiec biorać pod uwagę katowickie tempo, może to potrwać.
Poza tym na Tylnej Mariackiej jest dość duży parking, który w godzinach szczytu jest pełny, tak więc po jego likwidacji, bądź minimalizacji, likwidacji parkingu na ul Mielęckiego, Stanisława, Mariackiej może zaistnieć problem z zaparkowaniem.d-8 - Pon Paź 29, 2007 6:29 pm

Poza tym na Tylnej Mariackiej jest dość duży parking, który w godzinach szczytu jest pełny, tak więc po jego likwidacji, bądź minimalizacji, likwidacji parkingu na ul Mielęckiego, Stanisława, Mariackiej może zaistnieć problem z zaparkowaniem.

no chcialem zauwazyc, ze on niejako istnieje juz dzis. moze byc tylko gorzej. jedynym rozwiazaniem sa parkingi podziemne na 'juz' i 'od wczoraj'Jastrząb - Sob Lis 03, 2007 1:10 pm
Jak teraz zamkną Mariacką dla ruchu to mamy chyba Detroitowski korek na Wojewódzkiej i poważny niedosyt parkingów w rejonie. Mało tego, jeśli kiedyś będą budować Nowowojewódzką, to na czas owej budowy przejazd przez ten rejon jeszcze bardziej się skomplikuje. No ale tak to jest jak się zabiera za wszystko od tyłu. Ale lepiej od tyłu niż wcale


jeśli komukolwiek, w miarę obdarzonemu umiejętnościami łączenia filmików, tworzenia kompilacji, chciałoby się zebrac następujące materiały:
a) debata w UM< na której pprezydent Uszok mówi iz nie ma ambicji konkurowac z Wrocławiem czy Krakowem
b) tą debatę, w ktorej Prezydent bezczelnie zawęza swoją odpowiedzialność za wygląd miasta oraz wskazuje jak małą perspektywą się wykazuje
c) kilka artykułów z tego forum, gdzie za kazdym razem Uszok coś mówi, poczym nic sie nie dzieje.
d) zdjęcia miejskiego syfu, brudu, chaosu przestrzeni miejskiej
e) przykłady z innych miast.


Połączyć to wszystko to bym mógł ino gorzej to wszystko znaleźćmarianus - Sob Lis 03, 2007 2:25 pm
No i zawsze to jakaś w końcu przyjemność z finału takiej pracy od tyłu.
Już lepiej robić coś niż nicSafin - Sob Lis 03, 2007 5:58 pm

Jak teraz zamkną Mariacką dla ruchu to mamy chyba Detroitowski korek na Wojewódzkiej i poważny niedosyt parkingów w rejonie. Mało tego, jeśli kiedyś będą budować Nowowojewódzką, to na czas owej budowy przejazd przez ten rejon jeszcze bardziej się skomplikuje. No ale tak to jest jak się zabiera za wszystko od tyłu. Ale lepiej od tyłu niż wcale
Ktoś dostrzegł grożący nam paraliż!
Szkoda że nie pracujesz w magistracie...
Radzę wszystkim kupować Skutery. Miasto się zatka permamentnie!

Połączyć to wszystko to bym mógł ino gorzej to wszystko znaleźćrasgar - Nie Lis 04, 2007 12:45 pm
do tego próba przeniesienia ruchu na wojewódzką skończy się korkiem już od zjazdu w wojewódzką z jana -> nie dość że bez świateł, bez pierwszeństwa, to jeszcze tramwaje w dwie strony.
będzie albo korek, albo wypadki, albo i obaDarkat - Nie Lis 04, 2007 5:13 pm
jak nie wiadomo co jeszcze z dworcową to lepeij żeby nie zamykali od razu Mariackiej. Dlatego żeby samochody miały gdzie zaparkować czyli pod Dworcową. Kiedyś się temu przeciwstawiałem jednak może teraz to dobry pomysł.
A to że w tej chwili jest ruch na Mariackiej to właśnie w głównej mierze ci co chcą gdzieś zaparkować w śródmieściu a tak cyk do parkingu i żadnych korków na Wojewódzkiej nie będzie. Chyba że ktoś tranzytem to wtedy wonBartek - Pon Lis 05, 2007 5:50 pm
Dzisiaj w BIP pojawiło się ogłoszenia o udzielonych zamówieniach

"Wykonanie robót budowlanych pn.: Zagospodarowanie ulic wraz z uzbrojeniem i elementami małej architektury (ul. Mielęckiego, Stanisława, Starowiejska i Mariacka w Katowicach)."

http://bip.um.katowice.pl/_urzad/?s=50&run=umk.o.uz.rb

Nazwa i adres wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne "TELBUD" Sp. z o.o.
ul. Łąkowa 33,
40-781 Katowice,
Kraj/Województwo: Polska/śląskie

-------

Trochę to dziwne bo przecież takie ogłoszenie było też jakoś po 20 października.salutuj - Pon Lis 05, 2007 6:51 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoJastrząb - Wto Lis 06, 2007 9:20 pm
Patrząc bardziej optymistycznie to w dłuższej perspektywie czasu parkingi pod Dworcową zastąpią te zlikwidowane w trakcie przebudowy. Ale budowa podziemnych parkingów to znów jest dalsza przyszłość, a powinien być priorytet (drugi po budowie Nowowojewódzkiej).


do tego próba przeniesienia ruchu na wojewódzką skończy się korkiem już od zjazdu w wojewódzką z jana -> nie dość że bez świateł, bez pierwszeństwa, to jeszcze tramwaje w dwie strony.
będzie albo korek, albo wypadki, albo i oba


Niby zmiana organizacji ruchu przy Dworcowej może pociągnąć za sobą zmianę organizacji przy wolcie na Wojewódzką lub nawet budowę świateł. Ale znów powinno być to wszystko dograne przed zamknięciem Mariackiej a nie po.

Ponownie wybiegając w bardzo daleką przyszłość można powiedzieć, że organizacja i tak zostanie zmieniona, bo przy przebudowie Korfantego ma się również zmienić przebieg linii tramwajowej. Niby ma lecieć prosto tunelem pod nasypem kolejowym. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Z tym, że to jest bardzo daleka przyszłość a do tego czasu przez kilka lat wszyscy mieszkańcy będą się męczyć.koniaq - Śro Lis 07, 2007 1:56 pm
Katowicom bardziej potrzeba dobrej jakosci przestrzeni publicznej niz parkingow. Zacznijcie jeździc tramwajami, albo autobusami, to problem parkowania was ominie. Im mniej aut w centrim tym lepiej. Modlmy sie o remontowanie mariackiej w calosci. To miasto potrzebuje jakiegos reprezantycajnego miejsca jak tlenu.kropek - Śro Lis 07, 2007 2:00 pm
Rozumie problemy komunikacyje i kłopty z parkowaniem w centrum.
Mimo to również jestem, za remontem wszystkich ulic "na raz"d-8 - Śro Lis 07, 2007 2:01 pm

Zacznijcie jeździc tramwajami, albo autobusami, to problem parkowania was ominie.

a ja chodzę po mieście na piechotę często. autem się nie opłaca, parkplacu brak = benzyny szkoda.

autobusom i tramwajom tez dziekuje - teraz juz jesien i bardziej czuc naftaline niz pot intensywny , mimo to chyba jeszcze jakis czas nie skorzystam.

prognozuje ze pierwszy parking podziemy w centrum powstanie na miejscu hotelu silesia - jesli tam bedzie galeria to automatycznie parking podziemy ( lub kondygnacyjny-schowany + ewentualnie na dachu jak w galerii dominikanskiej we wro )

a z mariacką wiążę duże nadzieje - bo może cos sie w koncu rozrusza w tym miescie bo poki co jest jak w kaplicy cmentarnej - nic tylko usiasc i plakackoniaq - Śro Lis 07, 2007 2:23 pm
dominik przesadzasz z tym potemd-8 - Śro Lis 07, 2007 2:26 pm

dominik przesadzasz z tym potem

no chyba nie, bo rano codziennie prysznic biore, więc nie mogę przesadzac, stężenie akceptowalne powinno byc!rasgar - Śro Lis 07, 2007 6:22 pm

nic tylko usiasc i plakac

rzecz w tym, że nie ma nawet gdzie usiąśćcaterina - Śro Lis 07, 2007 7:28 pm
ja codziennie jezdze do pracy komunikacja miejska i nie jest to najmilsza chwila dnia, ale nie zmienia to mojej opini,ze jest to najlepszy sposob poruszania sie po miescie,poza tym zawsze masz czas na poranna prase itp.
a poza tym jakie to poswiecenie w porownaniu z perspektywa nowej Mariackiej?Jastrząb - Śro Lis 07, 2007 11:24 pm

Katowicom bardziej potrzeba dobrej jakosci przestrzeni publicznej niz parkingow. Zacznijcie jeździc tramwajami, albo autobusami, to problem parkowania was ominie. Im mniej aut w centrim tym lepiej. Modlmy sie o remontowanie mariackiej w calosci. To miasto potrzebuje jakiegos reprezantycajnego miejsca jak tlenu.

Oczywiście masz racje.... ale tylko częściową
Ludzie są bardzo wygodni i nie wszyscy są w stanie wyrzec się jazdy samochodem do centrum. A jeśli im to uniemożliwimy przez likwidację parkingów, to po wszelkie zakupy i rozrywki będą jeździć tam gdzie mogą sobie bezstresowo (i darmowo) zaparkować, czyli do centrów handlowych. Są przykłady miast gdzie wspaniałe założenia urbanistyczne zniszczyła właśnie niemożność dojechania autem do centrum (bardzo żałuję, ale nie pamiętam nazw a nie mogę nigdzie tego znaleźć - cały czas szukam). Ale żeby jakiekolwiek ograniczenia w ruchu w centrum przyniosły pozytywny skutek to najpierw musi funkcjonować dobra komunikacja miejska, a takiej jak wiadomo nie mamy.Safin - Śro Lis 07, 2007 11:41 pm
Dokładnie. Komunikacja zbiorowa powinna wygrywać ceną i jakością a nie zabijaniem ruchu dla aut. Przynajmniej w perspektywie 20 lat

wyobraźcie sobie reprezentację Anglii, która daruje sobie spanie w Hotelu Monopol, gdyż musieliby ostatnie 500m dodreptać lub jechać busem. wybiorą Tyską piramidę.

Albo Biznesmena który olewa biuro w centrum, bo jakiś debil zwęził [ w myśl Jedynej Słusznej Koncepcji Miejskiej, Popartej Dokładnymi Badaniami!] ul Sokolską, co uniemozliwia dojazd jego BMW. I bedzie miał Biuro w okolicy ul Dietla...w Krakowie.

Mozna limitowac Parkingi. Można robic P&R
Ale najpierw trzeba zrobic bardzo dobra komunikacje publiczna i dodac parkingow. Spokojnie jeszcze wiekszy ruch centrum wytrzyma, ale partyzantki parkingowej, juz nie bardzo.miglanc - Czw Lis 08, 2007 12:25 am
Zamykanie ruchu w centrum brzmi jak sabotaz srodmiescia i nabijanie kasy Silesii City Center. Wielkie metropolie owszem straja sie ograniczac ruch w centrum. Ale najpierw trzeba sie stac Londynem albo Paryzem, by moc sobie na taki manewr pozwolic. Centra tych miast sa tak atrakcyjne, ze ludzie tam jezdza nawet mimo koniecznosci przesiadki do metra. (nawiasem mowiac jak tam nasza kolej metropolitalna?).

Do centrum Katowic generalnie wiele ludzi nie ma po co jechac bo nie znajduje tu nic ciekawego. Jak nie beda mieli jak dojechac, to ich tym bardziej nie zacheci do spaceru po katowickiej starowce.absinth - Czw Lis 08, 2007 9:41 am
naszym probemem jest to, ze niestety nie podchodzi sie do takich kwesti calosciowo, wybiera sie jakis wycinek i go realizuja czekajac na swietlana przyszlosc, ktora nie nadejdzie. Trudno, zeby mialy funkcjonowac r5ozwiazania systemowe kiedy wdraza sie zaledwie jeden element tego systemu

podstawa sa w miare tanie parkingi, najlepiej podziemne...
niestety, ludzie sa leniwi, jak napisal to Jastrzab i trzeba im zapewnic dogodna mozliwosc dojazdu i zaparkowania w centrum jesli chcemy zeby miasto zylo.

komunikacja miejska to sprawa rownorzednaKrijan - Czw Lis 08, 2007 5:07 pm
Witam.

Niewiem czy dobrze czytałem, ze od tego tygodnia inwestor zacznie prace na mariackiej... ani widu ani słychu na ulicy, normalka (czasem mam wrazenie, ze 3/4 inwestycji w Katowicach to piekny świat utopii).
Co do jej zamkniecia wydaje mnie sie ze miasto chciałoby rozładowac ruch(przynajmniej tymczasowo) ulicami Mieleckiego i pisanej wczesniej Wojewódzką, wtedy tymi dwoma ulicami w miare płynnie przejeżdzało by przez centrum. Po zamknieciu Dworcowej (co wiąze sie z zamknieciem Mielęckiego) bez stworzenia nowej alternatywnej drogi nastąpi paraliż. Super by było gdyby powstała Nowowojewódzka, tylko gdzie?? bo chyba nie w centrum. Z moich obserwacji wynika, ze w tamtych okolicach nie ma ani ciupinke miejsca na zbudowanie nowej drogi! chyba ze zrobiliby tunel pod torami kolejowymi zaczynający sie na wysokości ul. Jana i konczący na Francuskiej.
Czy ktoś mogłby okreslic, którędy miałaby przebiegac Nowowojewódzka?? czy były jakies konretne plancy co do tej ulicy??

PozdrawiamSafin - Czw Lis 08, 2007 8:11 pm
Jeśli się nie mylę, miała iść nasypem kolejowym. Jest on szeroki, torów jest tam wystarczająco, można by kilka oddac na złom.

Problemów jest jednak kilka:
1) PKP Kiepski partner

2) Nasyp kolejowy, tnie jest nasyp pod drogę. Znajomy [studiuje na politechnice] mówił mi, laikowi, ze to nie taka łatwa sprawa w stylu zalać asfaltem i będzie gotowe...

3)estetyka. Ja osobiście nie lubię dróg wyciąganych nad linię gruntu. Hałas niesie się dalej, droga jest wyeksponowana...

Wolałbym tam zalesioną ścieżkę rowerową.absinth - Czw Lis 08, 2007 9:45 pm
tu mniej wiecej widac gdzie mialaby leciec ta Nowowojewodzka:
http://i18.photobucket.com/albums/b147/ ... CN2011.jpg

http://i18.photobucket.com/albums/b147/ ... CN1980.jpgsalutuj - Czw Lis 08, 2007 10:12 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoDarkat - Pią Lis 09, 2007 9:18 pm

naszym probemem jest to, ze niestety nie podchodzi sie do takich kwesti calosciowo, wybiera sie jakis wycinek i go realizuja czekajac na swietlana przyszlosc, ktora nie nadejdzie. Trudno, zeby mialy funkcjonowac r5ozwiazania systemowe kiedy wdraza sie zaledwie jeden element tego systemu

podstawa sa w miare tanie parkingi, najlepiej podziemne...
niestety, ludzie sa leniwi, jak napisal to Jastrzab i trzeba im zapewnic dogodna mozliwosc dojazdu i zaparkowania w centrum jesli chcemy zeby miasto zylo.

komunikacja miejska to sprawa rownorzedna


w przypadku Mariackiej niby to jest wycinek ale jednak nie mogę się zgodzić że jest to bez głowy zaprojektowane. Jednak większość ruchu na niej to ruch parkinkowy a więc ten parking na wlocie do Dworcowej powinien to zrekompensować. Problem w tym czy będzie on dostatecznie duży gdyż jak wiadomo Stary Dworzec ma mieć funkcje handlowemarianus - Pią Lis 09, 2007 9:41 pm
A tak swoją drogą ciekawi mnie czy są jakies plany odnośnie tej betonowej konstrukcji kolejowej, którą to zbudowano chyba na początku lat 90 tych i która zaczyna się na ul Tylnej Mariackiej a kończy przed ul Damrota.
Pod jej budowę wyburzono kilka budynków i podobno również taki mini browar, który znajdował się w okolicy(słyszał ktoś coś o nim?)
No a teraz ta bezużyteczna konstrukcja straszy i zajmuje dużo cennego miejsca, no chyba że ktoś ma błyskotliwy pomysł na to coś....Jastrząb - Pią Lis 09, 2007 10:26 pm
Owa konstrukcja była, jeśli się nie mylę, przygotowana pod tory Kolei Ruchu Regionalnego. Prace rozpoczęto i były dość zaawansowane, a potem pomysł, jak wszystko związane z PKP, upadł. Kolej zwinęła swoje zabawki a konstrukcja została, bo jej demontaż nie przyniósłby PKP żadnych korzyści finansowych. Być może przy projekcie SKMu owa konstrukcja zostanie wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czyli pod nowe tory kolei miejskiej.qlomyoth - Pią Lis 09, 2007 11:47 pm
W czwartek, w Krakowie, praktycznie konczyli remont ulic Siennej, od Poczty Glownej do Malego Rynku jest wylozona prosta, piekna kostka granitowa, ktorej mieszkaniec kazdego miasta GOPu/GZM/Silesii moze tylko pozazdroscic. Szlag mnie trafia jak pomyle ile jeszcze czasu uplynie zanim zobacze robotnikow uwijajacych sie na Mariackiej
Mozna obstawiac ile ulic w Krakowie w tym czasie przejdzie podobny remontbty - Nie Lis 11, 2007 8:51 am

W czwartek, w Krakowie, praktycznie konczyli remont ulic Siennej, od Poczty Glownej do Malego Rynku jest wylozona prosta, piekna kostka granitowa, ktorej mieszkaniec kazdego miasta GOPu/GZM/Silesii moze tylko pozazdroscic. Szlag mnie trafia jak pomyle ile jeszcze czasu uplynie zanim zobacze robotnikow uwijajacych sie na Mariackiej
Mozna obstawiac ile ulic w Krakowie w tym czasie przejdzie podobny remont


A jeszcze 6 lat temu nawet na rynku w Krakowie był asfalt. Nawierzchnia na Starym Mieście wyglądała całkiem podobnie jak w Kato. Od 6 lat konsekwentnie remontują ulicę po ulicy.koniaq - Czw Lis 22, 2007 3:32 pm
Ciekawe kiedy ruszy w koncu ta przebudowa mariackiej !!qlomyoth - Pią Lis 23, 2007 10:58 am
^^w tym tygodniu czytalem w krakowskiej wyborczj, ze w planach maja kolejne ulice w okolicach rynku do remontu, m.in niedlugo wezma sie za Grodzka.
Ciekawe ile w tym czasie metrow kwadratowych odremontowanej Mariackiej przybedziemaciek - Pią Lis 23, 2007 12:19 pm
Nie spodziewam się tutaj rewolucji przez najbliższe 2 lata. Temat umarł i zostanie odgrzabany tuż przed wyborami. Poza tym, że w przyszłym roku jest szansa, że ruszą z fragmentem przy Mariackim. Problem w tym, że to właśnie oklice starego dworca najpilniej potrzebują rewitalizacji, bo niestety mam wrażenie, że Katowice jak żadne inne miasto umierają. Koźmiński przez rok będzie się zastanawiać co zrobić ze starym dworcem, po czym postanowi go sprzedać za 60mln. I na tym się skończy.mark40 - Śro Gru 12, 2007 10:09 pm


Mariacka czeka na wiosnę

Jeszcze w tym roku miasto chce wykonać część prac związanych z przebudową ulic Starowiejskiej i Stanisława. Mariacka poczeka do wiosny

W planach są m.in. nietypowe i kolorowe ławki (fot. Joanna Nowicka)
Projekt modernizacji ulic Dworcowej, Mariackiej i sąsiednich został wybrany dwa lata temu w konkursie ogłoszonym przez miasto. Mimo to nic się tam dotąd nie działo, choć inwestorem jest miasto. Teraz o rozpoczęciu prac zapewnia Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic. - Wchodzimy na Starowiejską i Stanisława, w tym roku mamy jeszcze 300 tysięcy do wykorzystania na ten cel - mówi. - To są prace nieuciążliwe dla mieszkańców, polegające m.in. na wymianie kanalizacji - dodaje. Nawierzchnię będzie można wymienić dopiero na wiosnę. Wtedy też ekipy remontowe mają wejść na ulicę Mariacką.

Mariacka zamknięta dla ruchu
- Chcemy zamknąć całą Mariacką i przekierować ruch w Mielęckiego i Warszawską - mówi Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji.
Roboty potrwają do końca przyszłego roku, ostatnią zamykaną dla ruchu ulicą ma być Mielęckiego. - Nie wiadomo na razie, którędy pokierujemy wtedy ruch. Na św. Jana, czy pod DH Zenit ( ). Inna koncepcja, to tzw. tylna Mariacka, biegnąca równolegle do Mariackiej wzdłuż torów - mówi Kochański. W tej chwili jest tam jednak parking, a część gruntów nie należy do miasta. - Chcemy ją udrożnić do ul. Francuskiej - mówi Kochański.

Nadzieja w Koźmińskim
Co z ulicą Dworcową? - Szukamy inwestora, który zbuduje parking podziemny - mówi Arkadiusz Godlewski. - Najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby to był Marek Koźmiński - przyznaje prezydent.
Firma Koźmińskiego kupiła ostatnio budynek starego dworca kolejowego przy ul. Dworcowej. Wcześniej mówiło się, że ten sam inwestor, który kupi i wyremontuje dworzec, mógłby też zbudować parking.
Kiedy doczekamy się tzw. małego rynku? - Jeśli uda nam się znaleźć inwestora, to do końca tej kadencji - pociesza prezydent Godlewski.koniaq - Śro Gru 12, 2007 11:14 pm
czy do cholery remontu nie mozna juz zaczac !? co w tym przeszkadza!? Chyba tylko leniwe ... w Urzedzie miasta !Safin - Śro Gru 12, 2007 11:49 pm
Wchodzimy na Starowiejską i Stanisława, w tym roku mamy jeszcze 300 tysięcy do wykorzystania na ten cel - mówi. - To są prace nieuciążliwe dla mieszkańcówd-8 - Czw Gru 13, 2007 12:39 pm
^^^ idz na mariacka do 'mamma mia' na jakis obiadek/sniadanie/kolacje i wygeneruj ruch srodmiejski na przyszlym deptaku.

2. idz na 5 minut do solarium - ponoc zastepuje braki slonca w okresie zimowym i pozwala wyzbyc sie stanow smutowo-depresowych

bedzie dobrzeBartek - Czw Gru 13, 2007 1:11 pm
Ja dziś generowałem ruch na Jarmarku Fajne rzeczy można kupić! Dużo ludzi, a karuzela mimo że na początku pomyślałem że to niezła wiocha to widząc na żywo sprawiło że chętnie bym się pokręcił na niej

Ludzi naprawdę sporo!absinth - Czw Gru 13, 2007 3:24 pm
krótko i na temat:

Jarmark jest swietnym pomyslem, mam nadzieje ze w przyszlym roku sie rozrosnie, a karuzela to mistrzostwo, owszem jest kiczowata, ale czasem takie cos wlasnie jest potrzebne

brawo dla pomysloawcy!!!miglanc - Czw Gru 13, 2007 5:06 pm
Mi sie to skojazylo z Montmartrepotok77 - Pią Gru 14, 2007 7:06 am
Rozpoczęły się prace na ul. Starowiejskiej

Po problemach z wyłonieniem wykonawcy i wielomiesięcznym opóźnieniu rozpoczęły się w końcu prace przy przebudowie tzw. kwartału Dworcowa. Na razie robotnicy pojawili się na ul. Starowiejskiej, a w dalszej kolejności zajmą się ul. Stanisława. W przyszłym roku wyremontowana zostanie ul. Mariacka, a w 2009 ul. Mielęckiego.

Według pomysłu władz miasta kwartał Dworcowa ma stać się małą starówką ze sklepami, restauracjami, pubami i obiektami kultury. Koncepcja zagospodarowania tej przestrzeni powstała ponad dwa lata temu. Wszystkie ulice wchodzące w skład kwartału mają się stać deptakami. Zyskają nową nawierzchnię oraz tzw. małą architekturę, czyli m.in. drzewa, krzewy czy ławki.

Termin rozpoczęcia prac był już kilkakrotnie przesuwany. Jednym z powodów był brak firmy, która podjęłaby się tego zadania. W drugim przetargu została jednak wybrana oferta Przedsiębiorstwa Budowlano-Inżynieryjnego "Telbud" Sp. z. o.o. Pracownicy firmy rozpoczęli już prace na ul. Starowiejskiej. - W pierwszej kolejności będziemy wymieniać kanalizację i wodociągi na Starowiejskiej i Stanisława. Prace na tych dwóch ulicach zamierzamy zakończyć jeszcze w tym roku - mówi Ryszard Depczyński, prezes "Telbudu".

Kiedy zostaną zrobione roboty ziemne, kolejnym etapem będzie wykonanie nowej nawierzchni.

Podobnie będzie z ul. Mariacką, za której przebudowę wykonawca zabierze się najprawdopodobniej w lutym. Najpierw robotnicy zajmą się odcinkiem od kościoła Mariackiego do ul. Francuskiej, a potem resztą ulicy. Jest już raczej przesądzone, że na czas prac Mariacka zostanie zamknięta w całości. Ruch zostanie wtedy puszczony ul. Mielęckiego. Ta ostania ulica ma zostać przebudowana w 2009 roku.

Na razie nie wiadomo, kiedy cokolwiek zacznie się dziać na ul. Dworcowej, która ma być centralnym punktem odmienionego kwartału. Miasto czeka na ruch nowego właściciela starego dworca PKP. Urząd liczy, że zaangażuje się on finansowo w przebudowę Dworcowej. Plany zakładają m.in. utworzenie pod nią dwóch podziemnych kondygnacji parkingów i galerii handlowej.

Grzegorz Żądło - POLSKA Dziennik ZachodniTaczq - Nie Gru 16, 2007 3:45 pm
na Starowiejskiej narazie nic się nie dzieje. 0 robotników, nic się nie dzieje. Jak zwykle-Lipasalutuj - Nie Gru 16, 2007 4:26 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoTaczq - Nie Gru 16, 2007 5:27 pm
Czyli wychodzi na to, że moja niechęć do władz osięgneła już zenit przepraszammarianus - Nie Gru 16, 2007 7:28 pm
Co do ul Starowiejskiej to ja myślałem, że już skończyli z tą kanalizacją, bo ok 2 tygodnie temu ta ulica była rozkopana i kładziono jakieś rury a parę dni temu to zasypano, natomiast robotnicy przenieśli się na ul. Stanisława, gdzie nawet wczoraj widziałem ich, krzątających się w olbrzymiej dziurze.salutuj - Nie Gru 16, 2007 7:50 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomarianus - Nie Gru 16, 2007 8:39 pm
W planie przebudowy, nigdzie nie było wpomniane o betonowej kostce, więc raczej ona nie pojawi się na tych ulicach. Swoją drogą na Starowiejskiej wciąż jest granit tylko pod asfaltem, bo widziałem jak robotnicy kopali to akurat tą kostkę zdzierali(nawiasem mówiąc dużo też tych kostek zniszczyli)

Co do Starowiejskiej to moim zdaniem, może powinno się na razie wstrzymać z remontem jej nawierzchni i pomyśleć o jej jakiejś sensownej zabudowie, bo obecnie jest bardzo nieciekawa, poza paroma kamienicami, niestety dużo tam jest niezagospodarowanych podwórek, nie mówiac już o rejonie znajdującego się tam warsztatu samochodowego, te baraki i chaotyczne przybudówki, które sie tam znajdują, wyglądają na istny slums.absinth - Nie Gru 16, 2007 10:22 pm

miejmy nadzieję że na tych ulicach zobaczymy w najgorszym wypadku granitową kostkę brukową a w lepszym płyty granitowe

Pablo w SIWZ miales dokladnie okreslony rodzaj nawierzchni, lawek etc ;P

zajrzalem do SIWZ i na Starowiejskiej jest przewidziana kostka granitowa srutowana 5x5x5 cm oraz kostka granitowa srutowana 10x10x10 cm na chodnikach zas na jezdni nawierchnia bitumiczna czyli asfaltsalutuj - Nie Gru 16, 2007 10:43 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoJastrząb - Wto Gru 18, 2007 10:48 pm
No ja rozumiem asfalt na ulicy, gdzie planowany jest dosyć intensywny ruch kołowy. Ale jeśli budujemy deptaki i drogi głównie dla pieszych, to ten asfalt obija się o absurd.marianus - Nie Gru 23, 2007 4:08 pm
hmmmm jak na razie w UM raczej nie mają konkretnych planów odnośnie np Tylnej Mariackiej, gdyż znajdujący tamtejszy parking najprawdopodobniej będzie tam nadal przez kolejne dwa lata, jak mówią w UM, czekają aż Koźmiński zaprezentuje swoje walory, wtedy też będą podejmowali konkretne decyzje. No to czekamy........absinth - Pią Sty 04, 2008 10:15 am


W 2008 roku możemy się spodziewać kolejnych zmian w wyglądzie miasta

[...]

Na szczęście, po wielomiesięcznym opóźnieniu, tuż przed końcem minionego roku rozpoczęła się przebudowa tzw. kwartału Dworcowa. To drugi kluczowy projekt, który ma wpłynąć na zmianę wizerunku centrum Katowic. Według założeń, w tym roku przebudowane mają zostać ulice: Starowiejska, Stanisława, Mariacka i Mielęckiego. Będą miały nową nawierzchnię jezdni i chodników oraz elementy małej architektury, takie jak zieleń czy ławki. Poza tym wszystkie wymienione ulice staną się deptakami, na których dopuszczony będzie tylko dojazd do posesji.

To będzie jednak dopiero preludium do przebudowy ul. Dworcowej. Na razie, podobnie jak przy Rynku, konkretów w tej sprawie brak. Jak się dowiedzieliśmy, Marek Koźmiński, prezes firmy, która kupiła stary dworzec PKP, pojawił się w Urzędzie Miasta i zapewnił, że kierowana przez niego spółka wyremontuje zabytkowe budynki. Podobno nowy właściciel dworca jest nawet skłonny rozważyć propozycje miasta odnośnie budowy podziemnych parkingów pod Dworcową. Na razie jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły.caterina - Pią Sty 04, 2008 1:04 pm
jeden artykul a tyle milych wiesci....
ulubione slowa: podobno,decyzje nie zapadly,na razie.....
moj komentarz:bla bla bla!d-8 - Pią Sty 04, 2008 2:44 pm

moj komentarz:bla bla bla!

dołączam sie do komentarza
bla bla bla razy osiemnascie!marianus - Pią Sty 04, 2008 6:30 pm
Ja wiem, że być może nudzę już z tą Tylną Mariacką, i być może nie jest to interesujące, ale jak się dowiedziałem na razie nie będą tam żadne prace prowadzone, głównie z powodu dużych problemów własnościowych i bałaganu w papierach, gdyż nie dość, że oficyny, które ją zamykają są prywatne, to obecnie niezabudowane działki(a kiedyś tak) również się okazały prywatne(swoją drogą, kiedyś na parking nawet przyszła pewna osoba i zrobiła awanture dlaczego samochody stoją na jej prywatnej działce)a wiadomo jak wygląda w praktyce rozwizywanie spraw własnościowych, szczególnie mając na uwadze katowicką anty dynamikę.

Poza tym większości jest wygodny taki techniczny charakter tej ulicy, bo można tam zaparkować, kamienice mają tam swoje kubły na śmieci, a nie muszą ich mieć na podwórkach, okoliczne firmy mają tam swoje samochody dostawcze, a jedna firma budowlana nawet swoją bazę ze sprzętem, oczywiście nie znaczy to, że nic nie trzeba robić bo coś trzeba by, ale na razie nikt nie wie co.
No chyba, że Pan Koźmiński coś objawi.......Jastrząb - Pon Sty 07, 2008 12:01 pm
Zależy co kto chciałby robić na Mariackiej Tylnej. Bo jeśli drogę przelotową do Francuskiej to straci ona rację bytu po wyrzuceniu ruchu z Dworcowej. Wskazany jest co najwyżej parking z dojazdem od strony Francuskiej. Natomiast drogą przelotową w tym rejonie to oczywiście powinna być Nowowojewódzka.marianus - Pią Sty 11, 2008 7:58 pm
Hmmm nie bardzo wiem, gdzie napisać to info, nie jest one za dobre a pochodzi z kręgu osób związanych z H. Monopol, uznałem je na tyle wiarygodne, że godne zacytowania, zresztą to info potwierdza stan części dworca od Likusów.
Otóż krótko mówiąc, jak twierdzi źródło, Bracia L. "odpuścili" sobie jak na razie Katowice a uwagę skupili na Wrocławiu i na swoim nowym dziecku czyli na tworzeniu hotelu w ładnym acz zrójnowanym jak na razie budynku.
No ale bracia pewnie pierwotnie chcieli dobrze, a że sprawa z hasiokiem zwanym ul Dworcową wygląda jak wygląda to już nie ich wina.
Miejmy tylko nadzieje, że mury starego dworca są silne.....

Również w samym Hotelu oględnie mówiąc jest już nie tak jak dawniej......

edit.
Swoją drogą zakup i modernizacja tego hotelu we Wrocławiu ma kosztować spółkę b. Likusów ok 200 mln zł, a więc chyba wyraźnie stracili zainteresowanie starym dworcem, który kosztował "jedyne" 45 mln.absinth - Sob Sty 12, 2008 11:25 am
hmm, no sila rzeczy chyba musieli odpuscic skoro nie wygrali tego przetargu na dworzec, inna kwestia, ze to niekoniecznie dobrze, bo jakos w tego pana eks-piłkarza srednio wierze

btw co masz namysli piszac ze w Hotelu Monopol nie jest juz jak dawniej?Piotreq - Sob Sty 12, 2008 4:15 pm

Zależy co kto chciałby robić na Mariackiej Tylnej. Bo jeśli drogę przelotową do Francuskiej to straci ona rację bytu po wyrzuceniu ruchu z Dworcowej. Wskazany jest co najwyżej parking z dojazdem od strony Francuskiej.

A może by tak na prawdę wziąść się za przebudowę i na odcinku tylnej mariackiej plus to co pod torami zrobić porządny wielopoziomowy parking.macu - Nie Sty 13, 2008 3:03 pm
Nie wiem co we Wrocławiu ale w Łodzi Likusowie kupili Hotel Grand i w sumie nie dziwię się, że zajmą się taką perełką, a nie naszą częścią dworca.jacek_t83 - Pon Lut 04, 2008 5:53 pm
[press=mms]585[/press]jacek_t83 - Wto Lut 05, 2008 9:38 am
[press=mms]590[/press]depress_wist2 - Wto Lut 05, 2008 2:04 pm
[press=mms]593[/press]Emenefix - Wto Lut 05, 2008 5:27 pm
Jaca, Wito, Marianus.
Jestem z Was dumny Panowie. Wyborcza może Wam nogi myć
A tak poważniej to oni teraz się zajmą Nikiszem na obrzeżach a my Mariacką w centrum.
Bojarun jednak źle wróży. Oj źle ;/artursiwy91 - Wto Lut 05, 2008 6:03 pm
A czy tych ludzi z mariackiej, o których mowa w artykóułach, nie dało by sie przenieśc do Superjednostki? Przecież tam jest sporo mieszkań wolnych.Safin - Wto Lut 05, 2008 8:29 pm
Eeeee? raczej bardzo kiepski pomysł. Poza tym-ludzie to nie worki z zeimniakami, a miasto to nie sim city-nic sie od tak nie robi.

Ale idea, by ich "przenieść" jest słusznababaloo - Wto Lut 05, 2008 8:41 pm
Całą sprawą są już zmęczeni i zniesmaczeni sami mieszkańcy Katowic. Kamil Lubelski, katowiczanin, student prawa na Uniwersytecie Śląskim i członek Stowarzyszenia Moje Miasto uważa, że centrum miasta jest odrażające. – Jeśli ja w swoim krótkim życiu pamiętam lepsze czasy, to coś musi być nie tak. Nie da się już nawet porównywać z innymi, często dużo biedniejszymi miastami – mówi w rozmowie z MMSilesia Kamil. – To, że czegoś się czasami nie da zrobić szybko, to jeszcze można zrozumieć. Ale gdy władze miasta o budżecie ponad miliard złotych nie potrafią wyremontować kilkuset metrów ulic w ścisłym centrum, to już tylko budzi przerażenie. – dodaje.maciek - Wto Lut 05, 2008 9:07 pm
Ech smutne, ale to pierwszy artykuł w którym pokazane jest prawdziwe oblicze UM.Safin - Śro Lut 06, 2008 3:55 am
Oby jak najszersze grono czytelników obudziło sie i podjeło jakies działania. By gang emerytów i bierniaków na stolkach w UM nie został zaproszony na kolejne 4 lata żerowania na dupowatości Katowiczan.

70%+ głosów na Uszoka to nasz ogromny, lokalny dramat. Drugim jest jego Forum Samorządowe, które cementuje gang. Trzecim jest brak jakiegokolwiek kandydata.d-8 - Śro Lut 06, 2008 8:58 am

A czy tych ludzi z mariackiej, o których mowa w artykułach, nie dało by sie przenieśc do Superjednostki? Przecież tam jest sporo mieszkań wolnych.

ze jak ?
a gdzie są wolne ? moze jeszcze są tanie ? proponuje zorientowac sie bardziej w sytuacji.

chyba wystarczy juz powtarzania tych błędnych obiegowych tekstow jak to superjednostka opuszczona wymiera bo jest dokladnie odwrotnieartursiwy91 - Śro Lut 06, 2008 2:57 pm
Ok, sorry. Gdzies na forum poprostu czytalem taka wypowiedz ze sa tam puste mieszkania, wiec mi sie tak skojazylo.caterina - Pią Lut 08, 2008 2:43 pm
to pewnie było o Marsylii nasza jednostka ma sie poki co dobrzeWit - Pią Lut 15, 2008 12:07 am


(...)

"Przyszedł też czas na kwartał Mariacka, Starowiejska (już wykonana), Stanisława i Mielęckiego. Remont Mariackiej znowu się opóźni ze względu na równolegle prowadzone prace wzdłuż ul. Warszawskiej. Roboty są powiązane, trzeba utrzymać płynność ruchu. A na styku Mielęckiego i Warszawskiej w ramach prac przy kanalizacji trzeba zrobić komorę (ma powstać do końca marca), potem miesiąc potrwają roboty drogowe. Potem Mariacką, która ma być docelowo wyłączona z ruchu, będzie można zamknąć. Samochody kierowane będą na Mielęckiego. Tak powinno być od 15 maja. Jednak już od przyszłego tygodnia ruszają na Mariackiej roboty kanalizacyjne, najpierw na odcinku od Francuskiej do kościoła, a od marca także w pozostałej części. Będą ograniczenie ruchu i, co ważne, znikną miejsca parkingowe.

Mariacka ma być ukończona w tym roku. Potem ruszy remont Mielęckiego. Trwa projektowanie organizacji ruchu, by samochody skierować na Tylną Mariacką. Dziś jest ona ślepą i nie są tam jeszcze wyjaśnione wszystkie sprawy własnościowe."miglanc - Wto Lut 19, 2008 4:08 pm

Mariacka ma być ukończona w tym roku. Potem ruszy remont Mielęckiego. Trwa projektowanie organizacji ruchu, by samochody skierować na Tylną Mariacką. Dziś jest ona ślepą i nie są tam jeszcze wyjaśnione wszystkie sprawy własnościowe."No to juz moge przypuszczac ze tego remontu nie bedzie. Nieuregulowane sprawy wlasnosciowe to ulubiona wymowka wladz tego miasta. Zawsze mozna powiedziec "Panowie wicie, my chcymy, ale ni mogymy".kiwele - Wto Lut 19, 2008 5:02 pm
Dla mnie rola Tylnej Mariackiej dla postrzegania Katowic w calosci jest nie do przecenienia, a to z powodu widoku przez okno jaki maja pasazerowie wszystkich pociagow przejezdzajacych przez Katowice. To w tym momencie dokonuje sie co najmniej trzecia czesc calej negatywnej "promocji" miasta. Teraz jest odrobinke lepiej, ale nadal jeszcze przygnebiajaco.
W interesie Katowic Tylna Mariacka powinna sie lepiej prezentowac niz sama Mariacka. Co za bezdenna glupota przez dziesiatki, dziesiatki lat sadzic, ze od tylu to nic nie widac! Daruje sobie rozne gorzkie uogolnienia.
Ironia jest, ze zwyciezca konkursu na przebudowe Srodmiescia wlasnie tam ulokowal swoja firme.absinth - Czw Lut 21, 2008 10:04 am
"Zadzwoniliśmy do rzecznika prasowego Waldemara Bojaruna. Na pytanie „Jaki jest stan prac na ul. Mariackiej?” usłyszeliśmy odpowiedź – Panie redaktorze jeśli pyta pan o ul. Mariacką to proszę się przejść na tą ulicę i sam pan zobaczy, że postęp prac jest ogromny. Obecnie trwają prace na ulicach bocznych od ulicy Mariackiej"

a tak wygladalo to wczoraj około 14
zwraca uwage liczb robotnikow uwijajacych sie jak w ukropie, tak iz "postęp prac jest ogromny"

MephiR - Czw Lut 21, 2008 10:52 am

Panie redaktorze jeśli pyta pan o ul. Mariacką to proszę się przejść na tą ulicę i sam pan zobaczy, że postęp prac jest ogromny. Obecnie trwają prace na ulicach bocznych od ulicy Mariackiej"
Bojarun nie jest zbyt miły. Człowiek na tym stanowisku powinien zachowywać się inaczej niż on...Kris - Czw Lut 21, 2008 10:59 am
no, no, no - rzeczywiście jestem w szoku . Postęp prac jest ogromny!
I to jest "oczywista oczywistość"Emenefix - Czw Lut 21, 2008 11:25 am
Nie no kurde... To jest już jakaś kpina

Łukasz możesz wrzucić fote na MM albo pozwolisz nam użyć jej i trzeba będzie znów podrążyć temat u "najmilejszego rzecznika prasowego w regionie".

Odpowiedział nam oczywiście niestosownie. Rolą rzecznika jest poinformowanie o stanie obecnym KAZDEJ w sprawie, którą nadzoruje UM

Albo Szanowny Pan po prostu NIE WIE jak jest naprawdę i cytuje tylko przygotowane regułki :|chuck%norris - Czw Lut 21, 2008 2:10 pm

"Zadzwoniliśmy do rzecznika prasowego Waldemara Bojaruna. Na pytanie „Jaki jest stan prac na ul. Mariackiej?” usłyszeliśmy odpowiedź – Panie redaktorze jeśli pyta pan o ul. Mariacką to proszę się przejść na tą ulicę i sam pan zobaczy, że postęp prac jest ogromny. Obecnie trwają prace na ulicach bocznych od ulicy Mariackiej"

a tak wygladalo to wczoraj około 14
zwraca uwage liczb robotnikow uwijajacych sie jak w ukropie, tak iz "postęp prac jest ogromny"Rzeczywiscie,praca wre!!! Wyrabiaja 1120 % normy. A postep jest przeogromny!!! Heheabsinth - Czw Lut 21, 2008 3:32 pm

Łukasz [...]pozwolisz nam użyć jej i trzeba będzie znów podrążyć temat u "najmilejszego rzecznika prasowego w regionie".


jasne, mozna urzyc, niestety tylko komorka robiona...Wit - Pią Lut 22, 2008 8:25 pm
Przygotują Mariacką do deptania
Anna Malinowska2008-02-22, ostatnia aktualizacja 2008-02-22 20:22Centrum Katowic wreszcie wypięknieje. Rozpoczęły się bowiem prace, które mają zamienić ul. Mariacką w miejski deptak. Kierowcy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Czekają ich objazdy, bo ta jedna z najruchliwszych ulic w mieście zostanie wyłączona z ruchu.

Po wymianie kanalizacji, instalacji wodnej i gazowej ulica zostanie przykryta płytami granitowymi. Później staną ławeczki, nowoczesne oświetlenie, posadzone zostaną drzewa i krzewy. Cała inwestycja ma kosztować 12 mln zł. Za wszystko płaci miasto.

- Zaczynamy od małego fragmentu Mariackiej - od ul. Francuskiej do kościoła Mariackiego. W następnej kolejności prace prowadzone będą na ul. Stanisława i Starowiejskiej. W połowie maja już na całej długości Mariackiej. Oznacza to, że od tego momentu ulica będzie wyłączona z ruchu - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik magistratu.

Miasto wie, że dla wielu kierowców to będzie prawdziwa rewolucja. - Dlatego też przygotowaliśmy objazdy. Najpierw ruch dobywać się będzie ulicami Mielęckiego, a następnie Warszawską. Od przyszłego roku będzie się odbywał już tylko ul. Tylną Mariacką. Ona zresztą też będzie wyremontowana. Wyburzone zostaną tamtejsze oficyny - tłumaczy Bojarun.

- Mamy nadzieję, że zmodernizowana ulica wymusi powstanie barów, knajpek i restauracji, by Mariacka stała się popularnym miejscem spotkań - mówi Jakub Łukasiewicz, radny.

Docelowo w tym miejscu powstanie kwartał z całkowitym zakazem ruchu. Zaraz po Mariackiej modernizowana będzie bowiem ul. Dworcowa.

Projekt nowej ulicy wykonał Ryszard Jurkowski, jeden ze śląskich architektów. Jak zapewniają przedstawiciele magistratu, ul. Mariacka zmieni swe oblicze do końca listopada tego roku.


Tak będzie wyglądała Mariacka po modernizacjiBartek - Pią Lut 22, 2008 8:29 pm
Dobry żartmiglanc - Sob Lut 23, 2008 1:50 pm
Detpak powinien byc na 3 Maja a nie na Mariackiej. Kurde czy my musimy zawsze popelniac te same bledy co inni. Bylo juz tyle roznych przypadkow tworzenia deptakow, ktore zakonczyly sie porazka, tyle badan i literatury opublikowano, a w tym miescie nikt nawet nie pomysli, by sie tym zainteresowac. Deptak spelnia swe role, tylko wtedy gdy jest naturalna sciezka po ktorej chodzi najwiecej ludzi w miescie. Takimi sciezkami sa historyczne ulice handlowe w europejskich miastach. W Katowicach zawsze nia byla obecna 3 Maja. Po drugie deptak musi laczyc 2 punkty docelowe tak jak 3 Maja laczy dworzec z Rynkiem, a Stawowa dworzec z pl Synagogi i na tych ulicach jest ruch.

Mariacka moglby byc ulica tetniaca zyciem, ale nie jako deptak, tylko jako salon rozrywkowy. I tu pojawia sie kolejny zonk, bo klubow i knajp na Mariackiej jest jak na lekarstwo, w dodatku wladze miasta robia wszystko by tam wiecej knajp nie pwostalo, a te co sa obecnie byly jak najmniej imprezowe.

Ogolnie rzecz biorac wychodzi na jaw brak calosciowej wizji miasta. Brak tu tu jest spojnej polityki - nie tylko wladz miejskich, ktorych jedna jednostka robi rzeczy sprzeczne z tym co robi inna jednostka. Wydzial zajmujacy sie rozwojem miasta planuje na Mariackiej okolice knajp i imprez, a wydzial zajmujacy sie gospodarka mieszkaniowa wprowadza tam mlodych mieszkancow z malymi dziecmi. Gdyby od razy uznac, ze Mariacka ma byc katowicka Stodolni - to powinno sie zaniechac wynajmowania tam mieszkan, bo to koliduje ewidentnie z rola centrum imprezowego.

Nalezy raz na dobrze ustalic, gdzie w tym miescie maja byc dzielnice mieszkaniowe, gdzie handel, gdzie uczlenie, gdzie kluby, gdzie przemysl. Stworzyc taka mape miejska i dac ja wszystkim jednostkom urzedu miasta, tak by kazdy wydzial i ten od drog, i ten od mieszkan i ten od gazrurek, odszczurzania, kwiatkow i krzaczkow sie tego trzymal.Kris - Sob Lut 23, 2008 2:42 pm
Wygląda deptak jak przed Wydziałem Teologicznym UŚ.

Coś powoli mi się wydaje, ze nawet tego deptaku nie zrobią. Zawsze znajdzie się jakiś powód (deszczowe lato, mrożna zima...)
Ja powoli zaczynam wątpić. Planów, koncepcji to już jest pewnie całe archiwum UM. Ale nic z tego nie wynika. A czas leci, a my - szkoda gadać

Wystarczy powrócić do zdania rzecznika
Panie redaktorze jeśli pyta pan o ul. Mariacką to proszę się przejść na tą ulicę i sam pan zobaczy, że postęp prac jest ogromny. Obecnie trwają prace na ulicach bocznych od ulicy Mariackiej"Bartek - Sob Lut 23, 2008 3:04 pm

Detpak powinien byc na 3 Maja a nie na Mariackiej. Kurde czy my musimy zawsze popelniac te same bledy co inni. Bylo juz tyle roznych przypadkow tworzenia deptakow, ktore zakonczyly sie porazka, tyle badan i literatury opublikowano, a w tym miescie nikt nawet nie pomysli, by sie tym zainteresowac. Deptak spelnia swe role, tylko wtedy gdy jest naturalna sciezka po ktorej chodzi najwiecej ludzi w miescie. Takimi sciezkami sa historyczne ulice handlowe w europejskich miastach. W Katowicach zawsze nia byla obecna 3 Maja. Po drugie deptak musi laczyc 2 punkty docelowe tak jak 3 Maja laczy dworzec z Rynkiem, a Stawowa dworzec z pl Synagogi i na tych ulicach jest ruch.

Mariacka moglby byc ulica tetniaca zyciem, ale nie jako deptak, tylko jako salon rozrywkowy. I tu pojawia sie kolejny zonk, bo klubow i knajp na Mariackiej jest jak na lekarstwo, w dodatku wladze miasta robia wszystko by tam wiecej knajp nie pwostalo, a te co sa obecnie byly jak najmniej imprezowe.

Ogolnie rzecz biorac wychodzi na jaw brak calosciowej wizji miasta. Brak tu tu jest spojnej polityki - nie tylko wladz miejskich, ktorych jedna jednostka robi rzeczy sprzeczne z tym co robi inna jednostka. Wydzial zajmujacy sie rozwojem miasta planuje na Mariackiej okolice knajp i imprez, a wydzial zajmujacy sie gospodarka mieszkaniowa wprowadza tam mlodych mieszkancow z malymi dziecmi. Gdyby od razy uznac, ze Mariacka ma byc katowicka Stodolni - to powinno sie zaniechac wynajmowania tam mieszkan, bo to koliduje ewidentnie z rola centrum imprezowego.

Nalezy raz na dobrze ustalic, gdzie w tym miescie maja byc dzielnice mieszkaniowe, gdzie handel, gdzie uczlenie, gdzie kluby, gdzie przemysl. Stworzyc taka mape miejska i dac ja wszystkim jednostkom urzedu miasta, tak by kazdy wydzial i ten od drog, i ten od mieszkan i ten od gazrurek, odszczurzania, kwiatkow i krzaczkow sie tego trzymal.


Dokładnie jest tak jak mówisz. Nikt na siłę nie zrobi z bocznej ulicy miejsca gdzie będzie tętnic życie bo Mariacka mimo że będzie wyremontowana będzie świeciła pustką.

W Katowicach wszystko jest robione na "odwal się" i Uszok z Bojarunem będą za 2/3 lata tłumaczyć że "przecież ulicę wyremontowaliśmy, a to że ludzi nie ma to już nie nasz problem tylko braku pubów..."kiwele - Sob Lut 23, 2008 3:08 pm
Paryz walczy brutalnie z samochodami osobowymi, ale mozna to troche zrozumiec, bo autobusy (i tramwaje - pierwsza linia 8 km) swoimi korytarzami jezdza coraz sprawniej, bo jest coraz wiecej parkingow podziemnych, przestrzen miejska sie cywilizuje. Praktycznie jednak moge dojechac prawie wszedzie, tak samo w Brukseli, gdzie z zazenowaniem, ale moge przejechac nawet przez Grand Place (!).

W Katowicach jedyna koncepcja rozwoju czy chocby ewolucji komunikacji w srodmiesciu jest jej ograniczenie, a raczej eliminacja. Gdy Dworcowa-Mariacka stana sie calkowicie deptakami, to o tyle wzrosnie zmartwialy obszar miasta, a trudnosci objazdu sie poglebia i rozszerza. Mariacka kolo czynnego Dworca miala swoj czas chwaly, dzis tam nawet panienki nie wroca. Katowicom po prostu brakuje tkanki spolecznej, by tchnac przekonujace zycie w tak sztucznie rozdete strefy piesze. Galeria kolo Monopolu zyciem nie tetni, a p. Jurkowski chce pod Dworcowa zrobic podziemny pasaz handlowy zamiast parkingu, jak widzi to p. Sleziak z Miasta.miglanc - Sob Lut 23, 2008 3:13 pm

Dokładnie jest tak jak mówisz. Nikt na siłę nie zrobi z bocznej ulicy miejsca gdzie będzie tętnic życie bo Mariacka mimo że będzie wyremontowana będzie świeciła pustką.

W Katowicach wszystko jest robione na "odwal się" i Uszok z Bojarunem będą za 2/3 lata tłumaczyć że "przecież ulicę wyremontowaliśmy, a to że ludzi nie ma to już nie nasz problem tylko braku pubów..."
Bedzie tak samo jak z imprezami na sylwestra: "W Katowicach jest moda na domowki". I pewnie czuje ze na tej Mariackiej sie skonczy. Uznaja ze skoro bedize pustawa to nie ma sensu robic deptaka na 3 Maja.


W Katowicach jedyna koncepcja rozwoju czy chocby ewolucji komunikacji w srodmiesciu jest jej ograniczenie, a raczej eliminacja. Gdy Dworcowa-Mariacka stana sie calkowicie deptakami, to o tyle wzrosnie zmartwialy obszar miasta, a trudnosci objazdu sie poglebia i rozszerza. Mariacka kolo czynnego Dworca miala swoj czas chwaly, dzis tam nawet panienki nie wroca. Katowicom po prostu brakuje tkanki spolecznej, by tchnac przekonujace zycie w tak sztucznie rozdete strefy piesze. Galeria kolo Monopolu zyciem nie tetni, a p. Jurkowski chce pod Dworcowa zrobic podziemny pasaz handlowy zamiast parkingu, jak widzi to p. Sleziak z Miasta.W jednym z projektow z konkursu w 2004 roku chciano wrec cale srodmiescie pozbawic ruchu samochodowego. Mozna wrecz odniesc wrazenie ze tym miastem rzadzi lobby hipermarketow - niszczcie centrum, by ludzie zelegali w Silesii.

W Katowicach jest sens na deptak ale na 3 Maja i tylko na 3 Maja. Tam jest w miare dobra komunikacja publiczna. Jak sie porobi sensowne parkingi na Dworcowej i Korfantego to bedzie mozna zrobic strefe piisza w kwartale Stawowa- 3 Maja Rynek.

Juz teraz mamy przyklad gdzie nie nalezy tworzyc deptakow: Staromiejska polozona na uboczu, na ktorej ruch pieszy jest bardzo umiarkowany. Na Mariackiej bedzie podobnie jesli nie gorzej.kiwele - Sob Lut 23, 2008 3:52 pm
Na 3 Maja juz jest deptak i w sensie zachowan ludzkich nie widze, by mogl on jeszcze znaczaco ewoluowac.
Tramwajow z tej ulicy nie mozna wyrugowac, chyba tylko w przypadku budowy od poczatku calych Katowic na nowo. Przejezdza ich w ciagu dnia prawie 800 (395+395). Samochody sa tam obecne tylko dla celow zaopatrzeniowych i patrolowych.
Niezaleznie od blizej nieznanego zagospodarowania Pl. Szewczyka, ulica 3 Maja oczywiscie powinna uzyskac calkowicie nowa estetyczna nawierzchnie.
Dla jasnosci sprawy uwazam jednak, ze szukanie lepszego bardziej eleganckiego zycia dla 3 Maja w natloku innych pilniejszych spraw to nie jest istotny problem na dzis.miglanc - Sob Lut 23, 2008 4:11 pm
@Kiwele na 3 Maja deptaka nie ma, a w sensie zachowan ludzkich moze byc znacznie lepiej. Deptak musi miec przyjemna oprawe. Ludzie chca spacerowac w miejscu, w ktorym widza ze inni ze soba rozmawiaja, bawia sie. W sensie urbanistycznym deptak to jest takie wlasnie miejsce, a nie kawalek drogi z wylaczonym ruchem. Dlatego nalezy tworzyc lawki, ogrodki piwne itp. Na 3 Maja czegos takiego nia ma, za to sa wszedzie zaparkowane samochody.

3 Maja nie wymaga od miasta jakies wielkiej rewolucji komunikacyjnej. Tu mozna tanim kosztem uzyskac ogromny efekt. Wystarczy usnunac te samochody, zrobic ladna nawierzchenie i dac lawki, oswietlenie i ogrodki. I juz bedzie reprezentacyjny salon miasta, ktory nie bedzie wymagal odcinania polowy centrum od ruchu samochodowego.

I nie zgadzam sie ze Katowice maja inne wazniejsze sprawy. Problem wizerunku miasta to jest w tej chwili problem nr 1. Ulice jakos pobrukowano, mamy piekna DTS, autobane ktora mozemy z duma pokazac ciotce Gryjcie z Duisburgu i wujowi Gerhardowi z Koln. Mamy szkoly wyremontowne, boiska pobudowane, kanalizacja jest w trakcie.

Tylko pomimo tych wszystkich udogodnien Katowice caly czas sa miastem szpetnym, wstretnym i nielubianym przez swoich mieszkancow. Bo wizerunek tego miasta jest fatalny, a o wizerunku w wiekszosci decyduje scisle centrum. 3 Maja to jest teraz problem nr 1 Katowic.Safin - Sob Lut 23, 2008 4:11 pm
W pełni zgadzam sie z Miglancem. Nasze beznadziejne kadry nie tylko przekreślają szansę [inwestycje] jaka teraz się pojawiła w Polsce, ale jeszcze degradują naszą pozycję na przyszłość.

Meczy mnie wizja upadku Katowic wynikająca z połaczenia błędnych wizji Uszoka [mariacka, opera, centrum kongresowe]* oraz nieudolnosci spoleczenstwa w rozliczaniu wladzy.

*wizje te sa ok, ale nie gdy sa przeprowadzane w ten sposob, nie gdy kosztem ich realizacji dajemy ciala na kazdym innym polu.miglanc - Sob Lut 23, 2008 4:16 pm
Opera to akurat dobry pomysl. Centrum Kongresowe to srednio udana idea - konferencje zwyczaj odbywaja sie w malych kurortach, aczkolwiek jakas sala konferencyjna w Katowicach sie przyda. Mariacka to jest pomysl, ktorego ja do dzis nie moge pojac. Ktos 5 czy 6 lat temu rzucil taka idee, potem miasto zrobilo szumny konkurs architektoniczny i do dzis idea Deptaka na Mariackiej tu pokutuje niemal jak dogmat urbanistyczny. Poki co chyba tylko Smolorz i Malkowski napisali artykuly krytykujace te idee.salutuj - Sob Lut 23, 2008 4:32 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomiglanc - Sob Lut 23, 2008 4:44 pm
Ten pomysl z wielkim deptakiem od wolnosci po kosciol Mariacki moglby sie udac pod warunkiem ze beda parkingi na Korafnetgo, Dworcowej, przy trochach kolejowych. No i jakis dojazd. Tak bylo w tej koncepcji ktora wygrala konkurs w 2005 roku - miala powstac nowa droga nad torami kolejowymi. I caly obszar srodmiescia byl wg tej koncepcji dobrze skomunikowany tak samochodowo jak szynowo. Obszar scislego srodmiescia - od pl Wolnosci do kosciola Mariackiego mial wokol siebie zaprojektowana obwodnice srodmiejska i siec parkingow. I to mialo sens.

Tymczasem z tej calej koncepcji, wycieto pare elementow i je sie teraz realizuje w odrewaniu od reszty, a to moim zdaniem jest iscie na latwizne i krotkowzrocznosc. Albo robimy wszystko, albo nic. Miasto to zywy organizm, ktorego nie zmona od tak sobie przestawiac, nie patrzac na to co jest obok.

Tu ta koncepcja:
http://i18.photobucket.com/albums/b147/ ... CN1977.jpg

Widac ring wokol srodmiescia, ktory umozliwi sensowna komunikacje, a zarazem powstaje duza starowka. To co w tej koncepcji nalezalo realizowac na koncu, bedzie realizowane na poczatku.salutuj - Sob Lut 23, 2008 4:54 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomiglanc - Sob Lut 23, 2008 4:59 pm
Oczywiscie masz racje ze trzeba robic krok po kroku. Moim zdaniem jednak Mariacka to powinien byc krok ostatni. Po prostu uwazam ze kolejnosc realizacji tej przebudowy jest niewlasciwa.

3 Maja mozna wyremontowac juz dzis - z tym nie bedzie zadnego problemu. Natomiast zeby zrobic deptak na Dwrocowej i Mariackiej trzeba najpier przebudowac uklad drog w okolicy, tak by calosci nie odciac od ruchu kolowego.salutuj - Sob Lut 23, 2008 5:25 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckorasgar - Sob Lut 23, 2008 7:54 pm
Ogólnie - pełna zgoda z miglancem, a zwłaszcza:


Ogolnie rzecz biorac wychodzi na jaw brak calosciowej wizji miasta. Brak tu tu jest spojnej polityki - nie tylko wladz miejskich, ktorych jedna jednostka robi rzeczy sprzeczne z tym co robi inna jednostka. Wydzial zajmujacy sie rozwojem miasta planuje na Mariackiej okolice knajp i imprez, a wydzial zajmujacy sie gospodarka mieszkaniowa wprowadza tam mlodych mieszkancow z malymi dziecmi. Gdyby od razy uznac, ze Mariacka ma byc katowicka Stodolni - to powinno sie zaniechac wynajmowania tam mieszkan, bo to koliduje ewidentnie z rola centrum imprezowego.


Ja - po raz kolejny, jak katarynka - powtórzę: w tak działającym (w rozumieniu procesów) urzędzie, nie ma szans na jakiekolwiek zarządzanie miastem. Jeśli zamiast jasno rozdzielonych obowiązków, odpowiedzialności, zoptymalizowanych procesów, mamy: organizacyjny burdel i redundancję, to nie ma co liczyć na to że działania UM będą miały ręce i nogi. Ciężko nawet w takiej biurokratycznej machinie szukać winnych - rzeczy dzieją się własnym torem, na fali inercji i quasi-procedur - potworów, stworzonych gdzieś kiedyś przypadkiem.

Przemapować procesy UM i przeorganizować całość !

Ciężko liczyć na logikę decyzji, jeśli jeden wydział nie ma pojęcia o tym co dzieje się budynek obok. Nie bez powodu w większości korporacji sporo czasu poświęca się na 'meetingi' - nie jest to może optymalny sposób spędzenia czasu w pracy, jest to chyba raczej konieczność, organizowana w celu uniknięcia opisanego powyżej chaosu.

U nas nikt nie widzi potrzeby reorganizacji, wszyscy wydają się po prostu spokojnie czekać do emerytury (as it seems)salutuj - Sob Lut 23, 2008 8:14 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoabsinth - Sob Lut 23, 2008 8:17 pm

3 Maja mozna wyremontowac juz dzis - z tym nie bedzie zadnego problemu.

mozna i trzeba

po dziesiejszej wizycie we Wroclawiu dochodze do wniosku, ze jest tam jeszcze sporo do zrobienia, problem w tym, ze u nas do zrobienia jest jeszcze wiecej

chciałbym wreszcie moc sie przejsc takim ciagiem ja te we Wro:nie chce udawac, ze jestem zadowlony, ze na Plebiscytowej polozono tropche lepszy niz to:

wzor betonowych potworkow, chce cczegos takiego jak we Wro!salutuj - Sob Lut 23, 2008 10:48 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckojacek_t83 - Nie Lut 24, 2008 10:51 am
ale ludzi to za duzo na tych fotach nie widacsalutuj - Nie Lut 24, 2008 11:24 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoBartek - Nie Lut 24, 2008 11:35 am
Patrząc na zdjęcia z Wrocławia i jakość wykonania chodników to mała architektura w Katowicach i wykonanie chodników np. w okolicy Urzędu Wojewódzkiego czyli w sposób jaki wykonuje się wszystkie ulice jest tandetna.

U nas wszystko jest ułożone krzywo i niedbale, a do tego kolorystycznie (czerwone elementy) wyglądają do ... że się tak wyrażę. Ostatnio widziałem jak kobieta idąc na szpilkach wypieprzyła się bo chodnik był krzywy i trzeba po prostu uważać.

Dlaczego w Katowicach wszystko tak musi wyglądać? :/Safin - Nie Lut 24, 2008 11:49 am
Nowe chodniki w okolicach Rialta są wg mnie ok. Jednak 3 maja powinna być zrobiona na wyższym poziomie. Np tak jak we Wro, albo jak centrum w Krk. I powinno się to zrobić natychmiast.

Skoro koszt remontu mariackiej wyniesie okolo 12m zł, to 3 Maja mogłaby kosztować 9(jest dłuższa, szersza+ tory trzeba by wyciszyć) ...30m? Co to jest dla miasta, z budżetem ponad 1000m, by rozwiązać swój problem numer jeden?salutuj - Nie Lut 24, 2008 12:15 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoabsinth - Nie Lut 24, 2008 12:17 pm

ale ludzi to za duzo na tych fotach nie widac

bo i wczoraj jakos duzo ludzi na miescie we Wroclawiu wcale nie bylo, tzn na pewno wiecej niz na tych fotach, bo celowo wybieralem takie ujecia

w kazdym badz razie jest estetycznie i w wielu miejsach trakcje tramwajowa montuje sie nie na slupach jak u nas (choc tez sie zdarza) a na kotwach w scianach kamienic, wyglada to duzo lepiej.
z estetyka przestrzeni publicznej we Wroclawiu w ciagu ostatnich 2 last sie poprawilo bardzo. Jest pare rzeczy srednio udanych, ale w zestawieniu z nami i nasza "duma" czyli remontem ulic typu Plebiscytowa, Sienkiewicza etc to mozemy sie schowac.
Co nie zmienia faktu, z Wroclawiu jest jeszcze mnooooostwo do zrobieni, roznica polega na tym, ze tam juz jakis czas temu zaczeto.

ogolna refleksja jest taka, z Wro, ze ilosc inwestycji w fazie realizacji lub oddanych (zwlaszcza mieszkaniowka) powala na kolana jesli to zestawic z nami...Wit - Nie Lut 24, 2008 12:25 pm
Norwegia to wyższa liga...mała arch w Asker jest super, ale warto to prezentować u nasabsinth - Wto Lut 26, 2008 10:03 am
na Mariackiej zaczeli cos robic
mark40 - Wto Lut 26, 2008 11:15 am
Chodniki we Wro sa ok. Jedyne co mi sie nie podoba to zwisajace lampy na drutach, w dodatku takie zwykłe autostradowe.

Co do słupów pod trakcję tramwajową to teraz istnieje wymóg, że nowe trakcje nie mogą być zawieszane na domach. Tak więc gdzie będzie taka wymiana to mozna się spodziewać wzrostu ilosci słupów na ulicach (Gliwicka). Co do końca też nie jest złe (patrz deptak w Świetochłowicach) bo na tych slupach można zawiesic takze latarnie, przy okazji pościagać je z kamienic (co jest sugerowane w przypadku 3 Maja). Tego niestety nie zrobiono na odcinku Gliwickiej od pl. Wolności do Grunmanna i tam to wyglada też nienajlepiej bo stoja poteżne słupy a lampy wiszą na kamienicach.absinth - Wto Lut 26, 2008 12:47 pm

Co do słupów pod trakcję tramwajową to teraz istnieje wymóg, że nowe trakcje nie mogą być zawieszane na domach. T

ponoc wlasnie nie, we Wro czesc trakcji zawieszono na kotwach w scianach kamienic, a nie slupach, tam gdzie tego nie zrobiono ich U tlumaczyl to tym, ze nie zgadzaja sie wlasciciele i mieszkasncy kamienic. Chlopaki z TUMW jednak t sprawdzily i okazalo sie, ze UM nawet o to nie pytal, a mieszkancy wlasnie sa za. UM podobno po prostu nie chcial sie wysilac, pytac o zgode i walnal slupy bo w tym przypadku nie bylo to potrzebne

a co d latarni na drutach, mnie sie podobaja

u nas tak jest na Rymera i wyglada to fajnieStrona 5 z 12 • Wyszukiwarka znalazła 2759 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12